Chiny wpłyną na współpracę UE z nową administracją USA? Ile Francja zyskała na brexicie? / STOLICE

USA, Chiny, Unia Europejska, Biden

Według „Hospodářskich Novin” chińska dyplomacja jest obecnie bardzo aktywna w UE, ponieważ chce wpływać na relacje Wspólnoty z nową amerykańską administracją prezydenta elekta Joego Bidena. / Fot via [Shutterstock/ charnsitr]

Chiny zorganizują „w ostatniej chwili” szczyt z szefami państw Europy Środkowej i Wschodniej w Formacie 17+1. Ile miliardów zyskała Francja na brexicie? Prokuratorzy w Polsce będą szybciej szczepieni na SARS-CoV-2? Skorumpowany jak urzędnik w Czarnogórze? Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

PRAGA

Szczyt na ostatnią chwilę. Chiny zorganizują „w ostatniej chwili” szczyt z szefami państw Europy Środkowej i Wschodniej w Formacie 17+1. Odbędzie się on najprawdopodobniej w formie wideokonferencji w lutym, informuje portal „Hospodářské Noviny”. Informacja pojawiła się w przededniu zaprzysiężenia Joego Bidena na prezydenta USA.

Szczyt 17+1 to format współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej, Grecji i Bałkanów z Chinami. W przeszłości wzbudzał już szereg kontrowersji wśród międzynarodowych polityków.

Chiny zamierzają omówić „skuteczną walkę z pandemią” i zaoferować swoje szczepionki przeciwko SARS-CoV-2, twierdzą „Hospodářské Noviny”. Jednak gotowość do partycypacji w formacie 17+1 zmniejszyła się w ostatnich miesiącach, m.in. ze względu na pogarszającą się opinię Chin w związku z pandemią koronawirusa.

Europejczycy są podzieleni, jeśli chodzi o Inicjatywę Pasa i Szlaku – której głównym celem jest połączenie Azji z Europą poprzez budowę infrastruktury wzdłuż przybliżonych tras historycznego Jedwabnego Szlaku.

Serbowie, Rosjanie, Łotysze, Włosi i Polacy postrzegają projekt w pozytywnym świetle, jednak Czesi, Hiszpanie, Niemcy i Francuzi oceniają go negatywnie, wynika z badań przeprowadzonych jesienią 2020 roku przez Central European Institute of Asian Studia.

Według „Hospodářskich Novin” chińska dyplomacja jest obecnie bardzo aktywna w UE, ponieważ chce wpływać na relacje Wspólnoty z nową amerykańską administracją prezydenta elekta Joego Bidena.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Koronawirus: Chiny kończą 2020 r. ze wzrostem gospodarczym pomimo pandemii COVID-19

Rok 2020 r. potwierdził, że coraz silniejsze gospodarczo Chiny stają się asertywniejsze w polityce międzynarodowej. 

WARSZAWA

Prokuratorem być… Kilka dni temu rząd opublikował rozporządzenie, w którym wymieniono, kto ma być szczepiony na etapie 0 oraz etapie 1.

Zgodnie z nim, w ostatniej fazie pierwszego etapu szczepień znajdą się m.in. żołnierze, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, prokuratorzy i asesorzy prokuratury, funkcjonariusze CBA, SWW, SKW czy Służby Więziennej.

Ten właśnie zapis rozporządzenia wzbudził kontrowersje, ponieważ osoby chore przed 60. rokiem życia mają być szczepione dopiero na etapie 2. Jak pisze „Gazeta Wyborcza”, poza Cyprem żaden inny kraj UE nie umieścił mundurowych i agentów służb wśród osób szczepionych priorytetowo.

Powyższą decyzję skrytykował jednak m.in. główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban, który powiedział, że nie rozumie, dlaczego w pierwszej grupie są prokuratorzy i funkcjonariusze służb specjalnych

Według „Wyborczej”, „jeśli chodzi o prokuratorów, to wyjaśnienie jest inne. Szczepienie ich na etapie 1 „jest motywowane zapewnieniem ciągłości pracy prokuratury i sprawności działania państwa”. Według KRPM prokuratorzy są narażeni na zakażenie koronawirusem, bo „biorą udział w oględzinach na miejscach wypadków i przestępstw oraz w zakładach medycyny sądowej” oraz „mają częsty i bezpośredni kontakt z personelem medycznym i przedstawicielami służb mundurowych, którzy zostali w pierwszej kolejności zakwalifikowani do szczepień”. Decyzje rządu krytykuje opozycja.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Szczepienia przeciwko koronawirusowi w Polsce, Europie i na świecie – Zestawienie

Szczepienia przeciwko koronawirusowi – jak Polska wypada na tle Europy i świata?

PODGORICA

Korupcja jest wszędzie? Administracja państwowa Czarnogóry jest najbardziej skorumpowaną instytucją w kraju, wynika z badania przeprowadzonego przez Agencję ds. Zapobiegania Korupcji (ASK), podał INTELLINEWS.

Z badania wynika, że ​​27 proc. respondentów stwierdziło, że korupcja występuje głównie w administracji państwowej, 14,9 proc. wskazało służbę zdrowia, a 14,8 proc. władze miejskie. Ponadto 47,6 proc. ankietowanych stwierdziło, że słyszało od innych osób, że nakazano im wręczenie łapówki komuś w administracji państwowej, a jedna siódma respondentów stwierdziła, że ​​poproszono ich o łapówkę lub zaproponowała łapówkę w celu wykonania czynności prawnej.

Łapówki dawali głównie samozatrudnieni i rolnicy, ludzie mieszkający na południu lub o niskich dochodach.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Serbia i Czarnogóra spierają się o historię, co wywołało konflikt dyplomatyczny

Odmienna ocena wydarzeń sprzed ponad 100 lat doprowadziła do wydalenia z Czarnogóry serbskiego ambasadora.

BRUKSELA

Potrzeba przejrzystości. Wczoraj (19 stycznia) podczas debaty plenarnej, europosłowie wyrazili poparcie dla wspólnej strategii UE wobec szczepień przeciwko SARS-CoV-2. Podkreślali jednak potrzebę większej przejrzystości odnośnie zawieranych umów i programu dystrybucji szczepionek.

(Aleksandra Kuśnierkiewicz | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Parlament Europejski wzywa Komisję Europejską do większej transparentności ws. szczepionek

Europosłowie podkreślali potrzebę większej przejrzystości odnośnie zawieranych umów i programu dystrybucji szczepionek.

BERLIN

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ogłosiła, że przeciwepidemiczne restrykcje będą obowiązywać w jej kraju przynajmniej do 14 lutego. Wcześniej uzgodniła to z premierami krajów związkowych.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Niemcy przedłużają lockdown do połowy lutego

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ogłosiła, że przeciwepidemiczne restrykcje będą obowiązywać w jej kraju przynajmniej do 14 lutego.

PARYŻ

Francja zarabia na brexicie. Francja zyskała 170 mld euro do końca 2020 roku z powodu brexitu. „Pomimo pandemii przeniesiono już około 2,5 tys. miejsc pracy, a około pięćdziesiąt brytyjskich podmiotów wyraziło zgodę na przeniesienie aktywów o wartości co najmniej 170 mld euro do Francji do końca 2020 r.”, powiedział we wtorek szef Banku Francji (Banque de France) Francois Villeroy de Galhau. 

„Aktywnie się do tego przygotowywaliśmy i dziś na szczęście ciągłość działań finansowych jest zapewniona”, podkreślił szef Banku Francji, dodając, że w tym roku spodziewane są kolejne relokacje kapitału z Wielkiej Brytanii do Francji.

(Louise Rozès Moscovenko  | EURACTIV.fr)

Wielka Brytania: Rybacy ofiarami brexitu? Przekonują, że Boris Johnson ich oszukał

Powodem są skomplikowane procedury celne wprowadzone po brexicie.

HELSINKI | OSLO | SZTOKHOLM | MOSKWA

Restrykcje zagrażają stylowi życia rdzennych mieszkańców Północy. Zgodnie z oświadczeniem opublikowanym 15 stycznia przez Radę Samów – organizację pozarządową założona w 1956 r. – Finlandia, Szwecja, Norwegia i Rosja powinny uwzględniać i szanować prawa i styl życia rdzennych Lapończyków mieszkających na ich północnych terytoriach podczas wdrażania środków przeciwko COVID-19 i zamykania granic, napisano w oświadczeniu.

W wielu przypadkach wystąpiły bowiem poważne konsekwencje dla podstawowych praw Samów, napisano w oświadczeniu. Wiele rodzin mieszka i pracuje w regionach przygranicznych. Przekraczanie granic oraz inne dotychczasowe czynności stały się tymczasem utrudnione z powodu restrykcji.

Rada zwróciła się z pytaniem, dlaczego rodzinom mieszkającym na obszarach transgranicznych o niskim wskaźniku zakażeń, odmawia się prawa do spotkań z rodzinami i kontynuowania tradycyjnego życia, podczas gdy wysoce zainfekowane obszary na południu kraju mogą podróżować na północ.

Szacuje się, że w Norwegii, Szwecji i Finlandii ludność Samów wynosi od 60 tys. do 100 tys., podczas gdy w Rosji mieszka około 2 tys. Samów.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

„Krew Samów”: Dyskryminacja po skandynawsku

Szwecja i Norwegia kojarzą się z kulturą tolerancji i poszanowania praw człowieka. Mają jednak gorejącą plamę na tym wizerunku: lud Samów, znany w Polsce głównie jako Lapończycy. Oni jednak wolą tę pierwszą nazwę, bo „Lapończyk” zyskał w krajach skandynawskich konotację …

LONDYN

Bunt zażegnany. Rząd Borisa Johnsona ledwo uniknął porażki ws. głosowania dotyczącego ustawy handlowej po buncie 33 posłów Partii Konserwatywnej.

Parlamentarzyści zagłosowali stosunkiem 319 do 308 za usunięciem poprawki do ustawy handlowej, która zmusiłaby rząd do wycofania się z umów handlowych z krajami, które brytyjski Sąd Najwyższy uznał za winne łamania praw człowieka.

Poprawka, zgłoszona w związku z prześladowaniami Ujgurów przez Chiny, została poparta m.in. przez byłego przywódcę torysów Iaina Duncana Smitha czy ministrów Davida Davisa i Damiana Greena oraz Toma Tugendhata, przewodniczącego Komisji Specjalnej do Spraw Zagranicznych.

Opuszczając UE, Wielka Brytania planowała zawrzeć serię umów handlowych, ale parlamentarzyści chcieli zagwarantować, że ochrona praw człowieka zostanie uwzględniona w agendzie handlowej Londynu.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Brexit: Izba Gmin ratyfikowała umowę o wolnym handlu z UE. Jutro porozumienie podpisze Elżbieta II

Porozumienie zacznie obowiązywać wraz z końcem okresu przejściowego w relacjach Wielkiej Brytanii z UE.

DUBLIN 

Irlandzkie szpitale odnotowują spadek liczby pacjentów z COVID. Nowe dane pokazują, że liczba pacjentów leczonych z powodu koronawirusa w irlandzkich szpitalach spadła. Informacja pojawiła się po niedawnym wzroście liczby przypadków COVID-19 w tym kraju, w dużej mierze przypisywanym brytyjskiemu wariantowi wirusa, który został niedawno odkryty w Irlandii.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

Koronawirus: Irlandia i Walia ponownie wprowadzają lockdown

W Irlandii przez sześć tygodni zamknięte będą wszystkie lokale gastronomiczne oraz większość punktów usługowych. Otwarte jednak pozostaną szkoły. Walia zamknie puby i restauracje na ponad dwa tygodnie. Ograniczy też działanie szkół, a otwarte pozostaną tylko niezbędne sklepy.

 

Irlandzki lockdown rozpocznie się …

RZYM

Rząd trwa nadal. Włoski Senat przegłosował wotum zaufania dla gabinetu Giuseppe Contego. Koalicję poparło 156 senatorów, a przeciwko zagłosowało 140. Rząd tym samym nie zdołał zapewnić sobie większości absolutnej, ale to wystarczy, aby utrzymać się u władzy.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Włochy: Rząd Giuseppe Contego z wotum zaufania. Żółto-czerwona koalicja pozostanie u władzy

Koalicję rządzącą poparło 156 senatorów, a przeciwko zagłosowało 140. Do osiągnięcia przez rząd większości absolutnej zabrakło pięciu głosów.

MADRYT

Dłuższa pomoc państwa. Rząd Hiszpanii zatwierdził we wtorek wydłużenie mechanizmu regulacji pracy dla poszkodowanych przez koronakryzys, którzy zostali objęci programem ERTE. Na jego podstawie państwo wspiera zasiłkami osoby, które z powodu koronawirusa są nieobecne w miejscu pracy.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Madrycie minister pracy i polityki społecznej Yolanda Diaz zapowiedziała, że ERTE będzie obowiązywać do 31 maja 2021 r. ERTE miało przestać działać wraz z końcem stycznia br. Program obejmuje obecnie ponad 800 tys. osób.

W ramach ERTE pracodawca działający na terenie Hiszpanii zobowiązuje się do ponownego zatrudnienia pracowników na co najmniej 6 miesięcy. W okresie nieobecności załogi w firmie obniża on w naturalny sposób koszty pracy swojej spółki.

(Fernando Heller | EUROEFE/MADRID)

Hiszpania: Już prawie 9 mln osób bez pracy przez koronawirusa

Kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa mocno uderzył już w Hiszpanię. Liczba osób bez pracy w tym kraju przekroczyła 9 mln. To aż 40 proc. czynnych zawodowo Hiszpanów.

ATENY

Grecja głosuje za rozszerzeniem wód terytorialnych. Grecki parlament podejmie w środę decyzję o rozszerzeniu wód terytorialnych z 6 do 12 mil morskich na Morzu Jońskim. Greccy politycy jak i eksperci uważają, że to „dobry przykład skutecznej dyplomacji” ze strony Aten.

O planach poszerzenia wód terytorialnych na Morzu Jońskim po raz pierwszy poinformował premier Kyriakos Mitsotkais w sierpniu 2020 r. Ateny forsują tę legislację w okresie, w którym nasila się konflikt z Turcją o zasięg morskich granic Grecji i dostęp do złóż na wschodzie Morza Śródziemnego. Jednak obszar, o który Grecja chce powiększyć wody terytorialne, nie jest przedmiotem sporu z Turcją.

Mitsotakis powiedział w sierpniu deputowanym, że podejmując taką decyzję, Ateny zrywają z „dekadami bierności” w polityce zagranicznej.

(Alexandros Fotiadis, Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

Grecja się dozbraja. Kupi francuskie myśliwce i wydłuży służbę wojskową

Grecja modernizuje swoje siły zbrojne w związku z narastającym konfliktem z Turcją.

BUDAPESZT

Zakazane bajki. „Zachowanie niezgodne z tradycyjnymi rolami płciowymi”. Taką adnotację będą zawierać książki, których treść dotyczy tematyki LGBT. Nowe zasady węgierski rząd przedstawił we wtorek. To reakcja na publikację bajki dla dzieci opowiadającej o mniejszościach seksulanych.

Węgierski rząd powiedział, że akcja jest potrzebna, by uchronić konsumentów przed wprowadzeniem w błąd. To odpowiedź na publikację bajki przez organizację lesbijek „Labrisz”.

Grupa opublikowała bajkę „Kraina czarów jest dla wszystkich”. To opowieść o tematyce homoseksualnej. Jej autorzy twierdzą, że ma ona na celu nauczenie dzieci szacunku dla ludzi o innych orientacjach seksualnych.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Rada Europy: Sytuacja osób LGBTI w Polsce stale się pogarsza [RAPORT]

Homofobiczne wypowiedzi czołowych polityków wpływają na podsycanie atmosfery nienawiści wobec osób LGBTI, wskazuje Rada Europy.

SOFIA

Stabilne bezrobocie. Bezrobocie w Bułgarii utrzymało się w grudniu na stabilnym poziomie  pomimo ograniczeń nałożonych przez rząd na powstrzymanie pandemii. Odnotowano skromny wzrost o 0,8 proc. w porównaniu z grudniem 2019 r.

Stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 6,7 proc. To najlepszy bilans od zakończenia stanu wyjątkowego w dniu 13 maja 2020 r. Innymi słowy, na koniec 2020 r. zarejestrowanych było 220 292 bezrobotnych.

Według danych Eurostatu, najniższe bezrobocie na koniec listopada 2020 r. odnotował w Czechach – 2,9 proc., na drugim miejscu Polska – 3,3 proc., na 3. miejscu znalazła się Holandia – 4,0 proc., na 4. miejscu były Niemcy – 4,5 proc., na 5. miejscu Węgry – 4,5 proc., na 6. miejscu Malta z bezrobociem wynoszącym 4,8 proc., na 7. miejscu, Bułgaria z bezrobociem w wysokości 4,9 proc. i na 8. miejscu Słowacja z bezrobociem także na poziomie 4,9 proc.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Ekspert rynku pracy: Marnujemy „dobry kryzys” na potrzebne reformy [WYWIAD]

„Okazało się, że kryzys nie jest tak głęboki, by ośmielać do radykalnych reform”, mówi Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy.