Finlandia: Odmowa dostarczania energii dla „rosyjskiego Google’a” / Briefing z Europy

Fińscy dostawcy odmawiają dostarczania energii do infrastruktury Yandeksa. / Foto via [Shutterstock/Ascannio]

Fińscy dostawcy odmawiają dostarczania energii do infrastruktury „rosyjskiego Google’a” | Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowym briefingu z Europy.

 

 

HELSINKI

Odcięci od energii. Fińskie firmy energetyczne nie chcą podpisywać kontraktów z właścicielem rosyjskiej wyszukiwarki internetowej Yandex. Koncern Yandex ma jedno ze swoich centrów danych w pobliżu Helsinek.

Chodzi o obawy związane z możliwym rozprzestrzenianiem propagandy przez Yandeksa. Już wcześniej media donosiły o rzekomym ukrywaniu w wyszukiwarce wyników pokazujących prawdziwą sytuację w Ukrainie. Szczegóły poniżej. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Fińscy dostawcy odmawiają dostarczania energii do infrastruktury "rosyjskiego Google'a"

Fińskie firmy energetyczne nie chcą podpisywać kontraktów z właścicielem rosyjskiej wyszukiwarki internetowej Yandex.

PARYŻ

Macron II. Emmanuel Macron złożył w sobotę po raz drugi przysięgę prezydencką. Ceremonia zaprzysiężenia, w której wzięło udział ok. 450 gości, została poprzedzona oficjalnym potwierdzeniem wyników wyborów prezydenckich, które odczytał prezes francuskiej Rady Konstytucyjnej, były premier Francji Laurent Fabius.

Emmanuel Macron został proklamowany prezydentem przez Fabiusa i otrzymał odznakę Wielkiego Mistrza Legii Honorowej.

Szef państwa wygłosił przemówienie inaugurujące nową prezydenturę. Stwierdził w nim, że, wybierając go na drugą kadencję w kontekście międzynarodowych kryzysów, francuski naród odrzucił nacjonalizm i wybrał proeuropejski program, wspierający postęp społeczny, gospodarczy i ekologiczny oraz niezależność Francji.

(Clara Bauer-Babef | EURACTIV.fr, tłum. Mateusz Kucharczyk)

Francja: W czerwcu wyborcza dogrywka

Emmanuel Macron dla swobodnego realizowania programu wyborczego potrzebuje dobrego wyniku w czerwcowych wyborach prezydenckich.

DUBLIN

Ich pierwszy raz. Republikańska partia Sinn Fein zwyciężyła w wyborach do północnoirlandzkiego lokalnego parlamentu – Stormontu. Choć według ustaleń pokojowych i tak będzie musiała współrządzić z unionistami, to jednak po raz pierwszy w historii będzie w rządzie dominować.

Wszystkie głosy w wyborach lokalnych w Irlandii Północnej nie zostały jeszcze policzone, ale zwycięstwo Sinn Fein jest już niezagrożone. Republikańska partia będzie miała w Stormoncie 27 mandatów, a najważniejsze ugrupowanie unionistycznej, czyli Demokratyczna Partia Unionistyczna (DUP) zdobyła 24 i ma szanse na już tylko jeden mandat więcej. Szczegóły poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Irlandia Północna: Republikańska Sinn Fein po raz pierwszy w historii będzie na czele lokalnego rządu

Choć według ustaleń pokojowych i tak będzie musiała współrządzić z unionistami, to jednak po raz pierwszy w historii będzie w rządzie dominować.

PRAGA | BRATYSŁAWA | BERLIN

Broń dla Ukrainy. Berlin współpracuje z Bratysławą i Pragą nad porozumieniem, które pozwoliłoby na dostawy czołgów i innego ciężkiego sprzętu do Ukrainy.

Trzy państwa negocjują w sprawie „wymiany łańcuchowej”, czyli rozwiązania umożliwiającego zastąpienie sprzętu, który obecnie do Ukrainy wysyłają Czechy i Słowacja, sprzętem niemieckim.

„Chcemy ściśle współpracować w zakresie dostaw broni”, oznajmił w czwartek kanclerz Niemiec Olaf Scholz po spotkaniu ze swoim czeskim odpowiednikiem Petrem FialąSzczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz, Michal Hudec | EURACTIV.sk | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Dostawy broni do Ukrainy. Niemcy rozmawiają z Czechami i Słowacją ws. współpracy

Berlin współpracuje z Bratysławą i Pragą nad porozumieniem, które pozwoliłoby na dostawy czołgów i innego ciężkiego sprzętu do Ukrainy, pisze EURACTIV.de.

 

 

Trzy państwa negocjują w sprawie „wymiany łańcuchowej”, czyli rozwiązania umożliwiającego zastąpienie sprzętu, który obecnie do Ukrainy wysyłają Czechy i …

BRUKSELA

Przejąć rosyjski majątek. W liście wysłanym do wysokiego przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej oraz bezpieczeństwa Josepa Borrella siedemdziesięciu trzech eurodeputowanych wezwało do wykorzystania 300 mld dolarów z przejętych rosyjskich funduszy i aktywów na sfinansowanie ukraińskiego wojska i odbudowę kraju.

„Społeczność międzynarodowa powinna przyjąć za wzór włoskie ustawodawstwo antymafijne, które przewiduje ponowne wykorzystanie mienia skonfiskowanego osobom objętym sankcjami”, zauważył europoseł z Ruchu Pięciu Gwiazd, Fabio Massimo Castaldo. Poza nim, pod listem podpisali się m.in. Danuta HübnerGuy Verhofstadt czy Daniel FreundSzczegóły poniżej. 

(Eleanora Vasquez | EURACTIV.com | Tłumaczenie Kinga Wysocka)

Europosłowie chcą, by pieniądze rosyjskich oligarchów były wykorzystane na odbudowę Ukrainy

Podobne kroki zaproponował szef Rady Europejskiej, Charles Michel.