Finlandia drugi raz z rzędu na czele unijnego rankingu gospodarki cyfrowej. Jak wypadła Polska?

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Parlament Węgier przyjął we wtorek ustawę o zniesieniu kontrowersyjnego stanu zagrożenia. Finlandia drugi raz z rzędu na czele unijnego rankingu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego. Włoscy maturzyści rozpoczynają egzamin dojrzałości. Muszą wykazać się m.in znajomością Konstytucji. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

 

HELSINKI

Finlandia liderem. Drugi raz z rzędu Finlandia znalazła się na czele unijnego rankingu DESI – indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego – na 2020 r.

Przy sporządzaniu rankingu bierze się pod uwagę kilka czynników, jak łączność (dostęp do szerokopasmowego internetu), kapitał ludzki, użycie internetu, integracja technologii cyfrowych oraz cyfrowe usługi publiczne. Finowie nie mieli sobie równych w niemal wszystkich kategoriach. Za nimi uplasowały się inne kraje nordyckie: Szwecja i Dania. Polskę sklasyfikowano na 13. miejscu. W wielu aspektach nasz kraj wypadł powyżej średniej unijnej, np. pod względem dostępności do stałych sieci o dużej przepustowości.

Z rankingu wynika, że nawet 42 proc. obywateli państw członkowskich nie posiada nawet podstawowych umiejętności cyfrowych. Dla porównania 76 proc. Finów korzysta z mobilnych aplikacji i usług.

Jednocześnie aż 85 proc. obywateli UE korzysta z internetu przynajmniej raz w tygodniu. W Finlandii aż 93 proc. 

Firmy w Europie coraz częściej korzystają z usług w chmurze, chociaż różni się to w zależności od państwa członkowskiego. Średnia dla krajów UE wynosi 18 proc., ale w Finlandii ponad połowa firm korzysta z tych możliwości. Rośnie także wykorzystanie usług zdalnej medycyny. Najbardziej zaawansowane kraje w tej dziedzinie to Estonia, Hiszpania, Dania, Finlandia i Łotwa.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Jaka jest skala dyskryminacji rasowej?

Z najnowszego raportu wynika, że dyskryminacja rasowa jest poważnym problemem w Finlandii.

BUDAPESZT

Koniec kontrowersji? Parlament Węgier przyjął we wtorek ustawę o zniesieniu stanu zagrożenia, wprowadzonego w kraju w związku z pandemią koronawirusa. Jednocześnie parlament przyjął ustawę o zachowaniu gotowości epidemicznej na Węgrzech.

Tymczasem premier Rumunii Ludovic Orban powiedział, że jest gotowy zwrócić się do Komisji Europejskiej, ponieważ węgierskie władze graniczne zatrzymują obywateli rumuńskich na granicy między dwoma państwami, poinformował portal maszol.ro.

Rumuński premier powiedział, że otrzymał wiele skarg na władze węgierskie, które  zawracają Rumunów zmierzających na Zachód Europy w celach zarobkowych. Oficjalnym powodem jest brak dokumentów poświadczających pracę w innym kraju UE. Według premiera Rumunii to dyskryminacja obywateli jego kraju i ograniczanie ich możliwości swobodnego przemieszczania się. 

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto zapewnił we wtorek za pośrednictwem mediów społecznościowych, że przekraczanie granicy Węgier z Rumunią będzie możliwe bez odbywania kwarantanny przez obywateli obu krajów od północy w nocy z wtorku na środę (16/17 czerwca).

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Węgry: Europejska Partia Ludowa wciąż podzielona w sprawie Fideszu Orbána

Przyszłość węgierskiego Fideszu Viktora Orbana w strukturach Europejskiej Partii Ludowej wciąż jest nie znana.

RZYM

Początek matur. We Włoszech w środę (17 czerwca) zaczynają się matury, które ze względu na pandemię mają formę tylko ustnego egzaminu. Przystąpi do niego 500 tys. osób.

Tegoroczna matura polegać będzie na długim egzaminie ustnym, złożonym z kilku części. Zrezygnowano z dwóch egzaminów pisemnych. Matura obejmować będzie sprawdzenie wiedzy ze wszystkich najważniejszych przedmiotów z naciskiem na kierunkowe, a także ze znajomości Konstytucji.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Trwają konsultacje w sprawie przyszłości krajowej i europejskiej gospodarki

W sobotę (13 czerwca) włoski rząd rozpoczął konsultacje w sprawie planu odbudowy krajowej i unijnej gospodarki po okresie pandemii. Swoje wizje przyszłości Europy przedstawili m.in. przywódcy UE.

BERLIN

Aplikacja już dostępna. Niemcy są kolejnym państwem, które udostępniło aplikację, która ostrzeże o kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2.

Od wtorku (16 czerwca) darmowa aplikacja jest dostępna na platformach App Store i Play Store. Uruchomienie aplikacji zostało opóźnione o kilka tygodni ze względu na kontrowersję dotyczące gromadzenia danych użytkowników.

Ostatecznie zrezygnowano z pomysłu centralnego gromadzenia danych zawartych w aplikacji. Teraz działa ona w sposób zdecentralizowany. Dane zapisywane są wyłącznie w telefonie użytkownika. Dzięki temu zapewniono, jak przekonują władze, anonimowość i bezpieczeństwo użytkowników.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

Niemcy inwestują setki mln euro w CureVac – firmę, która pracuje nad szczepionką na koronawirusa

Dzięki kwocie 300 mln euro niemiecki rząd nabędzie pakiet 23 proc. udziałów. w firmie biotechnologicznej CureVac.

PARYŻ

Miliony na szczepionkę. Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował we wtorek o przeznaczeniu 200 mln euro na badania nad szczepionką na koronawirusa SARS-CoV-2. Francja planuje doprowadzić do renacjonalizacji części fabryk przemysłu medycznego. Więcej informacji poniżej.

(EURACTIV.FR)

Francja: Miliony na szczepionkę i zapowiedź niezależności technologicznej

Francja jest kolejnym europejskim krajem po Niemczech, który zapowiedział wsparcie dla firmy biotechnologicznej ze Starego Kontynentu.

LONDYN

Przełom? Naukowcy z Oksfordu twierdzą, że są w posiadaniu leku, który ratuje życie chorym na COVID-19. Chodzi o deksametazon, znany od wielu lat syntetyczny steryd o działaniu przeciwzapalnym. Według Brytyjczyków pomaga najciężej chorym. To wreszcie może być przełom.

(Wojciech Moskal | Gazeta Wyborcza)

Naukowcy z Oksfordu: Mamy lek, który ratuje życie chorym na COVID-19

Chodzi o deksametazon, znany od wielu lat syntetyczny steryd o działaniu przeciwzapalnym.

BRUKSELA

Już latają, chociaż bez wsparcia rządu. W poniedziałek (15 czerwca) linie lotnicze Brussels Airlines wznowiły loty. Przez najbliższe tygodnie siatka połączeń będzie ograniczona z uwagi na pandemię koronawirusa, ale już pierwszego dnia udało się zapełnić niemal wszystkie samoloty. W poniedziałek zrealizowano 22 połączenia. Na pokład samolotu nie wpuszczono także pierwszego pasażera, któremu zmierzono podwyższoną temperaturę.

Należące do Lufthansy linie Brussels Airlines nadal nie otrzymały pomocy publicznej o belgijskiego rządu z uwagi na przeciągające się rozmowy belgijskiego rządu federalnego z niemieckim przewoźnikiem.

Nawet 26 tys. osób może stracić pracę. Lufthansa zapowiada ponad dwa razy większe zwolnienia niż planowano

Największy europejski przewoźnik lotniczy jest przez pandemię w poważnych tarapatach. Choć niemiecka spółka dostała właśnie ogromną pomoc państwową, planuje wielkie zwolnienia i pozbywanie się maszyn.

WIEDEŃ

Większe zadłużenie i ratowanie gospodarki. Austria przesunie limit zadłużenia finansów publicznych do 90 proc. PKB, poinformował we wtorek na konferencji prasowej minister finansów Gernot Blümel (Austriacka Partia Ludowa; ÖVP).

Rząd Sebastiana Kurza planuje przeznaczyć 19 mld euro na wspomożenie gospodarki oraz społeczeństwa w związku z ekonomicznymi skutkami pandemii koronawirusa. Wśród wielu rozwiązań wsparcia dla rodzin i przedsiębiorców znalazło się także 2 mld euro z przeznaczeniem na zieloną transformację kraju: inwestycje w produkcji energii odnawialnej oraz badania. 

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Vestager: Unia potrzebuje Polski. Wywiad z Wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej

Margrethe Vestager omawia z Karoliną Zbytniewską podatek cyfrowy DST, projekt nowego budżetu UE i fundusz odbudowy, fuzje, europejskie championy, europejską solidarność. „Nie może być tak, że większość firm płaci podatki, a niektóre nie. To szkodzi jednolitemu rynkowi”.

MADRYT

Miliardy dla regionów. Rząd przygotował specjalny pakiet wsparcia o wartości 16 mld euro dla wspólnot autonomicznych – odpowiedników województw. Pakiet ma zadanie wsparcia lokalnych budżetów i zniwelowanie ekonomicznych skutków pandemii koronawirusa.

Większość środków zostanie przeznaczona na opiekę zdrowotną – 9 mld euro. 2 mld euro, przeznaczono na edukację. Pozostałe 5 mld euro na podreperowanie budżetów wspólnot autonomicznych, które ucierpiały w minionych tygodniach z powodu „zamrożenia” gospodarki w całym kraju. 

(Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

Hiszpania: Koniec ery gotówki? Kongres przyjął nieważącą propozycję socjalistów

Główna siła w hiszpańskiej polityce wzywa parlament do stopniowego wycofywania gotówki z obiegu.

BRATYSŁAWA

„Nie” dla europejskich podatków. Słowacki Związek Pracodawców (RÚZ), członek Konfederacji Europejskiego Biznesu (BusinessEurope), zaapelowało do ministerstwa finansów w sprawie odrzucenia planów tak zwanych „podatków europejskich”.

Wprowadzenie podatków na poziomie europejskim rozważane jest przez Komisję Europejską jako sposób zdobycia finansowania dla planu naprawy gospodarczej UE. Mówi się w tym kontekście o podatku cyfrowym czy od tworzyw sztucznych.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Słowacja: Zniesiono stan wyjątkowy. Polacy mogą przekroczyć granicę na 48 godzin bez testu na koronawirusa

Na Słowacji nie obowiązuje już stan wyjątkowy. Dlaczego trwał aż 90 dni pomimo dobrej sytuacji epidemilogicznej?

SOFIA

Będzie lepiej. Bułgarski sektor transportowy prawdopodobnie powoli wyjdzie z kryzysu sprowokowanego pandemią. Przekonany jest o tym minister transportu Rossen Żeleazkow.

Żeleazkow powiedział, że rząd nie zastąpi popytu na usługi transportowe, ale może stworzyć warunki niezbędne do jego zwiększenia, a tym samym wspierania przedsiębiorstw. Podczas stanu wyjątkowego, który trwał od 13 marca do 13 maja, pracę straciło 84,5 tys. Bułgarów. 

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

ZAGRZEB

Ponad 50 mln martwych pszczół. Szacuje się, że około 50 mln pszczół odnaleziono martwych w komitacie Żupania medzimurska w północnej części Chorwacji przy granicy z Węgrami. Prawdopodobną przyczyną śmierci pszczół jest intensywne nawożenie pestycydami. 

(Karla Junicic, EURACTIV.hr)

Chorwacja: Miliony martwych pszczół przy granicy z Węgrami

Szacuje się, że 50 mln pszczół odnaleziono martwych w komitacie Żupania medzimurska w północnej części Chorwacji przy granicy z Węgrami.

LUBLANA

Priorytety słoweńskiej prezydencji w Radzie UE. Premier Janez Janša ujawnił niektóre priorytety prezydencji Słowenii w Radzie UE. Słowenia przejmie obowiązki w ramach rotacyjnej prezydencji po Portugalii w drugiej połowie 2021 r.

Janša powiedział, że Słowenia będzie dążyć do stabilizacji Unii Europejskiej oraz przygotowania organizacji i państw członkowskich do jak najlepszego stawienia czoła najważniejszym współczesnym wyzwaniom. 

Sugestia Słowenii dotycząca potrzeby opracowania planu skutecznego działania w przypadku pandemii lub cyberataku została uwzględniona w priorytetach programu prezydencji państw, które przez najbliższe 18 miesięcy będą sprawować prezydencję: Niemcy-Portugalia-Słowenia.

Lublana zamierza także pracować na rzecz rozszerzenia UE o państwa Bałkanów Zachodnich.

(Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

Niemiecka prezydencja w Radzie UE: Gospodarka, koronawirus, Chiny i praworządność

Niemcy podtrzymują poparcie dla powiązania wypłat z unijnego budżetu ze stanem praworządności w krajach członkowskich UE.

BELGRAD

Bez niepodległości Kosowa. Prezydent Serbii Aleksandar Vučić wykluczył we wtorek (16 czerwca) możliwość, że ​w ​wyniku spotkania zaplanowanego na 27 czerwca w Waszyngtonie miałoby dojść do uznania przez Serbię niepodległości Kosowa. Polityk zapewnił, że w agendzie spotkania nie znajdzie się ten temat. 

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)

USA: Przywódcy Kosowa i Serbii zaproszeni do Białego Domu. Szansa na porozumienie czy przedwyborcza gra Donalda Trumpa?

Donald Trump szuka możliwości na odniesienie sukcesu w polityce zagranicznej przed wyborami prezydenckimi w USA?

PRISZTINA

Tymczasem prezydent Kosowa Hashim Thaci powiedział we wtorek (16 czerwca), że jego kraj nie ma czasu do stracenia z powodu stagnacji gospodarczej i że musi jak najszybciej zostać członkiem organizacji międzynarodowych jak ONZ, UE i NATO. Thaci potwierdził, że weźmie udział w spotkaniu w Waszyngtonie zaplanowanym na 27 czerwca.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)