Finlandia: Zakup nowych myśliwców też będzie obarczony względami politycznymi?

Hornet, ameryka, myśliwiec

F/A-18 Super Hornet, który oferują Amerykanie [Photo via Unsplash]

Wybór myśliwców, które zastąpią flotę Hornet za 9,4 mld euro staje się coraz bardziej polityczny po porozumieniu AUKUS. Pod uwagę brane brani są obecnie producenci m.in. z Wielkiej Brytanii, Francji oraz Szwecji.

 

 

Zerwanie kontraktu na 12 francuskich okrętów podwodnych przez Australię przyczyniło się do powstania kryzysu dyplomatycznego i wzrostu napięcia między czołowymi światowymi graczami. Doszło do tego w następstwie podpisania nowego paktu bezpieczeństwa, tzw. AUKUS – w jego ramach to Stany Zjednoczone przez kolejne 18 miesięcy będą wyposażać flotę Australii w napędzane energią jądrową okręty podwodne.

Wiele wskazuje na to, że zakup nowych myśliwców przez Finlandię także może być obarczony następstwami politycznymi. Obecnie brane pod uwagę są Boeing F/A-18 Super Hornet (USA), Dassault Rafale (Francja), Eurofighter Typhoon (Wielka Brytania), Lockheed Martin F-35 (USA) i Saab Gripen (Szwecja). Rząd musi zdecydować, którego producenta wybrać przed końcem tego roku.

Risto E. J. Penttilä, dyrektor generalny firmy doradczej ds. spraw globalnych i think tanku Nordic West Office, powiedział w swojej rozmowie z kanałem MTV3, że transakcja będzie miała różne skutki w zależności od wybranej oferty.

Według Penttilä wybór amerykańskiego producenta oznaczałby zbliżenie się do sieci USA-NATO, a wybór francuskiego myśliwca służyłby aspiracjom prezydenta Emmanuela Macrona w zakresie europejskiego przemysłu obronnego i sił zbrojnych. Szwedzka opcja może zaś wzmocnić i tak już bliski sojusz między sąsiednimi krajami. Parlament będzie musiał podjąć decyzję w tej sprawie w grudniu.