Finlandia: Trwa ożywiona debata nt. członkostwa w NATO. Pandemia pokrzyżuje wybór prezydenta Włoch? / Briefing z Europy

Finlandia-NATO-Rosja-Ukraina-Polska-Czechy-Unia-europejska-energia-praworządność-bakany-kosowo-kryptowaluty

Minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto. / [EPA-EFE/TOMS KALNINS]

W Finlandii od kilku tygodni trwa ożywiona debata na temat członkostwa tego państwa w NATO | Pandemia pokrzyżuje plany wyboru nowego prezydenta Włoch? | Tylko w grudniu testy na COVID-19 kosztowały Francję 1 mld euro | Między innymi o tym piszemy w środowym briefingu z Europy.

 

 

HELSINKI

Akcesja do NATO? W Finlandii od kilku tygodni trwa debata na temat członkostwa tego państwa w NATO. Ostatnie wypowiedzi polityków związanych ze współrządzącą partią Zielonych wskazują, że akcesja do Sojuszu Północnoatlantyckiego może znaleźć się w politycznej agendzie w ciągu pięciu lat. Szczegóły poniżej.

(Aleksandra Krzysztoszek, Mateusz Kucharczyk, Pekka Vänttinen | EURACTIV.com and EURACTIV.pl)

Finlandia: Zieloni podgrzewają debatę o przystąpieniu do NATO

W Finlandii od kilku tygodni trwa debata na temat członkostwa tego państwa w NATO.

BERLIN

Pewna druga kadencja? Wchodzący w skład koalicji rządowej Zieloni poprą wybór prezydenta federalnego FrankaWaltera Steinmeiera na drugą kadencję, poinformowali szefowie partii we wtorek (4 stycznia) w Berlinie. Szczegóły poniżej. 

(Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de)

Niemcy: Zieloni torują drogę drugiej kadencji prezydenta Steinmeiera

Wcześniej swoje poparcie dla jego kandydatury wyraziły partie SPD i FDP.

PARYŻ

Testują bez końca. Tylko w grudniu testy na COVID-19 kosztowały Francję 1 mld euro, informuje gazeta „Les Echos”.

Łącznie w grudniu we Francji wykorzystano około 30 mln testów antygenowych lub PCR,
z czego 28 milionów opłacił system ubezpieczeń społecznych.

Tylko w tygodniu poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia od 20 do 26 grudnia przeprowadzono prawie siedem milionów testów, najwięcej – 1,55 mln w dniu 23 grudnia, informuje Les Echos.

Według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), te liczby sprawiają, że Francja jest w ścisłej czołówce państw w UE pod względem testów w kierunku SARS-CoV-2 wśród swoich mieszkańców.

Masowe testy nie zapobiegły jednak kolejnej fali zakażeń koronawirusem. We Francji potwierdzono ostatniej doby ponad 270 tysięcy zakażeń koronawirusem. To już kolejny raz, kiedy w tym kraju pada najwyższy dobowy bilans w skali Europy od początku epidemii.

(Mathieu Pollet | EURACTIV.fr, tłum. Mateusz Kucharczyk)

Francja wysyła dodatkowe służby bezpieczeństwa na Martynikę, gdzie trwają protesty przeciw koronawirusowym obostrzeniom

W ubiegłym tygodniu dodatkowi policjanci pojechali na Gwadelupę, teraz 70 żandarmów jest w drodze na Martynikę.

WIEDEŃ

Europejscy Zieloni rozważają pozwanie Komisji Europejskiej w związku z zasadami taksonomii. Europejscy Zieloni (Europejska Partia Zielonych) rozważają czy pójść za przykładem Austrii i pozwać Komisję Europejską w związku z unijnymi zasadami taksonomii, które uznają energię jądrową i gaz jako „zielone” źródła energii. Szczegóły poniżej. 

(Oliver Noyan | EURACTIV.de | tłum. Martyna Kompała)

Europejscy Zieloni rozważają pozwanie Komisji Europejskiej w związku z zasadami unijnej taksonomii

Europejscy Zieloni pracują nad uzyskaniem większości w Parlamencie Europejskim przeciwko włączeniu atomu i gazu do unijnej taksonomii.

RZYM

Pandemia pokrzyżuje plany wyboru nowego prezydenta Włoch? W związku z rosnącą liczbą przypadków zakażeń koronawirusem w całym kraju, problematyczne staje się głosowanie na nowego prezydenta Włoch, który ma zostać wybrany przez Izbę Deputowanych i Senat 24 stycznia.

Przewodniczący Izby Deputowanych Roberto Fico zaplanował w poniedziałek (3 stycznia) głosowanie na następcę Sergio Mattarelli na 24 stycznia. Jednak ze względu na dużą liczbę osób, które muszą się zebrać na takie głosowanie, instytucje napotykają trudności, jak poradzić sobie z przestrzeganiem środków bezpieczeństwa i jednocześnie zagwarantować uczciwe wybory.

Prezydent jest wybierany większością dwóch trzecich głosów Izby Deputowanych i Senatu. Oznacza to, że 945 posłów i senatorów, a także pracownicy Izby i dziennikarze muszą zgromadzić się w zamkniętych pomieszczeniach. Obecnie specjalny komitet naukowy wewnątrz Izby ocenia, jak zagwarantować, że głosowanie będzie demokratyczne, a środki bezpieczeństwa zostaną zachowane.

Prezydent Włoch ma znaczące uprawnienia, m.in. wybiera jedną trzecią sędziów Trybunału Konstytucyjnego, rozpisuje nowe wybory i ogłasza wszystkie ustawy.

Obecny premier Włoch Mario Draghi, który cieszy się największym poparciem wśród polityków jest uznawany za najpoważniejszego kandydata na prezydenta. Nowy prezydent przejmie oficjalnie funkcję 3 lutego, a jego kadencja potrwa siedem lat.

(Eleonora Vasques | EURACTIV.com I tłum. Monika Mojak)

Włochy: Eksperci ds. zdrowia ostrzegają przed grożącym paraliżem kraju na skutek przepisów o kwarantannie

Osoby, które weszły w bliski kontakt z chorym na COVID-19, muszą się odizolować na siedem dni, jeśli są zaszczepione, i na 10 dni, jeśli nie otrzymały szczepienia.

MADRYT

Hiszpania kończy rok z rekordowym spadkiem bezrobocia. Hiszpania odnotowała w 2021 r. największą roczną redukcję bezrobocia od czasu 2007 r. To dzięki temu, że ok 3,1 mln osób zostało zarejestrowanych jako bezrobotni w publicznych służbach zatrudnienia (SEPE).

W grudniu Hiszpania odnotowała 782 tys. mniej bezrobotnych niż w 2020 r., co oznacza, że ​​liczba bezrobotnych spadła w tym okresie o 20,12 proc. We wtorek (4 stycznia) premier Pedro Sanchez uznał tą wiadomość za zapowiedź ożywienia gospodarczego po ostatnich ciężkich dwóch latach.

Szczególnie sektor turystyczny, który odpowiada za około 14 proc. PKB kraju, został bardzo mocno dotknięty pandemią.

Rząd, czyli koalicja partii socjalistycznej PSOE i lewicowej Unidas Podemos zatwierdził 28 grudnia reformę prawa pracy, mającą na celu ograniczenie niektórych strukturalnych problemów na rynku pracy, takich jak np. nadmierna liczba umów na czas określony.

Był to jeden z warunków wstępnych uzgodnionych między Sánchezem a Komisją Europejską, aby wypłacić pieniądze z unijnego funduszu Next Generation. Hiszpania ma otrzymać w jego ramach 140 mld euro.

(Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es | tłum. Kinga Wysocka)

Hiszpania dąży do ograniczenia śmieciowych umów na czas określony

Hiszpania jest obecnie krajem, w którym wykorzystanie umów tymczasowych jest największe w całej Unii Europejskiej.

PRAGA

Czechy uważają, że Polska i Węgry naruszają rządy prawa. „Na Węgrzech i w Polsce łamano praworządność” – powiedział nowy czeski minister ds. Unii Europejskiej Mikuláš Bek (STAN, EPP) w wywiadzie dla portalu „Hospodářské Noviny”.

Nowy rząd kierowany przez Petra Fialę (ODS, ECR) nie ma jasnego stanowiska w sprawie mechanizmu praworządności lub artykułu 7. Traktatu UE, dotyczącego możliwości naruszenia przez państwo członkowskie wartości unijnych. Bek spodziewa się jednak, że w nowym rządzie dominować będzie ich obrona.

„Oczywiste jest, że w ODS (Obywatelskiej Partii Demokratycznej, stowarzyszonej z Europejskimi Konserwatystami i Reformatorami) istnieją wpływowe głosy, które staną po stronie Węgier i Polski” – wyjaśnił Bek. Na przykład czescy eurodeputowani z ODS nie głosowali za rezolucjami Parlamentu Europejskiego krytykującymi Węgry i Polskę. Premier Fiala wyraził jednak zaniepokojenie tzw. „oligarchizacją” Węgier. Według Beka nowy rząd musi znaleźć wspólny język wśród różnych opinii.

Minister zasugerował także, że Budapeszt i Warszawa mogą być zagrożone izolacją, nawet w Grupie Wyszehradzkiej. „Węgry i Polska są teraz w poważnym konflikcie z resztą UE, podczas gdy Czechy i Słowacja nie podążają tą ścieżką” – zauważył Bek.

„Sensowność współpracy na poziomie wyszehradzkim jest osłabiona. Może się to jednak zmienić po wyborach w obu krajach (Polsce i Węgrzech), w przypadku Węgier może w tym już roku” – dodał.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | tłum. Kinga Wysocka)

Czechy nie chcą, by Niemcy rezygnowały z energii atomowej

Rząd Czech jest przekonany, że warunki geograficzne nie sprzyjają dynamicznemu rozwojowi energetyki słonecznej czy wiatrowej, dlatego stawia na elektrownie jądrowe.

BUDAPESZT

Opozycyjni samorządowcy w tarapatach. Węgierskie miasta zarządzane przez samorządowców z partii opozycyjnych mają coraz większe deficyty budżetowe, a za taki stan rzeczy obwiniają rząd krajowy.

Burmistrzowie stołecznych dzielnic Újbuda i Óbuda, Imre László i László Kiss, wydali we wtorek wspólne oświadczenie, w którym oskarżyli rząd o próbę uniemożliwienia zarządzania miastem samorządom kierowanym przez opozycję w ostatnich dniach 2021 r.

Wskazują, że decyzje rządu będą wymagały od nich przesunięcia środków z planowanych inwestycji na pokrycie kosztów kredytów. Rząd bowiem nie zgodził się na zmianę warunków ich spłaty.

Z kolei gmina Óbuda-Békásmegyer już trzykrotnie – bezskutecznie – zwracała się do władz krajowych o zmianę harmonogramu spłat ogromnej pożyczki zaciągniętej przez poprzednią administrację, kierowaną przez partię Fidesz.

Natomiast Miszkolc, czwarte co do wielkości miasto na Węgrzech, będzie miało do dyspozycji o 8,8 mln euro (3,2 mld forintów) mniej z powodu cięć rządowych, podczas gdy jego wydatki wzrosną o prawie taką samą kwotę z powodu rosnących cen energii. Już wcześniej rząd zmniejszył o połowę lokalny podatek od działalności gospodarczej, który trafiał bezpośrednio do kasy miasta, twierdząc, że ma to na celu wsparcie przedsiębiorców podczas pandemii.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com | tłum. Paulina Borowska)

Węgry: Koalicjant Fideszu krytykuje Tuska za spotkanie z kandydatem węgierskiej opozycji na premiera

Podczas spotkania z Péterem Márky-Zayem Tusk podkreślił, że polska i węgierska opozycja mają podobnych przeciwników politycznych.

SOFIA

Bułgaria nie „przehandluje” swojego weta ws. Macedonii. Bułgaria nie będzie próbowała „przehandlować” swojego weta w sprawie akcesji Macedonii Północnej do UE w zamian za członkostwo w strefie Schengen i zniesienie wiz do USA. Propozycję tę, złożoną przez lidera partii Jest taki naród Sławiego Trifonowa odrzucili partnerzy koalicyjni. Szczegóły poniżej. 

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Paulina Borowska)

Bułgaria: Zgoda na akcesję Macedonii Płn. do UE w zamian za zniesienie wiz do USA? "Ta propozycja to amatorstwo i bezradność"

Lider partii Jest taki naród Slawi Trifonow proponował zniesienie weta ws. akcesji Macedonii do UE w zamian za członkostwo Bułgarii w strefie Schengen i zniesienie wiz do USA.

PRITSZTINA

Kosowo zakazuje wydobywania kryptowalut. Rząd Kosowa wprowadził we wtorek zakaz kopania kryptowalut, próbując w ten sposób ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Ministerstwo gospodarki przyznało, że kraj stoi w obliczu największego kryzysu energetycznego od dekady.

(Alice Taylor | Exit.al | tłum. Martyna Kompała)