Węgry: „Przyjmiemy euro dopiero gdy się wzbogacimy”. Czyli kiedy?

65 proc. Węgrów popiera zastąpienie forinta na euro.

65 proc. Węgrów popiera zastąpienie forinta na euro. / The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Jaka jest granica PKB na mieszkańca, od której węgierski rząd rozważy przyjęcie euro? Co na temat wspólnej waluty sądzą Węgrzy? Dlaczego słowacki minister gospodarki uważa Fundusz Odbudowy UE za „szaleństwo”? Gdzie w Niemczech pojawiło się kolejne ognisko koronawirusa? Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BUDAPESZT

Nieśpieszno do euro. Węgry przystąpią do strefy euro dopiero, gdy osiągną 85-90 proc. przeciętnego PKB na głowę mieszkańca krajów Europy Zachodniej, poinformował na czwartkowej (25 czerwca) konferencji prasowej szef kancelarii premiera Gergely Gulyas.

„Argumenty przemawiające za przyjęciem wspólnej waluty są słabsze niż przeciwko, dopóki węgierskie PKB na głowę mieszkańca nie osiągnie 85-90 proc. średniej w Europie Zachodniej”, stwierdził Gulyas. Obecnie ten poziom wynosi 70 proc. PKB, wynika z danych Eurostatu.

Z ostatniego sondażu opinii publicznej przeprowadzonego przez pracownię Pulzus Kutató dla portalu Napi.hu wynika, że dwie trzecie Węgrów opowiada się… za jak najszybszym przyjęciem euro w kraju. 65 proc. badanych odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy poparliby jak najszybszą zmianę forinta na euro.

Jednak na Węgrzech, podobnie jak w Polsce, nie toczy się obecnie żywa dyskusja na temat wspólnej waluty. Inaczej jest w Bułgarii i Chorwacji, które sposobią się do dołączenia do grona 19 państw strefy euro.

Poniżej przypominamy niedawną rozmowę z dr Krzysztofem Biegunem z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, który analizował korzyści i wady przyjęcia wspólnej waluty.

(Mateusz Kucharczyk| EURACTIV.pl)

Czy euro się Polsce opłaca?

Pozostawanie poza strefą euro to straty „tu i teraz” dla polskiej gospodarki – mówi w rozmowie z EURACTIV.pl dr Krzysztof Biegun.

Sprzęt potrzebny, ale czy w takiej ilości? Rząd nabył 16 tys. respiratorów za kwotę 850 mln euro. To dwukrotnie więcej niż szacowali eksperci, którzy przewidywali, że 10 tys. tych urządzeń powinno okazać się wystarczające, poinformował portal 444.hu. Rząd uzasadnił zakup chęcią upewnienia się, że na Węgry dotrze przynajmniej 10 tys. urządzeń, o które w obecnej sytuacji nie jest łatwo na światowych rynkach.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

TSUE: Węgierska ustawa o organizacjach pozarządowych niezgodna z prawem UE

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł o niezgodności węgierskiej ustawy o organizacjach pozarządowych z 2017 r.

BRATYSŁAWA

Fundusz Odbudowy to szaleństwo. Jako niebezpieczny i ryzykowny dla Europy określił w wywiadzie dla portalu postoj.sk słowacki minister gospodarki Richard Sulik Fundusz Odbudowy UE.

Minister powiedział, że uwspólnotowienie długu jest szaleństwem. Jego zdaniem takie podejście zemści się z czasem, ponieważ inwestorzy w końcu stracą zaufanie do euro przez wzgląd na poziom zadłużenia krajów Południa kontynentu.

„Włochy, które zaciągają największy dług i dokonują najmniejszych reform, otrzymają największą pomoc o wartości 80 mld euro”, powiedział minister wyraźnie niezadowolony takim podziałem środków. 

Sulik twierdzi, że FO UE nie przyczyni się do zreformowania włoskiej gospodarki.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Pandemia koronawirusa: Unia Europejska zda egzamin z solidarności?

Sposób w jaki Unia Europejska zareaguje na kryzys gospodarczy będzie testem bojowym dla nowej Komisji oraz integracji europejskiej.

BERLIN

Pomoc zatwierdzona. 98 proc. udziałowców największego europejskiego przewoźnika lotniczego Lufthansy zatwierdzili, mimo obaw do ostatniej chwili o zablokowanie umowy, w czwartek przyjęcie państwowej pomocy wartej 9 mld euro. Umowę zatwierdziła także Komisja Europejska. Środki pozwolą firmie na przetrwanie koronawirusowego kryzysu.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Komisja Europejska zatwierdziła miliardy pomocy dla Lufthansy. Do czego zobowiązał się przewoźnik?

Lufthansa, największy europejski przewoźnik lotniczy, który planuje zwolnić ponad 20 tys. pracowników, otrzyma wielomiliardowe wsparcie od niemieckiego rządu.

Nowe ognisko wirusa. U 45 pracowników zakładu mięsnego w Wildeshausen (Dolna Saksonia) potwierdzono pozytywny wynik testu na koronawirusa. Testy przeprowadzono łącznie wśród 1115 pracowników. 

To już kolejny zakład przetwórstwa mięsnego w Niemczech, w którym w ostatnich dniach wykryto nowe ognisko koronawirusa SARS-CoV-2. Do 30 czerwca kwarantanną objęto zamieszkiwany przez ponad 370 tys. ludzi powiat Guetersloh, gdzie w lokalnej rzeźni w miejscowości Rheda-Wiedenbrueck wykryto ognisko zakażenia koronawirusem, poinformował we wtorek (23 czerwca) premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet. Więcej o sytuacji w Guetersloh piszemy poniżej.

(Sarah Lawton, Britta Weppner | EURACTIV.de)

Niemcy: Nowe ognisko koronaiwrusa. Władze przywracają lockdown.

Nowym ogniskiem koronawirusa SARS-CoV-2 w Niemczech są zakłady mięsne w powiecie Guetersloh.

BRUKSELA

Zbadają działania rządu. Parlament przegłosował powołanie komisji, która zweryfikuje decyzje podejmowane przez rząd w trakcie pandemii koronawirusa. W komisji znajdzie się 17 członków i będzie wspierana przez grono ekspertów. Wstępny raport ma być gotowy w ciągu 2 miesięcy, tak by po wakacjach komisja mogła rozpocząć obrady. W razie potrzeby jej prace mogą zostać przekształcone w komisję śledczą, jeżeli wykryte zostaną uchybienia w działaniu organów publicznych.

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

Belgia łagodzi restrykcje, ale do normalności jeszcze daleko

Jakie konkretnie zmiany czekają Belgów od 8 czerwca?

PARYŻ/HAGA

Miliardy dla KLM. Niedawna wizyta Emmanuela Macrona w Hadze zaowocowała dość szybkim osiągnięciem porozumienia w sprawie linii lotniczych KLM. Air-France oraz KLM tworzą od 2004 r. jeden z największych holdingów lotniczych na świecie. Holenderski rząd ma przeznaczyć 4 mld euro na ratowanie firmy w formie pożyczek i bezpośredniego dokapitalizowania. Informację podała agencja Reutersa.

Konsultacje Macron – Rutte. Jest postęp w sprawie Funduszu Odbudowy?

Prezydent Emmanuel Macron spotkał się w Hadze z premierem Markiem Rutte. Według źródeł w Pałacu Elizejskim rozmowy przyniosły postęp kwestii Funduszu Odbudowy.

HELSINKI

Między młotem a kowadłem. Sytuacja epidemiologiczna w Finlandii poprawia się z dnia na dzień. Przybywa stosunkowo mało nowych zakażeń koroanwirusem. Co innego u sąsiadów.

Według oficjalnych statystyk w Rosji liczba infekcji w czwartek (25 czerwca) osiągnęła 613 994. Tego dnia potwierdzono kolejnych 7 tys. zakażeń. Obecna oficjalna liczba ofiar śmiertelnych wynosi około 9 tys.

W wywiadzie dla fińskiej telewizji publicznej (YLE) szefowa MSW Maria Ohisalo (Zieloni) przyznała, że przywrócenie normalnego ruchu granicznego z Rosją, a więc i turystyki, będzie jedną z ostatnich rzeczy na jakie zdecyduje się rząd biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną w tym kraju.

W Szwecji liczba zakażeń koronawirusem powiększyła się w czwartek do ponad 62 tys. Zanotowano łącznie 5,2 tys. zgonów. Niepokoi zwłaszcza sytuacja w północnej Szwecji, w gminie Gällivare, gdzie w ostatnich kilku dniach potwierdzono 300 nowych infekcji, Łącznie to już 1,1 tys., a do połowy maja w tym regionie nie było ich niemal wcale. Finowie zaoferowali pomoc Szwedom. Helsinki są gotowe na przyjęcie najciężej chorych do swoich szpitali.

Do czwartku (25 czerwca) w Finlandii potwierdzono łącznie 7,1 tys. zakażeń koronawirusem, z czego 327 osób zmarło. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Otwarcie granic dla turystów z Europy. Czy na liście jest Polska?

Rząd Finlandii ogłosił we wtorek (23 czerwca) plan uchylenia od 13 lipca obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny dla turystów, przybywających z 12 krajów europejskich.

RZYM

Trudny powrót do szkoły. Podczas gdy premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że od września dzieci i młodzież wrócą do szkół, szef włoskiego rządu Giuseppe Conte jest bardziej powściągliwy w tej sprawie. „Potrzebujemy czasu, aby zapewnić bezpieczeństwo uczniów”, podkreślił polityk.

Rząd rozmawia ze związkowcami oraz lokalnymi władzami nad przygotowaniem planu wznowienia zajęć edukacyjnych od września. „Zrobimy wszystko, aby być przygotowani”, zapewnił Conte.

Włoskie samorządy chciałyby większej pomocy państwa dla przygotowania placówek edukacyjnych do stacjonarnego nauczania w dobie pandemii koronawirusa. Mówił o tym w czwartek (25 czerwca) m.in. Stefano Bonaccini, prezydent Emilii-Romagni. „Potrzebujemy co najmniej 2 mld euro. Bez tych środków niewiele możemy zrobić”. Polityk centrolewicowej Partii Demokratycznej zagroził zerwaniem współpracy z rządem w przypadku niespełnienia tego postulatu. 

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Koniec konsultacji ws. odbudowy gospodarki. Jakie są priorytety rządu?

Podstawą włoskiego Planu Odbudowy będą projekty infrastrukturalne, inwestycje w nowe technologię i cyfryzację oraz transformacja energetyczna z większym udziałem OZE.

PRAGA

Więcej cyberzagrożeń. Liczba cyberataków wzrosła w Czechach podczas pandemii koronawirusa o jedną trzecią, powiedział Karel Řehka, dyrektor Czeskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informacji (NCISA). Około połowa z wykrytych przypadków dotyczyła oprogramowania ransomware, czyli blokowania dostępu do systemu użytkownika w celu wymuszenia opłaty za powrót do stanu pierwotnego.  

(Lukáš Hendrych | EURACTIV.cz)

Czechy: Premier Andrej Babiš zarzuca Parlamentowi Europejskiemu ingerowanie w wewnętrzne sprawy kraju

Premier Andrej Babiš uważa, że rezolucja Parlamentu Europejskiego ingeruje w sprawy, które znajdują się w wyłącznej kompetencji krajowych organów.

BUKARESZT

Tajemnice szefa banku centralnego. Mugur Isărescu, szef banku centralnego Rumunii, mierzy się z zarzutami o współpracę z tajną policją przed upadkiem Nicolae Caucescu. To nie pierwszy raz, gdy Isărescu odrzuca oskarżenia o pracę na rzecz Securitate. 

Instytucja odpowiedzialna za analizę przepastnych archiwów tajnej policji – Consiliul Național pentru Studierea Arhivelor Securității, CNSAS – twierdzi, że szef banku centralnego był informatorem Securitate w latach 1979-1989 r. Isărescu miał korzystać z przydomka „Manole”. 

Mugur Isărescu kieruje Narodowym Bankiem Rumunii od 1991 r., z krótką przerwą w latach 1999-2000, gdy pełnił funkcję szefa rządu. 

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

Tymczasem Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w czwartek (25 czerwca) potwierdzono 460 kolejnych przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. To największa liczba infekcji w ciągu 24 godzin od 22 kwietnia. Od początku epidemii potwierdzono ponad 25 tys. zakażeń i ponad 1,5 tys. zgonów. Wyzdrowiało już 17,9 tys. osób. Liczba zakażeń znacznie wzrosła w ostatnich tygodniach po poluzowaniu społecznych restrykcji.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

Koronawirus: Rumunia znosi kolejne ograniczenia

Jakie kolejne ograniczenia zostaną zniesione w Rumunii?

ZAGRZEB

Więcej przypadków na koronawirusa notuje się również w Chorwacji. W czwartek potwierdzono kolejnych 95 infekcji. Większość z zakażonych przechodzi chorobę COVID-19 bezobjawowo. 

Z powodu tego trendu eksperci przypuszczają, że wirus traci dotychczasową siłę. W tej chwili w Chorwacji nie ma pacjentów korzystających z pomocy respiratorów. 

(Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

Chorwacja: Już prawie 50 tys. turystów od czasu otwarcia granic

Chorwacja jako pierwszy kraj w UE całkowicie wznowiła pracę branży turystycznej.

LUBLANA

Więcej wniosków o azyl. Liczba wniosków o azyl w Słowenii w 2019 r. wzrosła o 33 proc. do 3820, podczas gdy całkowity wzrost dla wszystkich państw członkowskich UE wyniósł 11 proc. do 738 425, poinformował w czwartek (25 czerwca) przez Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu ( EASO).

(Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

Migracje: Kraje Grupy Wyszehradzkiej przeciwko przymusowej relokacji uchodźców

Ministrowie spraw wewnętrznych zaproponowali inne rozwiązania w ramach negocjowanego Paktu w sprawie migracji i Azylu.

PRISZTINA

Gra polityczna? Oskarżenie prezydenta Kosowa o zbrodnie wojenne jest polityczną bombą dla Kosowa i Bałkanów, twierdzi Carl Bildt, były premier Szwecji i szef MSZ (2006-2014 r.) tego kraju. 

Prezydent Kosowa Hashim Thaci, został oskarżony w środę (24 czerwca) przez Specjalną Izbę Sądową Kosowa (KSC) trybunału w Hadze o popełnienie zbrodni wojennych.

Szwed pracujący obecnie dla Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR) twierdzi, że nagłe oskarżenie może mieć związek z podejrzeniami o próbę zmobilizowania Donalda Trumpa przez Thaciego do likwidacji KSC.

W sobotę (27 czerwca) miało dość z inicjatywy prezydenta USA do rozmów przywódców Kosowa i Serbii w Białym Domu. Do rozmów nie dojdzie, ponieważ w związku z sytuacją w kraju również premier Kosowa Avdullah Hoti zrezygnował z wyjazdu do Waszyngtonu.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)

Kosowo: Prezydent Thaci oskarżony o zbrodnie wojenne. Premier Hoti nie jedzie do USA

Prezydent Kosowa Hashim Thaci został oskarżony o popełnienie zbrodni wojennych. Polityk miał w sobotę rozmawiać w Waszyngtonie z prezydentem Serbii Aleksandarem Vučiciem.