Fillon chce ograniczenia imigracji

François Fillon// Źródło: www.fillon2017.fr

Kandydat francuskiej prawicy na prezydenta François Fillon zapowiedział dążenie do ograniczenia imigracji w przypadku wyborczego zwycięstwa.

 

 

Dziś (11 stycznia) François Fillon przedstawi swoje propozycje wyborcze dotyczące polityki migracyjnej we Francji. Zgodnie z zapowiedziami doradców, Fillon zamierza opowiedzieć się za zdecydowanym jej ograniczeniem.

Fillon

Fillon jest kandydatem Republikanów, głównej partii na francuskiej prawicy. Zgodnie z najnowszymi sondażami, to on ma największe szanse na wejście do drugiej tury wyborów, razem z kandydatką populistycznego Frontu Narodowego Marine Le Pen. W drugiej turze Fillon ma ją pokonać, jak pokazują sondaże.

>> Czytaj więcej o wyborach we Francji

Francuski system wyborów prezydenckich jest taki, jak polski. Można je wygrać już w pierwszej turze, jeżeli dany kandydat zdobędzie co najmniej 50 proc. głosów. W przypadku, gdyby się tak nie stało, do drugiej rundy wchodzi dwóch kandydatów z największą liczbą głosów. W całej powojennej historii Francji nie zdarzyło się, by któremuś kandydatowi udało się zwyciężyć w pierwszej turze.

Wystąpienie

Dzisiaj Fillon udaje się do nadmorskiej Nicei. To tam, w trakcie zeszłorocznych obchodów Dnia Bastylii (14 lipca 2016 r.) pochodzący z Tunezji Mohamed Lahouaiej-Bouhlel wjechał ciężarówką w świętujących i zabił 86 osób, a raniąc dalsze 400.

„Fillon nie jedzie do Nicei, by ogłosić zamiar wyjścia Francji z Schengen. Jedzie tam, by ogłosić konieczność wprowadzenia systemu kwotowego dla imigrantów” – zapowiedział jeden z doradców Fillona.

Według kandydata prawicy, imigracja powinna być dostosowana do możliwości przyjęcia i integracji imigrantów przez Francję. Decyzję w tej sprawie miałby podejmować parlament, który wyznaczałby konkretne maksymalne poziomy imigracji. Bazować miałby m.in. na sytuacji na rynku mieszkaniowym i rynku pracy.

Na wzór innych państw europejskich, Fillon zamierza też pozbawić praw do przywilejów socjalnych imigrantów, którzy przebywają we Francji krócej niż dwa lata. Podobne przepisy istnieją w Wlk. Brytanii, a na ścieżce legislacyjnej są również w Niemczech.

Spotkanie z Merkel

Swoje plany Fillon ma przedstawić kanclerz Niemiec Angeli Merkel 23 stycznia br. w Berlinie. Jego Republikanie i jej Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna należą do jednej rodziny politycznej na poziomie europejskim.

Oboje będą rozmawiać o planach wzmocnienia systemu Schengen. Fillon chce, by państwa, które nie radzą sobie z napływem imigrantów i kontrolą granic, mogły zostać wykluczone na rok ze strefy Schengen, by zapobiec „rozlewaniu” się problemu na inne kraje należące do strefy.

Ponadto, Fillon chciałby stworzenia wspólnych wytycznych przyznawania prawa do azylu, by ujednolić je między poszczególnymi państwami członkowskimi. Chce też potrojenia budżetu Frontexu, unijnej agencji ochrony granic zewnętrznych.