Europa w objęciach koronawirusa. Viktor Orban chce bezterminowego stanu wyjątkowego

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Na Węgrzech opozycja przeciwko bezterminowemu stanowi wyjątkowemu. Czechy zamknięte przez dwa lata? Wielka Brytania jak Niemcy. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BUDAPESZT

Opozycja przeciwko. Posłowie opozycji opowiedzieli się przeciwko ustawie zawieszającej prace parlamentu. Rząd Viktora Orbana potrzebował większości 4/5, by przegłosować ustawę podczas wtorkowego posiedzenia parlamentu. 

Opozycja od kilku dni informowała, że nie poprze zmian w prawie, które przewidują przedłużenie stanu wyjątkowego na czas nieokreślony. Sugerowano wprowadzenie w ustawie ograniczenia do 90 dni z możliwością ewentualnego wydłużania. 

Częścią forsowanych przez rządzący Fidesz zmian jest zawieszenie prac parlamentu. Dzięki czemu Viktor Orban mógłby rządzić krajem przy pomocy dekretów. Ponadto planuje się zawieszenie organizowania wszelkich wyborów, a dezinformacja nt. koronawirusa miałaby być karana pięcioletnim więzieniem. Ten ostatni punkt jest przedstawiany jako furtka do karania niewygodnych dla rządu polityków. 

Głosowanie i tak się odbędzie w ramach zwykłej procedury parlamentarnej 31 marca. Fidesz ma większość parlamentarną. „Jeśli posłowie opozycji nie zagłosują za przedłużeniem stanu wyjątkowego, rozwiążemy kryzys bez nich”, powiedział Viktor Orbán na poniedziałkowym posiedzeniu parlamentu.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

PRAGA

Twierdza Czechy. Nawet przez dwa lata Czesi nie będą mogli opuszczać terytorium swojego kraju. Taki scenariusz jest możliwy. Przynajmniej według wiceministra zdrowia i szefa centralnego sztabu kryzysowego Romana Prymuli. „Granice naszego kraju mogą pozostać zamknięte nawet przez dwa lata”, powiedział minister w telewizji ČT.

„Chodzi o to, aby uniknąć drugiej lub trzeciej fali epidemii, aby ludzie z innych krajów, takich jak Włochy, Francja, Hiszpania, Niemcy, nie rozpoczęli ponownych migracji po Europie”, dodał z kolei minister zdrowia Adam Vojtěch

Przedstawiciele resortu zdrowia zgodnie podkreślili, że przy 15 tys. zachorowań przekroczona zostanie wydolność krajowego systemu. Praga ma nadzieję zatrzymać się maksymalnie na 10 tys. przypadków zakażenia. Obecnie liczba ta wynosi 1287.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

BELGRAD

Czy się potwierdzi? Nieoficjalnie wiadomo, że unijni ambasadorowie państw członkowskich dali w poniedziałek zielone światło dla rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Macedonią Północną i Albanią. Decyzja – wg. agencji BETA – ma zostać ogłoszona jeszcze dziś.

Tymczasem Słowak Miroslav Lajčák zostanie w kwietniu mianowany nowym wysłannikiem UE ds. Bałkanów Zachodnich oraz dialogu między Serbią i Kosowem, poinformowała ta sama agencja BETA powołując się na źródła z Brukseli. 

(EURACTIV.rs)

LONDYN

Jak w Niemczech. Na Wyspach Brytyjskich wprowadzono, podobnie jak w Niemczech, zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób. O kolejnych restrykcjach poinformował w poniedziałek premier Boris Johnson.

Polityk powiedział rodakom w telewizyjnym wystąpieniu, by w najbliższych dniach pozostali w domach. „Musicie zostać w domach, by powstrzymać chorobę”, podkreślił szef rządu. Brytyjczycy będą mogli opuszczać mieszkania tylko w celu zrobienia zakupów, udania się do lekarza lub podróży do pracy. Zalecane jest jednak pracowanie z domu. Restrykcje będą obowiązywać co najmniej trzy tygodnie.

W Wielkiej Brytanii potwierdzono 6550 przypadków zachorowań. Zmarło 335 osób, a stan 20 określa się jako ciężki.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

WARSZAWA

Jarosław Nieustraszony. Prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził w poniedziałek, że przeprowadzenie wyborów prezydenckie w maju jest “całkowicie możliwe”. Dowodem na to są – w jego ocenie – samorządowe wybory uzupełniające, które odbyły się w niedzielę.

Wybory prezydenckie są w maju “całkowicie możliwe”

Tymczasem w poniedziałek odbyło się kolejne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego poświęcone tzw. tarczy antykryzysowej. Zabrakło najważniejszego, czyli… jakichkolwiek konkluzji.

Jeszcze w tym tygodniu Sejm ma przyjąć ustawę (lub ustawy) wprowadzające w życie przepisy, które mają ratować polską gospodarkę przed kryzysem  wywołanym pandemią koronawirusa. Na razie wątpliwości budzi tryb, a jakim – wobec ograniczeń związanych z ogłoszonym w kraju stanem epidemii – posłowie mieliby pracować w czasie przewidzianego na piątek (27 marca) posiedzenia Sejmu.

Kolejna Rada bez konkretów

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

MADRYT

Druga faza. Hiszpania rozpoczęła w poniedziałek dystrybucję zestawów do przeprowadzania szybkich testów na obecność koronawirusa. Celem jest zdiagnozowanie jak największej liczby mieszkańców kraju, aby wykryć patogen u tzw. bezobjawowych nosicieli wirusa.

Do Hiszpanii w weekend dotarło 640 tys. zamówionych testów. W pierwszej kolejności będą one przeznaczone dla najbardziej narażonych grup zawodowych i społecznych, jak lekarze, personel medyczny oraz seniorzy.

Najgorsze dopiero przed Hiszpanią?

Rząd zamówił już kolejną partię testów – około 1 mln – która ma dotrzeć do kraju w ciągu najbliższych kilku dni.

(EuroEFE.EURACTIV.es)

BERLIN

Niemcy zmieniają święte zasady. Wyjątkowa sytuacja wymaga wyjątkowych rozwiązań, dlatego Niemcy postanowiły odejść od odpowiedzialnej polityki fiskalnej i po raz pierwszy od 7 lat, władze w Berlinie zaciągną dług publiczny.

Rząd planuje wpompować w gospodarkę 500 mld euro, aby utrzymać płynność niemieckich przedsiębiorstw oraz kolejne 50 mld dla samozatrudnionych. Łącznie Berlin przeznaczy 750 mld euro w ramach kilku programów antykryzysowych.

Tylko w tym roku budżet państwa powiększy się o 156 mld euro, powiedział podczas poniedziałkowej prezentacji minister finansów Olaf Scholz.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

WIEDEŃ

Byle do świąt. Liczba potwierdzonych zachorowań na koronawirusa w Austrii wzrosła do ponad 3,5 tys., dlatego rząd zdecydował się na przedłużenie do 13 kwietnia, czyli do świąt Wielkanocnych, wprowadzonych przed tygodniem restrykcji mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa.

Austria w najbliższych dniach planuje zwiększyć liczbę przeprowadzanych testów. Obecnie w kraju działa 20 laboratoriów. Minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer (Austriacka Partia Ludowa; ÖVP), powiedział w poniedziałek, że 95 proc. obywateli „znakomicie wykonuje” polecenia dotyczące ograniczenia brania udziału w życiu publicznym. Istnieje jednak pewna grupa – do poniedziałku ukarano mandatami 2893 osoby – która nie wywiązuje się z poleceń rządu. 

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PARYŻ

Pomożecie…? Do maja – początku intensywnych prac w sektorze rolniczym – pozostało jeszcze kilka tygodni, ale przedstawiciele największego związku producentów żywności (FNSEA) zwracają uwagę, że w związku z obecną sytuacją może zabraknąć 200 tys. pracowników sezonowych przy zbiorze warzyw i owoców.

Federacja zaapelowała w poniedziałek do studentów i osób samozatrudnionych do wsparcia branży rolniczej. „Potrzebujemy pomocy, abyśmy mogli zapełnić nasze i wasze talerze”, powiedziała przewodnicząca FNSEA Christiane Lambert.

Na niekorzyść rolników działa zamknięcie granic, które uniemożliwi przyjazd pracowników tymczasowych z zagranicy.

(EURACTIV.FR)

DUBLIN

Kolejne decyzje. Dziś spotkanie sztabu antykryzysowego, na którym być może zapadną kolejne decyzje mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Według dziennika „The Irish Times”, rząd pójdzie za przykładem innych europejskich państw i ogłosi zakaz wychodzenia z domów. Od 15 marca w Irlandii nie działają puby i bary. Jak dotąd w kraju zmarło 6 osób, 1125 jest zainfekowanych wirusem, z czego tylko w poniedziałek przybyło aż 219 nowych zakażonych. 

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

SOFIA

Skromne ustępstwo. Nie milkną echa prezydenckiego weta w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego. Parlament częściowo przyjął zastrzeżenia Rumena Radewa i na poniedziałkowym posiedzeniu zmieniono ustawę dotyczącą wprowadzenia stanu wyjątkowego. Skreślono m.in. zapisy dotyczące głoszenia nieprawdziwych informacji oraz zamrożenia cen towarów i usług, który wg. prezydenta przyczyniłby się do wzrostu spekulacji.

Prezydenckie weto

W ustawie wciąż jednak są zapisy dotyczące ograniczenia w ruchu obywateli oraz upoważniające wojsko do włączenia się do walki z koronawirusem.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

NIKOZJA

Ograniczenia w ruchu. Od dziś na Cyprze obowiązuje ograniczenie w przemieszczaniu się ludzi.

Z domu będą mogły wyjść tylko osoby idące do pracy lub wracające z niej, kupujące żywność lub leki, bądź odwiedzające lekarza. Wszystkie miejsca publiczne, w tym kościoły, meczety oraz obiekty religijne innych wyznań pozostaną zamknięte. To samo dotyczy sklepów, z wyjątkiem tych wymienionych w dekrecie ministerstwa zdrowia.

Ograniczenia będą obowiązywały od wtorku od godz. 18 czasu lokalnego do 13 kwietnia.

(Sarantis Michalopoulos)