Europa w objęciach koronawirusa. Epidemia pogłębia podziały w UE

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Koronaobligacje dzielą państwa Południa i Północy UE. Polska i Albania wysyłają do Włoch lekarzy. Senat rozpoczyna dziś pracę nad pakietem ustaw osłonowych dla polskiej gospodarki. Coraz mniej miejsca na oddziałach intensywnej terapii w Hiszpanii i Irlandii. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

 

LIZBONA

Północ vs Południe. Państwa tzw. Północy UE (Finlandia, Holandia), ale także Austria i Niemcy najsilniej sprzeciwiają się lansowanej przez rządy Francji, Hiszpanii i Włoch emisji wspólnych unijnych obligacji określanych mianem koronaobligacji (lub korona-bonów).

Minister finansów Holandii, Wopke Hoekstra, zaproponował aby unijni specjaliści sprawdzili dlaczego niektóre kraje Wspólnoty nie mają żadnych finansowych rezerw na sfinansowanie obecnego kryzysu.

Premier Portugalii António Costa określił słowa Holendra jako „odrażające” i wbrew duchowi Unii Europejskiej. Polityk dodał, że Unia powinna działać razem w obliczu kryzysu, a jako przykład współpracy podał dostarczenie przez Chiny do Portugalii za pośrednictwem linii lotniczych Ethiopian Airlines czterech milionów masek oraz odzieży ochronnej i środków higienicznych. 

(Lusa.pt)

RZYM

Na cóż wam wasze tulipany? Nastroje antyeuropejskie we Włoszech wzrosły w weekend po wywiadzie Ursuli von der Leyen dla niemieckiej agencji prasowej DPA. Przewodnicząca Komisji podkreśliła, że obawy krajów Północy Europy w kontekście koronaobligacji są uzasadnione. 

Minister gospodarki Roberto Gualtieri natychmiast skrytykował Niemkę. We Włoszech wzrastają antyunijne nastroje po fiasku czwartkowego szczytu w sprawie korona-bonów. Były premier i przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi powiedział w niedzielę w popularnym talk-show „Che tempo che fa” w Rai Due, że „Holendrzy muszą zdać sobie sprawę, że w przypadku wielkiego kryzysu finansowego nikt nie będzie mógł sobie pozwolić na kupienie ich tulipanów”. 

Zdecydowanie bardziej bezpośredni był lider Ligi Matteo Salvini, który określił UE „gniazdem węży i szakali„. Najpierw pokonamy wirusa, a potem myślimy o Europie. A jeśli musimy, żegnamy się”, powiedział były wicepremier.

Solidarność. Włochy nadal poszukują lekarzy wolontariuszy do pomocy w walce z koronawirusem. Do Lombardii uda się grupa 15 polskich lekarzy z Wojskowego Instytutu Medycznego. Do 9 kwietnia będą nie tylko wspierać włoskich kolegów po fachu, ale także zdobywać doświadczenia, które mogą później wykorzystać w Polsce.

Pomoc do Włoch wysyła także Albania. „Dzisiaj wszyscy jesteśmy Włochami”, powiedział premier kraju Edi Rama. „Nie jesteśmy pozbawieni pamięci. Musimy pokazać Włochom, że Albania i Albańczycy nigdy nie porzucają swoich przyjaciół w potrzebie”, podkreślił szef albańskiego rządu.

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

WARSZAWA

Wątpliwości i obietnice. Senat rozpoczyna dziś pracę nad pakietem ustaw osłonowych dla polskiej gospodarki przyjętym przez Sejm w sobotę wczesnym rankiem. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki sygnalizował już w zeszłym tygodniu, że senatorowie mają poważne zastrzeżenia do regulacji zawartych w tzw. tarczy antykryzysowej, która ma chronić polską gospodarkę przed konsekwencjami pandemii koronawirusa.

Marszałek Tomasz Grodzki zapewnił jednak, że Senat będzie pracował nad tymi ustawami tak szybko, jak to tylko możliwe. Jeszcze w sobotę (28 marca), po konsultacji z Konwentem Seniorów, zdecydował o przesunięciu obrad na poniedziałek (30 marca) po południu. Nowe regulacje miałyby obowiązywać już od najbliższej środy (1 kwietnia).

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

MADRYT

Przepełnione oddziały. Szef rządowego Centrum Koordynacji Ostrzegania i Nagłych Przypadków (CCAES) Fernando Simon poinformował w niedzielę, że oddziały intensywnej terapii w sześciu wspólnotach autonomicznych osiągnęły już maksymalną możliwość przyjmowania pacjentów. OIOM-y w trzech kolejnych wspólnotach autonomicznych są blisko tej granicy. Obecnie na oddziałach intensywnej terapii w całym kraju przebywa ponad 5 tys. osób.

„Podjęliśmy działania, aby rozwiązać problem z niedoborem miejsc na oddziałach intensywnej terapii”, zapewnił Simon.

Aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa, rząd Pedro Sancheza zdecydował się – za przykładem Włoch – na zamrożenie gospodarki. Oznacza to, że w domach mają pozostać wszyscy ci, których praca nie jest niezbędna. Premier Pedro Sanchez zapewnił, że zmuszeni do pozostania w domu otrzymają całą pensję. Nowe restrykcje potrwają co najmniej do 11 kwietnia.

(EuroEFE.EURACTIV.es)

DUBLIN

Blisko granicy. Według p.o. premiera Leo Varadkara oddziały intensywnej terapii w Irlandii mogą w ciągu kilku najbliższych dni osiągnąć granicę pojemności. Irlandzki premier powiedział w weekend, że byłby zaskoczony, patrząc na statystyki, gdyby śmiertelność w kraju pozostała poniżej 1 tys. osób.

Tymczasem w niedzielę do Irlandii dostarczono pierwszy transport sprzętu medycznego z Chin. To pierwsza część wartego 208 mln euro kontraktu.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

BERLIN

Trzy tygodnie. Ograniczenia w poruszaniu się w miejscach publicznych zostaną utrzymane co najmniej do 20 kwietnia, poinformował w weekend szef biura kanclerza, Helge Braun. „Do tego czasu, wszystkie działania pozostaną w mocy”, powiedział polityk CDU na łamach gazety „Tagesspiegel”.

Tymczasem kanclerz Angela Merkel zwróciła się do rodaków z następującym apelem: „Zostań w domu, unikaj kontaktu – i bądź cierpliwy”. Angela Merkel zaapelowała do obywateli o dalszą pomoc w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Ze względu na wciąż zbyt szybki wzrost liczby infekcji niemiecki rząd daje jasno do zrozumienia, że ograniczenia będą obowiązywały jeszcze przynajmniej przez trzy tygodnie.

Ograniczenia w poruszaniu się w miejscach publicznych obowiązują w Niemczech od 22 marca.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

WIEDEŃ

Most powietrzny do Rumunii. W austriackim systemie opieki nad seniorami większość pracowników stanowią osoby z innych, mniej zamożnych, państw UE – np. z Czech, Węgier oraz Rumunii. Pracownicy często dojeżdżają codziennie lub co tydzień do pracy. Zamknięcie granic w strefie Schengen uniemożliwiło praktykowanie tego zwyczaju oraz postawiło pod znakiem zapytania dotychczasową opiekę nad seniorami.

Większość sąsiednich państw zgodziło się na wyjątki i pozwoliło pracownikom opieki społecznej przekraczać granicę. Inaczej postąpiły Węgry, które przez zamknięcie granic ze wszystkimi sąsiadami zablokowały dojazd pracownikom z Rumunii do Austrii. Tymczasowym rozwiązaniem ma być uruchomienie specjalnych lotów przez lokalne samorządy. Pierwsze dwa tego typu loty odbędą się w poniedziałek.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

BRUKSELA

Do lekarza i do pracy. Federalny minister zdrowia Philippe De Backer zaproponował zwiększenie liczby przeprowadzanych testów na obecność koronawirusa. Wszystko po to, by ustalić, kto w najbliższym czasie mógłby wrócić do pracy, jak tylko Belgia osiągnie szczyt zachorowań. 

De Backer powiedział gazecie „Le Soir”, że w najbliższych dniach Belgia zwiększy liczbę testów z 2 tys. do 10 tys. dziennie. „Testy pozwolą nam zobaczyć, jak rozprzestrzeniła się epidemia i kto może wrócić do pracy”, powiedział De Backer.

Według ministra istnieją trzy grupy osób, które obecnie przebywają w domu: osoby chore, pracujący w domu oraz tymczasowo bezrobotni. De Backer powiedział, że każdy, kto chce wznowić pracę, musi najpierw przejść test odporności u lekarza pierwszego kontaktu.

De Backer odrzuca jednak pomysł przetestowania wszystkich mieszkańców: „przeprowadzenie testów dla 10 mln ludzi jest niemożliwe”.

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

BRATYSŁAWA

Pierwszy plan. W weekend partie koalicyjne uzgodniły pierwszy pakiet ratunkowy w odpowiedzi na epidemie COVID-19 dla firm i osób prowadzących działalność gospodarczą. Rząd planuje przeznaczyć na ten cel 1 mld euro miesięcznie. Środki skierowane będą do tych przedsiębiorców, którzy musieli zawiesić działalność z powodu kryzysu lub tych, których dochody znacznie spadły w ostatnich dniach. Warunkiem jest utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia. Środki muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez rząd i parlament.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk

PRAGA

„Komisja Europejska wspiera wysiłki rządów krajowych mające na celu ochronę ich obywateli. Jesteśmy w trakcie analizy sytuacji na Węgrzech”, powiedziała w wywiadzie dla dziennika „Deník” Věra Jourová, unijna komisarz odpowiedzialna za wartości i przejrzystośćRząd Węgier forsuje prawo przedłużające na czas nieokreślony stan wyjątkowy. W tym czasie doszłoby do zawieszenia parlamentu, a premier Viktor Orban rządziłby za pomocą dekretów.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

SOFIA

Średni wiek osób zarażonych koronawirusem w Bułgarii wynosi 66 lat. W najbliższych dniach spodziewana jest decyzja rządu odnośnie zaostrzenia środków ostrożności, włącznie z wydaniem zakazu opuszczania domów.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)