Eurobarometr: Obywatele coraz bardziej ufają UE

European Parliament, źródło: Flickr, fot. European Parliament

European Parliament, źródło: Flickr, fot. European Parliament

Najnowsze badania dotyczące majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzone przez Eurobarometr wskazują, że obywatele z optymizmem patrzą na przyszłość UE. Zaufanie do struktur unijnych wśród respondentów coraz bardziej rośnie.

 

 

W ankiecie zorganizowanej przez Parlament Europejski wzięło udział blisko 28 tys. obywateli z 28 państw członkowskich. Jednym z powodów przeprowadzenia sondażu był wzrost frekwencji w wyborach do PE w 19 państwach. Ogólny udział obywateli w głosowaniu osiągnął najwyższy poziom od 1994 r. – 50,6 proc. Duże zainteresowanie wyborami do europarlamentu zostało odnotowane przede wszystkim wśród obywateli w wieku 18-24 lat, których udział wzrósł z 28 proc. (2014 r.) do 50 proc. (2019 r.).

Wybory do PE: Le Pen triumfuje we Francji, Zieloni drugą siłą w Niemczech

Wybory do Parlamentu Europejskiego zakończyły się we wszystkich państwach członkowskich. W niektórych z nich sondażowe wyniki okazały się zaskakujące. PE opublikował też prognozę rozkładu miejsc między frakcjami.
 

Według analityków PE, którzy oparli się na sondażach exit poll bądź na nieoficjalnych wynikach, …

Powody do głosowania

52 proc. respondentów przyznało, że głosowanie w wyborach europejskich uważa za swój „obywatelski obowiązek”. 18 proc. opiniodawców ma poczucie, że poprzez uczestnictwo w wyborach może mieć wpływ na kształt UE.

Wśród kluczowych powodów, które skłoniły obywateli do głosowania, znalazły się kwestie gospodarcze (44 proc.), zmiany klimatu (37 proc.) oraz prawa człowieka i demokracja (37 proc.). Kwestie gospodarcze okazały się ważne dla obywateli m.in. Grecji i Chorwacji. Zmiany klimatu przekonały do głosowania przede wszystkim mieszkańców Skandynawii – Danii i Szwecji. Z kolei promowanie praw człowieka i rządów prawa było główną przyczyną do głosowania dla Finów.

Rekordowa liczba ankietowanych – aż 56 proc. „wierzy, że ich głos liczy się w UE”. W tej kwestii największe zaufanie wyrazili obywatele Szwecji (86 proc.), Danii (81 proc.) i Holandii (76 proc.). Na piątym miejscu z wynikiem 68 proc. i wzrostem o 13 punktów procentowych w porównaniu z 2014 r. uplasowali się Polacy. Na końcu stawki znaleźli się Estończycy (30 proc.).

Eurobarometr: 87% Polaków docenia korzyści z członkostwa w UE

INFORMACJA PRASOWA

Aż 87% polskich respondentów uważa, że przynależność do Unii Europejskiej jest korzystna dla Polski – wynika z najnowszego unijnego badania opinii publicznej przeprowadzonego we wrześniu 2018.
 
Najnowszy Eurobarometr, badający stosunek obywateli państw członkowskich do UE, wskazuje na rosnące poparcie społeczne …

Obywatele dostrzegają korzyści z członkostwa

68 proc. obywateli uznało, że ich kraje odnotowały znaczne zyski w związku z przystąpieniem do struktur unijnych. Korzyści z członkostwa w UE najbardziej docenili obywatele Litwy (91 proc.), Irlandii (89 proc.), Estonii (87 proc.) oraz Polski (86 proc.). Najmniejsze zadowolenie panuje wśród obywateli Włoch (42 proc.).

44 proc. respondentów przyznało, że ufa UE, co stanowi najwyższy odsetek od blisko dekady. Mimo zdecydowanego wzrostu liczba ta nadal znacznie odbiega od poziomu zaufania, jakim obywatele darzyli struktury unijne przed wybuchem kryzysu finansowego w 2008 r. W 2007 r. 52 proc. twierdziło, że wierzy w UE, podczas gdy w 2009 r. odsetek ten spadł do 49 proc.

Londyn: Opuścimy UE 31 października. Z umową lub bez

Brytyjski minister ds. brexitu odbył rozmowę z szefem unijnego zespołu negocjacyjnego. Poinformował go, że Wielka Brytania nie będzie się już starać o kolejne opóźnienie wyjścia z Unii Europejskiej. Dodał, że stanie się tak bez względu na to czy umowa brexitowa …

Najbardziej nieufni

Zgodnie z wynikami badań najmniejsze zaufanie do UE mają obywatele Wielkiej Brytanii. Jedynie 29 proc. Brytyjczyków deklaruje, że pokłada nadzieje w Brukseli. Poza Londynem najbardziej sceptycznie do UE są nastawieni obywatele Francji (33 proc.) i Włoch (37 proc.).

Grecy również wykazują niewielki optymizm względem struktur unijnych. Grecja to jedyne państwo, w którym więcej obywateli jest nastawionych negatywnie (51 proc.) niż pozytywnie (45 proc.) do UE. Nawet różnica między eurosceptyczną a euroentuzjastyczną częścią brytyjskiego społeczeństwa jest mniejsza niż w Grecji i stanowi zaledwie jeden punkt procentowy (47 proc./46 proc.).

Z sondażu wynika, że zaufanie względem Brukseli przewyższa to względem rządów krajowych o około 10 punktów procentowych. 34 proc. obywateli UE przyznało, że bardziej ufa parlamentom narodowym.

Hiszpania: Socjaliści ze wzrostem poparcia. Nowe wybory opłacą się Sanchezowi?

Rządząca za sprawą mniejszościowego gabinetu Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) zyskała według najnowszego sondażu 12,6 punktów procentowych poparcia. Gdyby wybory odbyły się teraz, to socjaliści nie musieliby szukać koalicjantów do rządzenia.
 

W kwietniowych wyborach PSOE uzyskało 28,7 proc. poparcia, co przełożyło …

Największe problemy

Na czele listy wyzwań, z jakimi zmaga się UE znalazła się imigracja, która została wspomniana przez 34 proc. ankietowanych. Jest to największy problem dla respondentów z Malty, Czech, Estonii, Słowenii i Holandii.

Coraz więcej opiniodawców (22 proc.) wskazywało, że zmiany klimatu są głównym problemem zjednoczonej Europy. Dla obywateli Danii, Irlandii, Finlandii i Szwecji zmiany klimatyczne są poważniejszym wyzwaniem niż migracje.

40 migrantów dotarło na Maltę. Trafią do innych państw UE

Należący do niemieckiej organizacji humanitarnej Sea Eye statek „Alan Kurdi” z 40 migrantami na pokładzie przekazał swoich pasażerów władzom Malty. Rząd tego kraju zgodził się na to pod warunkiem, że pasażerowie statku trafią do innych państw członkowskich UE. Porozumienie w …

Pełny raport, który w barzdiej kompleksowy sposób zaprezentuje nastroje panujące wśród obywateli UE po ostatnich wyborach do PE, zostanie opublikowany we wrześniu 2019 r.