Europa w objęciach koronawirusa. Szwecja nie wpada w panikę

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Szwecja podąża własną drogą w walce z pandemią. Druga runda rozmów Wielkiej Brytanii z Unią Europejską odłożona z powodu koronawirusa. Na Węgrzech władze odmawiają podania bliższych informacji o osobach zarażonych COVID-19. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

 

HELSINKI, KOPENHAGA, OSLO, SZTOKHOLM

Kto ma rację? Dania i Norwegia szybko zareagowały na pandemię koronawirusa, natomiast szwedzki rząd jest oskarżany o zbyt powolne działania w obliczu zagrożenia dla zdrowia obywateli. Do wczoraj podobnie do Szwecji postępowała Finlandia, której rząd zapowiedział jednak zmianę taktyki.

Dania już w sobotę (14 marca) postanowiła zamknąć granice na co najmniej 30 dni. Do kraju mogą wrócić jedynie Duńczycy rozsiani po całym świecie. Utrzymano – na wzór rozwiązań z innych państw Europy – ruch towarowy, która zapewnia utrzymanie zaopatrzenia w sklepach na „normalnym” poziomie.

Podobne działania podjęła Norwegia, gdzie w poniedziałek zamknięto porty i lotniska. W obu państwach zamknięto także placówki edukacyjne na wszystkich poziomach nauczania. Od środy (18 marca) także uczniowie z Finlandii będą pobierać naukę z domów za pomocą platform e-learningowych. Jednak w Szwecji nie podjęto tego kroku. Rząd argumentuje, że zamknięcie szkół pozostaje bez wpływu na rozprzestrzenianie się wirusa. W Szwecji otwarte pozostają szkoły podstawowe i przedszkola, a tylko szkoły średnie i uniwersytety wdrażają naukę przez internet. 

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

W Szwecji wciąż nie zdecydowano się także na zamknięcie granic. „Historia nauczyła nas, że zamykanie granic jest całkowicie bezużyteczne”, napisał Anders Tegnell, z Agencji Zdrowia Publicznego w artykule opublikowanym w jednym z największych dzienników w kraju „Aftonbladet”.

Innego zdania jest Peter Wolodarski, redaktor naczelny „Dagens Nyheter”. Oskarżył on szwedzkie władze o arogancję i zachęcił do pójścia za przykładem sąsiednich krajów.

W Szwecji do wtorku potwierdzono 1196 przypadków zarażenia koronawirusem. Zmarło 8 osób, a 12 przebywa na oddziałach intensywnej terapii. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

LONDYN

Rozmowy niedokończone. Druga tura rozmów między Wielką Brytanią a Unią Europejską w sprawie nowych relacjach handlowych, która miała się zacząć w środę w Londynie, nie odbędzie się zgodnie z planem z powodu wybuchu pandemii koronawirusa. Informacje potwierdziła rzeczniczka brytyjskiego rządu.

„W świetle najnowszych wytycznych dotyczących koronawirusa, nie będziemy jutro formalnie zwoływać negocjacji w sposób, w jaki to robiliśmy w poprzedniej rundzie”, powiedziała rzeczniczka.

Wystartowały negocjacje handlowe UE z Wielką Brytanią

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

BUDAPESZT

Brak informacji publicznej. Władze odmawiają podania do publicznej wiadomości informacji o miastach lub regionach, w których potwierdzono nowe przypadki COVID-19. Taka praktyka utrudni ustalenie miejsc rozprzestrzenia się choroby.

Władze ujawniają obecnie jedynie liczbę nowych przypadków oraz narodowość osób. We wtorek (17 marca) liczba przypadków koronawirusa w kraju wzrosła do 58. Ostatnie szczegółowe informacje – wiek zdiagnozowanych osób oraz miejsce hospitalizacji – podano do publicznej wiadomość w ubiegły czwartek (12 marca).

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BERLIN

Plan awaryjny. W Niemczech koronawirus nie sieje tak śmiertelnego spustoszenia, jak np. we Włoszech czy Hiszpanii, jednak u naszych zachodnich sąsiadów wciąż przybywa zarażonych. Do wtorku wieczorem zdiagnozowano wirusa u 9367 osób, 26 zmarło, a 67 pacjentów zostało wyleczonych.

Dlatego władze chcą być przygotowane na najgorsze i mimo że nasi zachodni sąsiedzi już teraz mogą pochwalić się największą średnią łóżek w państwach UE na 100 tys. mieszkańców na OIOM-ie (30 łóżek na 100 tys.mieszkańców), to chcą przygotować się na ewentualny wzrost zakażonych.

Najnowszym pomysłem jest plan awaryjny dla szpitali, w którym chodzi o podwojenie liczby oddziałów intensywnej terapii oraz o przekształcenie hal, hoteli i oddziałów rehabilitacyjnych w ośrodki lecznicze dla lżejszych przypadków infekcji koronawirusem.

Z planu wynika, że należy natychmiast zintensyfikować poszukiwania alternatywnych lokalizacji w całych Niemczech. Aby odciążyć kliniki, które koncentrują się na budowaniu potencjału w zakresie intensywnej terapii, konieczne byłoby stworzenie dodatkowych łóżek i możliwości leczenia w innych klinikach i w miejscach tymczasowych.

Jednocześnie Niemcy pracują nad zapewnieniem powrotu rodaków do kraju. Minister spraw zagranicznych Heiko Maas ogłosił wczoraj stworzenie funduszu o wartości 50 mln euro przeznaczonego na pomoc w powrocie do domu Niemców z całego świata,

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

WIEDEŃ

Geolokalizacja obywateli. Nowe technologie w służbie walki z koronawirusem? Austriacki operator telekomunikacyjny A1 udostępni rządowi dane swoich użytkowników rządowi. Wszystko po to, aby można było lepiej kontrolować przestrzeganie przez mieszkańców kraju zakazu opuszczania domów z powodu pandemii koronawirusa. 

Rzeczniczka A1, Michale Höfler, podkreśliła, że ​​prywatność klientów zostanie w pełni zapewniona, a współpraca z rządem ma pomóc jedynie w wychwyceniu osób, które nie przestrzegają domowej kwarantanny. Höfler podkreśla, że ruch A1 jest zgodny z RODO. 

Jednak ekspert ochrony danych Christof Tschohl z Cyfrowego Centrum Praw Człowieka powiedział, że nie widzi podstawy prawnej dla podobnej praktyki. Opozycja skrytykowała rozwiązanie, a socjaldemokraci mówią o „masowym naruszeniu podstawowych praw”.

A jak z tym zagadnieniem radzą sobie władze w Polsce?

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

MADRYT

Czarny wtorek. Wtorek (17 marca) był jednym z najgorszych dni od początku pandemii koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło tego dnia łącznie 11826 przypadków infekcji, z czego 1987 nowych. Oznacza to wzrost o 17,7 proc. w porównaniu z poniedziałkiem. W Hiszpanii jak dotąd zmarły 533 osoby, co odpowiada śmiertelności na poziomie 4 proc.. Najgorsza sytuacja wciąż jest we wspólnocie autonomicznej Madrytu, gdzie śmiertelność przekracza 7 proc. – to więcej niż w szczytowym momencie pandemii w Chinach i Korei Południowej. 

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Fernando Simóna, dyrektora krajowego Centrum Kryzysowego, wynika że 563 osoby przebywają na oddziałach intensywnej terapii. Ponadto już 455 pracowników służby zdrowia zostało zainfekowanych, co obciąża rozgrzany do granic wytrzymałości system. 

(F. Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

BRUKSELA

Nareszcie w kwarantannie. Belgia wprowadza nadzwyczajne środki w związku z koronawirusem. Od środy w południe w tym kraju będą obowiązywały ograniczenia w przemieszczaniu się. Wszyscy mieszkańcy mają zostać w domach. Restrykcje potrwają co najmniej do 5 kwietnia.

Decyzję w tej sprawie podjęła Rada Bezpieczeństwa Narodowego (CNS). W jej skład oprócz premiera i ministrów wchodzą przedstawiciele poszczególnych jednostek federalnych oraz szefowie służb bezpieczeństwa.

Od środy dozwolone będzie jedynie wychodzenie w nagłych wypadkach lub do sklepu spożywczego, apteki, poczty, banku albo na stację benzynową. Zabronione są spotkania prywatne i rodzinne. Nadal dozwolona jest aktywność fizyczna na zewnątrz: możliwe jest chodzenie, jogging, jazda na rowerze, ale tylko z partnerem bądź partnerką, z którą mieszka się pod jednym dachem.

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

DUBLIN

Cisza przed burzą. We wtorkowy wieczór premier Irlandii Leo Varadkar wystąpił z orędziem do narodu. We wtorek obchodzono Dzień Św. Patryka, patrona Irlandii. 

Polityk podkreślił, że kraj przechodzi obecnie przez trudne chwile, ale najgorsze ma dopiero nastąpić. „Do końca miesiąca może pojawić się nawet 15 tys. nowych przypadków zachorowań”. Być może rząd będzie zmuszony do przedłużenia obowiązywania restrykcji dla mieszkańców niż pierwotnie zakładano. W Irlandii odnotowano jak dotąd 292 przypadki zachorowań na koronawirusa, z czego 69 nowych we wtorek. Cisza przed burzą?

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

RZYM

Obligacje koronawirusowe? Premier Włoch Giuseppe Conte zaapelował do państw członkowskich UE o rozważenie wprowadzenia nadzwyczajnych środków, w tym emisji wspólnotowych instrumentów dłużnych w formie obligacji. Conte uważa, że w ten sposób można pomóc we wzmocnieniu ożywienia gospodarczego w zmagającej się z kryzysem finansowym Europie. 

WARSZAWA

Chiny na ratunek. W związku z pandemią koronawirusa Chiny zaproponowały Polsce m.in. testy wykrywające wirusa i odzież ochronną – poinformowała wczoraj wieczorem “Rzeczpospolita”. Wcześniej podobną pomoc otrzymały Włochy, gdzie kolejna partia środków służących do walki z COVID-19 spodziewana jest dziś (18 marca).

„Strona chińska nigdy nie zapomni o pomocnej dłoni wyciągniętej przez rząd polski i Polaków w stronę Chin, gdy te walczyły z epidemią. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie” – cytuje “Rz” informację ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.

Chińczycy chcą pomóc Polakom w walce z koronawirusem(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

BRATYSŁAWA

Były prezydent rezygnuje. Andrej Kiska, były prezydent i lider jednej z partii mających utworzyć koalicję rządową Dla Ludzi (Za Liudi), nie obejmie mandatu posła. Kiska poinformował o swojej decyzji za pośrednictwem mediów społecznościowych. Powodem są problemy zdrowotne polityka.

Jednak Kiska zamierza pozostać na czele partii, która w wyborach 29 lutego br. uzyskała 5,7 proc. głosów. W przyszłym koalicyjnym gabinecie ma ona objąć dwa stanowiska ministerialne.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk

PRAGA

Premier na cenzurowanym. Media donoszą o niewystarczającym zaopatrzeniu służb zdrowia w specjalistyczny sprzęt, jak respiratory oraz w odzież ochronną i maski. Rząd jak dotąd odrzucał te doniesienia, jednak we wtorek (17 marca) premier Andrej Babiš po raz pierwszy przeprosił za sytuację. Polityk podkreślił jednak, że jego gabinet ma związane ręce ze względu na przerwane łańcuchy dostaw spowodowane pandemią koronawirusa. 

Jeszcze tego samego dnia głos zabrał minister zdrowia Adam Vojtěch, który za brak sprzętu i odzieży ochronnej dla pracowników służby zdrowia obwinił szpitale. Czy Czechy mogą, jak Włochy i Polska, liczyć na pomoc Chin?

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

SOFIA

Jak jest naprawdę? Słynny bułgarski kurort narciarski w mieście Bansko na południowym-zachodzie kraju został zamknięty. Powodem jest pandemia koronawirusa. W Bansko przebywa wciąż 200 obcokrajowców, którzy w środę zostaną ewakuowani. Kwarantanna w Bansko potrwa 14 dni.

W Bułgarii potwierdzono jak dotąd 81 przypadków zakażenia, jednak prokurator generalny Iwan Geszew ostrzegł we wtorek, że sytuacja z zakażeniami koronawirusem w kraju jest o wiele cięższa, niż się podaje.

Wśród zakażonych osób jest jeden z najbogatszych Bułgarów Kirył Domuschiew. Biznesmen jest właścicielem klubu piłkarskiego Łudogorec Razgrad a także telewizji Nova TV.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)