Finlandia: Awaria w elektrowni atomowej. Rozmowy koalicyjne w Rumunii – premierem „rumuński Macron”? / STOLICE

Finandia, UE, Europa, Koronawirus, pandemia, Polsa, Węgry

Fińska agencja do spraw bezpieczeństwa jądrowego (STUK) poinformowała w czwartek (10 grudnia), że poziom promieniowania w jednym z dwóch bloków wzrósł po incydencie w elektrowni jądrowej Olkiluoto 2 w zachodniej Finlandii. / Foto via [Shutterstock/Max Sky]

Fińska agencja do spraw bezpieczeństwa jądrowego (STUK) poinformowała, że w elektrowni jądrowej Olkiluoto na zachodzie kraju wzrósł poziom promieniowania. W Rumunii rozpoczęły się rozmowy ws. utworzenia rządzącej koalicji – „rumuński Macron” nowym premierem? Od niedzieli cztery włoskie regiony żółtymi strefami najniższego ryzyka zakażeń koronawirusem. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

HELSINKI

Awaria bez konsekwencji? Fińska agencja do spraw bezpieczeństwa jądrowego (STUK) poinformowała, że w elektrowni jądrowej Olkiluoto na zachodzie kraju wzrósł poziom promieniowania. Władze uspokajają, że nie doszło do wycieku radioaktywnych substancji na zewnątrz, a sytuacja jest pod kontrolą.

STUK poinformował w czwartek (10 grudnia), że poziom promieniowania w jednym z dwóch bloków wzrósł po incydencie w elektrowni jądrowej Olkiluoto 2 w zachodniej Finlandii.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Niekończąca się historia trzeciego reaktora w Olkiluoto

Szacuje się, że budowa trzeciego bloku w elektrowni jądrowej w Olkiluoto pochłonęła nawet 13 mld euro – ponad czterokrotnie więcej niż pierwotnie zakładano.

RZYM

Kolejki przed restauracjami. Od niedzieli cztery włoskie regiony – Lombardia, Piemont, Basilicata i Kalabria są żółtymi strefami najniższego ryzyka zakażeń koronawirusem. Zmian na pandemicznej mapie kraju dokonano w związku z poprawą sytuacji w niektórych jego częściach.

Wraz ze zniesieniem części restrykcji w czterech regionach, dotyczących głównie handlu i lokali gastronomicznych, włoski rząd apeluje do obywateli o zachowanie nadzwyczajnej ostrożności i przestrzeganie reguł. Apele te są powtarzane i nasilane w związku z pojawieniem się tłumów na ulicach wielu miast w okresie przedświątecznych zakupów.

Organizacja rolników i producentów żywności Coldiretti odnotowała, że dzięki ogłoszeniu czterech regionów żółtymi strefami pandemicznymi otwarto tam 94 tysiące barów, restauracji i pizzerii, które w ostatnich tygodniach mogły tylko sprzedawać żywność na wynos.

Od niedzieli lokale mogą obsługiwać klientów przy stolikach do godziny 18.00, później dozwolona jest tylko sprzedaż na wynos i dostawy do domu.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Salvini ponownie przed sądem. "Ratowaliśmy życie ludzi i broniliśmy kraju"

Salvini oskarżony jest o przetrzymywanie ludzi na statku u wybrzeży Włoch.

BUKARESZT

Negocjacje rozpoczęte. Partia Narodowo-Liberalna (PN-L), sojusz Związku Ocalenia Rumunii (USR) i Partii Wolności, Jedności i Solidarności (PLUS) oraz Demokratycznego Związku Węgrów w Rumunii (UDMR) rozpoczęły w weekend rozmowy dotyczące utworzenia nowego rządu. Rozmowy na razie utknęły w martwym punkcie, ze względu na brak zgody odnośnie obsadzenia kluczowych stanowisk w rządzie.

Rozmowy zostaną wznowione we wtorek, po oficjalnych konsultacjach z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem w poniedziałek.

PNL wyznaczył obecnego ministra finansów Florina Citu do utworzenia nowego rządu i ma nadzieję, że były premier Ludovic Orban zostanie przewodniczącym izby niższej parlamentu.

Z kolei USR PLUS na stanowisko premiera wskazał Daciana Ciolosa nazywanego rumuńskim Macronem – obecnie lidera frakcji Renew Europe w Parlamencie Europejskim, który kilka lat temu był już szefem rządu. Na stanowisko przewodniczącego parlamentu USR PLUS proponuje swojego lidera, Dana Barnę.

PNL uzyskał nieco ponad 25 proc. głosów w wyborach parlamentarnych, które odbyły się w ubiegłą niedzielę. USR PLUS – ponad 15 proc., UDMR – prawie 6 proc., a Partia Socjaldemokratyczna (PSD) – 29 proc. Prezydent Iohannis powiedział jednak, że nie będzie nominował nikogo z socjaldemokratów do utworzenia rządu.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

Wybory w Rumunii: Orban ustępuje ze stanowiska. Centroprawica utrzyma władzę?

Do czasu utworzenia nowego gabinetu obowiązki szefa rządu przejmie dotychczasowy minister obrony, Nicolae-Ionel Ciucă.

WARSZAWA

Wewnętrzna opozycja. Solidarna Polska, koalicyjna partia Zbigniewa Ziobry podjęła co prawda w sobotę decyzję o pozostaniu w rządzie, ale jednocześnie zapowiedziała swój sprzeciw w czasie głosowania w Sejmie nad ratyfikacją unijnego Funduszu Odbudowy.

Jeszcze na początku zeszłego tygodnia domagała się od premiera Mateusza Morawieckiego zgłoszenia weta wobec unijnego pakietu budżetowego.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Polski rząd z wewnętrzną opozycją

Solidarna Polska podjęła co prawda decyzję o pozostaniu w rządzie, ale jednocześnie zapowiedziała swój sprzeciw w sejmowym głosowaniu nad ratyfikacją unijnego Funduszu Odbudowy. Jeszcze niedawno z hasłem „weto albo smierć” domagała się zgłoszenia na szczycie weta wobec unijnego pakietu budżetowego.

BERLIN

Lockdown od nowa. Od środy (16 grudnia) życie publiczne w Niemczech zostanie ponownie zamrożone. Decyzję w tej sprawie kanclerz Angela Merkel podjęła podczas niedzielnej wideokonferencji z premierami krajów związkowych.

Zamkniętych ma zostać m.in. większość sklepów oraz szkoły. Nowych zakażeń koronawirusem w Niemczech znów przybywa szybciej.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Koronawirus: Niemcy chcą wprowadzić twardy lockdown

Niemiecka prasa dotarła do rządowych planów ogłoszenia twardego przeciwepidemicznego lockdownu od połowy przyszłego tygodnia. Zamkniętych miałaby zostać m.in. większość sklepów oraz szkoły. Nowych zakażeń koronawirusem w Niemczech znów przybywa szybciej.

 

Jak podają niemieckie media, decyzja o niemal całkowitym zamrożeniu życia publicznego …

PARYŻ

Szczepionka od Sanofi opóźni się. Francuskie laboratoria Sanofi i brytyjska firma GSK ogłosiły w piątek, że ich szczepionka przeciw SARS-CoV-2 nie będzie gotowa wcześniej niż pod koniec 2021 roku z powodu mniej obiecujących wyników, niż oczekiwano po pierwszych badaniach klinicznych, informuje agencja AFP.

Realizacja programu „jest opóźniana w celu poprawy odpowiedzi immunologicznej u osób starszych” – poinformowały grupy farmaceutyczne w oświadczeniu.

(EURACTIV.pl)

Sanofi: Francja przeciw pierwokupowi szczepionki na koronawirusa przez USA

Dlaczego francuska firma farmaceutyczna chciała zagwarantować USA prawo pierwokupu szczepionki na koronawirusa?

WIEDEŃ

Niska frekwencja. W Wiedniu w niedzielny wieczór dobiegły końca masowe 10-dniowe testy na SARS-CoV-2. Łącznie przetestowano 234 880 osób – co odpowiada 13,5 proc. populacji. Potwierdzono 591 nowych przypadków bezobjawowych infekcji koronawirusem. Kolejne masowe testy planowane są na styczeń, dlatego wicekanclerz Austrii Werner Kogler (Zieloni) powiedział, że rozważane są „zachęty” do zwiększenia uczestnictwa mieszkańców kraju.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Austria: Trybunał Konstytucyjny uchylił zakaz aktywnej eutanazji

Z decyzją nie zgadza się Kościół katolicki, który obawia się, że przyzwolenie na eutanazję zwiększy presję na osoby chore.

LONDYN

Nikt nie dba o terminy. Wielka Brytania i Unia Europejska uzgodniły, że będą kontynuować rozmowy w sprawie przyszłych relacji, podano w komunikacie po niedzielnej rozmowie telefonicznej brytyjskiego premiera Borisa Johnsona i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

(EURACTIV.pl)

Brexit: Koniec okresu przejściowego bez umowy?

Podczas środowego spotkania premier Boris Johnson i szefowa KE Ursula von der Leyen nie doszli do porozumienia w głównych kwestiach spornych między obiema stronami.

MADRYT

Rząd zachęca regiony. Minister polityki terytorialnej Carolina Darias zachęciła lokalne władze do zaangażowania w ubieganie się o unijne środki dotyczące takich obszarów, jak „zielona gospodarka”, transformacja cyfrowa, spójność społeczna i równość płci. Finansowanie na realizację środków ma pochodzić z Funduszu Odbudowy UE.

(EUROEFE)

Hiszpania: Władze zamkną obóz dla imigrantów na Wyspach Kanaryjskich

Poniedziałkową operację poprzedziło skierowanie przybyszów do ośrodków wczasowych opustoszałych z powodu epidemii.

LIZBONA

Portugalia przekazuje plan restrukturyzacji TAP Komisji Europejskiej. Portugalski rząd przekazał Komisji Europejskiej propozycję planu restrukturyzacji flagowego przewoźnika TAP, która przewiduje redukcję zatrudnienia o 2 tys. osób, cięcia wynagrodzeń do 25 proc. powyżej 900 euro i rządową pomoc finansową w wysokości do 3,7 mld euro do 2024 r.

Minister infrastruktury Pedro Nuno Santos uzasadniał działania, powołując się na sytuację wywołaną pandemią i stwierdzając, że spółka powinna stracić 6,7 mld euro przychodów do 2025 r.

Plan przewiduje pomoc państwa w wysokości 970 mln euro w przyszłym roku. Rząd szacuje, że TAP będzie mógł zacząć spłacać pomoc publiczną w 2025 r.

(Maria João Pereira and Alexandra Noronha, Lusa.pt)

Portugalia: Premier Costa zapewnia o poparciu dla powiązania budżetu z praworządnością

„Wspieramy niemiecką prezydencję w kwestii powiązania budżetu z praworządnością i porozumienie wynegocjowane przez nią z Parlamentem”, stwierdził szef portugalskiego rządu.

PRAGA

Koniec stanu wyjątkowego może oznaczać upadek koalicji. Czeska Partia Socjaldemokratyczna (ČSSD) rozważa odejście z koalicji rządowej w związku z trwającym sporem o reformę podatkową z rządzącą partią ANO, powiedział lider partii Jan Hamáček.

Socjaldemokraci podejmą decyzję po wygaśnięciu obecnego stanu wyjątkowego w Czechach, ponieważ według Hamáčka odejście z rządu w obecnych okolicznościach byłoby nieodpowiedzialne.

Partia ANO premiera Anfreja Babisza, choć prowadzi w sondażach z 25 proc. poparciem, straciła 2,5 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim miesiącem, wynika z sondażu opublikowanego przez Kantar w niedzielę.

Według tego samego badania socjaldemokraci ponownie znaleźli się poniżej 5 proc. progu wyborczego. Następne wybory parlamentarne powinny odbyć się w październiku 2021 r.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Czechy: Prezydent Milosz Zeman wsparł Polskę w sporze z Komisją Europejską

Prezydent Czech Milos Zeman wyraził przekonanie, że Czechy powinny wspierać Polskę i Węgry w ich sporze z Komisją Europejską.

BUDAPESZT

Od sierpnia Fidesz stracił pół miliona wyborców. Poparcie dla rządzących partii Fidesz-KDNP wśród Węgrów w wieku uprawniającym do głosowania spadło z 36 proc. do 30 proc., co oznacza, że ​​straciły one około pół miliona potencjalnych wyborców w kraju liczącym około 10 milionów osób – wynika z grudniowego sondażu przeprowadzonego przez Závecz Research.

Jednak Fidesz pozostaje najpopularniejszą partią wśród 45 proc. aktywnych wyborców, za nim plasuje się Koalicja Demokratyczna (DK) z 19 proc. głosów. Na pytanie, kogo wyborcy wybraliby, gdyby Fidesz walczył z koalicją wszystkich sześciu największych partii opozycyjnych  41 proc. osób wskazało na opozycyjną koalicję, wobec 37 proc. na Fidesz.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Węgry: Europejska Partia Ludowa wciąż podzielona w sprawie Fideszu Orbána

Przyszłość węgierskiego Fideszu Viktora Orbana w strukturach Europejskiej Partii Ludowej wciąż jest nie znana.

SOFIA

Ponad 65 tys. mieszkańców Macedonii Północnej zostało Bułgarami w ciągu dekady. Spośród 77 tys. obywateli Macedonii Północnej, którzy ubiegali się o obywatelstwo bułgarskie w ciągu ostatnich 10 lat, otrzymało je ponad 65 tys. osób, poinformowała w piątek bułgarska minister sprawiedliwości Desislawa Ahladowa.

Macedończycy najczęściej ubiegają się o obywatelstwo bułgarskie na podstawie pochodzenia, a zainteresowanie obywatelstwem bułgarskim wynika głównie z możliwości podróżowania do UE bez konieczności posiadania wizy. Statystyki nie ujawniły liczby Macedończyków, którzy pozostali w Bułgarii po uzyskaniu obywatelstwa.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria: 49 proc. osób przeciwko szczepieniom na SARS-CoV-2, ale zdaniem lekarzy to… optymistyczny wynik

49 proc. Bułgarów jest zdecydowanie przeciwnych poddaniu się szczepieniu przeciwko SARS-CoV-2.

 

ZAGRZEB

Podzieleni ideologicznie. Chorwaci nadal są podzieleni ideologicznie, a nie według kryteriów ekonomicznych i społecznych, a najważniejszym wyznacznikiem ich postaw jest religijność i stosunek do przeszłości – wynika z cyklicznego badania przeprowadzanego od kilku lat na grupie około 1 tys. osób z całego kraju przez Wydział Nauk Politycznych w Zagrzebiu.

Wyborcy centroprawicowej Chorwackiej Unii Demokratycznej (HDZ) i centrolewicy kierowanej przez Partię Socjaldemokratyczną (SDP) są w większości podzieleni co do przeszłości i poziomu religijności.

Konserwatywne poglądy są powiązane z prawą stroną spektrum politycznego, odzwierciedlając konserwatywny charakter chorwackiego społeczeństwa.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Chorwacja po wyborach: Nowy "stary" premier i rząd koalicyjny

Prezydent Zoran Milanović desygnował w czwartek (17 lipca) dotychczasowego premiera Andreja Plenkovicia na szefa rządu. Jaki będzie nowy rząd Chorwacji?

SARAJEWO | BELGRAD | ZAGRZEB

Wizyta Ławrowa. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow będzie przebywał od poniedziałku do środy z wizytą na Bałkanach.

Rosyjski minister spotka się z przewodniczącym prezydencji Bośni i Hercegowiny i jej serbskim członkiem Miloradem Dodikiem.

We wtorek Ławrow spotka się z dwoma innymi członkami prezydencji oraz szefową MSZ Biserą Turković. Następnie pojedzie do Belgradu, a w środę do Zagrzebia.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

25 lat od masakry w bośniackiej Srebrenicy

Ćwierć wieku temu wokół miasta Srebrenica we wschodniej części Bośni rozpoczęła się trwające kilkanaście dni masakra tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców, których dokonały paramilitarne oddziały bośniackich Serbów.

BELGRAD

Serbia będzie niskoemisyjną, konkurencyjną gospodarką do 2050 r.? Serbia przekształci się w niskoemisyjną, konkurencyjną gospodarkę do 2050 r., powiedział prezydent Aleksandar Vučić w trakcie sobotniego Climate Ambition Summit – szczycie zorganizowanym z okazji piątej rocznicy porozumienia klimatycznego z Paryża.

Serbia opracowała długoterminową strategię rozwoju niskoemisyjnego z planem działania mającym na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych do 2030 i 2050 r. .

(EURACTIV.rs | betabriefing.com)

Climate Ambition Summit: Kolejne kraje zobowiązują się do osiągnięcia zerowej emisji do 2050 r. Wśród nich jest Watykan

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wezwał wszystkie kraje do ogłoszenia stanu zagrożenia klimatycznego i zaprzestania wspierania węgla, ropy i gazu.

BELGRAD | PODGORICA

Integracja Bałkanów Zachodnich z UE utrudniona przez Chiny i Rosję. Rosja i Chiny próbują utrudniać lub spowolnić integrację Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską, powiedział w piątek Philip Reeker, z Departamentu Stanu USA.

Rosja usiłowała siać niezgodę polityczną, podczas gdy Chiny próbowały uzależnić lokalne rządy regionu poprzez strategiczne inwestycje finansowane z pożyczek, które obciążą przyszłe pokolenia, powiedział amerykański urzędnik w rozmowie z Radiem Wolna Europa.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com)

Zaostrza się spór chińsko-australijski. Chiny nakładają zaporowe cła na wina z Australii

To najnowsza odsłona coraz poważniejszego sporu między Pekinem a Canberrą.

SARAJEWO

Bill Clinton: „Trzeba zrobić więcej”. „Interwencja wojskowa i późniejsze negocjacje pokojowe, które zakończyły wojnę w Bośni i Hercegowinie, były jednymi z najważniejszych osiągnięć mojej prezydencji, ale trzeba zrobić więcej, aby pomóc BiH na drodze do UE i NATO” – powiedział były prezydent USA Bill Clinton, przy okazji 25. rocznicy podpisania porozumienia pokojowego z Dayton w Paryżu.

Ambasador USA w BiH Eric Nelson zasugerował w sobotę, że nadszedł czas na zmianę porozumień z Dayton, ogłaszając, że jego kraj zdecydowanie poprze wysiłki zmierzające do tego, aby BiH stała się „funkcjonalną demokracją”.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)