Gdzie jest najwyższa inflacja w UE? / STOLICE

Premierzy Polski i Węgier Mateusz Morawiecki i Viktor Orbán, fot. Krystian Maj, KPRM [CC BY-NC-ND 2.0]

Premierzy Polski i Węgier Mateusz Morawiecki i Viktor Orbán, fot. Krystian Maj, KPRM [CC BY-NC-ND 2.0]

W lipcu inflacja w Polsce nie była już najwyższa w całej Unii Europejskiej. Które państwo jako pierwsze nałoży sankcje na Białoruś? Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „Stolic Europy”.

 

BUDAPESZT

Dwa bratanki. W lipcu inflacja w Polsce nie była już najwyższa w całej Unii Europejskiej. Nowym liderem są Węgry, wynika z danych opublikowanych w środę (19 sierpnia) przez Eurostat.

W ubiegłym miesiącu inflacja HICP (zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych) w UE wzrosła do 0,9 proc. w ujęciu rocznym wobec 0,8 proc. w czerwcu. W samej strefie euro odnotowano wzrost z 0,3 do 0,4 proc. Taki scenariusz był zgodny z oczekiwaniami analityków.

Z danych Eurostatu wynika, że w przeciwieństwie do czerwca i maja, Polska (3,7 proc.) nie jest już liderem listy państw o najwyższej inflacji. Na pozycję numer jeden powróciły Węgry (3,9 proc.), zaś resztę czołówki dopełniają kraje naszego regionu: Czechy (3,6 proc.) i Rumunia (2,5 proc.). Jednocześnie w 8 krajach członkowskich Eurostat odnotował deflację ( długotrwały spadek przeciętnego poziomu cen): najgłębszą na Cyprze (-2 proc.) i w Grecji (-2,1 proc.).

Eurostat liczy inflację inną metodą niż np. Główny Urząd Statystyczny. GUS wyliczył, że w lipcu inflacja w naszym kraju wyniosła 3 proc. Jednocześnie inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) w Polsce wyniosła 4,3 proc., co jest najwyższym wynikiem od grudnia 2001 r.

(EURACTIV.pl)

Polska: PKB w II kwartale spadło o prawie 9%

W drugim kwartale 2020 r. polska gospodarka zmniejszyła się o 8,9 proc. w stosunku do pierwszego kwartału. Jak wypada Polska na tle Europy?

 

W piątek (14 sierpnia) Główny Urząd Statystyczny przedstawił wstępny raport dotyczący sytuacji w polskiej gospodarce w drugim …

MOSKWA

Nawalny walczy o życie. Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny znalazł się w szpitalu. Musiał być reanimowany. Samolot, którym leciał z Tomska do Moskwy awaryjnie lądował w Omsku.

O stanie Nawalnego zaalarmowała w czwartkowy ranek jego rzeczniczka prasowa Kira Jarmysz. Jak napisała Aleksiej w trakcie lotu z Tomska do Moskwy bardzo źle się poczuł i stracił przytomność. Więcej szczegółów poniżej.

(EURACTIV.pl)

Rosja: Opozycjonista Aleksiej Nawalny w szpitalu. Jest w śpiączce. Został otruty?

O stanie Nawalnego zaalarmowała wcześnie rano jego rzeczniczka prasowa Kira Jarmysz.

BRUKSELA

Unia Europejska nie uznaje wyników wyborów na Białorusi. W środę (19 sierpnia) odbył się unijny wideoszczyt w sprawie sytuacji na Białorusi. Przewodniczący RE i KE przekazali, że Unia Europejska nie uznaje oficjalnych wyników wyborów z 9 sierpnia, potępia przemoc stosowaną przez służby wobec demonstrantów i nawołuje do dialogu władz z opozycją. Zapowiedziano też wsparcie finansowe ze strony UE dla Białorusinów. Więcej szczegółów poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

MIŃSK

Nowy stary rząd. Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powołał w środę (19 sierpnia) nowy rząd w starym składzie, a opozycja – z inicjatywy jego kontrkandydatki w niedawnych wyborach Swiatłany Cichanouskiej – Radę Koordynacyjną. Szczegóły poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Białoruś: Łukaszenka powołał nowy rząd, opozycja Radę Koordynacyjną

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powołał wczoraj nowy rząd w starym składzie, a opozycja – z inicjatywy jego kontrkandydatki w niedawnych wyborach Swiatłany Cichanouskiej – powołała do życia Radę Koordynacyjną. 

Nie odda nawet guzika? Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zapewnił, że białoruska władza ma się na kim oprzeć i pozostaje niezachwiana. Natomiast do zachodnich polityków zaapelował, by zajęli się sprawami swoich krajów. Szczegóły poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Łukaszenka: Nie drgniemy, władza ma się na kim oprzeć 

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zapewnił wczoraj, że białoruska władza ma się na kim oprzeć i nawet się nie zachwiała. Natomiast do zachodnich polityków zaapelował, by zajęli się sprawami swoich krajów.

RYGA

Nie chcą mistrzostw z Łukaszenką. Łotwa zwróci się do Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie z prośbą o rozważenie kandydatury innego kraju, w miejsce Białorusi, jako współorganizatora wraz z Łotwą, przyszłorocznych mistrzostw świata, poinformował we wtorek (18 sierpnia) premier tego kraju Arturs Karins.

(EURACTIV.pl)

Koronawirus: Litwa, Łotwa i Estonia wprowadziły kwarantannę dla przyjezdnych z Polski

Kraje bałtyckie jeszcze w maju zdecydowały o koordynowaniu ze sobą polityki granicznej w czasie pandemii.

WILNO

Pierwsi do karania. Wprowadzenie sankcji wobec osób odpowiedzialnych za przemoc, represje i fałszerstwa wyborcze na Białorusi ogłosił po środowym (19 sierpnia) unijnym wideoszczycie szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Pierwszym państwem, które nałoży sankcje na Białoruś zostanie prawdopodobnie Litwa. „Na poparcie decyzji (RE – red.) rozpoczęliśmy proces zastosowania krajowych sankcji wobec tych, którzy dopuszczali się przemocy, używali nadmiernej siły, wobec szefów instytucji odpowiedzialnych za te działania, wobec tych, którzy sfałszowali wybory”, powiedział agencji BNS szef litewskiego MSZ Linas Linkevicius.

Minister podkreślił, że sankcje obejmują zakaz wjazdu na Litwę samego prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki oraz bliskich mu osób. Nie chciał ujawnić ich nazwisk poza informacją, że chodzi o 32 osoby, m.in. odpowiadające za struktury siłowe: OMON i KGB.

(EURACTIV.pl)

Litwa zakazała u siebie emisji rosyjskiej telewizji RT. Tydzień temu zrobiła tak Łotwa

Oskarżana o przedstawianie propagandowego przekazu i sianie dezinformacji rosyjska telewizja RT (dawniej Russia Today) zniknęła dziś z sieci kablowych na Litwie. W ubiegłym tygodniu podobny zakaz emisji zaczął obowiązywać na Łotwie.

 

Pod szyldem RT funkcjonuje obecnie 5 wersji językowych tego rosyjskiego, …

BERLIN

Krótsza praca? Czemu nie. Minister pracy Hubertus Heil (SPD) jest otwarty na dyskusję o skróceniu tygodniowego czasu pracy w celu wsparcia rynku zatrudnienia. „Redukcja godzin pracy z częściową rekompensatą płac może być właściwym środkiem, jeśli uzgodnią to pracodawcy i pracobiorcy”, powiedział polityk w wywiadzie opublikowanym w środę (19 sierpnia) przeprowadzonym przez dziennikarzy z grupy medialnej Funke.

Dyskusje na temat czterodniowego tygodnia pracy w celu ochrony miejsc pracy w przemyśle metalowym i elektrycznym rozpoczął związek zawodowy IG Metall. Firmy takie jak Daimler, ZF i Bosch już uzgodniły skrócenie czasu pracy.

(EURACTIV.pl)

W Google zdalna praca do czerwca 2021 r. Czeka nas era home office?

Czy praca bez wychodzenia z domu to przyszłość światowego biznesu? Jak do home office przygotowana jest gospodarka w Polsce?

PRAGA

Głosowanie samochodowe. Izba Poselska parlamentu przegłosowała w środę (19 sierpnia) ustawę umożliwiającą głosowanie podczas kwarantanny. Wprowadzono m.in. możliwość głosowania z samochodu w specjalnie do tego stworzonych komisjach wyborczych.

Czesi wybiorą 2 i 3 października jedną trzecią Senatu oraz przedstawicieli do władz samorządowych na poziomie krajów (województw).

(EURACTIV.pl)

Koronawirus: Jaki sposób mają Czesi na wybory w trakcie pandemii?

Jesienią w Czechach odbędą się wybory samorządowe. Czesi planują wprowadzić zmiany w sposobie głosowania z uwagi na pandemię koronawirusa.

RZYM

Młodzi zagrożeniem. Specjaliści alarmują, że w kraju znacznie spadła średnia wieku osób zakażonych koronawirusem. Teraz wynosi ona 35 lat, a na początku pandemii wynosiła 60 lat. Zdaniem ekspertów, to efekt braku zachowywania dystansu i noszenia masek ochronnych.

Zdaniem włoskiego Instytutu Zdrowia, w kraju doszło w ostatnim miesiącu do znacznego spadku średniej wieku zainfekowanych koronawirusem SARS-CoV-2.

W ostatnim raporcie odnotowano, że prawie 15 procent osób, u których wykryto zakażenie, jest w wieku poniżej 18 lat. W pierwszych miesiącach epidemii odsetek ten wynosił zaledwie jeden procent.

(EURACTIV.pl)

Włochy: Przez koronawirusa rząd zamyka dyskoteki. Wracają też maski ochronne

Zamknięcie dyskotek to jednak nie koniec częściowego powrotu restrykcji. Jakie są inne ograniczenia?

MADRYT

Preferencje koroonawirusa. Płeć męska oraz wyższy wiek, przekraczający 75 lat – to główne czynniki podnoszące ryzyko zgonu na chorobę COVID-19, ustalili naukowcy z Hiszpanii. Twierdzą oni, że po pięciu miesiącach epidemii w Hiszpanii średni wiek zainfekowanych osób spadł z 70 do 36 lat.

Naukowcy przebadali 4035 pacjentów chorujących na COVID-19. Badanie zrealizowało w sumie ponad pół tysiąca lekarzy i pracowników naukowych w 127 hiszpańskich ośrodkach służby zdrowia. Jest to największe badanie w tym kraju dotyczące czynników kluczowych dla większego prawdopodobieństwa śmierci po zakażeniu SARS-CoV-2.

(EURACTIV.pl)

Hiszpania: Jaka jest wykrywalność koronawirusa? Co z początkiem roku szkolnego?

Z szacunków ministerstwa zdrowia Hiszpanii wynika, że pomiędzy majem a sierpniem nastąpił znaczący spadek wieku zainfekowanych osób.

LONDYN

Nie naśladują Francuzów. „Wielka Brytania raczej nie pójdzie w ślady Francji i nie wprowadzi nakazu zasłaniania twarzy w miejscach pracy, ponieważ większość zakażeń obecnie ma miejsce w domach”, powiedział w środę (19 sierpnia) brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.

„Obecnie nie rozważamy tego. Ludzie w bardzo dużej mierze zakażają się, gdy osoby z jednego gospodarstwa domowego spotykają osoby z innego gospodarstwa domowego, zwykle w domu jednej z tych osób. Liczba osób, które złapały wirusa w miejscach pracy jest stosunkowo niewielka (…)”, podkreślił Hancock w rozmowie z BBC.

Minister zdrowia poinformował też, że rząd zamierza wprowadzić w kraju testowanie na koronawirusa na dużą skalę, aby w ten sposób kontrolować rozwój pandemii.

We wtorek francuskie ministerstwo pracy poinformowało, że zasłanianie twarzy w miejscach pracy będzie obowiązkowe, z wyjątkiem biur, w których pracuje tylko jedna osoba. W poniedziałek francuska Agencja Zdrowia Publicznego podała, że do prawie jednej czwartej nowych zakażeń SARS-CoV-2 dochodzi w miejscach pracy. Więcej szczegółów na temat masek w miejscach pracy we Francji poniżej. 

(EURACTIV.pl)

Francja: Rząd nie chce przywrócenia lockdownu. Wirusa pokonają maski w zakładach pracy?

Rząd Francji szuka sposobów na opanowanie pandemii koronawirusa.

HAGA

Nowe obostrzenia. Rząd wprowadza nowe obostrzenia i nawołuje do społecznej odpowiedzialności. Wszystko po to, żeby uniknąć ponownego lockdownu całej Holandii.

Jak wynika z cotygodniowych raportów  Krajowego Instytutu Zdrowia (RIVM), 53 proc. obecnie wykrywanych przypadków infekcji koronawirusem to te, do których dochodzi w domu. Są to np. spotkania towarzyskie, urodziny itd.

(EURACTIV.pl)

Holandia: Maski ochronne nieobowiązkowe. "Brak dowodów na ich skuteczność"

Zamiast zachęcania do noszenia masek ochronnych, władze Holandii rekomendują stosowanie się do przestrzegania zasad dystansu społecznego.

BRATYSŁAWA

Trzy poziomy do szkoły. Resort szkolnictwa przedstawił we wtorek (18 sierpnia) zasady obowiązujące w roku szkolnym 2020/2021. Szkoły mają przestrzegać zaleceń powiązanych z trzema poziomami zagrożenia SARS-CoV-2. Wcześniej zdecydowano, że przez pierwsze dwa tygodnie szkoły część uczniów ma nosić maski ochronne.

Minister szkolnictwa Branislav Groehling zadeklarował, że władze nie chcą zamykać szkół i ograniczać nauki w skali całego kraju, jak to miało miejsce wiosną.

W przedszkolach maski nie będą obowiązkowe. W szkołach podstawowych uczniowie pierwszych roczników nie będą musieli ich nosić na lekcjach, ale będą one obowiązkowe dla pozostałych uczniów.

Ponadto każda szkoła musi mieć pomieszczenie do izolowania osób podejrzanych o zakażenie. Resort zakłada, że standardowa nauka będzie odbywała się w szkołach, w których nie ma zagrożenia epidemicznego, oznaczonych kolorem zielonym. Gdy zagrożenie się pojawi i zakażony zostanie jeden lub dwóch uczniów, szkoła zostanie oznaczona jako żółta i będą w niej obowiązywać zaostrzone przepisy higieniczne. Kolor czerwony, którym oznaczone będą placówki z kilkoma przypadkami zakażenia nowym koronawirusem, może spowodować ograniczenie liczby uczniów w pierwszych oddziałach szkół podstawowych.

(EURACTIV.pl)