Europol uderzył w cyfrową propagandę Państwa Islamskiego

Amerykański żołnierz z przechwyconym sztandarem Państwa Islamskiego, źródło: U.S. Army (CC0 Public Domain)

Policyjna agencja Unii Europejskiej przeprowadziła skuteczną operację przeciw prowadzonej przez Państwo Islamskie agencji prasowej Amaq. Zlikwidowano ponad 26 tys. powiązanych z terrorystami kont w serwisach społecznościowych i komunikatorach internetowych.

 

W przeprowadzoną w ubiegłym tygodniu akcję szczególnie zaangażowane były służby belgijskie i hiszpańskie. Informacje o dwudniowej operacji ujawniono dopiero teraz. W tym przedsięwzięciu brały łącznie udział służby z 11 państw.

Powtórka akcji sprzed roku

Akcja polegała na zidentyfikowaniu i wyłączeniu kont 7 w różnych serwisach (m.in. YouTube, Twitter, Instagram czy Telegram), które służyły do szerzenia terrorystycznej propagandy, a także na zablokowaniu kont w 2 serwisach służących do przesyłania filmów wideo czy innych plików, np. Dropbox czy Files.fm. Udało się zamknąć ponad 26 tys.

„Z dostępnej nam wiedzy wynika, że w chwili obecnej Państwo Islamskie nie jest obecne w internecie. Teraz zobaczymy jak szybko i czy w ogóle terrorystom uda się tę obecność odbudować” – powiedział rzecznik belgijskiej prokuratury federalnej Eric van der Sypt.

Podobną skoordynowaną akcję europejskie służby przeprowadziły w kwietniu 2018 r., ale Państwo Islamskie potrzebowało niewiele ponad roku, aby przywrócić swoją obecność w sieci. Sądzono wówczas, że agencja Amaq została całkowicie sparaliżowana. Okazało się jednak, że świętowano przedwcześnie.

„To nas zaskoczyło, więc tym razem przygotowaliśmy się lepiej i są rezultaty” – oświadczył van der Sypt. Półtora roku temu europejskie służby uderzyły bowiem głównie w strony i fora prowadzone bezpośrednio przez terrorystów, którzy potem przenieśli swoją działalności propagandową do ogólnodostępnych serwisów.

Służby UE uderzyły w internetową propagandę Państwa Islamskiego

Europol, czyli unijna agencja policyjna poinformowała o sukcesie międzynarodowej operacji wymierzonej w aktywność Państwa Islamskiego w internecie. Dzięki współpracy państw członkowskich UE, Kanady oraz USA udało się wyłączyć wiele stron i serwisów, które szerzyły terrorystyczną propagandę w globalnej sieci. …

Państwo Islamskie „wypchnięte z sieci”

Rzecznik belgijskiej prokuratury federalnej, który w imieniu Europolu podał szczegóły cyber-akcji, dodał, że walka z Państwem Islamskim w sieci internetowej jest równie istotna co fizyczne zwalczanie terrorystów.

„Poza działalnością na polach bitew w Syrii i Iraku czy atakami w państwach europejskich, Państwo Islamskie toczy swoją wojnę także w świecie cyfrowym poprzez sianie skoordynowanej propagandy. Każdy atak, jakiego dokonano w Europie był dokładnie relacjonowany przez agencję Amaq oraz podległe jej konta w różnych serwisach” – mówił van der Sypt.

Islamistyczni propagandyści szczególnie aktywni byli w ostatnim czasie za pośrednictwem powstałem w Rosji komunikatora Telegram, który – choć rosyjski – szczyci się tym, że dba o prywatność swoich użytkowników. Założyciel Telegramu Paweł Durow miał z tego powodu wiele problemów z rosyjskimi władzami. Ale Europol oficjalnie podziękował szefom rosyjskiego serwisu, którzy tym razem nie unikali współpracy ze europejskimi służbami.

„Wypchnęliśmy z tej aplikacji wielu kluczowych propagandystów Państwa Islamskiego. Udało nam się wykorzenić bardzo niebezpieczne treści. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni” – podkreślił van der Sypt.

Razem z Europolem, biurem Belgijskiego Prokuratora Federalnego oraz serwisami społecznościowymi współpracowali w tej akcji także przedstawiciele Eurojust, czyli unijnej agencji koordynującej współpracę prokuratur, a także hiszpańska Guardia Civil, która aresztowała nawet 1 osobę podejrzaną o sianie terrorystycznej propagandy i współpracę z agencją Amaq.

Lider Państwa Islamskiego nie żyje. Europa boi się odwetu

Po tym, jak prezydent USA potwierdził wcześniejsze doniesienia o zabiciu przywódcy Państwa Islamskiego, część krajów UE podniosło swoje alerty antyterrorystyczne. Obawiają się bowiem odwetu ze strony uśpionych komórek terrorystycznych w Europie.

 

Jak poinformował Donald Trump, przywódca Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Bagdadi …