Unia Europejska musi wyciągnąć wnioski i myśleć o przyszłości

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Przywódcy państw członkowskich UE zwrócą się do Komisji Europejskiej o opracowanie pokryzysowej strategii. W Polsce przygotowania do Sejmu zdalnego. Wielka Brytania poszukuje 250 tys. wolontariuszy. Niedobory sprzętu w szpitalach powodem otwarcia po raz pierwszy w historii Finlandii zapasów interwencyjnych. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

 

BRUKSELA

Pomyślmy o przyszłości. Podczas zaplanowanej na czwartek telekonferencji przywódcy państw członkowskich UE zwrócą się do Komisji Europejskiej o opracowanie „kompleksowego planu naprawy”, który pomoże Wspólnocie przezwyciężyć trudności gospodarcze związane z pandemią koronawirusa. 

„Obecnie walka z pandemią i jej bezpośrednimi konsekwencjami jest naszym priorytetem, ale powinniśmy już zacząć przygotowywać się do powrotu do normalnego funkcjonowania. Musimy przy tym wyciągnąć wnioski z kryzysu”, napisano w dokumencie, do którego dotarła redakcja EURACTIV. 

„Wyzwania z jakimi się teraz mierzymy wymagają od nad kompleksowej strategii: naprawy i dużych inwestycji. Dlatego zachęcamy Komisję do rozpoczęcia prac nad projektem planu odnowy gospodarczej”. 

Dokument odwołuje się także do niedawno wysuniętej przez przewodniczącego Rady UE Charlesa Michela propozycji dotyczącej utworzenia Europejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. 

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

WARSZAWA

Sejm zdalny. Na sali plenarnej Sejmu będzie pojutrze jedynie reprezentacja klubów parlamentarnych, a pozostali posłowie będą mogli brać udział w posiedzeniu zdalnie – zapowiedziała na wczorajszej konferencji prasowej marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Jutro ma się odbyć próba generalna nowego trybu wprowadzanego w związku z epidemią koronawirusa.

Prezydium Sejmu przyjęło we wtorek (24 marca) uchwałę o zmianie regulaminu izby na czas trwania stanu epidemii koronawirusa. Z sześciorga członków prezydium, pięcioro głosowało za przyjęciem uchwały, a jedna osoba wstrzymała się od głosu (wicemarszałek i kandydatka PO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska tłumaczyła potem, że liczyła na przyjęcie propozycji Platformy na posiedzeniu Konwentu Seniorów).

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

LONDYN

Poszukiwania wolontariuszy. Rząd szuka 250 tys. wolontariuszy, którzy mogliby pomóc Narodowej Służbie Zdrowia (NHS). Zadaniem ochotników byłoby dostarczanie żywności oraz innych artykułów pierwszej potrzeby grupom społecznym najbardziej narażonym na zakażenie koronawirusem. 

Program ma na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Rząd spodziewa się w nadchodzących dniach gwałtownego wzrostu liczby zakażonych patogenem, dlatego w najbliższym czasie szeregi personelu medycznego zasili 2,6 tys. emerytowanych lekarzy oraz  6,1 tys. emerytowanych pielęgniarek, którzy zgodzili się wrócić do pracy.

Najprawdopodobniej także 18,7 tys. pielęgniarek oraz 5,5 tys. studentów ostatniego roku medycyny wesprze brytyjską służbę zdrowia w walce z koronawirusem.

Jednocześnie w Londynie w hali wystawienniczej ExCel powstanie pierwszy w kraju szpital polowy. Szpital ma być gotowy w przyszłym tygodniu. Pomieści docelowo 4 tys. łóżek na dwóch oddziałach.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

HELSINKI

Historyczny dzień. Wśród 192 zarażonych koronawirusem znalazł się m.in. 86-letni noblista i były prezydent Martti Ahtisaari. Były szef państwa czuje się dobrze. Zarażona jest także żona byłego prezydenta, Eeva Ahtisaari.

Martti Ahtisaari był pierwszym prezydentem w historii Finlandii wybranym w wyborach bezpośrednich. Polityk w 2008 r. za swoją pracę na rzecz rozwiązywania konfliktów na świecie został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.

Tymczasem rząd zdecydował o otwarciu zasobów Agencji Bezpieczeństwa Dostaw. Gromadzi ona zapasy na wypadek katastrof. To pierwszy raz w historii kraju, gdy zaszła potrzeba uzupełniana niedoborów sprzętu w placówkach ochrony zdrowia.

Agencja, której siedziba znajduje się w Helsinkach, utrzymuje sieć mniejszych magazynów na terenie całego kraju. Oprócz sprzętu medycznego składowane są w nich m.in. żywność oraz surowce energetyczne.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

BERLIN

Cierpliwości… „Mogą minąć nawet dwa tygodnie, zanim zobaczymy pierwsze sukcesy … Tym ważniejsze, byśmy trzymali się zasad”, powiedział premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet

Tymczasem minister gospodarki Peter Altmaier (CDU) powiedział, że „po zakończeniu kryzysu związanego z koronawirusem Niemcy wrócą do zasady braku deficytu w państwowym budżecie”. Polityk podkreślił w wywiadzie dla stacji ZDF, że „Niemcy zobowiązały się do spłacenia długów i zakończenia deficytu do 2023 r”. 

W poniedziałek rząd poinformował o zaciągnięciu kredytów na sumę 156 mld euro na sfinansowanie mechanizmów pomocowych, które wesprą niemiecką gospodarkę.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

MADRYT

Brak miejsc w kostnicach. Władze hiszpańskiej stolicy poinformowały o przekształceniu lodowiska w centrum handlowym Palacio del Hielo (Pałac Lodowy) na kostnicę dla zmarłych zakażonych koronawirusem. To właściciele Palacio de Hielo zaoferowali, aby tymczasowo przerobić lodowisko na kostnicę, poinformowała rzeczniczka ratusza w Madrycie.

Burmistrz Madrytu, Jose Luis Martinez-Almeida, poinformował w poniedziałek (23 marca) o konieczności „natychmiastowego” zamknięcia miejskich zakładów pogrzebowych z powodu „braku środków ochronnych dla pracowników” oraz „osiągnięcia limitu dysponowanego miejsca na przechowywanie zwłok”.

(Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

LIZBONA

Wojsko do pomocy. W Portugalii potwierdzono 33 zgonu osób zakażonych koronawirusem. Łącznie od początku epidemii potwierdzono zakażenie 2362 osób. Władze kraju spodziewają się szczytu zachorowań w połowie kwietnia. Co najmniej do 2 kwietnia potrwa wprowadzony 19 marca stan wyjątkowy, jednak wiele wskazuje na to, że zostanie od przedłużony.

W ciągu kilku najbliższych dni na ulicach portugalskich miast pojawi się wojsko. Siły zbrojne zajmą się m.in. dezynfekcją przestrzeni publicznych oraz miejsc, w których stwierdzono ognisko koronawirusa.

(Lusa.pt)

PARYŻ

Mechanizm solidarnościowy. Francuski minister finansów Bruno Le Maire – podobnie jak jego odpowiednicy z innych państw Eurogrupy – popiera pomysł wykorzystania specjalnej linii kredytowej z funduszu ratunkowego strefy euro (ESM). Pieniądze mają być przekazane na ratowanie zagrożonych ekonomicznymi skutkami koronowirusa gospodarek poszczególnych państw. Ostateczna decyzja zapadnie podczas czwartkowej wideokonferencji przywódców UE.

ESM dysponuje możliwościami pożyczkowymi na poziomie 420 mld euro. Stąd pomysł, by wszystkie kraje lub ich część złożyły wniosek o specjalną linię kredytową.

(EURACTIV.FR)

BRUKSELA

List otwarty. W niedzielę dwóch lekarzy z jednego ze szpitali w Brukseli opublikowało w prasie list otwarty do premier Sophie Wilmès, w którym wyrazili zadowolenie z osiągnięcia przez belgijskie partie polityczne konsensusu, który przyczynił się do sformułowania rządu. Lekarze skrytykowali jednak brak sprzętu w walce z epidemią koronawirusa. 

Sophie Wilmès odpowiedziała, że rząd robi wszystko by jak najszybciej uzupełnić braki. Szefowa rządu podkreśla, że zdaje sobie sprawę z powagi obecnej sytuacji, dlatego rząd próbuje zakupić maski oraz odzież ochronną z kilku źródeł. Dowodem na to jest zakupienie przez Belgię w ciągu ostatnich 10 dni ponad 11,5 mln masek chirurgicznych. Pani premier podkreśliła, że jej rząd zrobi wszystko, zapewnić lekarzom jak najlepsze warunki pracy. 

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

DUBLIN

Nowe restrykcje. Premier Leo Varadkar poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej o nowych ograniczeniach dla mieszkańców Irlandii. Rząd – wzorem innych europejskich państw – postanowił zamknąć wszystkie instytucje kultury. Restauracje i puby będą mogły działać w podobny sposób, jak w Polsce, tzn. w trybie dostarczania żywności do klientów. Rząd zaleca pozostanie wszystkim w domach.

W Irlandii w życie wchodzi zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 4 osób. Ograniczenia potrwają co najmniej do 19 kwietnia.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

BRATYSŁAWA

Uwaga na rosyjską propagandę. Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Europejskich Martin Klus (Wolność i Solidarność) ostrzegł przed rosyjską dezinformacją na temat Unii Europejskiej. „Moskwa próbuje wykorzystać kryzys związany z pandemią koronawirusa, aby przedstawić UE jako nieudany projekt”, podkreślił Klus. 

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk

PRAGA

Pomocna technologia. Czechy przedłużyły restrykcje dla obywateli do 1 kwietnia. Jednocześnie dla osób objętych kwarantanną domową przygotowano aplikację, za pomocą której będzie można śledzić ich położenie. Aplikacja skorzysta z danych z sieci komórkowych.

Jednocześnie Politechnika w Pradze pracuje nad specjalnym respiratorem, który może być produkowany przez drukarkę 3D, a Škoda Auto informuje, że także pracuje nad produkcją brakującego w szpitalach sprzętu medycznego. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

BUKARESZT

Ograniczenia jak wszędzie indziej. Liczba zakażeń COVID-19 sięgnęła prawie 800, a 11 osób zmarło. Rząd nakazał pozostanie w domach. Wyjście na zewnątrz jest możliwe tylko w niektórych przypadkach, jak w przypadku udania się do sklepu lub apteki. 

Dla seniorów powyżej 65. roku życia zaleca się opuszczanie mieszkań tylko między 11:00 a 13:00. Rumunia zawiesiła począwszy od środy wieczorem wszystkie loty do lub z Niemiec i Francji przez kolejne 14 dni. Loty do lub z Włoch i Hiszpanii są zakazane już od kilkunastu dni. 

(EURACTIV.ro)