Europa w objęciach koronawirusa. Codzienny briefing z europejskich stolic – piątek 13 marca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Radykałowie z Alternatywy dla Niemiec pod obserwacją kontrwywiadu. Hiszpania przegoniła Francję pod względem zachorowań na koronawirusa. We Włoszech największe w historii spadki na giełdzie w Mediolanie. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

 

RZYM

Czerwone indeksy. Szefowa Europejskiego Banku Centralnego, Christine Lagarde, miała uspokoić rynki ogłaszając środki antykryzysowe dotyczące SARS-COV-2, jednak zamiast tego Francuzka wywołała niemałe poruszenie we Włoszech.

Europejski Bank Centralny pozostawił w czwartek (12 marca) bez zmian podstawowe stopy procentowe, jednak uruchomił nowy program niskich pożyczek dla banków  (LTRO – Long Term Refinancing Operation) i zwiększył zakupy aktywów. Prezes EBC oczekuje, że to rządy podejmą działania ograniczające zagrożenia wywołane rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Lagarde powiedziała, że ​​rolą EBC nie jest „zamrożenie spreadów” na rynkach długu publicznego. Obserwatorzy zwracają uwagę, że czwartkowa wypowiedź Francuzki jest zaprzeczeniem działań jej poprzednika na tym stanowisku Włocha Mario Draghiego, który w trakcie kryzysu strefy euro podkreślał, że „za wszelką cenę będzie próbował zachować jedność strefy euro”. 

Indeksy giełdy w Mediolanie świeciły w czwartek na czerwono. Zanotowano spadek o 16,9 proc., co jest najgorszym wynikiem w historii. 

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

EBC wobec epidemii koronawirusa

MADRYT

Miłość w czasach zarazy. Epidemia koronawirusa zatacza coraz szersze kręgi i dociera do rządu. Wirusa SARS-COV-2 potwierdzono w czwartek u hiszpańskiej minister ds. równouprawnienia Irene Montero, która należy do lewicowego bloku Unidas Podemos. Mężem Montero jest lider ugrupowania, a jednocześnie wicepremier i minister ds. spraw socjalnych, Pablo Iglesias. Przed wicepremierem 14 dni kwarantanny.

Małżeństwo wzięło udział w niedzielę w demonstracji z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Razem z nimi ulicami Madrytu maszerowało wiele tysięcy ludzi. Decyzja o pozwoleniu na przeprowadzenie manifestacji od początku była krytykowana w związku z rozszerzającą się epidemią koronawirusa.

Premier Pedro Sanchez poinformował w czwartek, że wszyscy ministrowie zostaną poddani badaniu na obecność patogenu. W najbliższych tygodniach posiedzenia rządu będą się odbywały w ramach telekonferencji.

Badaniu na obecność koronawirusa podda się także para królewska. Filip VI wraz z małżonką Letizią Ortiz ogłosili zawieszenie wszelkich aktywności publicznych w najbliższych dniach.

Do czwartkowego wieczora zdiagnozowano 3146 przypadków koronawirusa. Śmierć poniosły 84 osoby. Hiszpania wyprzedziła pod tym względem Francję. Piłkarska federacja postanowiła zawiesić rozgrywki La Liga z powodu poddania kwarantannie piłkarzy Realu Madryt. Jak na razie wiadomo o odwołaniu dwóch najbliższych serii spotkań.

(Jorge Valero, EURACTIV.com)

BRUKSELA

Nadrabianie zaległości. Władze pomimo 399 przypadków zachorowań koronawirusem oraz 3 ofiar śmiertelnych nie zdecydowały się do czwartku na wprowadzenie specjalnych środków ostrożności. Sytuacja uległa zmianie w nocy z czwartku na piątek, gdy Narodowa Rada Bezpieczeństwa zdecydowała o zawieszeniu zajęć w szkołach do 3 kwietnia.

Zamknięte mają być także restauracje, kawiarnie i bary. Anulowane zostają wszystkie imprezy sportowe czy kulturalne bez względu na liczbę uczestników. Sklepy będą zamknięte w weekendy. Nie będzie to dotyczyło aptek i sklepów spożywczych.

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

LIZBONA

Kraj w trybie awaryjnym. Od poniedziałku zajęcia w szkołach zostaną odwołane z powodu epidemii koronawirusa, poinformował w czwartek premier Antonio Costa. Przerwa w nauce potrwa przynajmniej do wakacji wiosennych, czyli do 9 kwietnia. Szef rządu zdecydował także o zamknięciu wszystkich dyskotek, barów i restauracji a także centrów handlowych. Rząd wydał zakaz zejścia na ląd pasażerom statków wycieczkowych. W najbliższych tygodniach nie odbędą się żadne mecze piłkarskie. W Portugalii do czwartkowego wieczoru potwierdzono 78 przypadków koronawirusa.

(Lusa.pt)

LONDYN

Nieodpowiedzialny premier? Jeremy Hunt, który kilka miesięcy temu rywalizował z Borisem Johnsonem o przywództwo w Partii Konserwatywnej uważa, że decyzja szefa rządu o nieodwołaniu organizacji wydarzeń publicznych z uwagi na epidemię koronawirusa jest „niepokojąca”.

Johnson poinformował w czwartek, że Wielka Brytania przechodzi obecnie w fazę powstrzymywania epidemii. Zalecono, by wszystkie osoby, które wykazują choćby niewielkie symptomy choroby, jak kaszel czy płytki oddech, pozostały w domach przez co najmniej siedem dni. Zalecono także szkołom, aby odwołały wszystkie wyjazdy zagraniczne, zaś osobom w starszym wieku i cierpiącym na inne schorzenia – by zrezygnowały z wycieczek.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

Irlandia podąża drogą Polski. Premier Leo Varadkar poinformował w czwartek o zamknięciu wszystkich placówek edukacyjnych w kraju. Rozporządzenie będzie obowiązywać do 29 marca.

Szef rządu poinformował, że wszystkie spotkania wewnętrzne z planowaną liczbą uczestników przekraczającą 100 osób lub zewnętrzne z liczbą 500 osób także zostaną odwołane.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia, do czwartkowego wieczoru potwierdzono 70 przypadków zachorowań, z czego 27 w czwartek.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

WARSZAWA

Zagrożenie epidemiczne. Wobec nasilającej się epidemii koronawirusa minister zdrowia Łukasz Szumowski wydał w czwartek rozporządzenie wprowadzające stan zagrożenia epidemicznego, a premier Mateusz Morawiecki ponownie spotkał się z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych oraz z polskimi ambasadorami.

Ponadto większość sądów do końca miesiąca odwołała rozprawy, a od dziś wstrzymany zostaje ruch pociągów międzynarodowych na granicy polsko-słowackiej, a na polsko-czeskiej – od soboty.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

PRAGA

Stan wyjątkowy. Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Czechach przekroczyła liczbę 100, z czego ponad połowa przypada na Pragę i okolice. Jeden z pacjentów jest w poważnym stanie.

Ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa Czechy zamykają granice od 13 marca. Rząd zakazał wjazdu na swoje terytorium obywatelom piętnastu państw. W tej grupie nie ma obywateli Polski. Ponadto na terenie Czech zostanie wprowadzony stan wyjątkowy, który ma potrwać 30 dni. Czesi nie mogą podróżować do krajów dotkniętych chorobą Covid-19.

(Aneta Zachová |EURACTIV.cz)

BUDAPESZT

Strategiczne partnerstwo. Strategiczne partnerstwo z krajami graniczącymi od wschodu z Unią Europejską, w tym z Mołdawią, leży w interesie całej Wspólnoty, powiedział w czwartek premier Węgier Viktor Orban w Kiszyniowie po spotkaniu z premierem Mołdawii Ionem Chicu.

Premierzy podpisali porozumienie o dwustronnej współpracy strategicznej, obejmujące dzielenie się przez Węgry unijnymi doświadczeniami integracyjnymi z Mołdawią oraz kwestie gospodarcze.

Środki ostrożności. Rząd wydał w czwartek dekret określający kroki, jakie zostały podjęte w związku z ogłoszonym w środę stanem zagrożenia z powodu epidemii koronawirusa.

Dekret zakazuje wjazdu do kraju cudzoziemcom przybywającym z Włoch, Chin, Korei Południowej i Iranu, zaś w przypadku obywateli Węgier powracających z tych krajów nakazuje kwarantannę domową (jeśli nie ma podejrzenia koronawirusa) lub szpitalną (jeśli jest); kwarantanna domowa oznacza, że osoba ta nie może pójść np. do sklepu czy apteki. Wstrzymane zostają połączenia autobusowe, lotnicze i kolejowe z tymi krajami.

(Željko Trkanjec |EURACTIV.hr)

Inne wieści:

BERLIN

Radykałowie pod obserwacją kontrwywiadu. Federalny Urząd Konstytucji (BfV) zdecydował o objęciu obserwacją radykalnego „Skrzydła” Alternatywy dla Niemiec (AfD). O sprawie poinformował na czwartkowej (12 marca) konferencji prasowej szef BfV Thomas Haldenwang.

Założycielem „Skrzydła” i jego najważniejszym przedstawicielem jest faszysta Bjoern Hoecke, szef klubu poselskiego AfD w parlamencie Turyngii oraz szef klubu poselskiego AfD w landtagu Brandenburgii, Andreas Kalbitz. „To prawicowi ekstremiści”, powiedział Haldenwang, dodając, że „ich celem są działania przeciwko demokratycznemu porządkowi konstytucyjnemu”. 

Szacuje się, że ekstremalny nurt w ramach „Skrzydła” liczy ok. 7 tys. zwolenników. Gromadzą się oni raz w roku na tzw. spotkaniu Kyffhaeuser (nazwa pochodzi od szczytu w środkowych Niemczech, na granicy Turyngii i Saksonii-Anhalt). W spotkaniu tym uczestniczyli w przeszłości także politycy AfD, którzy sami nie uważają się za zwolenników „Skrzydła” – m.in. przewodniczący partii Joerg Meuthen.

Według BfV w Niemczech jest obecnie około 32 tys. prawicowych ekstremistów, przy czym ok. 13 tys. z nich jest gotowych do użycia przemocy. Niemiecki kontrwywiad podkreśla, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy zauważył nową dynamikę prawicowego ekstremizmu w Niemczech i mieszanie się różnych środowisk.

Już w styczniu 2019 roku kontrwywiad zaklasyfikował „Skrzydło” do kategorii „podejrzanych przypadków”, podobnie jak młodzieżówkę AfD Młoda Alternatywa.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

WIEDEŃ

Ból głowy Kurza. Ludzie kultury, artyści, przedstawiciele organizacji pozarządowych a także duchowni. Wszyscy oni wystosowali list do kanclerza Sebastiana Kurza, w którym domagają się przyjęcia syryjskich dzieci, które przebywają w fatalnych warunkach w ośrodkach na greckich wyspach Morza Egejskiego. 

Szef austriackiego rządu jest przeciwnikiem przyjmowania kolejnych uchodźców. Opowiada się raczej za innymi formami pomocy: finansową lub w postaci wysłania służb mundurowych na granicę grecko-turecką. Kurz na początku marca odrzucił wezwania prezydenta Aleksandra Van der Bellena, który wywodzi się z ugrupowania Zielonych w sprawie syryjskich dzieci. „Linia naszego rządu jest klarowna. Nie widzę możliwości dla dalszego przyjmowania migrantów”, podkreślił szef rządu. 

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PARYŻ

Ręka sprawiedliwości. Kandydat prawicowego ugrupowania Les Républicains w wyborach prezydenckich w 2017 r.François Fillon może spędzić nawet 5 lat w więzieniu. O taki wymiar kary wnioskuje francuska prokuratura w związku z oskarżeniami o sprzeniewierzenie publicznych pieniędzy w związku z zatrudnianiem żony i dwojga swoich dzieci na fikcyjnych etatach. 

Prokurator wnosi o 5-letni wyrok więzienia dla byłego premiera (z czego 2 lata bezwzględnego więzienia), 375 tys. euro grzywny oraz 10 lat zakazu pracy w administracji publicznej dla żony Penelope Fillon.

Afera Fillona zdominowała kampanię prezydencką w 2017 roku i doprowadziła do klęski konserwatystów z partii Republikanów. Sam Fillon wycofał się z życia politycznego.

(EURACTIV.FR)

BUKARESZT

Czy leci z nami pilot? Wydawało się, że wszystkie jest przygotowane na przezwyciężenie kryzysu rządowego, szczególnie w obecnej sytuacji zagrożenia epidemią koronawirusa. Opozycja zadeklarowała, że zagłosuje za powstaniem rządu ze względu na wyjątkowego okoliczności. To wszystko jednak za mało.

Desygnowany na premiera Rumunii Florin Citu zrezygnował w czwartek z ubiegania się o to stanowisko, o czym poinformowała kancelaria prezydenta Klausa Iohannisa tuż przed głosowaniem nad wotum zaufania dla Citu w parlamencie.

Polityk przyznał, że jego kandydatura była jedynie zagrywką taktyczną, która miała przyspieszyć przewidzianą prawem procedurę powołania rządu. W przypadku odrzucenia gabinetu Citu ziściłyby się plany rządzącej do niedawna Partii Liberalnej w sprawie organizacji przedterminowych wyborów parlamentarnych.

W Rumunii władzę sprawuje tymczasowy i mniejszościowy gabinet premiera Ludovica Orbana z Partii Liberalnej, który ma jednak ograniczone uprawnienia po tym, jak parlament przegłosował wotum nieufności wobec niego na początku lutego.

W Rumunii odnotowano już 64 przypadki koronawirusa.

(EURACTIV.ro)

PRISZTINA

Brak ceł warunkiem wstępnym. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell napisał list do premiera Kosowa Albina Kurti, w którym wezwał go do całkowitego zniesienia ceł na serbskie produkty. Hiszpan przekonuje w liście, że umożliwi to wznowienie dialogu na linii Prisztina-Belgrad. „Tylko całkowite zniesie ceł może doprowadzić do wznowienia rozmów. Jednocześnie w pełni zgadzam się, że wszystkie wcześniejsze umowy i zobowiązania między obydwiema stronami musza być dochowane. Serbia, podobnie jak Kosowo, powinna dotrzymać swoich wcześniejszych zobowiązań”, napisał Borrell.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)