EUROPARLTV – internetowa telewizja PE

Wszystkie kanały EuroparlTV będą dostępne na stronie: www.europarltv.europa.eu

Parlamentowi Europejskiemu zależy, by jego prace były zrozumiałe i dostępne dla każdego obywatela Unii Europejskiej, a dzięki parlamentarnej telewizji internetowej europosłowie chcą w nowoczesny i kreatywny sposób przybliżyć obywatelom czym żyje ta instytucja na co dzień.

Parlamentarną telewizję internetową uruchomi uroczyście przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Pöttering. W uroczystości udział wezmą m.in. również wiceprzewodniczący PE Alejo Vidal-Quadras i przewodnicząca Komisji Kultury Katerina Batzeli.

Uroczystość zakończy próba generalna EuroparlTV na terminalu internetowym ustawionym przy scenie, której dokona szef PE. Również publiczność będzie mogła wypróbować działanie nowo uruchomionej strony na terminalach przed salą, w której odbędzie się uroczystość.

EuroparlTV to pakiet czterech kanałów, każdy z nich jest skierowany do innego odbiorcy:

„Twój Parlament”, to kanał przeznaczony dla odbiorców szczególnie interesujących się polityką na szczeblu Unii Europejskiej: obywateli, przedstawicieli sektorów gospodarczych, partnerów społecznych, lobbystów, środowisk akademickich i pracowników instytucji europejskich.

“Twój głos”, to oferta skierowana do ogółu odbiorców, w której przewiduje się możliwość emisji materiałów przygotowywanych przez widzów.

“Młoda Europa”, to kanał stworzony z myślą o uczniach – entuzjastach internetu i przyszłych wyborcach.

“Parlament NA ŻYWO” zapewni transmisje z działalności Parlamentu, przede wszystkim z posiedzeń plenarnych, a także dostęp do audiowizualnego archiwum wcześniejszych posiedzeń plenarnych, a w niedalekiej przyszłości również z posiedzeń komisji parlamentarnych.

I wreszcie – “Odkryj Parlament Europejski”, gdzie będzie można znaleźć podstawowe informacje o Parlamencie, sylwetki posłów, przewodniczącego i wiceprzewodniczących PE, programy poświęcone grupom politycznym i komisjom parlamentarnym oraz historii i działalności Parlamentu.

Wszystkie programy będą tłumaczone na ponad 20 języków.

Przewidywany roczny budżet projektu telewizji internetowej, to 9 milionów euro.  Największa cześć środków przeznaczona jest na produkcję programów i tłumaczenia, mniej na hosting i rozwój witryny internetowej oraz reklamę. (bea)