Pierwsze pary jednopłciowe adoptowały dzieci w Finlandii

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Coraz więcej zakażeń koronawirusem w ośrodkach dla migrantów w Grecji. Kolejne landy w Niemczech wprowadzają nakaz noszenia masek ochronnych. Pierwsze pary jednopłciowe adoptowały dzieci w Finlandii. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

 

HELSINKI

Pierwsze adopcje. W 3 lata po pełnej legalizacji równości małżeńskiej i adopcji dzieci przez pary jednopłciowe, do dwóch nowych rodzin – pary kobiet i mężczyzn – trafiły pierwsze dzieci.

Finlandia umożliwiła parom jednopłciowym zwieranie małżeństwa w marcu 2017 r. Z podpisanym dokumentem wiąże się także możliwość adopcji dzieci.

W Unii Europejskiej jako pierwsza na małżeństwa osób tej samej płci zezwoliła Holandia w 2001 r. Szwecja i Norwegia poszły w jej ślady w 2009 r., a Dania w 2012 r. Finlandia wraz ze Słowenią zmieniła przepisy w 2017 r.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

ATENY

Coraz trudniejsza sytuacja. Ośrodek dla osób ubiegających się o azyl w Kranidi na Półwyspie Peloponeskim objęto kwarantanną po tym, gdy stwierdzono tam 150 zakażeń koronawirusem, poinformowały we wtorek (21 kwietnia) władze Grecji.

Ponad 470 migrantów przebywających w ośrodku przebadano na obecność koronawirusa po tym, gdy w zeszłym tygodniu infekcję zdiagnozowano u znajdującej się tam 28-letniej ciężarnej Somalijki.

(EURACTIV.gr)

Grecja: Dlaczego tak mało jest tam przypadków infekcji koronawirusem?

W Grecji sytuacja na froncie walki z koronawirusem należy do najlepszych w Europie. Dlaczego?

BERLIN

Coraz więcej masek. Władze federalne nie wprowadziły jednolitej dla całych Niemiec linii postępowania w kontekście noszenia masek ochronnych w przestrzeni publicznej. Władze ograniczyły się do wydania zalecenia.

Jednak coraz więcej landów decyduje się na wprowadzenie nakazu zakrywania ust i nosa. Podobnie jak w Polsce, wystarczą chustka lub szalik.

Od poniedziałku (20 kwietnia) nakaz noszenia masek ochronnych w miejscach publicznych obowiązuje w Saksonii, od piątku te same przepisy wprowadza Turyngia, a Bawaria od przyszłego tygodnia. Władze Meklemburgii Pomorza Przedniego nakaz noszenia masek w publicznym transporcie wprowadzają od poniedziałku (27 kwietnia).

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

HAGA

Inteligentny lockdown obowiązuje. „Staliśmy przed trudnym wyborem: poluzowania rygorów lub utrzymania bezpieczeństwa obywateli”, powiedział premier Mark Rutte podczas wtorkowej (21 kwietnia) konferencji prasowej.

Rząd zdecydował o przedłużeniu środków bezpieczeństwa do 20 maja. Do tego czasu zamknięte pozostaną restauracje, gastronomia oraz wszystkie miejsca, gdzie usługodawcy mają kontakt z klientem.

Jednocześnie rząd zdecydował, że od 11 maja zostaną otwarte szkoły podstawowe – szczegóły mają przygotować placówki edukacyjne. Z kolei szkoły średnie muszą być gotowe na powrót do nauki od 2 czerwca.

Dzieci i młodzież w ramach stopniowego luzowania ograniczeń zyskały najwięcej przywilejów. Dzieci do dwunastego r.ż. będą mogły ponownie uprawiać sport (tylko trening), a młodzież od 12 do 18 lat będzie mogła trenować pod warunkiem utrzymania dystansu 1,5 metra.

Rząd zakazał jednocześnie organizowania dużych imprez, festiwali, w tym rozgrywek piłkarskich do 1 września.

(EURACTIV.com)

Koronawirus: Które kraje znoszą lockdown? – AKTUALIZACJA

Które rządy w Europie zamierzają luzować społeczne obostrzenia? A które już to robią?

WIEDEŃ

Warunkiem ekologizacja. Rząd negocjuje pakiet ratunkowy z liniami Austrian Airlines (AUA), które od 2009 r. należą do holdingu Lufthansa. Od początku kryzysu rząd zapewniał, że firma otrzyma wsparcie „bez względu na koszty”. Sytuację Austrian Airlines komplikuje jednak status właścicielski linii – zależność od niemieckiego giganta lotniczego. 

Nie opublikowano jeszcze oficjalnej kwoty, na jaką szacuje się potrzeby finansowe lotniczego przewoźnika, ale publiczny nadawca ORF zacytował „ekspertów dla sektora”, którzy szacują, że AUA potrzebowałby 800 mln euro.

Rzecznik AUA Peter Thier powiedział, że liczba ta „jest jedynie przybliżonym szacunkiem”. Minister środowiska Leonore Gewessler (Zieloni) zaproponowała uzależnienie dofinansowania od ekologizacji AUA. 

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Gdzie się podziewają uziemione przez pandemię koronawirusa samoloty?

Większość lotów – zwłaszcza w Europie, Azji czy USA, została wstrzymana. Gdzie znajdują się wszystkie uziemione samoloty?

LIZBONA

Liczą na pomoc. Portugalskie linie lotnicze TAP złożyły wniosek o pomoc państwa. „Liczymy na szybką odpowiedź”, powiedział w ubiegłym tygodniu prezes zarządu TAP Miguel Frasquilho. 31 marca TAP poinformowało, że ​​tymczasowo zwolni 90 proc. swoich pracowników, a pozostała część załogi będzie miała skrócony czas pracy o 20 proc.

Połowę udziałów w TAP posiada państwo za pośrednictwem holdingu Parpública, 45 proc. akcji należy do prywatnego konsorcjum Atlantic Gateway, a 5 proc. do pracowników.

Premier António Costa powiedział 14 kwietnia, że ​​rząd zamierza utrzymać harmonogram budowy nowego lotniska w Lizbonie, pomimo ekonomicznych skutków epidemii. 

(Lusa.pt)

MADRYT

Ulga dla dzieci. Rząd Pedro Sancheza poinformował we wtorek (21 kwietnia), że od 27 kwietnia dzieci do 14 r.ż. będą mogły opuszczać mieszkanie w trakcie kwarantanny pod opieką jednego z rodziców.

Starsze dzieci od najbliższego poniedziałku (27 kwietnia) będą mogły samodzielnie wychodzić z domu na zakupy.

(EUROEFE)

WARSZAWA

Cięcia płac. Jak dotąd w rządowych tarczach antykryzysowych nie przedstawiono szczegółów pomocy dla linii lotniczych LOT – kontrolowanych w 100 proc. przez Skarb Państwa. Przewoźnik poinformował za to o propozycji cięć wynagrodzeń dla załogi i personelu.

Do 30 kwietnia 2023 r. stewardessy mają otrzymywać pensję o 50 proc. mniejszą niż obecnie. Piloci o 66 proc. Nic nie wiadomo o cięciach wynagrodzeń dla członków zarządu, którzy podlegają bezpośrednio ministrowi aktywów państwowych Jackowi Sasinowi, a więc to on może zdecydować o ewentualnych obniżkach wynagrodzeń.

Z powodu kryzysu LOT wycofał się z wartej około 2,5 mld zł transakcji kupna niemieckich linii czarterowych Condor.

Polski sektor lotniczy zatrudnia 137 tys. pracowników i generuje 4 mld euro zysków rocznie. 1 proc. polskiego PKB jest związane z rynkiem lotniczym.

DUBLIN

„Odmrażanie” gospodarki. P.o. premiera Leo Varadkar poinformował, że jego rząd przygotowuje plan zdejmowania otwarcia gospodarki po kilkutygodniowym zastoju wywołanym epidemią koronawirusa. „Ograniczenia pozostaną w mocy co najmniej do 5 maja, ale obecnie analizujemy scenariusze stopniowego otwierania gospodarki”, zapowiedział szef rządu. Szczegóły mają być znane w ciągu najbliższych dni.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

BRATYSŁAWA

Co zrobić ze Słowakami? Codziennie do pracy na Słowację przyjeżdżają tysiące Słowaków, którzy mieszkają w Austrii lub na Węgrzech. Zgodnie z przepisami, które zaczną obowiązywać 1 maja, będą musieli przedstawić dowód negatywnego wyniku testu na koronawirusa.

Ze względu na dużą liczbę chętnych, staje się jasne, że nie uda się wszystkich przetestować na przejściach granicznych, a wedle nowych przepisów bez przeprowadzenia testu Słowacy nie będą mogli wjechać na terytorium kraju.

„Będziemy szukać rozwiązań, aby zawiesić zasady lub całkowicie je anulować”, napisał w oświadczeniu sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Martin Klus (SaS).

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk

PRAGA

Zagrożenie z Azji. Z raportu MSZ, do którego dotarła redakcja serwisu Aktuálně.cz wynika, że Chiny próbują wykorzystać pandemię koronawirusa do wzmocnienia swojej pozycji na arenie międzynarodowej. 

Autorzy raportu nie pominęli wysiłków Rosji w próbie destabilizacji Zachodu poprzez prowadzenie kampanii dezinformacyjnych. Minister spraw zagranicznych Tomáš Petříček zlecił przygotowanie raportu, aby dowiedzieć się, w jaki sposób pandemia koronawirusa wpływa na geopolitykę. Minister przyznał, że czeska polityka zagraniczna wobec Chin i Rosji może zmienić się w najbliższej przyszłości.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

SOFIA

Ważna umowa. Bułgarski Bank Narodowy wysłał list do Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w sprawie tzw. linii swapowych, czyli porozumienia o wzajemnej wymianie walut między dwoma bankami centralnymi, poinformował we wtorek minister finansów Władysław Goranow.

Minister podkreślił, że linia wymiany walut między BBN a EBC będzie wynosić kilka mld euro. Celem linii wymiany między EBC jest umożliwienie krajowym bankom centralnym dostarczenia niezbędnej ilości euro dla swoich gospodarek. „Linia wymiany będzie dodatkowym zabezpieczeniem dla stabilności kursów walut”, wyjaśnił Goranov.

Minister zaznaczył, że umowa o liniach swapowych z EBC może stać się faktem wraz z dołączeniem do mechanizmu kursów walutowych (ERM II), czyli tzw. poczekalni do strefy euro. 

Niektórzy ekonomiści powątpiewają czy Bułgaria potrzebuje teraz linii wymiany z EBC. Rezerwy walutowe kraju wynoszą obecnie 53,8 mld lewów (27 mld euro).

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKARESZT

Stopniowe zmiany. Prezydent Klaus Iohannis powiedział, że niektóre ograniczenia wprowadzone na czas epidemii koronawirusa, mogą zostać zniesione po 15 maja. 

„Jeśli liczba zarażonych zmniejszy się, jeśli liczba zgonów spadnie, jeśli wszyscy będziemy przestrzegać nakazów nałożonych przez władze, wówczas możemy spodziewać się poluzowania dotychczasowych ograniczeń”, powiedział Iohannis.

„Należy jednak spodziewać się kontrolowanego zmniejszania ograniczeń”, dodał rumuński prezydent. Jak dotąd w Rumunii potwierdzono 9,2 tys. przypadków koronawirusa. Zmarło prawie 500 osób. 

(EURACTIV.ro)

LUBLANA

Na pomoc gospodarce. Rząd Janeza Jansy zatwierdził we wtorek (21 kwietnia) drugi projekt ustawy antykryzysowej o wartości ponad 2 mld euro, mający na celu pomóc obywatelom i przedsiębiorstwom w zwalczaniu skutków pandemii koronawirusa. 

Pierwszy pakiet o wartości 3 mld euro (6 proc. PKB) parlament przyjął na początku kwietnia.

(Zoran Radosavljevic | EURACTIV.com)

BELGRAD

Niżej w rankingu. Serbia spadła o trzy miejsca w Światowym Indeksie Wolności Prasy 2020, opublikowanym 21 kwietnia przez Reporterów bez Granic. 

W raporcie Serbia znalazła się w grupie państw, gdzie występują problemy z wolnością prasy. Serbia zajęła 90. pozycję z wynikiem 31,18 pkt. To najniższy rezultat – z wyjątkiem Czarnogóry, która zajęła 105 miejsce – wśród krajów regionu. 

Autorzy raportu stwierdzili, że „po sześciu latach rządów Aleksandara Vucicza, (najpierw jako premiera, a następnie prezydenta), Serbia stała się krajem, w którym niebezpiecznie jest być dziennikarzem; gdzie fałszywe wiadomości zyskują popularność w zastraszającym tempie”.

Polska w najnowszym rankingu zajęła 62 miejsce.

(EURACTIV.rs)