Europejska Inicjatywa Interwencyjna coraz silniejsza

Model myśliwca szóstej generacji "Tempest" / Zdjęcia via twitter @RAFMUSEUM

Istniejąca od zeszłego roku Europejska Inicjatywa Interwencyjna (EII) pod przewodnictwem Francji powiększyła właśnie swój skład o dwa nowe państwa – Szwecję i Norwegię. Ministrowie obrony Inicjatywy zaakceptowali również wniosek Włoch o przystąpienie do sojuszu. Wygląda więc na to, że powoli spełnia się marzenie Emmanuela Macrona o powstaniu europejskiej koalicji sił zbrojnych.

 

Pomysł utworzenia Europejskiej Inicjatywy Interwencyjnej pojawił się po raz pierwszy w przemówieniu wygłoszonym przez Emmanuela Macrona na Sorbonie we wrześniu 2017 r. Prezydent Francji zwracał wówczas uwagę na konieczność promowania idei strategicznej niezależności Europy w zakresie bezpieczeństwa i obrony oraz nawoływał do stworzenia „prawdziwej europejskiej armii”. Europejska Inicjatywa Interwencyjna została oficjalnie powołana do życia w czerwcu 2018 r. Ministrowie obrony z Belgii, Danii, Niemiec, Estonii, Francji, Holandii, Portugalii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii podpisali wówczas w Paryżu list intencyjny, nawiązując tym samym współpracę poza istniejącymi dotychczas strukturami wojskowymi  takimi jak NATO czy zbrojne ramię Unii Europejskiej. W listopadzie 2018 r., kiedy Inicjatywa oficjalnie zaczęła działać, do założycielskiej dziewiątki państw dołączyła także Finlandia.

Francja i Niemcy wspólnie zbudują nowy myśliwiec

Francja i Niemcy podpiszą wartą 65 mln euro umowę na zaprojektowanie bojowego myśliwca następnej generacji. Projekt ma być gotowy w ciągu dwóch lat.

 

Ze źródeł zbliżonych do francuskiej armii wiadomo, że za budowę myśliwca odpowiadać mają firmy Dassault Aviation i Airbus, …

Na drugim spotkaniu Inicjatywy, do którego doszło w zeszły piątek (20 września) w holenderskim mieście Hilversum, dziesięciu ministrów obrony przyjęło do swego grona kolejne dwa państwa – Szwecję i Norwegię. Ministrowie podpisali wówczas także dokument zawierający warunki uczestnictwa w Inicjatywie, zakres działań i metody pracy. Uzgodnili również, że dwa razy w roku organizowane będzie spotkanie przedstawicieli wysokiego szczebla sił zbrojnych wszystkich członków EII.

W myśl dokumentu założycielskiego EII, głównym celem istnienia Inicjatywy jest rozwinięcie zdolności sprawnego prowadzenia akcji takich jak: wspólne operacje wojskowe, ewakuacja ludności cywilnej czy pomoc ofiarom katastrof. Chodzi o ustanowienie „wspólnej kultury strategicznej”, która umożliwiłaby państwom członkowskim spójne działanie w zakresie misji podejmowanych w ramach NATO, UE, ONZ, czy też innych tworzonych koalicji. Podczas wrześniowego spotkania uczestnicy zgodzili się również nie powielać istniejących już w Europie struktur, takich jak UE, NATO, ONZ czy OBWE, podkreślając, że EII „jedynie uzupełnia istniejący system i stanowi elastyczne, niezobowiązujące forum, w ramach którego wszyscy uczestnicy są równi.”

„Istnienie EII pozwoliło nam już zainterweniować na Bahamach, kiedy to pomogliśmy ofiarom huraganu Dorian i nasze sztaby są obecnie w bliskich stosunkach” – powiedziała na spotkaniu francuska minister obrony Florence Parly. „Ukształtowanie nowej wspólnej kultury strategicznej powinno pozwolić nam na pójście o krok dalej, tak, abyśmy mogli prowadzić operacje ewakuacji obywateli, a nawet operacje o dużej intensywności” – dodała.

Koniec traktatu INF wzmacnia wątpliwości o bezpieczeństwo Europy

W ubiegły piątek sekretarz stanu Mike Pompeo ogłosił wycofanie USA z traktatu o kontroli zbrojeń obejmującego naziemną broń nuklearną o zasięgu od 500 do 5,5 tys. kilometrów (INF). Koniec układu może wskazywać na rosnące napięcie pomiędzy supermocarstwami oraz możliwe zagrożenie …

W miniony czwartek (19 września) Włochy poinformowały, że również chcą dołączyć do koalicji europejskich sił zbrojnych gotowych reagować na kryzysy w obszarze granic kontynentu. Deklaracja ze strony Rzymu padła po rozmowach odbytych między prezydentem Macronem a włoskim premierem Giuseppe Conte, których celem było odnowienie dobrych relacji między Włochami a Francją po tym jak od władzy odsunięty został populistyczny i nastawiony antyunijnie rząd Matteo Salviniego. „Włochy oficjalnie zgłosiły gotowość przystąpienia do Europejskiej Inicjatywy Interwencyjnej, oferując profesjonalną wiedzę w zakresie bezpieczeństwa w basenie Morza Śródziemnego” – powiedział w oświadczeniu nowy premier.

W miarę jak Inicjatywa będzie rosła w siłę, planowane jest prowadzenie Paryżu niewielkiego sekretariatu, opartego na sieci wojskowych oficerów łącznikowych współpracujących z francuskim ministerstwem obrony. Pod rządami Macrona Francja podjęła niemały wysiłek na rzecz europejskiej integracji obronnej, a po wyjściu z bloku Wielkiej Brytanii dysponować będzie najbardziej rozwiniętą armią wśród państw UE.

Florence Parly już w zeszłym roku zauważyła, że EII jest „inicjatywą, która pozwoli niektórym państwom spoza UE zrzeszać się” podkreślając przy tym, że Wielka Brytania „chce utrzymać współpracę z Europą po brexicie”. Zgodnie z francuską wizją, niektóre projekty wojskowe UE opracowane w ramach stałej współpracy strukturalnej bloku (PESCO) mogą zostać w przyszłości włączone do EII.