Estoński minister: „Ukraina koniem trojańskim w Europie”

Minister spraw wewnętrznych Estonii Mart Helme (z prawej) z ambasadorem RP w Tallinie, Grzegorzem Kozłowskim / Zdjęcie via twitter @PLinEstonia

Estoński dwugłos w sprawie obywateli Ukrainy. Minister spraw wewnętrznych chciałby zniesienia wiz dla Ukraińców. To nie jest oficjalne stanowisko rządu, przekonuje MSZ, podkreślając że podobny krok byłby sprzeczny z interesem kraju.

 

Minister spraw wewnętrznych Estonii, Mart Helme, będący jednocześnie przewodniczącym antymigracyjnej Konserwatywnej Partii Ludowej (EKRE) polecił w ubiegłym tygodniu sprawdzić czy Estonia mogłaby zawiesić ruch bezwizowy dla obywateli Ukrainy. Minister ma w planach złożyć w parlamencie stosowną inicjatywę ustawodawczą. Jednak stanowisko szefa resortu spraw wewnętrznych jest odosobnione w estońskim rządzie. Na wypowiedź szybko zareagował tamtejszy MSZ, odcinając się od kontrowersyjnej wypowiedzi.

Estonia i Litwa przeciwko rosyjskim paszportom dla mieszkańców Donbasu

Państwa bałtyckie zdecydowanie opowiadają się przeciwko destabilizacji Ukrainy. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Estonii podjęło 5 sierpnia decyzję o nieuznaniu paszportów wydawanych przez Rosję mieszkańcom obwodów ługańskiego i donieckiego. Z kolei Litwa pracuje nad przekonaniem Unii Europejskiej do ustanowienia wspólnej polityki w …

„Koń trojański Europy”

„Ukraińcy są rosyjskim koniem trojańskim dla Europy, ponieważ ci, którzy tu przyjeżdżają nie są Ukraińcami, ale Rosjanami lub zrusyfikowanymi Ukraińcami. Rosnąca presja migracyjna ze wschodu jest dla nas bardzo niebezpieczna” – powiedział Halme estońskim dziennikarzom. To kolejna z wielu wypowiedzi estońskiego ministra skierowana przeciwko obywatelom Ukrainy, których posądza o zabieranie pracy miejscowym.

Jednak wypowiedzieć lidera EKRE nie spotkała się z poparciem innych członków koalicyjnego rządu kierowanego przez Jüriego Ratasa. Szybko zareagował także tamtejszy MSZ. Szef dyplomacji Urmas Reinsalu podkreślił że „zniesienie ruchu bezwizowego dla obywateli Ukrainy jest niemożliwe i sprzeczne z interesem Estonii”. Reinsalu dodał, że „oprócz spełnienia obiektywnych warunków przez Ukrainę, decyzja ta była politycznym sygnałem Unii Europejskiej, a wycofanie się z niej nie jest zgodne z interesem wspierania integracji Ukrainy ze Wspólnotą”.

Estonia i Łotwa bliżej niezależności energetycznej od Rosji

Bałtyckie państwa finalizują trzeci etap dużego projektu energetycznego uniezależniającego je od rosyjskiego systemu. Dla Łotwy i Estonii to priorytetowa inwestycja, która we wrześniu połączy oba państwa linią energetyczną długości 176 km.
 

 

Historia i geografia wciąż determinują współczesność państw bałtyckich. Życie w …

Nie tak wielu migrantów

Estonia, podobnie jak inne państwa europejskie mierzy się z problemem demograficznym. Populacja licząca 1,3 mln stale maleje, głównie z powodu migracji zarobkowej wysoko wykwalifikowanych pracowników do krajów, takich jak Francja czy Niemcy. W ostatnich latach do Estonii przybyło wiele osób z Ukrainy, głównie wykonujących prace w branży budowlanej, jednak wedle statystyk prezentowanych przez Estoński Urząd Statystyczny (ES) nie są to tysiące osób, wbrew informacjom powielanym przez Marta Helme.

W 2018 r. 940 obywateli Ukrainy otrzymało pozwolenie na pracę w Estonii. W poprzednich latach ta liczba także wynosiła mniej niż tysiąc pozytywnie rozpatrzonych wniosków. Z danych ES w 2018 r. mieszkało 23,3 Ukraińców. To 1,76 proc. całkowitej liczby mieszkańców kraju.

Emmanuel Macron mówi o zmniejszeniu strefy Schengen

Wraca temat relokacji uchodźców na terenie Unii Europejskiej. Jak podaje RMF24.pl, francuski prezydent Emmanuel Macron stwierdził, że strefa Schengen mogłaby być mniejsza – bez państw, które nie chcą wziąć odpowiedzialności za przybyłych do Europy uchodźców i nie zgadzają się na …

„Hamulec bezpieczeństwa”

Gdyby estońskiemu ministrowi udało się przekonać koalicyjnych partnerów do próby zablokowania wjazdu obywateli Ukrainy na terytorium kraju, Tallin – po przegłosowaniu ustawy w Riigikogu  – musiałby podjąć stosowne kroki administracyjne na poziomie UE. Mowa o tzw. hamulcu bezpieczeństwa, z którego w czerwcu skorzystała Holandia w stosunku do mieszkańców Albanii.

Haga po przegłosowaniu w kwietniu w parlamencie uchwały wzywającej do zawieszenia ruchu bezwizowego dla Albańczyków, złożyła notyfikację Komisji Europejskiej. Kolejnym krokiem jest poinformowanie o inicjatywie rządu członka strefy Schengen Rady UE oraz Parlamentu Europejskiego. Następnie notyfikacja jest analizowana przez Komisję. Zgodnie z unijnymi regulacjami, przywrócenie obowiązku wizowego dla obywateli państwa trzeciego możliwe jest w przypadku znacznego wzrostu liczby migrantów w tego kraju, którym odmówiono wjazdu na terytorium UE.

Inna ewentualność dotyczy większej liczby nieuzasadnionych wniosków lub brak woli współpracy państwa trzeciego w dziedzinie readmisji migrantów. Ostateczna decyzja jest podejmowana przez państwa UE w oparciu o wniosek KE. Możliwe jest tymczasowe zawieszenie ruchu bezwizowego na 9 miesięcy lub na dłużej w przypadku braku poprawy.

Ruch bezwizowy dla obywateli Ukrainy w strefie Schengen obowiązuje od czerwca 2017 r. Mogą oni wjechać na terytorium UE na 90 dni na każde pół roku, zarówno w celach biznesowych, jak i turystycznych.

W 2018 r. spadła liczba wniosków o azyl w Europie

W 2018 r. zmniejszyła się liczba wniosków o azyl polityczny w Europie, trzeci rok z rzędu osiągając poziom sprzed kryzysu. W pierwszych pięciu miesiącach 2019 r. odnotowano  jednak ponowny wzrost, który jest napędzany przez uchodźców z Ameryki Południowej.
 

Przedwczoraj (24 czerwca) …