Europa w objęciach koronawirusa. Wielka Brytania (jednak) zamyka szkoły

Londyn | The Capitals

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Eksperci podzieleni w sprawie rządowego pakietu antykryzysowego. Na Węgrzech Viktor Orban zawiesza spłaty kredytów. W Irlandii 24 tys. osób zgłosiło się do pracy w służbie zdrowia, a w Wielkiej Brytanii Boris Johnson jednak postanowił zamknąć szkoły. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 

WARSZAWA

Zdania są podzielone. Prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki i ministrowie jego rządu przedstawili projekt “tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców i pracowników”. Ma ona chronić przed ewentualnym kryzysem wywołanym epidemią. Ale eksperci już zgłosili do tego projektu wiele krytycznych uwag.

Ekonomiści wskazują, że realizacja przedstawionej wczoraj (18 marca) „tarczy” wymusi na rządzie pożyczki w wysokości dziesiątek miliardów złotych. Zwracają przy tym uwagę na poważne obciążenie budżetu państwa tzw. sztywnymi wydatkami socjalnymi (np. „Rodzina 500+” czy obniżenie wieku emerytalnego).

Pakiet osłonowy uzgodniony podczas wczorajszego posiedzenia Rady Gabinetowej zawiera pięć głównych filarów: bezpieczeństwo pracowników; finansowanie przedsiębiorstw; ochronę zdrowia; wzmocnienie systemu finansowego oraz program inwestycji publicznych.

Zakłada m.in. odsunięcie płatności ZUS, przejęcie przez państwo finansowania części wynagrodzenia w firmach czy jednorazową wypłatę ok. 2 tys. zł dla samozatrudnionych i osób na umowie zleceniu.

Co o pomyśle rządu sądzą eksperci?

WIEDEŃ

Kto da więcej? W Polsce tarcza antykryzysowa wyniesie 212 mld zł. Rząd dziewięciomilionowej Austrii także nie zamierza oszczędzać na pomocy dla przedsiębiorców i gospodarki. Sebastian Kurz poinformował w środę, że pomoc państwa wyniesie łącznie 38 mld euro. Pakiet ma pomóc przedsiębiorcom przetrwać kryzys związany z pandemią koronawirusa i powstrzymać masowe zwolnienia.

Na pakiet składa się 4 mld euro pomocy dla przedsiębiorstw, gwarancje warte 9 mld euro, 15 mld pomocy kryzysowej i zwolnienia z podatku warte 10 mld. Łączna kwota programu stanowi prawie 10 proc. rocznego PKB Austrii.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

BUDAPESZT

Ulgi dla obywateli. Na Węgrzech także powoli krystalizują się pomysły rządu w walce o stan gospodarki. W środę premier Viktor Orban ogłosił za pomocą mediów społecznościowych propozycję rocznego całkowitego zawieszenia obowiązku spłacania kredytów. Ulgę przeznaczono dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. 

Premier zapowiedział, że są to tylko pierwsze środki antykryzysowe, a w najbliższych dniach można spodziewać się kolejnych propozycji.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

LONDYN

Zmiana zdania. Premier Boris Johnson po dłuższym czasie łagodnego podejścia do epidemii postanowił zmienić strategię i zaostrzyć środki ostrożności.

Szef rządu ogłosił – wbrew wcześniejszym zapowiedziom – zamknięcie wszystkich szkół. Uczniowie po raz ostatni udadzą się na lekcje w najbliższy piątek. W szkołach pozostanie zmniejszona obsada kadry nauczycielskiej, która ma zapewnić opiekę dzieciom pracowników służby zdrowia i innych usług niezbędnych dla funkcjonowania państwa i łańcuchów dostaw. Majowe i czerwcowe egzaminy szkolne zostały odwołane.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

Liczny odzew. W Irlandii potwierdzono 366 przypadków zachorowań na wirusa SARS-CoV-2, z czego 74 w środę. Zmarły dwie osoby. Ze statystyk Ministerstwa Zdrowia wynika, że 40 proc. zachorowań dotyczy mężczyzn a 60 proc. kobiet.

Ministerstwo Zdrowia zwróciło się we wtorek (17 marca) z apelem o zgłaszanie się do pracy w służbie zdrowia. W ciągu niespełna 24 godzin na apel odpowiedziało blisko 24 tys. emerytowanych lekarzy, personelu medycznego oraz studentów medycyny, którzy mają wystarczające kwalifikacje, by w najbliższych tygodniach wspomóc przeciążoną z powodu pandemii koronawirusa służbę zdrowia.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

LIZBONA

Pierwszy od Rewolucji goździków. Prezydent Marcelo Rebelo de Sousa ogłosił w środę wieczorem wprowadzenie stanu wyjątkowego w Portugalii z powodu pandemii koronawirusa. Rebelo de Sousa poinformował, że stan wyjątkowy zacznie obowiązywać w nocy ze środy na czwartek i potrwa co najmniej do 2 kwietnia. Istnieje możliwość jego przedłużenia. W związku z nową sytuacją prawną rząd Antonia Costy zyska większe prerogatywy.

Na ich podstawie rząd będzie mógł podejmować decyzje dotyczące sytuacji w kraju samodzielnie, ograniczając prawa obywateli zagwarantowane im w konstytucji. To pierwszy stan wyjątkowy w najnowszej historii Portugalii – pierwszy od 45 lat czyli Rewolucji goździków, która doprowadziła do demokratycznych przemian w kraju.

(Lusa.pt)

BRATYSŁAWA

Nowy szeryf i jego drużyna. Nowy premier Igor Matovič (Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości; OĽaNO) zaprezentował w środę kandydatów na ministrów swojego rządu. Prezydent Zuzana Čaputová nie zgłosiła zastrzeżeń do żadnej z nominacji.

Tak jak przypuszczano, ministrem spraw zagranicznych będzie Ivan Korčok (nominowany przez partię Wolność i Solidarność), który obecnie pełni funkcję ambasadora Słowacji w USA. Korčok po powrocie do kraju będzie musiał poddać się dwutygodniowej kwarantannie. 

„Głównym interesem Słowacji musi być rozwijanie współpracy w ramach Unii Europejskiej i NATO. Naszym zadaniem jest aktywne zaangażowanie w dyskusję na temat przyszłości Wspólnoty po odejściu Wielkiej Brytanii”, powiedział Korčok. 

Ministrem obrony ma zostać Jaroslav Nad’, analityk do spraw bezpieczeństwa, znawca NATO i członek gabinetu cieni w partii nowego premiera (OLaNO). Matovič, prezentując skład swojego gabinetu, zapowiedział powołanie w poniedziałek Centralnego Sztabu Kryzysowego w związku z koronawirusem. Zaprzysiężenie rządu będzie miało miejsce jeszcze w tym tygodniu.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk

PRAGA

Solidarność i zakazy. Trwająca pandemia koronawirusa wywołała falę solidarności wśród Czechów, którzy założyli wiele grup zajmujących się pomocą dla osób starszych, opieką nad dziećmi, usługami szpitalnymi lub szyciem masek ochronnych.

Od północy ze środy na czwartek na terenie kraju obowiązuje całkowity zakaz wychodzenia na ulice bez maseczek. Ponadto seniorzy powyżej 65. roku życia mogą robić zakupy tylko między godziną 10 a 12. Wszystkie sklepy oraz apteki będą w tych godzinach dostępne tylko dla seniorów.

Na czwartkowy wieczór spodziewane jest telewizyjne wystąpienie prezydenta Miloša Zemana, który w ostatnich dniach był krytykowany za „ukrywanie się przed opinią publiczną”. 

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

BERLIN

Narodowa terapia. W środę wieczorem kanclerz Angela Merkel zwróciła się w telewizyjnym przemówieniu do mieszkańców Niemiec z apelem o solidarność i dyscyplinę wobec zagrożeń, jakie niesie za sobą pandemia koronawirusa.

Angela Merkel określiła je mianem „największego wyzwania od czasu II wojny światowej”. Szefowa niemieckiego rządu podkreśliła, że „sytuacja jest poważna i sukces będzie zależeć od tego, z jaką dyscypliną każdy przestrzega i realizuje zalecenia”.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PARYŻ

Krótkotrwałe wznowienie obrad. W przyszłym tygodniu – wbrew ogólnoeuropejskiemu trendowi – zbierze się francuski parlament, aby przegłosować zaproponowane przez rząd zmiany: przeniesienie najpóźniej na koniec czerwca br. II tury wyborów samorządowych oraz podjęcie „nadzwyczajnych środków gospodarczych w walce z koronawirusem”.

(EURACTIV.FR)

RZYM

Najgorszy dzień. Środa była zdecydowanie najgorszym dniem dla Włoch pod względem liczy zachorowań oraz ofiar wirusa SARS-CoV-2. W środę liczba ofiar śmiertelnych wzrosła o rekordowe 475 osób do 2978, podczas gdy łączna liczba potwierdzonych zachorowań wynosi obecnie 31 506, z czego 4025 osób wyleczono.

Gubernator regionu Lombardia Attilio Fontana zwrócił się z dramatycznym apelem do mieszkańców o pozostanie w domach, gdyż w przeciwnym razie władze będą zmuszone, by podjąć drastyczniejsze środki w ochronie zdrowia.

„Ponieważ liczba zarażonych osób nie maleje, wkrótce nie będziemy w stanie pomóc tym, którzy jeszcze zachorują”, powiedział samorządowiec.

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

BELGRAD

Wirus niezgody. Prezydent Serbii Aleksandar Vucic i kanclerz Angela Merkel opowiedzieli się za szybkim wznowieniem dialogu między Belgradem a Prisztiną. Politycy rozmawiali w środę za pomocą łączy wideo. 

Niemcy z zadowoleniem przyjmują gotowość Serbii do podjęcia nowych rozmów z Kosowem na temat zniesienia ceł handlowych. Podczas rozmowy poruszono także kwestię dwustronnych stosunków Serbii z Niemcami, procesu akcesyjnego Serbii do UE oraz reform gospodarczych w kraju.

(EURACTIV.rs)

Szansa na normalizację relacji Kosowa z Serbią?