Emmanuel Macron wzywa do przebudowy strefy Schengen. Europa rozprawi się z terroryzmem?/ STOLICE

UE, terroryzm, Macron, Francja, Austria

"Jestem za dogłębną przebudową strefy Schengen, tak by na nowo przemyśleć jej organizację i wzmocnić wspólne bezpieczeństwo na granicach", powiedział Emmanuel Macron. [VP Brothers/Shutterstock]

Powinno dojść do przebudowy strefy Schengen? Na czym polega policyjna akcja „Czyściec” na Słowacji? Hiszpania jest za biedna kolejny lockdown? Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

ATENY | BRUKSELA | PARYŻ | WIEDEŃ

Europa rozprawi się z terrorystami? Kraje UE zintensyfikowały akcje wymierzone przeciwko terrorystom po ostatnich zamachach we Francji i Austrii.

Jeden z 15 podejrzanych, którzy do tej pory zostali zatrzymani w związku z poniedziałkowym zamachem terrorystycznym w Wiedniu, został złapany w Szwajcarii, poinformował w czwartek austriacki minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer.

Osiem osób zatrzymanych po poniedziałkowym zamachu miało już kiedyś wyroki skazujące, w tym za przestępstwa terrorystyczne, powiedział Nehammer w czwartek.

Tymczasem na wschodzie Belgii aresztowano dwóch nastolatków, którzy planowali zamach na policjantów. Do aresztowań doszło przed atakiem w Wiedniu przez sympatyka tzw. Państwa Islamskiego (IS). Jak na razie nic nie wskazuje, żeby miały wydarzenia miały ze sobą jakikolwiek związek.

Belgijska policja zabezpieczyła film wideo, na którym dwóch nastolatków nagrało przysięgę wierności  IS. Planowali zaatakować co najmniej jeden posterunek policji.

Władze zamierzają utrzymać alert na obecnym, drugim poziomie w czterostopniowej skali, bo – jak zapewniają – służby bezpieczeństwa są w gotowości, zagrożenie terrorystyczne jest stale monitorowane, utrzymywana jest też współpraca międzynarodowa w tej sprawie.

W Grecji z kolei aresztowano 27-letniego dżihadystę z Tadżykistanu.

Francja i Niemcy zażądały w tym tygodniu ściślejszej współpracy UE w walce z terroryzmem, a we wtorek prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał do solidniejszej ochrony zewnętrznych granic strefy Schengen.

Prezydent Francji zapowiedział, że państwo wzmocni kontrole graniczne. W związku z rosnącym zagrożeniem terrorystycznym w kraju liczba funkcjonariuszy na przejściach ma się podwoić do blisko 5 tys.

„Jestem za dogłębną przebudową strefy Schengen, tak by na nowo przemyśleć jej organizację i wzmocnić wspólne bezpieczeństwo na granicach”, powiedział Macron.

(EURACTIV.com)

Austria: Strzelanina w pobliżu synagogi w Wiedniu. MSW mówi o "akcie terroru"

Jak potwierdziła wiedeńska policja, w ataku zginęły dwie osoby, w tym jeden z kilku zamachowców.

BRATYSŁAWA

Czyściec po słowacku. Funkcjonariusze specjalnej słowackiej jednostki policyjnej zajmującej się zwalczaniem zorganizowanej przestępczości wkroczyli do mieszkań byłych szefów kilku najważniejszych służb policyjnych i śledczych. Może być to najszerzej zakrojona tego typu akcja w historii Słowacji. Więcej szczegółów poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Słowacja: Akcja "Czyściec", czyli zatrzymania byłych szefów służb mundurowych

Funkcjonariusze specjalnej słowackiej jednostki policyjnej zajmującej się zwalczaniem zorganizowanej przestępczości wkroczyli do mieszkań byłych szefów kilku najważniejszych służb policyjnych i śledczych. Może być to najszerzej zakrojona tego typu akcja w historii Słowacji.

 

Policjanci z Narodowej Agencji Kryminalnej (NAKA), która zajmuje się zbieraniem …

MADRYT

Za biedni na lockdown? Rząd Pedro Sancheza odrzucił możliwość wprowadzenia lockdownu, w tym nakazu pozostawania w domu obywateli. Z czwartkowych deklaracji wiceminister spraw gospodarczych Nadii Calvino wynika, że Hiszpanii “nie stać” na ponowną ogólnokrajową kwarantannę.

Calvino stwierdziła, że rząd zamierza skoncentrować się na restrykcjach epidemicznych, takich jak np. kordon sanitarny. Wykluczyła opcję paraliżu funkcjonowania firm i instytucji, która miała miejsce w kwietniu podczas pierwszej fali COVID-19.

“Wolimy koncentrować się na ograniczaniu ognisk epidemii bez ponoszenia ryzyka powstrzymania odbudowy gospodarczej naszego kraju” – powiedziała Nadia Calvino.

(Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

Koronawirus: Hiszpania liczy straty w turystyce. "Najgorsze lato w historii"

Turystyka będzie główną przyczyną dwóch trzecich spadku PKB całej gospodarki kraju.

BERLIN

Następne Okęcie? Otwarcie nowego lotniska Berlin-Brandenburg przypieczętowało los stołecznego portu lotniczego Tegel. 8 listopada wystartuje z niego ostatnia maszyna.

Port lotniczy Berlin-Tegel im. Otto Lilienthala za kilka dni definitywnie kończy działalność. W niedzielę 8 listopada, punktualnie o godzinie 15 wystartuje z niego ostatni samolot – maszyna Air France.

Dawny port lotniczy ma się przeobrazić w „Berlin TXL – The Urban Tech Republic”, park przemysłowy dla ukierunkowanych na przyszłość naukowców, studentów, startupowców i inwestorów.

W planie jest 17,5 tys. nowych miejsc pracy. Do sześciokątnego budynku głównego terminalu ma się wprowadzić Wyższa Szkoła Techniczna im. Beutha, a na terenie lotniska władze miasta planują budowę ponad 5 tys. mieszkań. – Na 5 tys. ha powstanie miasto przyszłości – mówi Philipp Bouteiller, szef tego przedsięwzięcia.

Tegel zostane zastępione przez otwarte tydzień temu lotnisko Berlin-Brandenburg. Więcej o nim piszemy poniżej. 

(EURACTIV.pl)

9 lat spóźnienia. Otwarto lotnisko Berlin-Brandenburg

Miał być jeden z najnowocześniejszych portów lotniczych świata, który odciąży pozostałe, przepełnione berlińskie lotniska, a wyszła inwestycja spóźniona o dziewięć lat i trzykrotnie droższa niż pierwotnie zakładano. Dziś lotnisko Berlin-Brandenburg w końcu zostało otwarte.

 

Pandemia COVID-19 to nie jest dobry moment …

PARYŻ

Kamera, akcja? Deputowani w Zgromadzeniu Narodowym – niższej izbie parlamentu -rozmawiają o zakazie filmowania i rejestrowania pracy funkcjonariuszy policji.

Parlamentarzyści analizują projekt ustawy, która zabrania publikowania zdjęć umożliwiających identyfikację funkcjonariuszy. Zmian w przepisach domagają się od dawna związki zawodowe policji.

Przeciwko zmianom jest m.in. działaczka i prawniczka Claire Héron. „Informowanie opinii publicznej i publikowanie zdjęć związanych z interwencjami policji jest uzasadnione i konieczne dla funkcjonowania demokratycznego państwa”, dodała.

Minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin poparł projekt ustawy, a nawet zainicjował przyspieszoną procedurę legislacyjną, aby zapewnić przyjęcie zmian w prawie przez parlament po jednym czytaniu.

(Lucie Duboua-Lorsch  | EURACTIV.FR)

Czy Francja jest skazana na konflikt ze światem islamu?

W antyfrancuskiej retoryce przoduje przede wszystkim prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.  

HELSINKI

Palacze boją się COVID-19? Spośród osób, które rzuciły palenie w Finlandii w ciągu ostatniego roku, 15 proc. zrobiło to z powodu koronawirusa, wynika z badania przeprowadzonego wśród obywateli w wieku od 17 do 79 lat.

Badanie ujawnia również, że koronawirus wpływa na spadek popularności papierosów, ponieważ oprócz 15 proc. osób, które przestały palić, kolejne 11 proc. podjęło tę próbę, choć jak na razie bezskutecznie.

Eksperci są ostrożni z formułowaniem jednoznacznych wniosków, ale wydaje się że koronawirus osiągnął to, co przez lata nie udało się kampaniom społecznym.

Wśród 84 proc. badanych, głównym powodem porzucenia papierosów był stan zdrowia, a 65 proc. stwierdziło, że zrezygnowało z papierosów z powodów ekonomicznych. Dla ponad połowy osób chcących rzucić palenie był to „bezużyteczny” nawyk.

Jednocześnie w Finlandii nadal nie rośnie popularność e-papierosów. W ubiegłym roku spróbowało ich tylko 6 proc., co oznacza spadek o 3 pkt proc. w porównaniu z 2018 r.

Finlandia należy do państw, które oprócz neutralności klimatycznej, chcą także wyeliminować spożycie tytoniu. Finlandia, Dania, Kanada i Szwecja zamierzają pozbyć się tytoniu do 2030 r, a Irlandia już do 2025 r.,

Nałogowe palenie tytoniu może podnosić ryzyko wystąpienia choroby COVID-19, którą wywołuje koronawirus SARS-CoV-2. U palaczy może rosnąć poziom enzymu, który ułatwia patogenowi wniknięcie do płuc. Więcej o tym fascynującym zagadnieniu poniżej pisze red. Anna Wolska.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Koronawirus: Palenie zwiększa ryzyko zachorowania?

Nałogowe palenie tytoniu może podnosić ryzyko zakażenia koronawirusem.

RZYM

Bunt regionów. W związku z gwałtowną eskalacją pandemii koronawirusa w czterech z dwudziestu regionów Włoch zaczął obowiązywać całkowity lockdown. Chodzi o Lombardię, Piemont i Dolinę Aosty na północy i Kalabrię na północy Włoch.

Szefowie władz włoskich regionów: Lombardia, Piemont, Dolina Aosty i Kalabria, uznanych przez rząd za czerwoną strefę z najwyższym ryzykiem zakażenia koronawirusem, protestują przeciwko tej decyzji i nowym restrykcjom. Mówią, że to niesprawiedliwy lockdown.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Homofobia stanie się przestępstwem?

Ustawę krytykuje opozycja i przekonuje, że rząd ma pilniejsze sprawy, jak walka z koronawirusem oraz ochrona gospodarki.

LIZBONA

Portugalia rozważa nowy stan wyjątkowy? Prezydent Marcelo Rebelo de Sousa zaproponował w czwartek w projekcie dekretu prezydenckiego ogłoszenie stanu wyjątkowego – tym razem bez całkowitego lockdownu – który obowiązywałby od 9 do 23 listopada.

Zgodnie z propozycją prezydenta nie wprowadzono by w Portugalii całkowitego lockdownu, jak w trakcie pierwszej fali epidemii. Zamiast tego zezwolono by na dostęp do określonych miejsc w przypadku negatywnego wyniku testu na COVID-19.

Krytykując złe przygotowanie kraju do drugiej fali koronawirusa przez rząd, Rebelo de Sousa wskazał na konieczność unikania restrykcji, które ograniczałyby funkcjonowanie portugalskiej gospodarki.

W poniedziałek w trakcie spotkania z prezydentem premier Antonio Costa wezwał do ogłoszenia stanu wyjątkowego z powodu nasilającej się drugiej fali epidemii koronawirusa. Szef rządu przekonywał, że “ogłoszenie stanu wyjątkowego byłoby działaniem prewencyjnym” trwającym 15 dni.

W sobotę wieczorem rząd uchwalił izolację społeczną w 121 najbardziej dotkniętych epidemią i najliczniej zamieszkanych powiatach kraju. Wejdzie ona w życie od środy i będzie obowiązywać przez 14 dni.

(Inês Escobar de Lima | Pedro Morais Fonseca, Lusa.pt)

Koronawirus: Austria i Portugalia wprowadzają częściowy lockdown

Oba państwa mierzą się w ostatnim czasie z gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem.

PRAGA

Czas pokaże? „Obecny kryzys jeszcze się nie skończył i czas pokaże, jakie skutki gospodarcze będzie miał dla przemysłu energetycznego”, powiedział w rozmowie z EURACTIV.cz eurodeputowany Evžen Tošenovský (EKR).

„Branża znajduje się pod podwójną presją: skutków pandemii, a także coraz bardziej rygorystycznymi i nadmiernymi limitami redukcji emisji CO2 w UE”, powiedział Tošenovský, który jest również członkiem Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego (ITRE).

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Stoltenberg: Czechy, Albania, Czarnogóra i Macedonia Północna dostaną respiratory z nowych zasobów NATO

Kraje te wystosowały wnioski o pomoc do Centrum Koordynacji Reagowania na Katastrofy Euroatlantyckie NATO (EADRCC).

BUDAPESZT

Rosjanin, Węgier – dwa bratanki? Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto zapowiedział, że w grudniu Węgry zaczną importować niewielkie ilości rosyjskiej szczepionki na SARS-CoV-2. Powiedział o tym w czwartek w nagraniu na Facebooku po rozmowie wideo z rosyjskim ministrem zdrowia Michaiłem Muraszką.

„Udało nam się zawrzeć ważne porozumienie. Uzgodniliśmy, że Rosjanie w grudniu zaczną dostarczać na Węgry niewielkie ilości szczepionki, abyśmy mogli tutaj przeprowadzić badania kliniczne, zbadać szczepionkę i wykonać wszystkie kroki certyfikacji”, oznajmił Szijjarto, który przebywa na kwarantannie po zakażeniu się koronawirusem.

Jak dodał minister, w drugim lub trzecim tygodniu stycznia strona rosyjska mogłaby rozpocząć przekazywanie dużych ilości szczepionki.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

SOFIA

Czym jest Zielony Ład? 74 proc. Bułgarów nie zdaje sobie sprawy z celów Europejskiego Zielonego Ładu, a 44 proc. uważa, że ​​jest on zgodny z rozwojem energetyki jądrowej i budową nowych elektrowni atomowych, wynika z sondażu pracowni „Trend”.

Ponadto ponad połowa Bułgarów (52 proc.) opowiada się za najtańszym źródłem energii bez względu na to, skąd będzie pochodzić, a tylko 9 proc. uważa za istotne korzystanie z „czystej” energii. Bułgaria jest krajem o najniższym poziomie życia w UE.

Szef Bułgarskiego forum atomowego (Bulatom), organizacji która zleciła wykonanie sondażu, zapowiedział, że wystosuje apel do przewodniczącego parlamentu, premiera, ministra energetyki oraz przewodniczącego parlamentarnej komisji ds. energii, ws. włączenia przez Komisję Europejską projektów jądrowych do Europejskiego Zielonego Ładu.

Bułgarski rząd uruchomi budowę nowego reaktora atomowego w istniejącej elektrowni jądrowej w Kozłoduju, poinformował w połowie ubiegłego miesiąca premier Boiko Borysow. W tym naddunajskim mieście elektrownia istnieje od 1974 r.. „Nowy reaktor powstanie na podstawie amerykańskiej technologii, sprecyzował premier”.

Bułgaria obecnie posiada jedną elektrownię atomową w Kozłoduju, w której działają dwa reaktory o mocy 1000 megawatów, zapewniające 35 proc. zapotrzebowania kraju na energię elektryczną. Pomysł budowy kolejnego reaktora w Kozłoduju nie jest nowy; jego zwolennicy podkreślają, że w regionie istnieje gotowa infrastruktura przesyłowa, do której nie trzeba nowych inwestycji.

Jednocześnie od prawie dwóch lat trwa procedura wyboru inwestora dla elektrowni w Belene, również nad Dunajem. Mają tam powstać dwa bloki jądrowe z rosyjskimi reaktorami WWER 1000+ trzeciej generacji. Kandydatami na inwestora są rosyjski Rosatom oraz spółka chińska i południowokoreańska. Konkurs miał zostać rozstrzygnięty w połowie br. Resort energetyki tłumaczy opóźnienie problemami, spowodowanymi epidemią koronawirusa i brakiem możliwości organizowania konferencji z udziałem uczestników.

We wrześniu wicepremier Tomislaw Donchew powiedział wprost, że realizacja projektu nuklearnego Belene jest dla Bułgarii jedyną drogą do realizacji celów Zielonego Ładu.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)