Europa w objęciach koronawirusa. Francja zamyka granice

Słowacja, koronawirus, szczepionka, pandemia, COVID

Część landów w Niemczech ogłosiła lub już wprowadziła bardziej rygorystyczne środki w celu powstrzymania dalszego rozprzestrzeniania się wirusa. / The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Francja odwołuje wybory i zamyka granice. Rząd Wielkiej Brytanii nadal pozostawia otwarte szkoły, ale wprowadza zmiany taktyczne w walce z COVID-19. Grecja zamyka kościoły. A jak pandemia wpłynie na wybory prezydenckie w Polsce? Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

 

PARYŻ

„Stan wojny”. Do poniedziałkowego wieczoru we Francji odnotowano 6633 potwierdzone przypadki zachorowań na koronawirusa. Zmarło 148 osób, a stan 400 określany jest jako ciężki.

Tymczasem wieczorem orędzie do narodu wygłosił Emmanuel Macron. Prezydent Francji sześciokrotnie powiedział, że Francja „znajduje się w stanie wojny” z koronawirusem. Od godz. 12:00 we wtorek na terenie całej Francji będą obowiązywały nowe zasady bezpieczeństwa. W porozumieniu z Unią Europejską we wtorek w południe rząd zamknie granice kraju.

Macron potwierdził anulowanie zaplanowanej na 22 marca II tury wyborów lokalnych. Francuzi – kontynuował prezydent – powinni pozostać w domu. Powinno się także odwołać wszystkie spotkania rodzinne i towarzyskie. Za złamanie zasad będą grozić kary grzywny.

Możliwe będzie wychodzenie z domu w celu zrobienia zakupów lub udania się do pracy, jeśli dana osoba nie może pracować zdalnie. Konieczne będzie jednak zachowanie odległości jednego metra od innych ludzi.

Zaostrzenie środków ostrożności będzie obowiązywać przez 15 dni.

(EURACTIV.FR)

LONDYN

Kiedy zmiana taktyki? Rząd Jej Królewskiej Mości jak dotąd odżegnywał się od podejmowania „nerwowych ruchów” w związku z pandemią koronawirusa. Jednak w poniedziałek (16 marca) rząd Borisa Johnsona zalecił, aby Brytyjczycy unikali wychodzenia z domów. Nie spędzali czasu w barach i pubach oraz by pracowali – o ile to możliwe – z domu.

Boris Johnson zgodnie z obietnicą rozpoczął w poniedziałek serię codziennych konferencji prasowych, podczas których informuje obywateli o postępach w walce z koronawirusem. Premier zaapelował w poniedziałek o ograniczenie kontaktów społecznych i podróży, a także kwarantannę domową na 14 dni u rodzin, „w których ktokolwiek wykazuje jakiekolwiek objawy zarażenia koronawirusem”.

Nadal jednak nie podjęto formalnej decyzji o odgórnym zamknięciu wydarzeń kulturalnych i imprez masowych, podobnie jak zdecydowano się na utrzymanie otwartych szkół.

Szef rządu powtórzył podczas wystąpienia, że celem jest „opóźnienie i spłaszczenie szczytu epidemii” w nadziei, że „to pozwoli służbie zdrowia zmierzyć się z tym wyzwaniem” i ograniczyć liczbę ofiar śmiertelnych.

Jak dotąd Wielka Brytania przeprowadziła ponad 44 tys. testów na wypadek koronawirusa, diagnozując 1543 zarażeń i 55 ofiar śmiertelnych.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

WARSZAWA

Co z wyborami prezydenckimi? Część kandydatów na prezydenta domaga się zmiany terminu wyborów z uwagi na pandemię koronawirusa. Jeden z nich – Szymon Hołownia – już zawiesił swoją kampanię. Zapewnił jednocześnie, że nie rezygnuje ze startu w wyborach.

Koronawirus powodem przełożenia wyborów prezydenckich?
Zakaz wjazdu. Około 20 aut z obywatelami Litwy jedzie przez Polskę konwojowanych przez polską policję. To ludzie, którzy utknęli na polsko-niemieckiej granicy. Próbowali przejechać do swojego kraju, ale Polska zamknęła swoje granice przed obcokrajowcami.
 Konwój z obywatelami Litwy jedzie przez Polskę

ATENY

Modlitwa w samotności. Rząd postanowił zawiesić działalność kultu religijnego wszystkich religii. Kościoły pozostają otwarte tylko na modlitwę indywidualną. „Ochrona zdrowia publicznego wymaga twardych decyzji”, powiedział premier Kyriakos Mitsotakis

Po zakażeniu koronawirusem w Grecji zmarły cztery osoby, a w kraju zdiagnozowano w sumie 352 przypadki COVID-19.

(Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

BELGRAD

Odwołanie wyborów. Państwowa Komisja Wyborcza zdecydowała o przełożeniu zaplanowanych na 26 kwietnia wyborów parlamentarnych. 

W Serbii od niedzieli obowiązuje stan wyjątkowy. Prezydent Aleksandar Vuczić zapowiedział, że rząd bardzo szybko wprowadzi „najostrzejsze środki zaradcze, mające ograniczyć skalę epidemii”.

Do poniedziałku potwierdzono 55 przypadków zachorowań. 

(EURACTIV.rs)

BERLIN

Kolejne restrykcje. Kanclerz Angela Merkel ogłosiła w poniedziałek wieczorem kolejne restrykcje związane z pandemią COVID-19. Obejmą one wszystkie kraje związkowe. Nasi zachodni sąsiedzi dołączają do listy państw europejskich, które do absolutnego minimum ograniczają życie społeczne.

Rząd w porozumieniu z krajami związkowymi zdecydował o zamknięciu m.in. barów, klubów, dyskotek, teatrów, muzeów i obiektów sportowych. Zawieszone zostają nabożeństwa i modlitwy w kościołach, meczetach oraz synagogach.

Otwarte pozostaną m.in. sklepy spożywcze, supermarkety, apteki, drogerie, stacje benzynowe, banki i poczty. Supermarkety mają być otwarte również w niedziele, choć zazwyczaj są wtedy zamknięte. Z kolei restauracje mogą być otwarte tylko od godz. 6 do 18.

Zalecenia podobne do tych, jakie przygotował rząd, od poniedziałku obowiązują już w Bawarii, jedynym niemieckim landzie, który dotychczas zdecydował się na ogłoszenie stanu katastrofy.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

WIEDEŃ

Zostańcie w domu. Liczba potwierdzonych przypadków zachorowań na koronawirusa przekroczyła 1 tys., dlatego rząd wprowadził nowe środki ostrożności. W niedzielę w parlamencie przegłosowano jednogłośnie ustawę, która zakłada zamknięcie większości przestrzeni publicznych, takich jak muzea, parki, restauracje i sklepy, z wyjątkami sklepów spożywczych.

Mieszkańcy Austrii mają zakaz wychodzenia z domu, chyba że w nagłych przypadkach. We wszystkich innych będą musieli liczyć się z mandatem w wysokości 3,6 tys. euro. Nowe środki bezpieczeństwa mają obowiązywać co najmniej do niedzieli 22 marca. Nie wiadomo, czy ich obowiązywanie zostanie przedłużone. Jednocześnie wstrzymano ruch lotniczy.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

LIZBONA

Pierwsza ofiara. W poniedziałek zmarła pierwsza osoba zarażona koronawirusem. Do tej pory odnotowano 331 infekcji. Prezydent Marcelo Rebelo de Sousa zwołał posiedzenie Rady Stanu, aby przeanalizować możliwość ogłoszenia stanu wyjątkowego z powodu pandemii COVID-19.

Spotkanie odbędzie się w środę podczas w ramach wideokonferencji. Minister spraw wewnętrznych poinformował o zawieszeniu w poniedziałek po południu ruchu lotniczego między Portugalią a Hiszpanią. Między sąsiednimi krajami nie kursują także pociągi.

(Lusa.pt)

DUBLIN

Przepowiednie premiera. Rząd Irlandii spodziewa się, że liczba zachorowań na koronawirusa wzrośnie do końca miesiąca z obecnych 223 do ok. 15 tysięcy, powiedział w poniedziałek p.o. premiera tego kraju Leo Varadkar. Przewiduje on, że pandemia będzie trwała przez wiele miesięcy.

„Spodziewamy się, że do końca miesiąca może być 15 tys. osób, które będą miały pozytywny wynik testu na Covid-19. Większość z nich nie będzie potrzebowała leczenia, ale część będzie musiała być hospitalizowana i musimy zapewnić, że nie stanie się to w tym samym czasie” – powiedział na konferencji prasowej Varadkar.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

RZYM

Podążajcie naszą drogą. W poniedziałek rząd poinformował o wprowadzeniu pakietu stymulacyjnego, który opiewa na 25 mld euro. Ma on przyczynić się do ratowania włoskiej gospodarki. 

Podczas konferencji prasowej premier Giuseppe Conte zasugerował, że inne kraje UE powinny podążać za włoskim przykładem zarówno w kontekście walki z pandemią wirusa, jak i podejmowanych środków ekonomicznych.

Część środków – 3,5 mld euro – zostanie przeznaczone na dofinansowanie służby zdrowia, a kolejne 10 mld euro na wsparcie dla przedsiębiorców, „aby nikt nie stracił pracy z powodu koronawirusa”, powiedział Conte. Pakiet obejmuje również 85 mln euro dla szkół na sprzęt cyfrowy potrzebny do wspierania nauczania przez platformy internetowe. 

Włochy od początku kryzysu borykają się z brakiem lekarzy, dlatego rząd postanowił uprościć dostęp do zawodu lekarza. Osoby, które w ostatnim czasie ukończyły szkoły medyczne mogą stać się lekarzami bez konieczności zdawania państwowego egzaminu.

W poniedziałek liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa we Włoszech wzrosła do 2158, podczas gdy łączna liczba potwierdzonych przypadków wynosi obecnie 27 980, z których 2749 wyleczono.

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

BRATYSŁAWA

Teraz my? W najbliższą sobotę (21 marca) dojdzie do zaprzysiężenia nowego rządu. Ustępujący premier Peter Pellegrini (Smer-SD) obiecał, że przekazanie władzy przebiegnie w dobrej, bezproblemowej atmosferze. 

Przyszły premier Igor Matovič (OĽaNO) zapowiedział, że jego rząd w związku z kryzysową sytuacją nie przeprowadzi czystki w poszczególnych ministerstwach poprzez zwolnienie aktualnych pracowników kosztem „swoich ludzi”. 

Pandemia koronawirusa wpłynie również na zaplanowane na piątek uroczystości w parlamencie. Nowi deputowani złożą przysięgę w maseczkach. Zrezygnowano także ze zwyczajowego uścisku dłoni z marszałkiem.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk

PRAGA

Powszechna kwarantanna. Rząd Czech wprowadził ograniczenia w przemieszczaniu się osób na terenie kraju. Dozwolone są tylko dojazdy do pracy, wizyty u lekarza i wyjścia do sklepów, w których trzeba zachować 2-metrowy odstęp od innych.

Jak dotąd zanotowano 383 przypadków zarażenia koronawirusem. Nikt nie umarł. W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o pierwszych trzech pacjentach, którzy zostali wyleczeni z wirusa.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

SOFIA

Potrzebne wsparcie. Organizacje pracodawców nalegały, aby rząd natychmiast spłacił wszelkie zobowiązania wobec firm, aby mogły one posiadać środki na inwestycje i pensje dla pracowników w trakcie pandemii koronawirusa. 

Petycję złożono na ręce prezydenta Rumena Radewa podczas poniedziałkowego spotkania z przedstawicielami Bułgarskiej Izby Handlowej. W poniedziałek władze liczba zarażonych osiągnęła 67 osób. Od piątku (13 marca) w kraju obowiązuje stan wyjątkowy. Potrwa on co najmniej do 13 kwietnia. 

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Walka o gospodarkę. Rząd pracuje nad ostateczną formą pakietu stymulacyjnego dla gospodarki w obliczu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Oczekuje się, zmiany zostaną przyjęte jeszcze we wtorek.

(Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr) 

BUDAPESZT

Zamknięcie granic. Rząd Węgier reaguje na coraz więcej przypadków zakażenia koronawirusem. Jak dotąd w tym państwie zanotowano 50 zakażeń. Liczba zainfekowanych podwoiła się w ciągu minionego weekendu.

Podczas poniedziałkowego (16 marca) wystąpienia w parlamencie premier Viktor Orban poinformował o wprowadzeniu kolejnych środków, które mają na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Do dotychczasowych działań dołączono m.in. zamknięcie granic dla ruchu osobowego.

Granice będą mogli przekroczyć wyłącznie Węgrzy. Dodatkowo odwołano wszystkie wydarzenia kulturalne oraz zamknięto miejsca rozrywki. Wydarzenia sportowe będą mogły odbywać się wyłącznie przy zamkniętych trybunach, a bary i restauracje muszą ograniczyć swoją działalność do godz. 15:00. Zakaz nie dotyczy sklepów spożywczych i aptek.