Finlandia: Chinom nie udało się nabyć bazy lotniczej do obserwacji Arktyki / STOLICE

Finlandia, Chiny

Chiński instytut badawczy planował zakupić bazę lotniczą w Laponii na północy Finlandii. W Hiszpanii walec zniszczył broń należącą do ETA. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „Stolic Europy”.

 

HELSINKI

W 2018 r. Chiński instytut badawczy planował zakupić bazę lotniczą w Laponii na północy Finlandii. Infrastruktura miała być wykorzystana do lotów obserwacyjnych nad Arktyką. Projekt zablokowały siły zbrojne Finlandii, argumentując bliskością strategicznie położonego poligonu, informuje Pekka Vänttinen z EURACTIV.com. Sprawę upubliczniono po blisko trzech latach.

Chiński Państwowy Instytut Badań Polarnych zamierzał kupić lub wynająć od miasteczka Kemijarvi (około 100 kilometrów na wschód od Rovaniemi) bazę z pasem startowym, by prowadzić loty badawcze nad biegunem północnym. Ofertę kupna infrastruktury wraz z infrastrukturą złożyła lokalnym władzom chińska delegacja przedstawicieli instytutów badawczych oraz ekspertów wojskowych.

Propozycję złożono w 2018 r. Według burmistrza miasta Atte Rantanena Chińczycy zamierzali realizować loty badawcze w rejonie arktycznym m.in. ciężkim odrzutowcem. To wymagało remontu pasa startowego, ale Chińczycy byli gotowi ponieść koszty szacowane na 40 mln euro.

Fińskie siły zbrojne zablokowały jednak transakcję argumentując, że baza w Kemijarvi znajduje się w sąsiedztwie poligonu wojskowego. Czasem też lotnisko wykorzystywane jest przez siły powietrzne.

Chiny mają obecnie ośrodki badawcze w regionie Arktyki na Grenlandii, Islandii i archipelagu Svalbard.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Dania wzmocni obecność wojskową w Arktyce

Duński wywiad uważa, że potencjalny konflikt w rejonie Arktyki jest dla kraju większym zagrożeniem niż terroryzm.

BRUKSELA

Coraz bliżej dyskusji. Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego przyjęła deklarację „założycielską” Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Określa ona kształt konferencji, jej elementy oraz kompetencje poszczególnych unijnych instytucji. To pierwszy tak dokładny dokument związany z tą inicjatywą. Szczegóły poniżej.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

PE przyjął deklarację dotyczącą Konferencji o Przyszłości Europy

Jak będzie wyglądało to wyczekiwane przedsięwzięcie, które miało rozpocząć się już w ubiegłym roku?

BRATYSŁAWA

Premier żartowniś. Premier Słowacji Igor Matovič zażartował w radiowym wywiadzie, że za dostawę szczepionki Sputnik V przeciwko koronawirusowi obiecał Rosji Zakarpacie – dziś teren Ukrainy. Wzbudziło to oburzenie na Ukrainie. Premier Słowacji przeprosił za „nieodpowiedni żart”. Szczegóły poniżej.

(Barbara Zmušková | EURACTIV.sk)

MADRYT

Walec zniszczył broń ETA. W Madrycie w czwartek (4 marca) odbyła się uroczystość zniszczenia broni należącej do terrorystów z baskijskiej organizacji separatystycznej ETA. W wydarzeniu wziął m.in udział premier Pedro Sanchez.

W trakcie wydarzenia, którego głównym punktem było zniszczenie przez walec ponad 1,5 tys. sztuk różnego rodzaju broni palnej, premier Hiszpanii odnotował, że została ona przekazana przez kierownictwo ETA.

Pedro Sanchez przypomniał, że w walce z działającą od 1959 r. do 2018 r. ETA kluczowe było dla Hiszpanii wsparcie ze strony francuskich służb. Przypomniał, że baskijscy terroryści zabili w zamachach ponad 800 osób.

(Fernando Heller | EURACTIV.es)

PARYŻ

Wkrótce masowe szczepienia. Francja przyspieszy szczepienia oraz zaostrzy w części kraju restrykcje, chcąc powstrzymać liczbę infekcji SARS-CoV-2.

W czwartek (4 marca) premier Jean Castex dokonał przeglądu sytuacji zdrowotnej we Francji, podkreślając, że tylko masowa kampania szczepień może pomóc Francji zmniejszyć rozprzestrzenianie koronawirusa. Polityk stwierdził, że celem jest zaszczepienie 20 mln Francuzów do połowy maja. Jak dotąd około 1,7 mln Francuzów otrzymało pierwszą dawkę szczepionki.

Kampania szczepionkowa nabrała tempa w tym tygodniu, co możliwe było m.in. dzięki wydaniu zgody na stosowanie specyfiku opracowanego przez koncern AstraZeneca w przypadku osób powyżej 65 roku życia.

(Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

Francja: Trzy lata więzienia dla byłego prezydenta. Winny korupcji i nadużywania wpływów

To nie koniec procesów sądowych byłego prezydenta Francji.

WIEDEŃ

Karin Kneissl, była minister spraw zagranicznych Austrii, została nominowana do rady dyrektorów rosyjskiego koncernu Rosnieft. Będąc szefową MSZ zasłynęła z zaproszenia Władimira Putina na… jej ślub. Szczegóły poniżej. 

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Austria: Była Szefowa MSZ w radzie nadzorczej Rosnieftu. Kiedyś tańczyła na swoim ślubie z Władimirem Putinem

Jako szefowa MSZ Karin Kneissl była orędowniczką projektu Nord Stream 2.

 

WILNO

Kucharz Putina przy Ostrej Bramie. Litewski wywiad twierdzi, że Rosja zorganizowała w zeszłym roku „atak informacyjny” na Litwę, wykorzystując sobowtóra Jewgienija Prigożyna – rosyjskiego oligarchy mającego bliskie związki z Kremlem. Zdaniem Litwinów atak zakończył się niepowodzeniem, informuje portal lrt.lt.

(Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)

Šimonytė: Litwa nie kupi rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Inne kraje UE zastanawiają się nad zakupem

Rosyjski preparat zatwierdzili już Węgrzy, a kolejne kraje zastanawiają się nad zakupem.

RZYM

Pierwszy raz. Włochy jako pierwsze w Unii Europejskiej skorzystały z ustanowionego na wniosek Komisji Europejskiej instrumentu kontroli eksportu szczepionek, aby zablokować sprzedaż 250 tys. dawek preparatu AstraZeneca do Australii. Szczegóły poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Włochy zablokowały sprzedaż szczepionek na koronawirusa do Australii

Szczepionki nie pojadą na Antypody, gdzie miały zostać użyte do zaszczepienia tamtejszych lekarzy i pielęgniarek, ale będą musiały zostać sprzedane odbiorcom na terenie UE.

ATENY

USA gotowe do sprzedaży Grecji myśliwców F-35 i fregat. Ateny planują omówić sprzedaż myśliwców F-35 i fregat z Waszyngtonem, poinformował w czwartek ambasador USA w Grecji Geoffrey Pyatt.

Pozyskanie F-35 nie będzie możliwe, dopóki nie zostanie zbudowana odpowiednia infrastruktura do stacjonowania myśliwców w Grecji, powiedział Pyatt. Amerykański gigant lotniczy, Lockheed Martin, ogłosił, że budowa infrastruktury zajmie co najmniej pięć lat.

(Alexandros Fotiadis | EURACTIV.gr)

WARSZAWA

Premier Mateusz Morawiecki powołał Radę Doradców Politycznych. Rada liczy 21 osób, a w jej skład weszli działacze PiS. Ma być organem pomocniczym premiera. W składzie rady znaleźli się tacy politycy, jak Marek Kuchciński, Robert Telus czy Marek Suski

Z dokumentu dotyczącego powołania Rady, do którego dotarła PAP, wynika, że jej przewodniczącym został Krzysztof Tchórzewski, a sekretarzem Krzysztof Kubów. Udział w pracach Rady ma być nieodpłatny.

Premier Mateusz Morawiecki po to tworzy radę doradców politycznych, by osiąść w PiS-ie – oceniła Katarzyna Lubnauer (KO). Jej zdaniem premier „wie, że cały czas jest ciałem obcym i bez zaplecza politycznego jego przyszłość w PiS-ie jest krótkotrwała”.

Krzysztof Śmiszek (Lewica) mówił, że „w tej radzie politycznej są ci, którzy są najwierniejsi prezesowi Kaczyńskiemu”. – Pewnie pan prezes Kaczyński jak zwykle z tylnego siedzenia poprzez swoich zauszników będzie doradzał premierowi Morawieckiemu – dodał.

(Monika Mojak | EURACTIV.pl)

Polska jak Węgry? Kupi szczepionkę z Chin? Donald Tusk ostrzega przed preparatami bez autoryzacji UE

Polska pójdzie śladem partnerów z Grupy Wyszehradzkiej i kupi szczepionki z Chin i Rosji?

PRAGA

Premier nie wie, jak rozwinie się pandemia. Przemawiając w czwartek przed izbą niższą parlamentu, premier Andrej Babiš powiedział, że nie wie, co się stanie po trzech tygodniach najtrudniejszych restrykcji związanych z próbą ograniczenia rozprzestrzeniania SARS-CoV-2. Kolejny już stan wyjątkowy obowiązuje w Czechach od poniedziałku (1 marca). Ma potrwać 21 dni.

W ciągu minionej dobry w Czechach wykryto 14 554 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – informuje czeski resort zdrowia. To porównywalna liczba zakażeń do liczącej około czterokrotnie więcej mieszkańców Polski

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Koronawirus: Czechy w kolejce po szczepionkę z Chin

W środę (3 marca) prezydent Czech Milosz Zeman zwrócił się do Chin z prośbą o przekazanie szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 firmy Sinopharm.

 

 

O prośbie poinformował w środę wieczorem rzecznik prezydenta Milosza Zemana. Według Jirziego Ovczaczka, Milosz Zeman wystosował prośbę do Pekinu na wniosek …

BUDAPESZT

Niewłaściwa reklama. Rada Mediów Narodowego Urzędu ds. Mediów i Komunikacji (NMHH) wszczęła postępowanie przeciwko grupie medialnej RTL Klub za emisję reklamy mającej na celu zwiększenie integracji społecznej rodzin LGBTIQ, poinformowała w czwartek spółka.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Polska to nie Węgry. Upadek demokracji w Polsce byłby katastrofalny dla całej Unii Europejskiej [WYWIAD]

Polska to nie Węgry. To nie jest mały kraj na peryferiach Europy. To ważny członek tej złożonej jedności, jaką jest Unia Europejska. Jeśli dojdzie do całkowitego upadku demokracji, to zagrozi to całej wspólnocie – mówi Bartosz T. Wieliński z Gazety …