Rosyjski oligarcha z cypryjskim „złotym paszportem” kupuje strategicznie grunty w Finlandii / Briefing z Europy

Finlandia-Rosja-Unia-Europejska-paszporty-Węgry-Orban-Atom-Polska-Białoruś-COVID-pandemia

Sprzedaż gruntów ze strategicznie ważnego obszaru Finlandii rosyjskiemu oligarsze pokazała w praktyce konsekwencje przyznawania cudzoziemcom przez niektóre państwa UE tzw. „złotych paszportów”. / Foto via [Shutterstock/AlexiaD]

Rosyjski oligarcha inwestuje w „złote paszporty”. Czas położyć kres handlowaniu unijnymi paszportami na Cyprze? | Szczyt UE – Ukraina: Unia bada możliwości zapewnienia gazu Ukrainie | Na granicy z Białorusią będzie solidna, wysoka zapora z monitoringiem i detektorami ruchu | W Czechach partia premiera Babiša gotowa na życie w opozycji | W Austrii brak taryfy ulgowej dla nowego kanclerza | Szef węgierskiego MSZ w Moskwie rozmawiał o rozbudowie elektrowni atomowej | Porażka wyborcza Babiša osłabi więzi między Pragą i Budapesztem? | Bułgaria: Na miesiąc przed wyborami urzędujący prezydent wyraźnie prowadzi w sondażach | Istnieje pomysł przywrócenia pozycji serbskiego przemysłu obronnego na rynkach krajów byłej Jugosławii | Między innymi o tym piszemy w środowym briefingu z Europy |

 

 

HELSINKI

Inwestycja rosyjskiego oligarchy a „złote paszporty”. Sprzedaż gruntów ze strategicznie ważnego obszaru Finlandii rosyjskiemu oligarsze pokazała w praktyce konsekwencje przyznawania cudzoziemcom przez niektóre państwa UE tzw. „złotych paszportów”.

Igor Kiesajew, który w tym roku znalazł się na 727. miejscu na listy miliarderów Forbes, zakupił przed rokiem dużą wyspę we wschodniej Finlandii. Posługując się cypryjskim paszportem, dysponujący majątkiem w wysokości ok. 1,2 miliarda euro oligarcha, ominął procedurę autoryzacyjną, której w przypadku takiej transakcji wymaga fińskie Ministerstwo Obrony.

Szacuje się, że Kiesajew kontroluje około 70 proc. rosyjskiego rynków tytoniowych. Jest również znany z handlu bronią. Według danych opublikowanych przez Wikileaks i dziennik „Nowaja Gazeta”, oligarcha powiązany jest z mafią, ale także z FSB i GRU.

Związki te, nawet jeśli niepotwierdzone, wywołały niepokój w fińskim resorcie obrony, a to ze względu na domniemaną praktykę wykorzystywania przez Kreml oligarchów jako wabików w celach politycznych i strategicznych.

Po dokonaniu transakcji rosyjski bogacz zbudował na zakupionym terenie rozległą bazę noclegową wraz z lądowiskiem dla helikopterów, którego nie było w pierwotnym planie inwestycji. Zdaniem Finów w działaniach Moskwy wciąż pobrzmiewają echa Krymu i „zielonych ludzików”.

Przed trzema laty miała miejsce podobna historia. W 2018 r. fińskie władze dokonały nalotu na grupę wysp należącą do archipelagu w zachodniej części kraju. Wyspy te nabył rosyjski oligarcha Paweł Mielnikow. Postawił tam ogromne budynki mieszkalne i inną infrastrukturę. Gdy został oskarżony o pranie brudnych pieniędzy, niezwłocznie sprzedał wyspy.

Tym razem ministerstwo obrony ma uważniej przyglądać się handlowi wyspami we wschodniej Finlandii. Fińskie prawo zezwala na wywłaszczenie, jeśli posiadanie ziemi przez daną osobę może godzić w bezpieczeństwo kraju.

Dla całej Europy sprawa fińskich wysp mogłaby natomiast stać się bodźcem do tego, by położyć kres handlowaniu paszportami na Cyprze, w Grecji, Bułgarii i na Malcie. Portugalia za opłatą wydaje natomiast zezwolenia na pobyt. EURACTIV opisywał tę sprawę w czerwcu.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

UE: Finlandia chce uznania energii jądrowej jako ekologicznego źródła energii

Dotychczas za takie źródło energii uznano energię wiatrową i słoneczną.

BERLIN

To oni rozdają karty.  We wtorek (12 października) zakończyła się wstępna tura rozmów SPD z Zielonymi i liberalną FDP. W tym tygodniu ma być jasne czy istnieją podstawy do rozpoczęcia właściwych rozmów koalicyjnych. Politycy biorący udział w trójstronnych rozmowach przekonują, że między ugrupowaniami jest coraz więcej elementów wspólnych. Szczegóły poniżej. 

(Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de)

Niemcy: Wkrótce decyzja ws. rozpoczęcia właściwych negocjacji koalicyjnych

Politycy biorący udział w trójstronnych rozmowach przekonują, że między ugrupowaniami jest coraz więcej elementów wspólnych.

KIJÓW

Szczyt UE – Ukraina. Podczas wczorajszego szczytu Unia Europejska – Ukraina przewodniczący KE i RE zobowiązali się do wsparcia bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy, zaś prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował o zwiększenie przez Wspólnotę sankcji na Rosję w związku z aneksją Krymu i konfliktem w Donbasie. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Szczyt UE – Ukraina: Unia bada możliwości zapewnienia gazu Ukrainie

Prezydent Wołodymyr Zełenski powtórzył obawy Ukrainy związane z Nord Stream 2. Szefowa KE Ursula von der Leyen zapewniła, że Unia będzie bronić bezpieczeństwa energetycznego wschodniego sąsiada.

WARSZAWA

Budowniczy murów i zasieków. Rząd przyjął wczoraj projekt ustawy, zakładający budowę solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej w system monitoringu i detekcji ruchu. Ma ona stanowić zabezpieczenie granicy Polski z Białorusią. Ponadto do realizacji tego projektu ma zostać powołany pełnomocnik i specjalny zespół. Szczegóły poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Na granicy z Białorusią będzie solidna, wysoka zapora z monitoringiem i detektorami ruchu 

Budowę zapory na granicy z Białorusią już w zeszłym tygodniu zapowiedział wicepremier ds. bezpieczeństwa, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

PARYŻ

Macron w trybie kampanii wyborczej. Francuski prezydent przedstawił we wtorek (12 października) opiewający na 30 mld euro plan inwestycyjny. „Francja 2030” ma wspierać innowacje i towarzyszyć transformacji sektorów przemysłu, rolno-spożywczego i ochrony zdrowia.

Słowem-kluczem w przemówieniu prezydenta była innowacja, którą widzi on u podstaw nadchodzących przemian. Prezydent przyznał, że stary paradygmat, zgodnie z którym Francja może promować deindustrializację, jednocześnie kontynuując innowacje i produkcję, był błędny. Przypomniał, że pandemia COVID-19 zilustrowała słabości kraju.

Z 30 mld euro przeznaczonych na „Francję 2030” miliard zostanie zainwestowany w rozwój „innowacyjnych reaktorów jądrowych na małą skalę z lepszą gospodarką odpadami”, zapowiedział prezydent. Ponadto Francja ma zostać „liderem ekologicznego wodoru”.  Ponad 8 mld euro zostanie przeznaczonych na dekarbonizację przemysłu i zieloną energię.

Prezydent wyraził również życzenie, aby do 2030 r. wyprodukowano we Francji 2 mln hybrydowych pojazdów elektrycznych, a także pierwszy samolot niskoemisyjny. „Myślę, że jest to całkowicie wykonalne”, powiedział prezydent, przypominając, że „Francja jest wspaniałym krajem lotniczym”.

Emmanuel Macron chce także przyspieszyć transformację rolno-spożywczą, inwestując w „zdrową, zrównoważoną i identyfikowalną” żywność, ale także innowacyjne „rewolucje” w sektorach cyfrowym, robotycznym i genetycznym. Oprócz lepszej żywności prezydent podkreślał potrzebę lepszego systemu opieki zdrowotnej, obiecując przeznaczyć 3 mld euro na ten sektor.

(Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr | tłum. Kinga Wysocka)

Merkel z Macronem zapowiadają ścisłą współpracę do czasu sformowania nowego rządu w Niemczech

Jest wielce prawdopodobne, że Merkel po zaplanowanych na 26 września wyborach pozostanie tymczasową kanclerz przez co najmniej kilka do kilkunastu tygodni.

WIEDEŃ

Nowy kanclerz bez taryfy ulgowej. Już pierwsze wystąpienie w parlamencie Alexandra Schallenberga jako nowego kanclerza Austrii pokazało, że relacje chadeków z koalicjantami – Zielonymi – mimo odejścia z rządu Sebastiana Kurza pozostają napięte. Sama Austriacka Partia Ludowa jest zresztą podzielona co do oceny spuścizny Kurza jako kanclerza. Szczegóły poniżej. 

(Oliver Noyan | EURACTIV.de | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Austria: Nowy kanclerz bez taryfy ulgowej

Austriacka Partia Ludowa jest zresztą podzielona co do oceny spuścizny Kurza jako kanclerza.

RZYM

Wpływ sił prawicowych we Włoszech wciąż rośnie. Zarówno parlamentarna, jak i pozaparlamentarna skrajna prawica nabierają rozpędu we Włoszech, powiedział w wywiadzie dla EURACTIV dziennikarz Carlo Muzzi, autor książki „Eurosceptycy: Jakie ruchy są przeciwne Unii Europejskiej i czego chcą“.

„Wielu uważało, że pandemia COVID-19 może zmniejszyć wpływ tych sił politycznych. To było złudzenie”, powiedział Muzzi. „Rzeczywiście widzieliśmy, że pandemia stała się pretekstem do wyprowadzenia tych sił na ulice – przeciwko lockdownowi, restrykcjom, szczepionkom. I jest to fenomen, z którym mamy do czynienia”.

Skrajnie prawicowi Bracia Włosi od kilku miesięcy prowadzą w sondażach – w ostatnich, opublikowanych 11 października przez SWG, poparcie dla ugrupowania wyniosło 20,7 proc., a druga z kolei skrajnie prawicowa Liga może liczyć na poparcie na poziomie 19,2 proc. Obecna przewodnicząca Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, Gieorgia Meloni (Bracia Włosi) „poszukuje wsparcia na szczeblu europejskim, aby umocnić swoją pozycję“, wyjaśnia Muzzi.

W zeszłym tygodniu była w Madrycie jako gość honorowy podczas konferencji ultranacjonalistycznej partii VOX. „Oprócz afirmacji radykalnej prawicy, która wciąż stara się grać w ramach demokratycznej logiki, istnieją bardziej skrajne siły, które nieustannie się umacniają. I są powiązania między tymi dużymi, mainstreamowymi partiami prawicowymi, a bardziej ekstremalnymi formacjami”.

„Należy jednak pamiętać, że jesteśmy państwem założycielskim, w przeciwieństwie do Polski i Węgier. Rodzaj presji wywierany na Włochy jest inny, więc nawet gdyby Meloni była u władzy, może się zastanowić, zanim zacznie ingerować w praworządność“, podkreślił Muzzi.

„Widać jednak, że na poziomie teoretycznym włoska prawica, bardziej inspiruje się krajami Europy Wschodniej niż historycznym jądrem Unii”, dodał dziennikarz.

(Viola Stefanello | EURACTIV.it)| tłum. Monika Mojak)

Włochy: Skrajna prawica umacnia się na prowadzeniu w sondażach / Briefing z Europy

Codzienny briefing z europejskich stolic – 9 września.

Włoscy pracownicy bez przepustek zdrowotnych nie zostaną zwolnieni ale nie otrzymają wynagrodzenia. Nowy dekret podpisany przez premiera Mario Draghiego zawiera nowe szczegóły dotyczące przepustek zdrowotnych COVID-19, które będą obowiązkowe dla każdego pracownika sektora publicznego i prywatnego we Włoszech od piątku (15 października). Każdy, kto został zaszczepiony, niedawno wyzdrowiał z COVID-19 lub uzyskał wynik negatywny w ciągu ostatnich 48 godzin, ma prawo do przepustki.

Przepis podkreśla, że ​​pod żadnym pozorem nie zostanie zwolniony z pracy ktoś, kto nie posiada przepustki. Nie oznacza to jednak, że nie będzie żadnych poważnych konsekwencji:  każdy,  kto nie będzie mieć zaświadczenia, zostanie uznany za „bezpodstawnie nieobecnego” i nie otrzyma wynagrodzenia za ten dzień pracy.

Nowe wytyczne są dość elastyczne, jeśli chodzi o to, jak często pracodawcy powinni sprawdzać przepustki zdrowotne: mogą zdecydować się na losowe, ogólne kontrole „na codziennej próbie nie mniejszej niż 20 proc. personelu w służbie, zapewniając rotację” lub sprawdzać je systematycznie codziennie przy wejściu lub wyjściu z miejsca pracy.

Zasady te są jednymi z najostrzejszych na świecie i mają na celu zwiększenie wskaźników szczepień wśród dorosłych w wieku produkcyjnym. Jednak dane pokazują, że nie są one tak skuteczne, jak oczekiwał rząd: w trzecim tygodniu września, zaraz po ogłoszeniu planu wprowadzenia nowych wymogów, liczba nowych zgłoszeń na pierwsze szczepienie wzrosła z 50 tys. do 70 tys., osiągając 80 tys. w następnym tygodniu. W kolejnym tygodniu jednak liczba pierwszych szczepień ponownie wróciła do 50 tys. dziennie.

Obecnie 77,3 proc. całej populacji Włoch otrzymało co najmniej jedną dawkę. Ponad 8 mln osób, z których wiele jest w wieku produkcyjnym, nie zostało zaszczepionych.

(Viola Stefanello | EURACTIV.it | tłum. Kinga Wysocka)

PRAGA

Partia Babiša gotowa dać za wygraną. Partia ANO dotychczasowego czeskiego premiera Andreja Babiša, która w minioną sobotę nieznacznie przegrała wybory parlamentarne, jest gotowa zrezygnować z tworzenia rządu i przejść do opozycji po tym, potwierdziło kilku wysokich rangą członków ugrupowania. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Po wyborach w Czechach: Partia Babiša gotowa przejść do opozycji?

ANO nie chce blokować przekazania władzy nowemu rządowi, tym bardziej, że zwycięska centroprawicowa koalicja SPOLU wraz z centrolewicowymi Piratami i Burmistrzami podpisały już memorandum o współpracy.

Premier pewny swego. Dziś powinny ruszyć polityczne rozmowy na temat utworzenia nowego czeskiego rządu. Nie wiadomo jednak czy tak się stanie, bo prezydent Miloš Zeman przebywa w szpitalu. Dotychczasowy premier Andrej Babiš przekonuje, że głowa państwa ma zamiar jemu powierzyć tworzenie nowego gabinetu. Tymczasem to politycy centroprawicy mówią, że mają już zbudowaną większość w Izbie Poselskiej. Szczegóły poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Czechy: Babiš przekonuje, że dostanie misję utworzenia nowego rządu. Dziś powinny ruszyć oficjalne powyborcze negocjacje

Andrej Babiš przekonuje, że prezydent Miloš Zeman podczas niedzielnej rozmowy w Lánach wyraził zamiar powierzenia mu misji sformowania rządu.

Porażka wyborcza Babiša osłabi więzi między Pragą i Budapesztem”. Czeski premier Andrej Babiš i jego węgierski odpowiednik Viktor Orbán są ostrymi krytykami Unii Europejskiej. Obaj często atakują UE, zwłaszcza za złe zarządzanie podczas kryzysów migracyjnych.

Jednak według ekspertów przegrana Babiša w ostatnich wyborach parlamentarnych może pogorszyć obecne stosunki między tymi państwami.

“Porażka Babiša osłabi więź między Pragą a Budapesztem. To może jeszcze bardziej podważyć współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej, jaką obecnie znamy – z Viktorem Orbanem jako dominującym graczem”, powiedział Zdeněk Beránek, dyrektor think tanku EUROPEUM.

Partia ANO Babiša nie ma szans na utworzenie rządu, ale zachowa silną pozycję w czeskim parlamencie. W kraju nadal będą słyszalni populiści i partie skrajnie prawicowe, pomimo zwycięstwa tzw. bloku demokratycznego, tworzonego przez centroprawicowe i centrolewicowe koalicje.

“Partie otwarcie wrogie UE i NATO zdobyły łącznie około 15 proc. głosów – Czesi są przecież jednym z najbardziej eurosceptycznych narodów”, dodaje Beránek. Jednak tylko jedna skrajnie prawicowa partia – Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD) – przekroczyła 5-procentowy próg, umożliwiający wejście do czeskiego parlamentu.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | tłum. Paulina Borowska)

Czechy: Babiš bez misji tworzenia nowego rządu, a prezydent Zeman w szpitalu

Rozmowa Andreja Babiša z prezydentem Milošem Zemanem trwała 45 minut, ale jeszcze przed jego rozpoczęciem prezydencki rzecznik Jiří Ovčáček informował, że nie chodzi o powyborcze negocjacje.

BUDAPESZT

Wizyta w Moskwie. Węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó przebywał wczoraj w Moskwie, gdzie rozmawiał z szefem Rosatomu, rosyjskiego państwowego koncernu energetycznego, na temat rozbudowy elektrowni atomowej w węgierskim mieście Paks.

„Prace przebiegają sprawnie”, napisał na Facebooku Szijjártó, mimo tego, że budowa dwóch nowych bloków elektrowni jeszcze się nie rozpoczęła, a elektrownia nadal nie otrzymała pozwolenia na budowę od Krajowego Urzędu Energii Atomowej (OAH).

OAH na początku miesiąca przedłużył termin rozpatrzenia wniosku, prosząc o dodatkowe informacje. Według szefa dyplomacji Węgier nie oznacza to jednak opóźnień w pracach.

W ostatnim czasie media sugerowały, że w węgierskim rządzie występują napięcia ze względu na sprawę elektrowni atomowej. Inwestycja ma zostać zrealizowana we współpracy z Rosatomem. Decyzję podjęto w 2014 r. bez przetargu. Większość kosztów poniesie strona rosyjska.

Moskwa udzieliła Węgrom pożyczki w wysokości 10 mld euro na tę inwestycję, której całkowity koszt wynosi 12,5 mld euro.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex | tłum. Paulina Borowska)

Węgry: Burmistrz Budapesztu wycofuje się z prawyborów opozycji. Nie będzie rywalem Orbána

Burmistrz Budapesztu Gergely Karácsony zrezygnował w piątek (8 października) z ubiegania się o stanowisko kandydata na premiera węgierskiej opozycji.

 

 

„Postanowiłem zakończyć moją kampanię i wycofać się z kandydowania. Doszedłem do wniosku, że jeśli tego nie zrobię, Viktor Orbán pozostanie premierem”, oświadczył Karácsony.

„Wierzę, …

BRATYSŁAWA

Orban wycofuje się z planu zakupu słowackiej ziemi. Węgierski rząd wycofuje się z zamiaru utworzenia funduszu, który umożliwiłby zakup gruntów rolnych w Europie Środkowej za pieniądze państwa, jak poinformował we wtorek w mediach minister spraw zagranicznych Słowacji Ivan Korčok.

Ten zamiar został skrytykowany przez kilku przedstawicieli słowackiej władzy wykonawczej. Ministerstwo Rolnictwa planowało nawet zmianę przepisów dotyczących nabywania własności gruntów rolnych. Na wspólnym spotkaniu w zeszłym tygodniu Korčok osobiście zwrócił się do swojego węgierskiego odpowiednika Pétera Szijjárto, aby Budapeszt wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu.

W końcu rząd słowacki odniósł sukces. Według Korčoka Orbán poinformował w liście słowackiego premiera Eduarda Hegera, że ​​jego gabinet uchyli rezolucję. „Potwierdza to potrzebę konsultacji i intensywnego dialogu na temat wszystkiego, co robimy w naszych relacjach”, napisał Korčok na Facebooku.

Fundusz o wartości 400 mln euro miał zostać utworzony przez węgierskie ministerstwo spraw zagranicznych za pośrednictwem państwowego Exim Bank do 15 listopada. Dzięki temu węgierscy rolnicy mieliby łatwy dostęp do zakupu dużej powierzchni żyznej ziemi na Słowacji.

(Marián Koreň | EURACTIV.sk | tłum. Kinga Wysocka)

Słowacja, Czechy i Austria chcą razem walczyć z nielegalną imigracją

„Nie chcemy powtórki z 2015 r.”, zgodzili się przywódcy, którzy spotkali się w czeskich Lednicach w ramach Formatu Sławkowskiego.

SOFIA

Katastrofa ekologiczna w rezerwacie przyrody. Turecki statek Vera Su, który uderzył w brzeg w pobliżu obszaru chronionego “Yailata” w północnej części bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego, został uznany za zatopiony.

Na jego pokładzie znajdowało się 3 tys. ton mocznika, który może spowodować katastrofę ekologiczną w rezerwacie przyrody Kaliakra, będącym domem dla wielu chronionych ptaków i zagrożonych gatunków morskich.

Wytwarzający toksyny mocznik może też stwarzać zagrożenie dla ludzi, spożywających ryby lub owoce morza. Władze bułgarskie oceniają możliwość wejścia na statek w celu wywozu mocznika, ale operacja ta będzie bardzo skomplikowana ze względu na złą pogodę.

Vera Su utknęła na skalistym brzegu 20 września przy dobrej pogodzie. Przez sześć dni nie podjęto żadnych działań, mimo zagrożenia dla środowiska. Siódmego dnia rozpoczęto akcję przy bardzo złej pogodzie i z nieodpowiednim sprzętem.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Paulina Borowska)

Morze Czarne: Bezczynność Bułgarii doprowadzi do katastrofy ekologicznej?

Jeśli Bułgaria nie podejmie działań, uszkodzony statek towarowy może sprawić, że Morze Czarne stanie się martwą strefą.

Sondaże dla prezydenta. Bułgarzy 14 listopada nie tylko spróbują po raz trzeci w tym roku wyłonić parlamentarną większość, ale również wybiorą prezydenta. Na największe poparcie może obecnie liczyć urzędująca głowa państwa – Rumen RadewSzczegóły poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Bułgaria: Na miesiąc przed wyborami urzędujący prezydent wyraźnie prowadzi w sondażach

Bułgarzy 14 listopada nie tylko spróbują po raz trzeci w tym roku wyłonić parlamentarną większość, ale również wybiorą prezydenta.

BUKARESZT

Rumuni coraz bardziej eurosceptyczni. Mniej niż połowa Rumunów uważa, że wstąpienie do Unii Europejskiej przyniosło ich państwu korzyści. Coraz więcej obywateli Rumunii wyraża też antyunijne i nacjonalistyczne nastroje. Szczegóły poniżej. 

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro | tłum. Paulina Borowska)

Rumuni coraz bardziej eurosceptyczni

W Rumunii wzrastają antyunijne nastroje.

LUBLANA

Słowenia przyłącza się do apelu o uznanie energii jądrowej za ekologiczną. Słowenia dołączyła do grupy dziesięciu krajów pod przewodnictwem Francji, które zwróciły się do Komisji Europejskiej o uznanie energii jądrowej za niskoemisyjne źródło energii.

Dziesięć krajów twierdzi, że energia jądrowa jest „kluczowym, przystępnym cenowo, stabilnym i niezależnym źródłem energii”, które mogłoby uchronić konsumentów w UE przed „narażeniem na niestabilność cen”.

Sygnatariusze podkreślają, że atom może być sposobem na zwiększenie niezależności energetycznej Wspólnoty. „Rosnące ceny energii pokazały, jak ważne jest jak najszybsze zmniejszenie naszej zależności energetycznej od krajów trzecich” – napisano w liście.

Premier Słowenii Janez Janša powiedział we wtorek, że bez zwiększenia produkcji w elektrowniach jądrowych w całej Europie niemożliwe będzie zapewnienie wystarczającej ilości energii elektrycznej lub osiągnięcie celów zerowej emisji netto do 2050 r.

Kraje, które nie zdecydują się na energię jądrową, będą musiały porzucić swoje zastrzeżenia wobec tych, które się na nią zdecydują – w przeciwnym razie formuła ta nie będzie działać.

Zauważył, że energia jądrowa jest kwestią polityczną i wiążącą się z uprzedzeniami z powodu katastrof takich jak ta w Czarnobylu w 1986 r. „Musimy jednak zdać sobie sprawę, że od czasu Czarnobyla technologia stała się bardziej zaawansowana, a mechanizmy bezpieczeństwa znacznie lepsze”.

Janša zgadza się, że elektrownie jądrowe nie są w pełni zrównoważone ze względu na problemy z paliwem i odpadami, ale powiedział, że „wszystko można rozwiązać”. „Albo zdecydujemy się na energię jądrową, albo będziemy palić świeczki” – dodał.

Jedyna słoweńska elektrownia jądrowa w Krško wytworzyła w ubiegłym roku 45 proc. całej energii wyprodukowanej w Słowenii. Powstały już plany zastąpienia starzejącego się reaktora nową jednostką.

(Sebastijan R. Maček | STA | tłum. Martyna Kompała)

ZAGRZEB

Chorwacja zainteresowana udziałem w budowie drugiego bloku Elektrowni Jądrowej Krsko. Minister gospodarki i zrównoważonego rozwoju Tomislav Ćorić oświadczył, że podczas przyszłotygodniowego posiedzenia chorwacko-słoweńskiej komisji rządowej „ogłosi na szczeblu ministerialnym gotowość Chorwacji do rozmów w sprawie budowy drugiego bloku elektrowni jądrowej Krško”.

Ćorić dodał, że chorwacki dostawca energii HEP – współwłaściciel elektrowni w Krško, przekazał, że Chorwacja jest zainteresowana współfinansowaniem budowy drugiego bloku i udziałem we współdzieleniu produkcji „ponieważ kraj potrzebuje stabilnego oraz długoterminowego źródła energii elektrycznej”.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paweł Natorski)

Czechy i Francja zainicjowały proatomowy sojusz. Dołączyła również Polska

„Mamy z Francją wspólne interesy. Oba nasze kraje inwestują w energię jądrową, dlatego podjęliśmy wspólne kroki”, zaznaczył minister przemysłu i handlu Karel Havlíček.

BELGRAD

Analityk: Istnieje pomysł przywrócenia pozycji serbskiego przemysłu obronnego na rynkach krajów byłej Jugosławii. Analityk wojskowy Aleksandar Radić oświadczył, że szczyt Ruchu Państw Niezaangażowanych i Międzynarodowe Targi Uzbrojenia „Partner 2021”, które miały miejsce w Belgradzie, odbyły się w tym samym czasie co promowanie idei przywrócenia pozycji krajowego przemysłu obronnego na tradycyjnych rynkach jugosłowiańskich.

„Oczywiście istnieje pomysł powrotu Serbii na tradycyjne rynki postjugosłowiańskie, na zajęcie tam mocnej pozycji i kontynuowanie działalności” – zauważył Radić.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com | tłum. Paweł Natorski)

///

9 mld euro na cele zielonej agendy Bałkanów Zachodnich. Plan gospodarczo-inwestycyjny dla Bałkanów Zachodnich zawiera również wsparcie finansowe na realizację celów Zielonej Agendy w tym regionie o wartości 9 miliardów euro w postaci dotacji, oświadczyła we wtorek serbska minister integracji europejskiej Jadranka Joksimović.

„Zielona transformacja musi być sprawiedliwa, tak jak UE ją zdefiniowała oraz odpowiednio przygotowana, co oznacza, że ​​fundusze i mechanizmy dostępne w tym procesie dla państw członkowskich UE będą dostępne także dla nas jako kraju stowarzyszonego” – przekazała Jokisimović.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com | tłum. Paweł Natorski)

Serbia zamyka największe wysypisko śmieci w Europie

Przyjmujące dziennie aż 4,5 tys. ton odpadków wysypisko w Vinčy niedaleko Belgradu zostanie zamknięte. Przyczyniła się do tego m.in. seria pożarów składowiska, które śmierdzącym dymem zatruwały m.in. serbską stolicę.

 

Położona około 15 kilometrów na wschód od Belgradu Vinča leży bardzo blisko zakola …

SKOPJE

Lider partii albańskiej: Czas na to, aby prezydentem Macedonii Północnej został Albańczyk. Ali Ahmeti, przywódca albańskiej partii DUI (Demokratyczny Związek na rzecz Integracji) wywodzącej się z ANA (Albańska Armia Narodowa, alb. Armata Kombëtare Shqiptare, skrót pochodzi od angielskiej nazwy Albanian National Army), która toczyła wojnę z siłami macedońskimi w 2001 roku, ogłosił że następnym prezydentem Macedonii Północnej powinien zostać Albańczyk.

„Albańczyk został ministrem obrony, ministrem spraw zagranicznych, marszałkiem parlamentu, następnym stanowiskiem w kolejce jest prezydent”, stwierdził Ahmeti.

Partia polityka – DUI wchodzi w skład koalicji rządowej pod przewodnictwem socjaldemokratów z partii SDSM, ugrupowania kierowanego przez premiera Zorana Zaewa, który sam powiedział, że nie ma nic przeciwko etnicznemu albańskiemu prezydentowi i chciałby, żeby doszło do takiej sytuacji. Wymagałoby to jednak wsparcia ze strony Albańczyków mieszkających w Macedonii Północnej i innych grup.

Jak na razie sympatie polityczne społeczności albańskiej w kraju są podzielone pomiędzy czterema dużymi partiami i nie głosują oni na wspólnych kandydatów.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paweł Natorski)