Europa reaguje na sytuację w Afganistanie. Austria zapowiada konferencję pomocową / Briefing z Europy

talibowie, Afganistan

Europa reaguje na ofensywę talibów. Wiele państw zapowiada ewakuację Afgańczyków / Zdjęcie: Unsplash [@sohaibghyasi]

Austria planuje konferencję pomocową dla Afganistanu | Londyn wzywa do międzynarodowej współpracy ws. Afganistanu | Czechy chcą kontynuować deportacje, a Albania i Kosowo przyjmą afgańskich uchodźców | Kandydatka Zielonych na kanclerza Niemiec chce ostrzejszej polityki wobec Chin | Francja jako kolejne państwo zbojkotuje konferencję ONZ | Liczba zachorowań na COVID-19 rośnie na Sycylii, Sardynii i w Toskanii | Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowym briefingu z Europy |

 

WIEDEŃ

Austria zorganizuje konferencję na rzecz sąsiadów Afganistanu. Rząd w Wiedniu planuje organizację specjalnej konferencji pomocowej na rzecz sąsiadów Afganistanu z Azji Środkowej, przekazuje agencja Reutera za austriacką agencją APA. Jest to odpowiedź na nasilającą się eskalację w Afganistanie. Wczoraj (15 sierpnia) talibowie wkroczyli do stolicy kraju, Kabulu.

Austriacka konferencja ma odbyć się pod koniec sierpnia lub na początku września. Wezmą w niej udział członkowie UE, ale ministerstwo spraw zagranicznych nie przekazało jeszcze, którzy. “Skuteczna pomoc możliwa jest jedynie we współpracy z partnerami”, zaznaczył szef austriackiej dyplomacji Alexander Schallenberg. Wyjaśnił, że inicjatywa jest w interesie UE i samego Wiednia, bo “konflikt i niestabilność w regionie prędzej czy później rozprzestrzenią się na Europę i także na Austrię”.

Austria była jednym z sześciu krajów, obok Niemiec, Danii, Grecji, Belgii i Holandii, które wystosowały na początku miesiąca list do Komisji Europejskiej, broniąc swojego prawa do kontynuowania deportacji uchodźców z Afganistanu. Od tamtego czasu Niemcy, Holandia i Dania zmieniły jednak zdanie i zdecydowały się wstrzymać deportacje, uzasadniając ten krok wzmagającą się ofensywą talibów w Afganistanie po decyzji USA i innych państw NATO o wycofaniu stamtąd swoich sił.

Austria trzyma jednak twardy kurs. “Osoby potrzebujące pomocy powinny ją otrzymać jak najbliżej kraju pochodzenia”, stwierdził minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer. Podkreślił, że w walce z nielegalną migracją do Europy konieczne jest holistyczne podejście. Jak powiedział, celem konferencji jest wsparcie sąsiadów Afganistanu, a jednocześnie zapobieganie przemytowi ludzi.

Według badania opublikowanego przez gazetę “Österreich” z ostrą linią rządu w sprawie nielegalnej imigracji zgadza się aż 90 proc. Austriaków. Na tak jednoznaczne statystyki mógł wpłynąć szeroko komentowany w mediach incydent z czerwca. Czterech Afgańczyków jest podejrzanych o odurzenie i gwałt na 13-letniej dziewczynce w Wiedniu. Ofiara straciła przytomność i zmarła.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Austria przestanie przyjmować uchodźców?

Tylko w ostatni weekend w Burgenlandzie i Dolnej Austrii zatrzymano ponad stu nielegalnych imigrantów.

LONDYN

Johnson wzywa do współpracy w sprawie Afganistanu. Nikt nie powinien uznawać talibów za rząd Afganistanu, powiedział wczoraj (15 sierpnia) premier Boris Johnson. Wezwał także Zachód do współpracy w kwestii sytuacji w Afganistanie poprzez mechanizmy takie jak NATO czy ONZ.

„Chcemy zjednoczonego stanowiska wśród wszystkich podobnie myślących (…), abyśmy zrobili wszystko, co w naszej mocy, aby zapobiec temu, by Afganistan stał się wylęgarnią terroru”, powiedział premier Zjednoczonego Królestwa.

Zapytany o to, czy spodziewałby się, że władza tak szybko zostanie oddana w ręce talibów, odpowiedział: „Myślę, że można uczciwie powiedzieć, że decyzja USA o wycofaniu się przyspieszyła sprawy”.

(Martyna Kompała)

Brytyjscy artyści będą mogli występować w większości krajów UE bez pozwoleń na pracę

Brytyjski rząd porozumiał się z 19 państwami członkowskimi Unii Europejskiej w kwestii transgranicznych występów artystów.

WARSZAWA

Polska również pomoże Afgańczykom. Premier Mateusz Morawiecki poinformował wczoraj, że Polska wystawi wizy humanitarne dla 45 osób, które współpracowały z Polską i delegaturą Unii Europejskiej w Kabulu, a także dla członków ich rodzin. O pomoc dla nich apelowali wcześniej politycy, w tym dwaj byli szefowie MON i były szef MSZ. Więcej szczegółów poniżej.

Morawiecki: Polska pomoże Afgańczykom współpracującym z Polakami

Premier poinformował, że Polska wystawi wizy humanitarne dla 45 osób, które współpracowały z Polską i delegaturą UE w Kabulu, a także dla członków ich rodzin.

KOPENHAGA | OSLO

Norwegia i Dania zamykają ambasady w Afganistanie. „Zdecydowaliśmy o czasowym zamknięciu ambasady w Kabulu”, oznajmił szef duńskiej dyplomacji Jeppe Kofod, cytowany przez agencję Reutera. Dodał, że Kopenhaga pozostanie w kontakcie w tej kwestii z Norwegią, z którą Dania dzieli infrastrukturę ambasady. Więcej szczegółów poniżej.

NATO wzywa do politycznego rozwiązania konfliktu w Afganistanie

„Talibowie muszą zrozumieć, że nie zostaną uznani przez społeczność międzynarodową, jeśli przejmą władzę siłą”, oznajmił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

PRAGA

Czechy będą dalej odsyłać uchodźców. Mimo trudnej sytuacji w Afganistanie rząd w Pradze zamierza kontynuować deportacje afgańskich uchodźców, którzy nie otrzymali azylu, poinformował w piątek (13 sierpnia) szef MSW Jan Hamáček.

“Czechy traktują indywidualnie każdy wniosek o azyl i gruntownie analizują przyczyny (aplikacji – red.) przed podjęciem decyzji, czy przyznać go, czy nie”, powiedział minister w rozmowie z serwisem iDNES.cz.

Czescy politycy zastanawiają się także nad pomocą Afgańczykom, którzy współpracowali z czeskimi oddziałami stacjonującymi w Afganistanie, a obecnie są zagrożeni przez talibów. Ewakuacje takich osób zarządziły już inne państwa, w tym Stany Zjednoczone. Organizacje na rzecz praw człowieka naciskają na rząd, aby działał szybko.

Piraci zagrożą Babišowi? Partia Piratów dzięki sojuszowi z Burmistrzami po październikowych wyborach parlamentarnych ma szansę dojść do władzy. Kim są czescy piraci i czy skandale Andreja Babiša przyczynią się do wyborczego zwycięstwa ugrupowanie Ivana Bartoša? Więcej szczegółów poniżej.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Czechy: Porównywany do Václava Havla lider Piratów przekonuje, że jest dobrym materiałem na premiera

Premier Andrej Babiš obawia się czeskiej partii Piratów. Jej lidera określa mianem „neomarksisty”

TIRANA | PRISZTINA

Albania i Kosowo przyjmują afgańskich uchodźców. W niedzielny (15 sierpnia) poranek premier Albanii Edi Rama ogłosił, że Albania przyjmie afgańskich uchodźców uciekających przed rządami Talibów. Chęć uczestniczenia w tej akcji humanitarnej wyraziło również Kosowo. Więcej szczegółów poniżej.

Albania przyjmie afgańskich uchodźców. Pomoże też Kosowo

„Nie powiemy „nie”, nie tylko dlatego, że proszą nas o to nasi wielcy sojusznicy, ale dlatego, że jesteśmy Albanią” – oświadczył albański premier Edi Rama.

BERLIN

Kandydatka Zielonych chce zaostrzenia polityki handlowej wobec Chin. Annalena Baerbock, kandydatka na kanclerza Niemiec w zbliżających się wyborach z ramienia Zielonych, opowiedziała się za wzmocnieniem barier handlowych wobec Chin w celu przeciwdziałania praktykom dumpingowym i niskim standardom w zakresie ochrony środowiska.

“Musimy pilnować standardów, jeśli widzimy, że w innych regionach świata stosuje się dumping”, stwierdziła Baerbock w opublikowanym wczoraj (15 siepnia) wywiadzie dla “Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” (FAS).

Jej zdaniem powinno się dodatkowo obciążyć produkty, których wytwarzanie “jest subsydiowane na chińskim rynku albo nie podlega specjalnym wymaganiom w kwestii ochrony środowiska”. Kandydatka zwróciła również uwagę na potrzebę większego wsparcia państwowego dużych europejskich firm i konsorcjów, które zapewniają produkty i technologie, pomagające krajom UE zmniejszyć zależność od chińskich dostawców.

Faworytami zaplanowanych na 26 września wyborów parlamentarnych pozostają rządzący chadecy, którzy w razie zwycięstwa mogą kontynuować obecną koalicję z SPD, ale tendencja spadkowa CDU w sondażach otwiera drogę dla potencjalnej innej koalicji, złożonej z SPD, Zielonych i Wolnej Partii Demokratycznej (FDP).

(Aleksandra Krzysztoszek)

Niemcy: Socjaldemokraci doścignęli w sondażach Zielonych i gonią CDU. Olaf Scholz najpopularniejszym kandydatem na kanclerza

Olaf Scholz z SPD zwycięża w badaniach na najpopularniejszego polityka wśród kandydatów na szefa rządu.

PARYŻ

Francja kolejnym państwem, które zbojkotuje konferencję ONZ. Prezydent Emmanuel Macron nie weźmie udział w konferencji ONZ dotyczącej rasizmu, która odbędzie się w przyszłym miesiącu w Nowym Jorku, poinformowała w piątek (13 sierpnia) jego kancelaria. Przyczyną są obawy francuskiego przywódcy o antysemicki wydźwięk wydarzenia.

“W związku z antysemickimi uwagami, jakie padły na poprzedniej konferencji na temat rasizmu, zwanej konferencją durbańską, Prezydent Republiki postanowił, że Francja nie będzie uczestniczyć w tegorocznej konferencji”, podkreślono w oświadczeniu.

Wcześniej z podobnych powodów z udziału w konferencji zrezygnowały Czechy. „Podjąłem tę decyzję z powodu historycznych obaw związanych z antysemityzmem i możliwością wykorzystania tego forum do ataków na Izrael”, powiedział przed miesiącem czeski minister spraw zagranicznych Jakub Kulhánek. Zastrzegł jednocześnie, że Czechy będą nadal walczyć z rasizmem i dyskryminacją. Konferencję zamierzają zbojkotować także Austria i Holandia.

Konferencja w Nowym Jorku zostanie zorganizowana z okazji 20. rocznicy Światowej Konferencji Przeciwko Rasizmowi, Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji oraz przyjęcia Deklaracji z Durbanu i Programu Działania.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Francuzi protestują przeciwko dyskryminacji. Od dziś obowiązuje rozszerzony system przepustek sanitarnych

Od dziś (9 sierpnia) stosowanie tzw. przepustki sanitarnej zostanie rozszerzone na pociągi, bary, kawiarnie, restauracje i wystawy.

RZYM

Liczba zachorowań na COVID-19 rośnie na Sycylii, Sardynii i w Toskanii. Według cotygodniowego monitoringu prowadzonego przez włoski Instytut Zdrowia oraz Ministerstwo Zdrowia, obecnie 18 regionów i prowincji autonomicznych zostało sklasyfikowanych jako rejony o umiarkowanym ryzyku epidemicznym. Z kolei 3 zostały sklasyfikowane jako rejony niskiego ryzyka (Lacjum, Bolzano, Trydent).

Niepokojąca jest natomiast sytuacja na Sycylii, Sardynii i w Toskanii.Na poziomie krajowym wskaźnik zachorowalności wzrasta (73 przypadki na 100 tys. mieszkańców w porównaniu z 68 przypadkami w zeszłym tygodniu).

Obecny wpływ Covid-19 na szpitale jest „ograniczony”, ale wskaźniki obłożenia i liczba osób przyjętych na oddziały intensywnej terapii oraz terapii ogólnej stale rosną. Sardynia, Sycylia i Toskania zarejestrowały najwyższe współczynniki zachorowań na COVID-19 wynoszące odpowiednio 141,8, 127,2 i 129,9 przypadków na 100 tys. mieszkańców.

Andrea Costa, podsekretarz stanu zdrowia we włoskim rządzie poinformował, że w regionach o najmniejszej liczbie zaszczepionych osób liczba przypadków zakażeń Sars-CoV-2 rośnie i na tych obszarach istnieje ryzyko wprowadzenia żółtej strefy. Costa podkreślił również jak ważne jest zaszczepienie się, aby powstrzymać dalszy rozwój pandemii.

(Monika Mojak)

BRATYSŁAWA

Słowacy z optymizmem patrzą w przyszłość. Większość mieszkańców Słowacji to ostrożni optymiści, pomimo trwającej pandemii. Młodzi, wykształceni i samotni ludzie są najbardziej pozytywnie nastawieni do swojej przyszłości obywatele. Wynika tak z niedawnej ankiety przeprowadzonej przez największy bank w kraju, Slovenská Sporiteľňa, na 1727 respondentach. Więcej szczegółów poniżej.

(Kinga Wysocka)

Słowacy optymistami pomimo pandemii. Najbardziej pozytywnie nastawieni są młodzi

Większość mieszkańców Słowacji to ostrożni optymiści, wynika z ankiety przeprowadzonej przez największy bank w kraju, Slovenská Sporiteľňa.

BRUKSELA

Stolica w tyle ze szczepieniami. Ministrowie z frankofońskiej liberalnej partii Ruchu Reformatorskiego (MR) i flamandzkiej centrowej Chrześcijańskich Demokratów i Flamandów (CD&V) wzywają do pilnego posiedzenia Komisji Zdrowia w brukselskim parlamencie, by zająć się przyśpieszaniem szczepień w regionie stołecznym.

We wspólnym oświadczeniu wydanym w niedzielę (15 sierpnia) David Liesterh i Bianca Debaets wezwali rząd regionalny do podjęcia dodatkowych wysiłków na rzecz wprowadzenia szczepień, zauważając, że przy wskaźniku szczepień wynoszącym zaledwie 58 proc., region Brukseli pozostaje daleko w tyle za Flandrią (86 proc.) i Walonią (76 proc.)

Powolne tempo szczepień w Brukseli „zwiększa ryzyko podważenia narodowej strategii zakończenia kryzysu. W walce z COVID liczy się każdy dzień. Bruksela straciła już zbyt wiele” – powiedziała Debaets.

Zdaniem Inge Neven, szefowej Regionalnej Inspekcji Zdrowia, przyczyną niższego zainteresowania jest charakter regionu, w tym wielokulturowość, a także to, że większość jego mieszkańców posiada podwójne obywatelstwo.

(Kinga Wysocka)

Belgia kończy dziś 190 (191) lat. Dwusetnych urodzin może nie doczekać

Przez ponad 190 lat od powstania państwa Belgowie musieli ćwiczyć się w trudnej sztuce kompromisu.

HAGA

Premier chciałby znieść reżim sanitarny… ale dopiero za miesiąc. Holenderski rząd rozważa zniesienie restrykcji związanych z utrzymywaniem dystansu społecznego, poinformował w piątek (13 sierpnia) premier Mark Rutte. Szef rządu ma nadzieję, że przez najbliższy miesiąc liczba zakażeń w kraju obniży się na tyle, że taki krok będzie bezpieczny.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (RIVM) w tygodniu od 3 do 10 sierpnia wskaźnik przypadków koronawirusa w Holandii spadł do 103 na 100 tys. mieszkańców. Mimo to Rutte uważa, że niektóre ograniczenia muszą jeszcze pozostać w mocy, w tym obowiązek zamykania po północy dyskotek i lokali gastronomicznych.

Zachowawcze podejście szefa rządu wydaje się uzasadniona – ostatnia, czerwcowa próba zniesienia większości obostrzeń, także dotyczących lokali rozrywkowych, zakończyła się gwałtownym wzrostem zakażeń SARS-CoV-2, zwłaszcza wśród młodzieży.

“Początek tego lata nauczył nas, że naprawdę musimy uważać”, podkreślił Mark Rutte. Jednocześnie zapowiedział, że w nowym roku akademickim uczelnie będą pracować w trybie stacjonarnym, a studenci nie będą musieli zachowywać na zajęciach dystansu społecznego.

Jak dotąd na COVID-19 w pełni zaszczepiły się dwie trzecie Holendrów od 16 roku życia, zaś 90 proc. obywateli twierdzi, że albo już przyjęło szczepionkę, albo planuje się zaszczepić.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Niemcy i Holandia zatrzymają deportację uchodźców do Afganistanu

W ubiegłym tygodniu państwa te wraz z Grecją, Austrią i Belgią wystosowały list do KE, domagając się respektowania swojego prawa do odsyłania uchodźców, którym odmówiono azylu.

SOFIA

Przemoc policji powodem specjalnego posiedzenia parlamentu. Przewodnicząca bułgarskiego Zgromadzenia Narodowego Iwa Mitewa zwołała na 17 sierpnia specjalne posiedzenie parlamentu po tym, jak światło dzienne ujrzało nowe nagranie wideo przedstawiające ludzi ubranych w mundury policyjne brutalnie atakujących antyrządowych protestujących.

Nagranie pochodzi z nocy 10 lipca 2020 r., kiedy to w Sofii trwały się wielotysięczne protesty domagające się dymisji ówczesnego rządu Bojko Borysowa i prokuratora generalnego Iwana Geszewa.

Nagranie wideo, które przedstawia demonstrantów ciągniętych za kolumnami budynku rządowego w centrum Sofii i zmuszanych do padania na ziemię, bitych i kopanych, zostało pokazane w piątek (13 sierpnia) na posiedzeniu parlamentarnego komitetu mającego na celu zbadać zachowanie policji zeszłego lata.

(Paweł Natorski)

Bułgaria: Partia Jest Taki Naród rezygnuje z próby stworzenia rządu

Populistyczna i antyestablishmentowa partia Jest Taki Naród zdobyła w lipcowych wyborach 65 z 240 miejsc w parlamencie.

BUKARESZT

Parada społeczności LGBT wraca po rocznej przerwie. Kilka tysięcy osób ze społeczności LGBT i jej zwolenników pojawiło się w sobotę (14 sierpnia) na ulicach rumuńskiej stolicy, Bukaresztu z okazji parady Bucharest Pride, która powróciła po rocznej przerwie spowodowanej pandemią.

Teodora Ion-Rotaru, dyrektor wykonawcza ACCEPT Association, stowarzyszenia zajmującego się prawami LGBT, oświadczyła, że „marsz apeluje o ochronę przed przemocą, ochronę przed dyskryminacją, ochronę przed zwalnianiem z pracy z powodu orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej”.

Na kilka godzin przed paradą około 100 osób wzięło udział, pod hasłem obrony rodzinnych wartości, w marszu przeciwników społeczności LGBT. Bucharest Pride przechodzi ulicami Bukaresztu od 2004 r.

(Paweł Natorski)

Kolejny cyberatak na służbę zdrowia w Rumunii i Włoszech. Pandemia sprzyja hakerom

Wybuch pandemii COVID-19 przyczynił się do wzrostu ryzyka wystąpienia cyberataków.

OSLO

Norwegia przyspiesza szczepienia. Norwegia otrzyma w najbliższych tygodniach kolejny milion szczepionek na COVID-19, co pozwoli na przyspieszenia kampanii szczepień, poinformował w piątek (13 sierpnia) rząd.

“Dzięki tym dostawom do połowy września możliwe będzie ukończenie szczepień osób powyżej 18 roku życia”, zapowiedziała w oświadczeniu premier Erna Solberg. Wcześniejsze plany przewidywały zakończenie szczepienia osób pełnoletnich najwcześniej przed końcem września.

Milion szczepionek, które ma dostać Norwegia, to preparat amerykańskiej Moderny. Dostawy odbędą się za pośrednictwem Unii Europejskiej, z którą rząd w Oslo współpracuje w kwestii szczepień na koronawirusa.

Tymczasem rządzący Konserwatyści gonią w sondażach przed wrześniowymi wyborami parlamentarnymi Partię Pracy, która utraciła władzę w 2013 r. Według stanu na 11 sierpnia laburzyści, którzy mogą wejść w koalicję z innymi lewicującymi ugrupowaniami, cieszą się poparciem na poziomie 25 proc., zaś Partia Konserwatywna może liczyć na 21 proc. głosów.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Norwegia: „Oddaliśmy UE zbyt duże kompetencje". Opozycja chce odzyskania suwerenności w energetyce

„Oddaliśmy UE zbyt duże kompetencje, zwłaszcza w obszarze energii – musimy je odzyskać”, stwierdził lider Partii Centrum Trygve Slagsvold Vedum.

KIJÓW

Tajmenicza śmierć mera Krzywego Rogu. Mer Krzywego Rogu Konstiantyn Pawłow, członek prorosyjskiej Opozycyjnej Platformy – Za Życie, został wczoraj (15 sierpnia) znaleziony martwy w swoim domu.

Według stanu na niedzielę nie wiadomo jeszcze było, czy polityk zginął na skutek morderstwa czy samobójstwa. Okoliczności zdarzenia bada ukraińska policja.

48-letni Pawłow został wybrany na mera Krzywego Rogu pod koniec ubiegłego roku, zdobywając w drugiej turze wyborów samorządowych 57 proc. głosów. Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, który pochodzi właśnie z Krzywego Rogu, przekazał na Twitterze kondolencje bliskim mera oraz zapowiedział, że w najbliższym czasie zbierze szefów organów ścigania i wysłucha ich raportów na temat zdarzenia.

Jeden z liderów partii zmarłego mera, Wadym Rabinowicz, opublikował w mediach społecznościowych zdjęcia, na których widać ciało Pawłowa leżące u wejścia do jego domu i pistolet obok jego lewej nogi. Natomiast Artiom Marczewski ze stacji telewizyjnej 112 Ukraina, który również jest członkiem tego samego ugrupowania, przekazał, że na głowie mera znaleziono ranę postrzałową.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Ukraina przyjęła strategię komunikacji ws. NATO. Władze chcą przekonać Ukraińców, że natowska akcesja się opłaca

Dokument ma przekonać Ukraińców, że natowska akcesja Ukrainie się opłaca i że warto podjąć wysiłek, by do niej dojść.