Europa w objęciach koronawirusa. USA rywalizują z Niemcami o szczepionkę na koronawirusa

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Niemcy zamknęły granice z niemal wszystkimi sąsiednimi państwami. Mateusz Morawiecki nie wyklucza przedłużenia przymusowej przerwy w szkołach. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BERLIN

Trump chce nabyć wyłączone prawa do szczepionki. W weekendowej prasie w Niemczech pojawiły się doniesienia, że prezydent USA zamierza zatrudnić naukowców, którzy pracują w niemieckiej firmie CureVac. Donald Trump zamierza kupić prawa do szczepionki, czemu sprzeciwia się Angela Merkel.

Niemiecka prasa sugeruje, że trwają zakulisowe rozmowy dotyczące ściągnięcia przez rząd USA naukowców pracujących w CureVac nad potencjalną szczepionką przeciwko COVID-19 do Ameryki. Amerykański rząd ma kusić naukowców wysokimi ofertami finansowymi. Dzięki temu szczepionka przeciw SARS-CoV-2, opracowywana już pod amerykańskim nadzorem, zostałaby podana najpierw obywatelom USA.

CureVac to firma prywatna, jednak rząd federalny w ostateczności może sięgnąć po nadzwyczajne środki i dekretem zablokować próby przejęcia jej przez USA i wywozu szczepionek poza strefę Schengen.

Zamknięcie granic. Dziś rano Niemcy zamknęły granice z niemal wszystkimi sąsiednimi państwami: Austrią, Danią, Francją, Luksemburgiem i Szwajcarią. To efekt niedzielnych ustaleń rządu Angeli Merkel. Specjalne środki bezpieczeństwa mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. W Niemczech zarażonych jest już ponad 5,8 tys osób.

Nadal będzie można przekroczyć granicę z Polską, gdzie od soboty tworzą się kolejki. Na wjazd do naszego kraju należy odczekać nawet do kilku godzin.

Bez zmian pozostanie ruch towarowy między wspomnianymi państwami. Minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer nie określił, na jak długo wprowadzono specjalne środki.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

WARSZAWA

Debiut premiera. Mateusz Morawiecki przyznał w niedzielę, że kwarantanna będzie się rozszerzać, ale zapewnił, że rząd nie zamierza zamykać miast ani sklepów spożywczych, ani też kierować wojska na ulicę. Nie wykluczył jednak dalszych prewencyjnych działań, w tym  przedłużenia przymusowej przerwy w szkołach.

W opublikowanej w niedzielę (15 marca) po południu rozmowie z vlogerem Blowkiem Mateusz Morawiecki odpowiadał na pytania internautów, którzy zainteresowani byli głównie sytuacją wynikającą z pandemii koronawirusa. Dochód z filmiku z wywiadem, o który – jak powiedział youtuber – poprosiła Kancelaria Premiera, ma zostać przeznaczony na cele charytatywne.

Premier u youtubera o koronawirusie
Lot do domu. Rząd uruchomił specjalny program powrotów Polaków do kraju w związku z zamknięciem granic wywołanym pandemią koronawirusa. To organizowany wspólnie z PLL LOT projekt „LotDoDomu”. Możliwy jest także powrót samochodem.
Utknąłeś zagranicą? Oto co musisz wiedzieć
(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

WIEDEŃ

Apel kanclerza. Parlament jednogłośnie przegłosował podjęcie specjalnych środków z uwagi na pandemię koronawirusa. Ich celem jest ograniczenie życia społecznego do absolutnego minimum. Liczba potwierdzonych przypadków zachorowań w Austrii przekroczyła w niedzielę 860.

Rząd zdecydował o ograniczeniu organizacji zgromadzeń publicznych dla więcej niż pięciu osób. Zamknięto także restauracje oraz sklepy, z wyjątkiem tych, które sprzedają produkty spożywcze. Za niedostosowanie się do zakazu grożą grzywny w wysokości 2 180 euro.

Kanclerz Sebastian Kurz wezwał wszystkich Austriaków do odizolowania się. „Wzywam wszystkich Austriaków do odizolowania się. Mamy świadomość, że są to ogromne ograniczenia, ale są one niezbędne do ochrony zdrowia ludności”, powiedział szef rządu.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

MADRYT

Stan alarmowy. W niedzielę liczba zachorowań wirusem COVID-19 zbliżyła się do granicy 8 tys. Liczba zgonów zbliża się do 300. Jak dotąd udało się wyleczyć 517 osób. Jednak 382 osoby znajdują się w szpitalach w stanie krytycznym. Większość przypadków zachorowań – 3544 z 7988 zarejestrowano we wspólnocie autonomicznej Madrytu. W Katalonii jest 715 zakażonych osób.

W Hiszpanii od 15 marca obowiązuje stan alarmowy – pierwszy krok do ogłoszenia stanu wyjątkowego. Zamknięte są niemal wszystkie sklepy i restauracje z wyjątkiem punktów spożywczych. MSW ustaliło kary sięgające nawet 600 tys. euro za niepodporządkowanie się nakazowi kwarantanny.

W niedzielę wieczorem z orędziem wystąpił premier Pedro Sanchez, aby wytłumaczyć rodakom podjęcie drakońskich metod walki z pandemią. Sanchez – u którego żony także potwierdzono koronawirusa – sprawuje od 15 marca de facto pełnię władzy w kraju, dzięki przejęciu części kompetencji rządów wspólnot autonomicznych. Sytuacja ta spotkała się jedynie z krytyką szefów rządów z Katalonii – Quima Torry oraz Kraju Basków – Iñigo Urkullu

W liczącej 47 mln Hiszpanii mieszka ponad sześć mln osób powyżej 70 lat. To ta grupa wiekowa jest najbardziej podatna na zakażenie koronawirusem.

(EuroEFE.EURACTIV.es)

PARYŻ

Co z dogrywką? W niedzielę odbyła się I tura wyborów lokalnych. Do głosowania uprawnionych było 47,7 mln obywateli, jednak na godz. 17:00 do urn udało się raptem 38,77 proc. – niemal o 20 proc. mniej niż w 2014 r. o tej samej porze. Powodem niskiej frekwencji jest pandemia koronawirusa. We Francji do niedzieli włącznie odnotowano 5423 przypadki zachorowań.

We Francji trwa dyskusja odnośnie organizacji II tury głosowania. Część polityków jest za przeprowadzeniem głosowania w wyznaczonym terminie, tj. w najbliższą niedzielę. Jednak Marine Le Pen, przewodnicząca Zjednoczenia Narodowego zakwestionowała tę możliwość. „Jest oczywiste, że w obecnej sytuacji II tura wyborów nie powinna się odbyć. Powinniśmy wrócić do głosowania za kilka miesięcy jak tylko sytuacja zostanie opanowana”, dodała Le Pen.

(EURACTIV.FR)

LONDYN

Bierny rząd. Premier Boris Johnson od dziś zwiększy swoją ekspozycję medialną. Rząd zapowiedział codzienne konferencje prasowe, podczas których będą przekazywane informacje dotyczące pandemii koronawirusa.

Posunięcie to jest odpowiedzią na krytykę rządu za zbyt pasywne podejście do zwalczania koronawirusa. W poniedziałek większość szkół pozostaje otwarta, chociaż w kontynentalnej Europie niemal wszyscy uczniowie znajdują się na przymusowym wolnym. 

Brytyjska prasa informuje, że we wtorek rząd ogłosi wprowadzenie specjalnych środków zapobiegawczych, jak np. nakaz przekształcanie hoteli w tymczasowe szpitale.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

Zielone piwo tylko w domu. Wszystkie puby i bary w Irlandii, włącznie z barami w hotelach, powinny być zamknięte od północy w nocy z niedzieli na poniedziałek przynajmniej do 29 marca. Taką decyzję ogłosił w niedzielę rząd Irlandii. To próba zapobiegnięcia rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Decyzja zapadła niemal w wigilię dnia Świętego Patryka, który przypada na wtorek 17 marca. Rząd już w czwartek zdecydował o zamknięciu szkół oraz placówek opieki nad dziećmi oraz zakazał zgromadzeń publicznych powyżej 100 osób w pomieszczeniach zamkniętych oraz powyżej 500 osób na otwartym powietrzu.

W Irlandii potwierdzono 170 przypadków zachorowań, z czego zmarły 2 osoby.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

SOFIA

Trudności z powrotem do domu. W niedzielę (15 marca) liczba osób z pozytywnym wynikiem koronawirusa wyniosła 51. Jak dotąd potwierdzono dwa zgony. Od czwartku (12 marca) w kraju obowiązują specjalne środki bezpieczeństwa. Zamknięto bary i restauracje. Otwarte pozostają sklepy z żywnością oraz apteki. MSZ odradza podróżowanie za granicę. 

Bułgarzy wracający z krajów, w których wybuchła epidemia koronawirusa, takich jak Włochy, czy Francja, są automatycznie kierowani do kwarantanny. Wielu Bułgarów czeka na wjazd do kraju od strony Serbii po tym, jak Belgrad zdecydował w niedzielę o zamknięciu granicy. 

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUDAPESZT

Pierwsza ofiara. Rząd polecił instytucjom medycznym zakazać personelowi w wieku powyżej 65 lat interakcji z pacjentami. Dozwolone są jedynie konsultacje telefoniczne. Mimo tego w sobotę (14 marca) rząd zezwolił na zatrudnienie emerytowanych lekarzy.

W środę (11 marca) przewodniczący Węgierskiej Izby Lekarskiej Gyula Kincses ostrzegł, że ponad 50 proc. lekarzy rodzinnych w kraju ma powyżej 60 lat. Oznaczałoby to, że wykonanie zarządzenia ministerstwa może spowodować znaczny niedobór personelu medycznego.

Tymczasem w niedzielę (15 marca)na Węgrzech zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem. To 75-letni mężczyzna.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATYSŁAWA

Inna polityka jest możliwa. Zaledwie 13 dni trwały rozmowy nad sformowaniem nowego koalicyjnego rządu. Liderzy 4 ugrupowań osiągnęli kompromis w piątek (13 marca). W skład gabinetu premiera Igora Matovicza (lidera ruchu Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OLaNO) wejdą przedstawiciele populistycznej, prawicowej partii Jesteśmy Rodziną (Sme rodina) Borisa Kollara oraz dwie partie o profilu liberalnym Wolność i Solidarność (SAS), której przewodniczącym jest Richard Sulik, a także stworzona przez byłego prezydenta Andreja Kiskę, Za Ludzi (Za ludi).

Nowa koalicja będzie miała 95 miejsc w 150 osobowym parlamencie, co zapewnia jej większość konstytucyjną. Najwięcej resortów przypadło OLaNO – 8. To m.in. ministerstwa spraw wewnętrznych, zdrowia, obrony i finansów. Sme rodina będzie miała wicepremiera i dwa stanowiska ministerialne – transportu oraz pracy, polityki społecznej i rodziny. A lider ugrupowania, Kollar, ma zostać przewodniczącym parlamentu.

Również trzy stanowiska przypadły SaS, w tym wicepremiera do spraw ekonomicznych i jednocześnie ministra gospodarki oraz resorty spraw zagranicznych oraz szkolnictwa. Partia Za ludi będzie odpowiadała za resort sprawiedliwości oraz nowe ministerstwo inwestycji i funduszy europejskich.

(Zuzana Gabrižová |EURACTIV.sk)

ZAGRZEB

Zwycięstwo premiera. W cieniu pandemii koronawirusa odbyły się wybory na przewodniczącego rządzącej krajem Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ). Bezapelacyjnym zwycięzcą został premier Andrej Plenković

Według pierwszych wyników szef rządu uzyskał ponad 80 proc. głosów. Jego główny przeciwnik, były minister spraw zagranicznych Miro Kovač, zebrał ok 16 proc. HDZ poinformowało, że w głosowaniu wzięło udział ok 65 proc. członków partii.

Jak dotąd w Chorwacji odnotowano 50 przypadków koronawirusa.

(Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

BELGRAD

Non stop dyplomacja. Premier Węgier Viktor Orban prowadzi aktywną politykę zagraniczną pomimo zagrożenia koronawirusem. W ubiegłym tygodniu premier Węgier był w Mołdawii a w niedzielę (15 marca) gościł w Belgradzie, gdzie spotkał się z prezydentem Aleksandarem Vucziczem. Politycy omówili dwustronne relacje, a także możliwe działania, które ograniczą rozprzestrzenianie się koronawirusa. W agendzie nie zabrakło punktu poświęconego problemowi migracji.
Amerykański szantaż. Amerykańska Millennium Challenge Corporation (MCC) poinformowała o zawieszeniu działalności w Kosowie, do czasu aż rząd tego kraju nie zniesie trwale 100 proc. na serbskie towary.MCC wyraziło nadzieję, że rząd Kosowa „zdecyduje się szybko na zmianę polityki. Millennium Challenge Corporation est amerykańską agencją pomocy zagranicznej utworzoną przez Kongres w styczniu 2004 r. Jej celem jest pomoc w walce z globalnym ubóstwem.Nowy mediator. Wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell mianował słowackiego dyplomatę Miroslava Lajcaka na mediatora Unii w rozmowach Belgrad-Prisztina. Słowak obejmie stanowisko z dniem 1 kwietnia. Kadencja nowego specjalnego wysłannika wygaśnie 1 marca 2021 r. Pierwszym celem nowego przedstawiciela będzie próba normalizacji stosunków między Kosowem a Serbią, a następnie nawiązanie dobrych stosunków między sąsiednimi państwami. Po trzecie, Lajcak ma poprawić skuteczność unijnej dyplomacji oraz wspierać wysiłki regionu na rzecz przystąpienia do Unii.Przeciwny decyzji Borrella jest prezydent Kosowa Hashim Thaci. Polityk argumentuje, że Słowacja jest państwem, które nie uznało Kosowa. Z drugiej strony premier Albin Kurti obiecał w liście do Borrella, że ​​będzie współpracował z unijnym wysłannikiem.

(EURACTIV.rs)