Piosenka jest dobra na wszystko? Eurowizja pogłębia spory Macedonii Północnej z Bułgarią / STOLICE

Eurowizja, Bułgaria, Macedonia Północna, Blinken, Niemcy, USA, Nord Stream 2, Borys, Białoruś, Polska, Kaczyński, Parlament Europejski

Kontrowersje w Macedonii wzbudził teledysk Wasiła Garwanliewa, który ma reprezentować ten kraj w trakcie tegorocznego konkursu piosenki Eurowizji w Rotterdamie. W tle widać bowiem tryptyk, którego części pomalowano – w kolejności od lewej strony – na kolory: biały, zielony i czerwony. Część opinii publicznej uznała, że tryptyk jest tak naprawdę odwróconą flagą Bułgarii. Garwanliew posiada obywatelstwo tego państwa. / Foto via [Official Eurovision poster of Vasil Garvanliev]

Konkurs piosenki Eurowizji przyczynia się do zwiększenia napięć między Bułgarią a Macedonią Północną.  Sekretarz stanu USA Antony Blinken w Europie krytykuje Nord Stream 2. Irlandia zwiększa ambicje klimatyczne. PiS próbuje przeorganizować europejską prawicę z Orbanem i Salvinim. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

SOFIA | SKOPJE

Piosenka jest dobra na wszystko? Konkurs piosenki Eurowizji przyczynia się do zwiększenia napięć między Bułgarią a Macedonią Północną.

Jak informuje portal eurowizja.org, w ubiegłym tygodniu szefowa północnomacedońskiej delegacji Meri Popowa wydała oświadczenie, w którym poinformowała, że nadawca (MRT) powołał wewnętrzną komisję w celu odpowiedzi na reakcję Macedończyków na teledysk do piosenki Here I Stand, z którą Wasił Garwanliew miał pojechać na tegoroczny konkurs Eurowizji.

Kontrowersje w Macedonii wzbudził teledysk piosenkarza. W tle widać bowiem tryptyk, którego części pomalowano – w kolejności od lewej strony – na kolory: biały, zielony i czerwony. Część opinii publicznej uznała, że tło wykorzystane w teledysku jest tak naprawdę odwróconą flagą Bułgarii. Garwanliew posiada obywatelstwo tego państwa.

Piosenkarza posądzono o prowokację i celowe działanie na szkodę narodu macedońskiego. Dlatego zażądano wycofania macedońskiego reprezentanta, a na fali protestów powstała internetowa petycja, gdzie zbierane są podpisy pod wycofaniem Garwanliewa z konkursu, który w tym roku odbędzie się w maju w Rotterdamie.

Jednak sprawa daleko wykroczyła poza konkurs Eurowizji i dotarła do najważniejszych kręgów dyplomatycznych obu państw.

MSZ Bułgarii wezwało bowiem ambasadora Macedonii Północnej w Sofii Władimira Krastewskiego. Powiedziano mu, że „Bułgaria oczekuje, że Republika Macedonii Północnej będzie bronić prawa każdego obywatela do swobodnego wyrażania poglądów i wolności artystycznej”.

„Powodem rozmowy są częste przykłady stosowania mowy nienawiści i dyskryminacji w Republice Macedonii Północnej wobec obywateli kraju, deklarujących bułgarską tożsamość, a nawet współczucie dla Bułgarii i jej mieszkańców”, dodało bułgarskie ministerstwo spraw zagranicznych.

„Bułgaria będzie nadal podejmować wszelkie niezbędne wysiłki, zgodnie z prawem międzynarodowym, w celu ochrony praw bułgarskich obywateli i osób deklarujących bułgarską tożsamość na całym świecie”, podkreśliły bułgarskie władze.

Sofia zaostrzyła swoją retorykę wobec Skopje we wrześniu ubiegłego roku. Nowy ton w stosunkach nadał lider bułgarskiej partii nacjonalistycznej Krassimir Karakachanow, wicepremier i minister obrony w rządzie premiera Bojko Borisowa.

Minister spraw zagranicznych Bułgarii Ekaterina Zachariewa poinformowała w listopadzie ubiegłego roku, że Sofia nie poprze rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych Unii Europejskiej z Macedonią Północną, a w grudniu 2020 r. Bułgaria zablokowała oficjalnie proces integracji Macedonii Północnej z UE, powołując się na dyskryminację Bułgarów oraz nierozwiązane spory historyczne i językowe.

Premier Bojko Borisow oświadczył wówczas, że jego rząd ws. sporu o historię z Macedonią nie może pójść na żadne kompromisy.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

UE: Bułgaria nie ustąpi ws. rozpoczęcia rozmów akcesyjnych Macedonii Północnej?

Minister spraw zagranicznych Bułgarii Ekaterina Zachariewa poinformowała we wtorek, że Sofia nie poparła rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych Unii Europejskiej z Macedonią Północną. Premier Bojko Borysow zapowiada, że jego rząd ws. sporu o historię z Macedonią nie może pójść na żadne kompromisy.

 

 

Jak …

BERLIN

Nord Stream 2 sprzeciwia się interesom Europy i Ukrainy.  „Nord Stream 2 szkodzi interesom Ukrainy, Polski, a także innych sojuszników i partnerów Ameryki”, stwierdził sekretarz stanu USA na spotkaniu szefów dyplomacji państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Blinken w Brukseli: Nord Stream 2 sprzeczny z interesami Europy i Ukrainy

Sekretarz stanu USA podtrzymał wobec sojuszników z NATO krytyczne stanowisko USA w kwestii gazociągu Nord Stream 2.

DUBLIN 

Rząd irlandzki zatwierdza projekt ustawy o działaniach na rzecz klimatu. Irlandzki rząd przyjął wiążący cel dotyczący zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. W początkowej fazie redukcje będą przeprowadzane przy pomocy pięcioletnich budżetów „węglowych”. Irlandzka ustawa jest zgodna z założeniami paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 r. Szczegóły poniżej. 

(Paula Kenny | EURACTIV.com)

Irlandia będzie jeszcze bardziej "zielona". Rząd przyjął cel redukcji emisji gazów cieplarnianych

Irlandzka ustawa jest zgodna z założeniami paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 r. 

MIŃSK

Aresztowana za Kaziuki. Andżelika Borys, przewodnicząca zdelegalizowanego przez białoruskie władze w 2005 r. Związku Polaków na Białorusi (ZPB), została wczoraj (23 marca) aresztowana w Grodnie w związku ze „złamaniem przepisów o organizacji imprez masowych”. We wtorek na godz. 22 do polskiego MSZ wezwano charge d’affaires Białorusi. Szczegóły poniżej. 

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Białoruś: Aresztowano Andżelikę Borys. MSZ Polski reaguje

Andżelika Borys jest szefową zdelegalizowanego przez białoruskie władze w 2005 r. Związku Polaków na Białorusi (ZPB).

PARYŻ

Pomogą wojsko i straż pożarna. We Francji powstanie co najmniej 35 specjalnych centrów szczepień. Paryż liczy, że od kwietnia będzie mógł mocno przyspieszyć z podawaniem preparatów przeciw koronawirusowi. Szczepić ma nie tylko personel medyczny, ale także wojskowi i strażaccy sanitariusze. Szczegóły poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Francja chce przyspieszyć szczepienia. Pomogą wojsko i straż pożarna

We Francji powstanie co najmniej 35 specjalnych centrów szczepień. Paryż liczy, że od kwietnia będzie mógł mocno przyspieszyć z podawaniem preparatów przeciw koronawirusowi. Szczepić ma nie tylko personel medyczny, ale także wojskowi i strażaccy sanitariusze.

 

Według ostatnich dostępnych danych pierwszą dawkę …

LUKSEMBURG

Pieniądze na skok w przyszłość. Luksemburg chce wykorzystać unijne fundusze do zmian w sektorze opieki zdrowotnej oraz zainwestowania w cyfrowe umiejętności obywateli. To jedne z celów rządu na wykorzystanie ponad 93 mln euro środków przyznanych przez KE na pomoc unijnym państwom z kryzysem gospodarczym wywołanym pandemia COVID-19.

(Anne Damani | EURACTIV.fr)

KE przyjęła plan strategiczny programu "Horyzont Europa". Szczególny nacisk na równość płci

Program ma trwać od 2021 do 2027 r. i opiewać na na 95,5 mld euro. To kontynuacja poprzedniej tego typu inicjatywy – programu „Horyzont 2020”.

LONDYN

O błędach w pierwszą rocznicę? Wczoraj (23 marca) przypadła pierwsza rocznica ogłoszenia przez premiera Borisa Johnsona pierwszego lockdownu w Wielkiej Brytanii. W całym kraju symbolicznie uczczono pamięć ponad 126 tys. osób, który zmarły z powodu COVID-19.

W południe uczczono ich pamięć minutą ciszy w całym kraju. Rocznica pierwszego lockdownu jest także okazją do przeprowadzania bilansów i ocen działań, podjętych przez rząd w czasie epidemii.

Lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer wezwał do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie reakcji na epidemię – co zresztą Johnson obiecał – „aby dowiedzieć się, co poszło nie tak i upewnić się, że nigdy tego nie powtórzymy”.

We wtorek na konferencji prasowej Boris Johnson przyznał, że popełnił wiele błędów w postępowaniu z pandemią. Premier brytyjskiego rządu powiedział, że „z perspektywy czasu prawdopodobnie jest wiele rzeczy, o których chcielibyśmy wiedzieć, i wiele rzeczy, których chcielibyśmy zrobić wtedy inaczej, ponieważ walczyliśmy z nową chorobą w zupełnie innych okolicznościach niż kiedykolwiek”.

Tymczasem zwlekanie z wprowadzeniem kolejnych lockdownów było największą porażką rządu Borisa Johnsona podczas pandemii, wynika z analizy niezależnego brytyjskiego ośrodka badawczego Resolution Foundation.

Zespół ekspertów przeanalizował kroki, jakie władze Wielkiej Brytanii podejmowały przez ostatnie 12 miesięcy i wskazał na dwa kluczowe sukcesy rządu w walce z pandemią – brytyjski program szczepień i wsparcie w celu ochrony firm i pracowników.

Jednak w raporcie, opublikowanym przed pierwszą rocznicą ogłoszenia lockdownu stwierdzono, że ​​”największą porażką było zbyt późne wprowadzenie ograniczeń, co kosztowało życie tysięcy ludzi i pogłębiło kryzys gospodarczy”.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Wielka Brytania: Ponad połowa dorosłych dostała już pierwszą szczepionkę na koronawirusa

Wśród zaszczepionych jest też premier Boris Johnson, który otrzymał preparat AstraZeneca.

 

WARSZAWA

Powstanie nowa frakcja w PE? PiS prowadzi rozmowy o stworzeniu na bazie frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów trzeciej, a może nawet drugiej pod względem liczebnym frakcji w Parlamencie Europejskim, dzięki dołączeniu węgierskiego Fideszu i włoskiej Ligi. Wkrótce mają zapaść ostateczne decyzje. Szczegóły poniżej. 

(Monika Mojak)  | EURACTIV.pl)