Europa w objęciach koronawirusa. Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 12 marca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Pierwsze ofiary śmiertelne w kolejnych krajach. Wielka Brytania zapowiada stworzenie kosztownego pakietu stabilizacyjnego, aby przezwyciężyć skutki epidemii koronawirusa. We Włoszech wprowadzono kolejne środki ostrożności dla mieszkańców. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 

Pierwsze ofiary śmiertelne

DUBLIN

Naczelny lekarz kraju Tony Holohan poinformował w środę o pierwszej zmarłej osobie w Irlandii z powodu koronawirusa.

Ofiarą śmiertelną jest kobieta w starszym wieku, która miała również inne problemy zdrowotne. Do zgonu doszło w szpitalu w miejscowości Naas niedaleko Dublina, do którego została przyjęta w minioną niedzielę i od tego czasu jej stan był ciężki. Jak dodał Holohan, zmarła kobieta nie podróżowała ostatnio do krajów będących głównymi skupiskami epidemii i zakażenie nastąpiło w kraju.

Liczba zakażonych wirusem w Irlandii sięgnęła 43 osób.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

SOFIA

Jak poinformował w środę resort zdrowia w Bułgarii zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem. Krajowy Sztab Operacyjny, który odpowiada za walkę z Covid-19, podjął decyzję o wprowadzeniu restrykcji w związku z zakażeniami. Dotąd w kraju potwierdzono siedem przypadków.

W szpitalu w stolicy kraju od wtorku leczone było starsze małżeństwo – 66-letnia kobieta zmarła, a stan jej męża określany jest jako ciężki i lekarze walczą o jego życie.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

TIRANA

W środę ministerstwo zdrowia poinformowało o pierwszym przypadku śmiertelnym osoby zakażonej koronawirusem. To 73-letnia kobieta z chorobą serca, która wróciła niedawno z Włoch. W Albanii odnotowano do tej pory 11 przypadków zakażenia koronawirusem.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LONDYN

Pakiet stymulacyjny. Minister finansów Rishi Sunak w przedstawionym w środę budżecie zapowiedział pakiet stymulacyjny w wysokości 30 mld funtów, który ma pomóc gospodarce w przezwyciężeniu skutków epidemii koronawirusa. Rząd proponuje, by w ciągu najbliższych 12 miesięcy brytyjskie firmy były zwolnione z podatków.

Plan pomocy gospodarce opiera się na trzech głównych filarach: zapewnieniu wszelkich niezbędnych środków publicznej służbie zdrowia, pomocy dla osób indywidualnych, które są na zwolnieniach lekarskich lub poddają się kwarantannie, oraz pomocy dla przedsiębiorstw, szczególnie małych i średnich, w zwalczeniu skutków epidemii.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

BERLIN

Niemiecka solidność. Kanclerz Niemiec – podobnie jak premier Bułgarii Bojko Borysow – powiedziała w środę, że od 60 do 70 proc. populacji zarazi się koronawirusem. „Jeżeli ten wirus jest wokół nas, a społeczność nie jest uodporniona, nie ma odpowiedniej terapii, stąd od 60 do 70 proc. populacji zarazi się koronawirusem”, ostrzegła Angela Merkel.

Mimo tego szefowa niemieckiego rządu uważa, że jej kraj jest dobrze przygotowany do walki z epidemią. Pani kanclerz podkreśliła, że Niemcy dysponują odpowiednimi rezerwami finansowymi, a ponadto dobrze do kryzysowej sytuacji są przygotowane także służby epidemiologiczne. Angela Merkel podkreśliła, że jej rząd „zrobi wszystko, co konieczne”.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

WIEDEŃ

Inaczej niż w Polsce. Rząd przygotowuje się do ograniczenia liczby zajęć w szkołach. W przeciwieństwo do Polski, proces przebiegnie stopniowo, by nie wywoływać niepotrzebnej paniki. Minister edukacji podkreślił, że nie chciałby całkowitego zamykania placówek edukacyjnych a „stopniowego ograniczenia zajęć lekcyjnych”. Dyrektorzy szkół otrzymali polecenie tymczasowego zawieszenia organizacji wszelkich wydarzeń oraz wycieczek.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

MADRYT

W jedności siła. Premier Pedro Sánchez (PSOE) zaapelował w środę do Hiszpanów o jedność i solidarność w obliczu epidemii koronawirusa. Szef rządu podkreślił, że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby przezwyciężyć kryzys. Według statystyk Ministerstwa Zdrowia do środy w Hiszpanii odnotowano ponad 2,2 tys. zakażonych wirusem oraz 55 przypadków śmiertelnych, z czego 31 we wspólnocie autonomicznej Madrytu. 

Od środy (11 marca) wszystkie szkoły, licea i uniwersytety w regionie Madrytu zostały zamknięte. Oznacza to, że prawie 1,5 mln uczniów i studentów pozostanie przez najbliższe dni w domach. Lokalny rząd Madrytu pod kierunkiem Isabel Díaz Ayuso (Partia Ludowa) zdecydował ponadto o zamknięciu wszystkich instytucji kultury na najbliższe dwa tygodnie.

W Hiszpanii odwołano wszystkie uroczystości z udziałem więcej niż 1 tys. osób. Zagrożona jest organizacja bardzo popularnego, także wśród turystów z całego świata, Święta Ognia w Walencji, podczas którego mieszkańcy oraz turyści witają wiosnę. Epidemia koronawirusa może także pokrzyżować Semana Santa – czyli procesji organizowanych tradycyjnie w tygodniu poprzedzającym Święta Wielkanocne

(EUROEFE.EURACTIV.es)

RZYM

Zapomnieć o pizzy i strzyżeniu włosów. Premier Giuseppe Conte ogłosił wdrożenie kolejnych obostrzeń dla mieszkańców kraju w związku z epidemią koronawirusa. Przez najbliższe dwa tygodnie mieszkańcy Włoch nie będą mogli udać się do barów, restauracji, salonów piękności oraz innych miejsc usługowych. W środę liczba przypadków zachorowań od początku epidemii osiągnęła liczbę 12 462. Liczba zgonów wzrosła o 196 do 827. 

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

WARSZAWA

Spotkanie z samorządowcami. Podczas wczorajszego spotkania z samorządowcami premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że wobec zagrożenia koronawirusem “społeczeństwo powinno być jednością”. Samorządowcy sygnalizowali zaś m.in. dramatyczny stan zapasów środków ochronnych i apelowali o dodatkowe środki dla szpitalnych oddziałów zakaźnych.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

BUDAPESZT

Stan zagrożenia. Rząd wprowadził stan zagrożenia w związku z epidemią kronawirusa na całym terytorium kraju, ogłosił w środę minister kierujący kancelarią premiera Gergely Gulyas.

Gulyas powiedział, że wśród najważniejszych posunięć jest zakaz wjazdu dla osób przybywających z Włoch, Chin, Korei Południowej i Iranu. „Nikt z tych krajów nie może dostać się na terytorium Węgier, o ile nie jest obywatelem Węgier”, powiedział. W przypadku obywateli Węgier będzie w takich wypadkach obowiązywać dwutygodniowa kwarantanna. Na Węgrzech odnotowano jak dotąd 13 przypadków, a 69 osób poddano kwarantannie.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BUKARESZT

Duży wzrost zachorowań. W środę odnotowano osiemnaście nowych przypadków przypadków zachorowań koronawirusem. Całkowita liczba osób zakażonych wzrosła tym samym do 47.

W Rumunii podjęto decyzję o zamknięciu wszystkich szkół. Zdecydowano także o odwołaniu wszelkich wydarzeń publicznych. Uniwersytety planują uruchomić w najbliższych dniach kursy on-line dla studentów w związku z odwołaniem zajęć.

Władze zdecydowały także o ustanowieniu zakazu wywozu leków przez najbliższe sześć miesięcy.

(EURACTIV.ro)

LUBLANA

Janša pozywa byłego premiera. Słoweńska Partia Demokratyczna (SDS) nowego premiera Janeza Janšy wniosła w środę pozew przeciwko byłemu szefowi rządu Marjanowi Šarecowi. Powodem jest wypowiedź lidera partii Listy Marjana Šarca o Janšy, któremu były premier zarzucił korzystanie z metod, takich jak mowa nienawiści. Były szef rządu zarzucił także SDS, że jest finansowana z Węgier.  

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

W środę w Słowenii odnotowano 23 nowe przypadki koronawirusa. Oznacza to, że całkowita liczba zakażonych wynosi 57. Rząd poinformował, że „Słowenia nie zamknie granicy z Włochami, jednak w najbliższych dniach zostaną przeprowadzone kontrole zdrowia osób, które będą chciały wjechać na teren kraju”. 

ZAGRZEB

Mniej odwiedzających. W Chorwacji potwierdzono trzy nowe przypadki zachorowań. Łącznie zakażonych jest 19 osób. Ministerstwo obrony poinformowało, że chorwaccy żołnierze w najbliższym czasie nie wezmą udziału w ćwiczeniach wojskowych w Niemczech. Tymczasem minister turystyki Gari Cappelli powiedział, że liczba turystów w kraju w pierwszych dziesięciu dniach marca była mniejsza o 30 proc. niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. 

BELGRAD

Stoicki spokój. Prezydent Aleksandar Vučić podkreślił w środę, że jak na razie nie ma powodu do panikowania w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju. Dlatego w Serbii – w przeciwieństwie do wielu państw Europy – zajęcia w szkołach i na uniwersytetach odbywają się bez zmian. Nie wprowadzono także zakazu dla zgromadzeń publicznych na świeżym powietrzu. Czy rząd zachowa spokój do końca kwietnia, gdy odbędą się wybory parlamentarne?

SARAJEWO

W środę odnotowano siedem nowych przypadków koronawirusa w Bośni i Hercegowinie. Rząd podjął decyzję o zawieszeniu zajęć szkolnych. Przerwa w nauce potrwa co najmniej dwa tygodnie.

 

Wieści z innych stolic

PARYŻ

Lewica apeluje do rządu. Partia Socjalistyczna oraz skrajnie lewicowa Francja Nieujarzmiona (La France Insoumise) Jean-Luc Mélenchona oraz związki zawodowe zaapelowały do rządu o wstrzymanie realizacji reformy ubezpieczeń od bezrobocia ze względu na kryzys związany z koronawirusem. 

„Wraz ze związkami zawodowymi zaapelowaliśmy o wstrzymanie realizacji reformy ubezpieczenia na wypadek bezrobocia. Wejście w życie z dniem 1 kwietnia nowych przepisów będzie tragiczne dla dziesiątek tysięcy pracowników, w tym dla najbardziej zagrożonych utratą pracy”, napisał w mediach społecznościowych Boris Vallaud polityk Partii Socjalistycznej. 

(EURACTIV.FR)

BRATYSŁAWA

Operacja Storm. Funkcjonariusze Krajowego Biura Kryminalnego (NAKA) aresztowali 13 sędziów, w tym byłego wiceministra sprawiedliwości. Zatrzymanym postawiono zarzuty korupcji oraz utrudniania prac wymiaru sprawiedliwości. Wszyscy mieli powiązania z Mariánem Kočnerem oskarżonym o zlecenie zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka

(Zuzana Gabrižová |EURACTIV.sk)