Unijny paszport szczepionkowy wzbudza kontrowersje w Serbii / STOLICE

Unia Europejska, EMA, pandemia, COVID-19, Bałkany, Serbia, Bułgaria, Polska, AstraZeneca, Kosowo, Włochy

Nie jest jeszcze jasne, czy unijna propozycja cyfrowego paszportu szczepień - Komisja Europejska ma przedstawić szczegóły w tym tygodniu, będzie dotyczyła szczepionek niezatwierdzonych przez Europejską Agencję Leków, ale komisarz Ylva Johansson zasugerowała, że ​​tak się nie stanie. / Foto via [Shutterstock/Fotosr52]

Bułgaria chce przyjmować turystów zaszczepionych preparatami niezatwierdzonymi przez Unię Europejską. Ewentualna decyzja UE zezwalająca na wjazd do państw członkowskich tylko tym podróżnym, którzy otrzymali zachodnie szczepionki byłaby „skandaliczna” i „nierozsądna”, twierdzi prezydent Serbii. Kosowo z ambasadą w Jerozolimie. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

SOFIA | BELGRAD

Bułgaria planuje ożywić wkrótce ruch turystyczny. Rząd zamierza uwzględnić szczepionki niezatwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA) w planowanym certyfikacie szczepień.

Nie jest jeszcze jasne, czy unijna propozycja cyfrowego paszportu szczepień – Komisja Europejska ma przedstawić szczegóły w tym tygodniu – będzie dotyczyła szczepionek niezatwierdzonych przez Europejską Agencję Leków, ale komisarz Ylva Johansson zasugerowała, że ​​tak się nie stanie.

Według Serbii byłaby to „skandaliczna” decyzja. Z kolei Bułgaria zamierza przygotowywać cyfrowy certyfikat dla turystów, co oznacza, że ​​osoby chcące odwiedzić kraj będą miały trzy możliwości: zaszczepić się przeciwko SARS-CoV-2, być ozdrowieńcami i posiadać przeciwciała lub okazać negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa wykonanego przed podróżą, zapowiedział minister zdrowia Kostadin Angelow.

To krok w kierunku ożywienia sektora turystycznego w kraju, w którym przed pandemią branża ta odpowiadała za 12 proc. PKB. Sezon turystyczny w Bułgarii rozpocznie się 1 maja, czyli tuż przed prawosławnymi Świętami Wielkanocnymi. Sezon rozpocznie się wcześniej niż zwykle, aby hotele miały odpowiednio dużo czasu na wdrożenie nowych regulacji w związku z sytuacją epidemiczną.

„Wszystko, co robimy, jest koordynowane z Komisją Europejską”, podkreślił premier Bojko Borisow.

Mało prawdopodobne jednak, by propozycja KE dotycząca cyfrowego paszportu szczepień – szczegóły mają być znane już 17 marca – akceptowała szczepionki nie zatwierdzone przez EMA. „Opcja ta nadal jest możliwa”, informuje EURACTIV.com powołując się na swoich brukselskich rozmówców.

Jednak komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson powiedziała dziennikarzom w zeszły piątek (12 marca), że certyfikat UE będzie uznawać szczepionki zatwierdzone wyłącznie przez EMA.

Decyzja ta byłaby kłopotliwa zwłaszcza dla państw bałkańskich. Serbia, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina oraz Macedonia Północna wykonują szczepienia głównie preparatami Sputnik V z Rosji czy Sinopharm z Chin. W UE również Węgry korzystają ze szczepionek z obu wymienionych państw, a następne w kolejce są Czechy i Słowacja.

Ewentualna decyzja UE zezwalająca na wjazd tylko tym podróżnym, którzy otrzymali zachodnie szczepionki byłaby „skandaliczna” i „nierozsądna”, stwierdził bez ogródek prezydent Serbii Aleksandar Vučić, dodając jednak, że decyzja ta byłaby paradoksalnie dobra dla serbskiej turystyki. Do tego kraju przyjeżdża bowiem dużo turystów z Chin czy Rosji, ale także Turcji, Afryki czy Ameryki Południowej.

Vučić stwierdził również, że skoro Serbia nie otrzymała szczepionek z UE, ewentualna decyzja o wykluczeniu preparatów ze wschodu z cyfrowego paszportu UE, będzie oznaczała zakaz wjazdu dla Serbów na terytorium państw Wspólnoty.

„Jestem przekonany, że nikt w UE tak naprawdę nie zamierza podejmować takiej decyzji, ale gdyby tak się stało, będzie to stanowczy dowód polityki Brukseli wobec Serbii”, podkreślił serbski prezydent.

Jednocześnie serbskie władze poinformowały, że pracują nad uruchomieniem produkcji chińskiej szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2 opracowanej przez koncern Sinopharm. Chcą ją także eksportować za granicę i to bez zysku.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bgEURACTIV.comEURACTIV.rs)

Koronawirus: Serbia jako pierwsza w Europie będzie produkować chińską szczepionkę

Serbia chce ją także eksportować za granicę i to bez zysku.

PRISZTINA

Wypełnienie obietnicy. Kosowo otworzyło swoją ambasadę w Jerozolimie, nieuznawanej przez większość państw świata – w tym Polskę – stolicy Izraela. Jedynymi państwami, które do tej pory posiadały ambasady w Jerozolimie są Stany Zjednoczone oraz Gwatemala.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kosowa poinformowało o tym wydarzeniu na Twitterze dodając, że wraz z otwarciem ambasady „obietnica złożona w Gabinecie Owalnym została w końcu spełniona”.

Kosowo nawiązało stosunki dyplomatyczne z Izraelem pod auspicjami USA w zeszłym roku. Izrael postrzega nowo nawiązane relacje z Kosowem jako część normalizacji stosunków dyplomatycznych z krajami arabskimi i muzułmańskimi w ramach umów zawartych pod przewodnictwem byłego prezydenta USA Donalda Trumpa.

(Monika Mojak | EURACTIV.pl)

Dziś Kosowo i Izrael nawiążą stosunki dyplomatyczne

Kosowo będzie pierwszym państwem zdominowanym przez ludność muzułmańską, które otworzy swoją ambasadę w Jerozolimie?

PARYŻ

Francuski premier na Twitchu. Francuski premier Jean Castex odpowiedział w niedzielę na pytania dziennikarza Samuela Etienne’a w przeprowadzonej na żywo transmisji na należącej do Amazona platformie internetowej Twitch – to popularny serwis internetowy będący platformą medialną udostępniającą wideo. W szczytowym momencie oglądalność sięgnęła ponad 80 tys. użytkoniwów.

„Chciałem porozmawiać z ludźmi, którzy nie przysłuchują się konferencjom prasowym, nie oglądają wiadomości itp. Chciałem im szczerze powiedzieć, co się dzieje, żeby zdać sprawę z podejmowanych przez rząd decyzji”, wyjaśnił premier.

We Francji pierwszą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi otrzymało dotychczas ponad 5 mln Francuzów – poinformował Castex w sobotę. To 7,6 proc. całej populacji i 9,6 proc. dorosłej populacji kraju.

(Anne Damiani | EURACTIV.fr)

Koronawirus: Co z produkcją rosyjskiej szczepionki w UE? Francja zaprzecza, rząd Włoch się dystansuje

Władze Francji zaprzeczają, że na terenie tego kraju będzie produkowana rosyjska szczepionka na koronawirusa Sputnik V. Z kolei władze Włoch odcinają się od planowanej produkcji tego preparatu w fabryce w Lombardii i zapewniają, że to „prywatne przedsięwzięcie”.

 

Szczepionka na koronawirusa SARS-CoV-2 …

WIEDEŃ

KE pod obstrzałem. Szefowie rządów Austrii, Słowenii, Czech, Łotwy i Bułgarii przesłali wspólny list do przewodniczącego Rady Europejskiej. Domagają się w nim zwołania nadzwyczajnego szczytu UE. Pojawiają się bowiem oskarżenia o nierówny podział szczepionek na koronawirusa. Szczegóły poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Pięć krajów apeluje o unijny szczyt ws. szczepionek, KE odpiera zarzuty o złą dystrybucję

Szefowie rządów Austrii, Słowenii, Czech, Łotwy i Bułgarii przesłali wspólny list do przewodniczącego Rady Europejskiej. Domagają się w nim zwołania nadzwyczajnego szczytu UE. Pojawiają się bowiem oskarżenia o nierówny podział szczepionek na koronawirusa.

 

Inicjatorem akcji jest kanclerz Austrii Sebastian Kurz, który …

LONDYN

Nieprzygotowani na konflikt. Z raportu Komisji Obrony brytyjskiego parlamentu wynika, że armia Zjednoczonego Królestwa, zwłaszcza jej jednostki pancerne, jest uzbrojona w przestarzały sprzęt. Według bardzo krytycznego raportu brytyjskich parlamentarzystów opublikowanego w niedzielę (14 marca), armia brytyjska znalazłaby się w stanie „przegranej” podczas poważnego konfliktu.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Wielka Brytania: Przestarzałe uzbrojenie i brak przygotowania na ewentualny konflikt

Autorzy raportu Komisji Obrony Izby Gmin parlamentu wskazują na słabe wyposażenie brytyjskiej armii.

SZTOKHOLM

Problemy NATO. Rosja jest lepiej przygotowana do wojny na dużą skalę w Europie Północnej niż kraje NATO, które mają problemy z gotowością. Siły Sojuszu za mało ćwiczą, są rozproszone geograficznie i mają różne zdolności wojskowe, wynika z opublikowanego w ubiegłym tygodniu raportu Szwedzkiej Agencji Badań nad Obronnością (FOI).Szczegóły poniżej. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Szwecja: Rosja lepiej przygotowana do konfliktu niż NATO

Rosja jest lepiej przygotowana do wojny na dużą skalę w Europie Północnej niż kraje NATO, podkreśla w raporcie Szwedzka Agencja Badań nad Obronnością.

RZYM

Wielki powrót. Były premier po siedmiu latach wraca na włoską scenę polityczną, przejmując centrolewicową Partię Demokratyczną po nagłej rezygnacji ze stanowiska sekretarza partii Nicoli ZingarettiegoSzczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Włochy: Enrico Letta wraca do polityki. Były premier obejmuje kierownictwo w Partii Demokratycznej

Czy były szef rządu zdoła tchnąć nową energię w niegdyś silne ugrupowanie?

WARSZAWA

Zgodnie z palnem. Polska nie wstrzyma szczepień preparatem firmy AstraZeneca, co uczyniło już kilka państw. „Żadne instytucje, które zajmują się bezpieczeństwem leków, nie wydały rekomendacji, by wycofać szczepionkę AstraZeneki”, powiedział w sobotę pełnomocnik rząd ds. szczepień Michał Dworczyk – informuje „GW”. Szczegóły poniżej. 

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Polska nie wstrzyma szczepień preparatem AstraZeneca

Niektóre państwa wstrzymują stosowanie szczepionki AstraZeneki w związku z wykryciem zakrzepów krwi u niewielkiej liczby zaszczepionych osób.