Geograficzny środek Europy. Estonia włącza się do gry / STOLICE

Estonia, Finlandia, Unia Europejska, pandemia, szczepienia, Fundusz Odbudowy, COVID19, Komisja Europejska,

Estońska wyspa Saaremaa planuje odsłonić pomnik oznaczający wyspę jako „geograficzne środek Europy”. Jednak do podobnego zaszczytu aspiruje już od dawna co najmniej kilka miast z pięciu państw Europy Środkowo-Wschodniej: Litwy, Ukrainy, Słowacji, Białorusi i Polski. / Foto via [Shutterstock/maloff]

Estońska wyspa Saaremaa chce zostać geograficznym środkiem Europy. Jeszcze dziś Rada Ministrów ma przyjąć Krajowy Plan Odbudowy będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. Węgry i Serbia będą uznawać swoje zaświadczenia o ochronie przed koronawirusem. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

TALLINN | WILNO

Gdzie jest geograficzny środek Europy? Estońska wyspa Saaremaa planuje odsłonić pomnik oznaczający wyspę jako „geograficzne środek Europy”. Jednak do podobnego zaszczytu aspiruje już od dawna co najmniej kilka miast z pięciu państw Europy Środkowo-Wschodniej: Litwy, Ukrainy, Słowacji, Białorusi i Polski.

„Latem do miejscowości Mõnnuste przyjeżdżają turyści i pytają o drogę do środka Europy”, powiedziała w rozmowie z estońską telewizją publiczną ERR Tiina Saare z lokalnego samorządu.

Agencje rozwoju turystyki regionu Saaremaa od dawna promują estońską wyspę jako geograficzne centrum Europy.

Według Radia Wolna Europa tytuł może mieć symboliczną wartość dla krajów znajdujących się kiedyś zza żelazną kurtyną, które chcą być postrzegane jako trwała część Europy.

Na Litwie symboliczny geograficzny środek Europy znajduje się w wiose Girijos, około 26 kilometrów od Wilna. W 2004 r. z okazji przystąpienia kraju do Unii Europejskiej odsłonięto tam okolicznościowy pomnik. 

Geograficzny środek Europy jest trudny do jednoznacznego wyznaczenia, a jego położenie można wskazać przy wykorzystaniu różnych kryteriów. W Polsce to Suchowola na Podlasiu uważana jest za geograficzny środek Europy.

Okoliczność upamiętnia ustawiony w centrum miasteczka okolicznościowy głaz. Miasto podaje na swojej stronie internetowej, że za geograficzny środek Europy Suchowola jest uznawana od 1775 r. Stało się to za sprawą kartografa króla Stanisława Augusta PoniatowskiegoSzymona Antoniego Sobiekrajskiego, który przeprowadził stosowne wyliczenia na ten temat.

(Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)

Estonia gotowa zaoferować azyl Aleksiejowi Nawalnemu

Wczoraj w Rosji zorganizowano wiece poparcia dla Aleksieja Nawalnego.

WARSZAWA

Bez opóźnień. Jeszcze dziś (30 kwietnia) Rada Ministrów ma przyjąć Krajowy Plan Odbudowy będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. Następnie planowane jest przesłanie go do Komisji Europejskiej. Termin złożenia KPO do KE mija dziś (30 kwietnia).

KPO musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro. Na tę kwotę składa się 23,9 mld euro dotacji i 34,2 miliarda euro pożyczek.

W Polsce KPO będzie miało formę uchwały rządu, która nie podlega dalszej procedurze legislacyjnej w parlamencie. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, który koordynował m.in. konsultacje nad KPO zapewnił wczoraj (29 kwietnia), że dokument zostanie wysłany do KE zgodnie z terminem.

Tymczasem Sejm zbierze się we wtorek 4 maja na dodatkowym posiedzeniu, by zająć się projektem ustawy o ratyfikacji unijnej decyzji dotyczącej Funduszu Odbudowy – uzgodniono na wczorajszym  posiedzeniu Konwentu Seniorów i Prezydium Sejmu. Według wicemarszałka Piotra Zgorzelskiego (PSL) obozowi rządzącemu chodzi o jak najszybsze “dopchnięcie kolanem” ratyfikacji Funduszu Odbudowy. Szczegóły poniżej.

(EURACTIV.pl)

Po majówce dodatkowe posiedzenie Sejmu ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy

Sejm zbierze się we wtorek 4 maja na dodatkowym posiedzeniu, by zająć się projektem ustawy o ratyfikacji unijnej decyzji dotyczącej Funduszu Odbudowy.

BELGRAD | BUDAPESZT

Uznawanie zaświadczeń. Węgry zawarły umowy z Serbią i Czarnogórą o wzajemnym uznawaniu zaświadczeń o ochronie przed koronawirusem, oświadczył wczoraj (29 kwietnia) szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto w mediach społecznościowych.

Dzięki temu od piątku zaszczepieni obywatele tych krajów będą mogli wjeżdżać na Węgry bez kwarantanny i odwrotnie. Minister dodał, że rozpoczęto również uzgodnienia w tej sprawie z Grecją i Izraelem.

Wcześniej w czwartek szef kancelarii premiera Gergely Gulyas oznajmił, że rząd Węgier upoważnił ministra spraw zagranicznych do zawierania dwustronnych umów z innymi państwami o uznawaniu zaświadczeń o ochronie przed koronawirusem. Zapewnił, że Węgry będą zawierać umowy o wzajemnym uznaniu zaświadczeń z każdym krajem, który jest na to otwarty.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com)

Węgry: Viktor Orban zmienia sposób funkcjonowania uniwersytetów. „To wojna ideologiczna”

Według rządu reforma umożliwi „sprawniejsze zarządzanie” uczelniami.

PARYŻ

Cztery kroki do końca pandemii. Prezydent Emmanuel Macron przedstawił wczoraj (29 kwietnia) czterostopniowy plan znoszenia obostrzeń związanych z pandemią. Mimo wciąż wysokiego poziomu zakażeń i dużej liczby hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 Francja chce rozpocząć wychodzenie z częściowego lockdownu. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Francja znosi kolejne obostrzenia. Czterostopniowy plan odmrażania gospodarki

Mimo wciąż wysokiego poziomu zakażeń i dużej liczby hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 Francja chce rozpocząć wychodzenie z częściowego lockdownu.

 

HELSINKI | TALLINN

103 kilometry podmorskiego tunelu. Podmorski tunel kolejowy mógłby skrócić czas podróży między Helsinkami a Tallinem z dwóch godzin przeprawą promową do 30 minut. Projekt pod nazwą FinEst Link jest coraz bliżej realizacji, ale nadal potrzebuje finansowania. Jego koszt szacuje się na kilkanaście miliardów euro.

W poniedziałek (26 kwietnia) minister transportu i komunikacji Finlandii Timo Harakka oraz estoński minister gospodarki i infrastruktury Taavi Aas podpisali protokół ustaleń obu państw w sprawie budowy podziemnego tunelu.

Rządy obu państw są zainteresowane rozwijaniem dwustronnej współpracy transportowej, promowaniu dużych projektów infrastrukturalnych – w tym podmorskiego połączenia kolejowego między stolicami państw – linią Rail Baltica, czyli połączenia torowego między Warszawa, Kownem, Rygą, Tallinnem i Helsinkami czy korytarza sieci bazowej TEN-T Morze Północne – Bałtyk, który łączy Finlandię, Estonię Łotwę, Litwę, Polskę z portami w Belgii, Holandii i w Niemczech).

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Francja likwiduje część lotów krajowych. Stawia na kolej

Francja wprowadza zakaz krótkodystansowych lotów na trasach krajowych w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

RZYM

Włoski Krajowy Plan Odbudowy gotowy dla Komisji Europejskiej. Krajowy Plan Odbudowy został ostatecznie zatwierdzony wczoraj (29 kwietnia) przez Radę Ministrów i jeszcze dziś zostanie przekazany Komisji Europejskiej, zgodnie z terminem wyznaczonym przez organ wykonawczy UE. O szczegółach włoskiego KPO więcej poniżej. 

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Mario Draghi zaprezentował Krajowy Plan Odbudowy. Jak Włochy chcą wydać miliardy euro z UE?

To – zgodnie ze słowami włoskiego premiera – największy wysiłek modernizacyjny dla kraju od czasu II wojny światowej. 

MADRYT

Wysokie bezrobocie. Z opublikowanych wczoraj (29 kwietnia) danych Krajowego Urzędu Statystycznego w Madrycie (INE), wynika że bezrobocie w Hiszpanii wynosi 15,9 proc. Według INE pod koniec marca w 47-milionowej Hiszpanii było łącznie 3,65 mln bezrobotnych, a także 650 tys. osób tymczasowo zwolnionych z pracy. Utrzymywanie ich etatów wspiera państwo.

(EUROEFE)

SURE: Miliardy z Unii Europejskiej na walkę z bezrobociem. Dla kogo najwięcej środków?

Ursula von der Leyen podkreśla, że nadrzędnym celem jest zachowanie miejsc pracy w krajach UE.

 

PRAGA

Reakcja Parlament Europejskiego. Europosłowie wezwali wczoraj (29 kwietnia) kraje UE do wydalania rosyjskich dyplomatów w geście solidarności z Czechami. Domagają się wstrzymania budowy NordStream 2 oraz podjęcia konkretnych działań za eskalację wobec Ukrainy. Rezolucja nie jest wiążąca prawnie do niczego, nie zobowiązuje więc krajów Unii Europejskiej.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Czesi protestują. Tysiące Czechów wyszły wczoraj na ulice Pragi, protestując przeciwko prezydentowi kraju Milošowi Zemanowi. Demonstranci zarzucają mu zdradę stanu, twierdząc, że jego prorosyjska postawa stanowi zagrożenie dla państwa. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Czesi protestują przeciwko Milošowi Zemanowi. Prezydent zostanie oskarżony o zdradę stanu?

Demonstranci twierdzą, że prorosyjska postawa prezydenta stanowi zagrożenie dla kraju.