Europa w objęciach koronawirusa. Zupełnie inny Boris Johnson

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Angela Merkel w kwarantannie. Grecja i Niemcy wprowadzają ograniczenia w poruszaniu się. Premier Wielkiej Brytanii przestrzega przed ignorowaniem zasad bezpieczeństwa. Premier Hiszpanii wezwał Unię Europejską, aby opracowała „nowy plan Marshalla”. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

 

LONDYN

Rząd zmienia ton. „Rząd będzie musiał wprowadzić bardziej rygorystyczne zasady dotyczące przemieszczania się, jeśli ludzie dalej będą lekceważyć wytyczne dotyczące zachowania dystansu w miejscach publicznych”, ostrzegł w niedzielę premier Boris Johnson.

W Wielkiej Brytanii nie działają już puby i restauracje, ale według Borisa Johnsona nadal zbyt wiele osób lekceważy wytyczne dotyczące zachowania co najmniej 2 metrów dystansu od innych osób w miejscach publicznych. Wielu Brytyjczyków wybrało się w miniony weekend do parków publicznych, by cieszyć się pierwszymi chwilami wiosny.

W Wielkiej Brytanii potwierdzono jak dotąd 281 zgonów. Eksperci przewidują, że kluczowe dla walki z pandemią okażą się najbliższe dwa tygodnie. Zastępczyni naczelnego lekarza Anglii Jenny Harries powiedziała w niedzielę, że 12 proc. łóżek w szpitalach jest zajmowanych przez pacjentów z wirusem. 

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

BERLIN

Angela Merkel w kwarantannie. Kanclerz Niemiec poddała się dwutygodniowej kwarantannie. Wszystko przez zastrzyk przeciwko pneumokokom. Okazało się, że lekarz, który w piątek podawał jej zastrzyk jest zarażony koronawirusem. Merkel nie zamierza porzucić swoich obowiązków.

Przez najbliższe dni będzie zarządzać krajem z domu. W tym czasie będzie regularnie poddawana testom „ponieważ pojedynczy test na tym etapie nie byłby w pełni wiarygodny”, podkreślił rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.

Ograniczenia kontaktów społecznych. Zanim wieczorem podano do publicznej wiadomości informację o kwarantannie Angeli Merkel, szefowa niemieckiego rządu odbyła telekonferencję z premierami 12 z 16 landów. Podczas rozmowy postanowiono o wprowadzeniu kolejnych środków przeciwko rozprzestrzenianiu się COVID-19.

Od dziś zakazano zgromadzeń, w których uczestniczą więcej niż dwie osoby. Nie dotyczy to rodzin i osób mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym. Natychmiast zamknięte mają zostać wszystkie restauracje, ale ma pozostać możliwość odbierania zamówionych dań czy ich dostarczanie.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

ATENY

Witamy w klubie. Od dziś obowiązuje całkowita blokada kraju. Władze podjęły decyzję o wstrzymaniu wszelkiego nieistotnego transportu i przepływu osób, poinformował w niedzielę premier Kyriakos Mitsotakis.

Jednocześnie od dziś z domu mogą wyjść tylko osoby idące do pracy lub wracające z niej, kupujące żywność lub leki i odwiedzające lekarza.

W Grecji w niedzielę odnotowano największy dobowy wzrost przypadków zakażenia – o 94. Razem w kraju potwierdzono 624 infekcji i 15 zgonów z powodu koronawirusa.

(Sarantis Michalopoulos)

BUDAPESZT

Nierozłączni? Nie minęło kilka dni od ostatniego spotkania premiera Węgier Victora Orbana z prezydentem Serbii Aleksandrem Vucziciem w Belgradzie, a w niedzielę już doszło do rewizyty w Budapeszcie. O czym rozmawiali obaj politycy?

Orban w Serbii o kryzysie migracyjnym i koronawirusie

Agenda rozmów była niemal identyczna jak przed kilkoma dniami w stolicy Serbii: pandemia koronawirusa, kryzys migracyjny, dwustronna współpraca oraz przystąpienie Serbii do UE. W rozmowie wzięli udział także serbski minister finansów Sinisa Mali oraz szef węgierskiej dyplomacji Petera Szijjarto. Jak widać sąsiedzi nie obawiają się pandemii. 

(EURACTIV.rs)

MADRYT

Nowy Plan Marschalla. W niedzielę Premier Hiszpanii Pedro Sanchez wezwał Unię Europejską, aby opracowała „nowy plan Marshalla”. Miałby on służyć odbudowie gospodarki na Starym Kontynencie i usprawnieniu walki z pandemią koronawirusa.

Polityk wskazał na pilną potrzebę zapewnienia europejskim firmom płynności finansowej. „Europa może i musi zrobić więcej, a my prosimy, aby zrobiła więcej w tej tak krytycznej chwili”, podkreślił polityk.

Hiszpanie walczą na wszelkie sposoby z pandemią koronawirusa. Na pierwszej linii frontu znajdują się oczywiście lekarze oraz personel medyczny. Każdego dnia przybywa średnio po 20-30 proc. nowych chorych (32 proc. nowych zakażeń więcej w sobotę w stosunku do piątku).

W ubiegłym tygodniu w kraju umarło ponad 1,3 tys. osób z powodu koronawirusa. Obecnie hospitalizowanych jest ponad 13 tys. ludzi, a w związku z brakiem miejsc w szpitalach, rząd we współpracy ze wspólnotami autonomicznymi przekształca hotele oraz hale targowe w miejsca, gdzie można ulokować mniej poważne przypadki.

W sobotę 12 proc. spośród chorych przebywało na oddziałach intensywnej terapii. Jednocześnie tego samego dnia wypisano do domu 2 tys. osób. Śmiertelność koronawirusa wynosi obecnie ponad 5 proc., a ponad połowa hospitalizowanych pacjentów przekroczyła 70 rok życia. W najbliższych dniach do Hiszpanii dotrze partia 640 tys. testów

Tymczasem rząd centralny zamierza przedłużyć o kolejne 15 dni obowiązywanie stanu alarmowego, który zamiast 29 marca, miałby potrwać do 11 kwietnia. Propozycja musi zostać przegłosowana w parlamencie. Pedro Sanchez liczy na wsparcie prawicowych ugrupowań opozycyjnych. Sesja plenarna parlamentu odbędzie się 25 marca.

Najwięcej przypadków w kraju zanotowano we wspólnocie autonomicznej Madrytu: 9702. Następnie w Katalonii, 4704 i w Kraju Basków 2097,

Madryt, w którym mieszka 6,7 ​​miliona ludzi, jest najbardziej dotkniętym regionem z 9 702 przypadkami, następnie Katalonia na północnym wschodzie (4 704) i Kraj Basków na północy z 2 097.

PRISZTINA

Koniec z cłami. W piątek (20 marca) przegłosowano stopniowe zniesienie 100 proc. ceł na produkty z Bośni i Hercegowiny oraz Serbii. Na początek cła znikną w stosunku do surowców. Zmiany wejdą w życie z dniem 1 kwietnia. Od początku kwietnia planuje się także przywrócenie stopniowej wzajemności w stosunkach z Belgradem

(EURACTIV.rs)

BRUKSELA

Jeszcze nawet 2 miesiące. Minister zdrowia Maggie De Block De Zondag oceniła, że kryzys związany z koronawirusem potrwa jeszcze 8 tygodni. „Z doświadczeń takich państw jak Chiny czy Korea Południowa wynika, że obecny kryzys może potrwać jeszcze przynajmniej 8 tygodni”, powiedziała minister zdrowia w wywiadzie dla telewizji VRT.

„We wszystkich naszych szpitalach udało się wygospodarować dodatkowe 759 łóżek na oddziałach intensywnej terapii. Jesteśmy przygotowani na najgorsze”, dodała Maggie De Block De Zondag. Obecnie w Belgii na oddziałach intensywnej terapii jest ponad 2,6 tys. wolnych łóżek.

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

DUBLIN

Pomoc z Azji. Minister spraw zagranicznych Simon Coveney powiedział, że irlandzki rząd prowadzi rozmowy z chińską administracją w sprawie potencjalnej umowy na sprzęt i odzież niezbędny w walce z koronawirusem. 

Coveney ujawnił, że odbył w weekend rozmowę z ambasadorem Chin, a w najbliższych dniach będzie rozmawiał z szefem dyplomacji tego kraju w sprawie dostarczenia w każdym tygodniu 100 tys. testów na obecność patogenu. 

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

WARSZAWA

Pierwszy taki raz. Chirurgiczne maseczki, foliowe rękawiczki, dozowniki z płynem do dezynfekcji i ograniczenia w liczbie osób wpuszczanych do lokali wyborczych – tak wyglądały wybory lokalne przeprowadzone wczoraj w kilku gminach Polski. Wciąż nie ma jednak pewności czy wybory prezydenckie zostaną przełożone na późniejszy termin.

O tym jaka była frekwencja we wczorajszych wyborach przeczytają Państwo tutaj.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

BRATYSŁAWA

Za mało testów. Prezydent Słowacji przyjęła dymisję rządu tworzonego głównie przez socjaldemokratyczną partię Smer-SD i powołała nowy gabinet pod wodzą lidera zwycięskiego w ostatnich wyborach ugrupowania Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OL’aNO).

Nowy rząd mimo pandemii koronawirusa

Nowy premier Igor Matovič powiedział, że obecnie na Słowacji znajduje się zaledwie 3 tys. wysoce wiarygodnych testów na obecność koronawirusa, które wystarczą na najbliższe dni. Pozostałe, zakupione za pośrednictwem jednej z chińskich firm, nie są wystarczająco wiarygodne, podkreślił nowy minister zdrowia Marek Krajčí (OĽaNO).

Tymczasem minister gospodarki Richard Sulík (Wolność i Solidarność) powiedział, że spodziewa się gwałtownej recesji, sięgającej nawet 10 proc. PKB. 

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk

PRAGA

Zwrot ważnej przesyłki. Sto tysięcy masek ochronnych dla Włoch skonfiskowanych przez czeskich celników w ubiegłym tygodniu zostanie wysłanych na Półwysep Apeniński na początku tego tygodnia, powiedział w niedzielę minister spraw zagranicznych Tomáš Petříček. Ładunek zmierzał z Chin do Włoch i był częścią chińskiej pomocy dla tego kraju w walce z koronawirusem. 

Szef czeskiej dyplomacji wyjaśnił już swojemu włoskiemu odpowiednikowi – Luigiemu Di Maio – że postępowanie czeskich służb nie było celowe. „Przeprowadzili oni standardową akcję przeciwko przemytnikom”. Dopiero potem okazało się, co znajduje się w ładunku. Czechy nie wyślą tej samej przesyłki, ale identyczną liczbę sprzętu z własnych zapasów.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

SOFIA

Prezydenckie weto. W niedzielę w Bułgarii odnotowano 15 kolejnych przypadków koronawirusa. Łącznie chorych jest 185 osób. Spośród nich 30 jest hospitalizowanych. Jak dotąd zmarły 3 osoby. 

Tymczasem prezydent Rumen Radew zawetował ustawę o wprowadzeniu stanu wyjątkowego z powodu epidemii koronawirusa. Jego zdaniem proponowane regulacje zagrażają bowiem swobodom obywatelskim i nie gwarantują należytej ochrony osobom najbardziej poszkodowanym przez COVID-19.

Więcej o powodach decyzji bułgarskiego prezydenta przeczytają Państwo tutaj.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

BUKARESZT

Myślenie przyszłościowe. Rząd poprosił Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju o wsparcie w tworzeniu strategii rozwoju gospodarczego po kryzysie związanym z koronawirusem. „Chcemy być gotowi, gdy kryzys się skończy, aby pomóc naszej gospodarce”, powiedział minister gospodarki Virgil Popescu. Popescu dodał, że rząd pracuje już nad drugim pakietem środków wspierających firmy dotknięte kryzysem.

(EURACTIV.ro)

ZAGRZEB

Dwa kryzysy. „Mamy dwa równoległe kryzysy”, powiedział premier Andrej Plenković po nadzwyczajnym spotkaniu najwyższych urzędników Chorwacji. Polityk odniósł się do pandemii koronawirusa oraz niedzielnego trzęsienia ziemi o sile 5,5 w skali Richtera, które nawiedziło Zagrzeb w niedzielę poranek (23 marca). 

Trzęsienie ziemi uderza w Chorwację. Zburzone domy, armia na ulicach, nastolatka w stanie krytycznym

Był to największy wstrząs na tym obszarze od 140 lat. Unia Europejska zaoferowała pomoc. Wielu mieszkańców, zwłaszcza tych zamieszkujących wyższe piętra, uciekło ze swoich budynków na ulice w obawie, że ich domy mogą się zawalić. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ostrzegło obywateli, aby trzymali się od siebie co najmniej na metr odległości i używali masek ochronnych, aby uniknąć zakażenia COVID-19.

(Karla Juničić | EURACTIV.hr)