Pierwsze polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe

KPRM

Realizacja postanowień NATO i sprawy Polaków na Wyspach to niektóre z tematów rozpoczynających się dziś (28 listopada) w Londynie pierwszych polsko-brytyjskich konsultacji. Spotkanie tego typu zaproponowała premier Beata Szydło w czasie lipcowej wizyty szefowej brytyjskiego rządu Theresy May w Warszawie.

Strona brytyjska oczekuje, że te konsultacje doprowadzą do przekształcenia stosunków między oboma krajami – jak to określiło tamtejsze MSZ – „z dobrych w doskonałe”.

Inauguracja polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych

„Będą to pierwsze polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe. Ten format współpracy to nowy rozdział w relacjach pomiędzy Polską a Zjednoczonym Królestwem” – powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek na konferencji prasowej. Zwrócił przy tym uwagę, że takie konsultacje Wielka Brytania prowadziła dotychczas jedynie z Francją. „To tylko potwierdza nasze dobre i partnerskie relacje z Londynem” – podkreślił rzecznik. Bochenek zapowiedział też, że głównym tematem poniedziałkowego spotkania będzie sytuacja Polaków na Wyspach

Wielka Brytania będzie ważna w NATO również po Brexicie

Według wiceministra spraw zagranicznych Konrada Szymańskiego rozmowy w Londynie będą dotyczyć przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego, związanych m.in. z realizacją postanowień szczytu NATO w Warszawie. „W tej organizacji Wielka Brytania, bez względu na swoje ostatnie decyzje, będzie odgrywała absolutnie kluczową rolę” – podkreślił wiceszef MSZ.

Przekonywał też, że nie ma powodów, by zamykać się na współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. W ocenie Szymańskiego ta współpraca powinna być kontynuowana zarówno w walce z terroryzmem czy przestępczością transgraniczną, jak i w dziedzinie polityki rozwojowej. „Tu również mamy wspólne interesy, by hamować źródła destabilizacji” – zaznaczył wiceminister Szymański.

Innym ważnym tematem dzisiejszych rozmów będą sprawy Polaków mieszkających na Wyspach. „Na pewno jest o czym rozmawiać, jeśli chodzi o kwestie zabezpieczenia społecznego, koordynacji systemów społecznych, niekoniecznie w związku z samym Brexitem” – wyliczał wiceszef polskiego MSZ.

Nie będzie dwustronnych negocjacji warunków Brexitu

Szymański podkreślił też, że na razie nie ma mowy o negocjacjach ws. warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, których rozpoczęcie Londyn zapowiada na wiosnę. „W szczególności po naszej stronie nie ma gotowości, by negocjować je osobno” – podkreślił dodając, że oczekiwania Warszawy muszą się znaleźć w mandacie unijnym. „Tylko w ten sposób umocnimy stanowisko polskie względem Londynu. To jest naczelna zasada w procesie Brexitu” – powiedział.

Polsce zależy na ochronie praw Polaków mieszkających na Wyspach

Wiceminister spraw zagranicznych zwrócił ponadto uwagę, że niezależnie od Brexitu polskie władze muszą utrzymywać „stały i ścisły kontakt” z brytyjską administracją, po to, żeby zapewnić „możliwie najwyższy poziom ochrony wszelkich praw Polaków, którzy zdecydowali się na to, by tam dziś mieszkać, pracować, uczyć się”. Wyjaśnił, że polskiemu rządowi zależy na tym, by osobom, które zdecydowały się żyć w Wielkiej Brytanii tamtejsze władze zapewniły prawne bezpieczeństwo jeszcze przed podjęciem negocjacji ws. wyjścia z UE. „Brytyjski rząd rozumie, że byłoby dobrze, by nikt nie był zakładnikiem procesów politycznych, ani obywatele 27 państw członkowskich UE na Wyspach, ani obywatele brytyjscy na kontynencie” – powiedział.

Szymański przyznał ponadto, że „czasem również i bezpieczeństwo osobiste Polaków na Wyspach staje pod znakiem zapytania”, ale podkreślił, że trudno mieć o to pretensje do rządu. „To są wypadki natury społecznej i chuligańskiej, za które też musimy się wspólnie zabrać” – podkreślił.

W polskiej delegacji – obok premier Szydło – uczestniczą wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski, ministrowie: obrony Antoni Macierewicz, spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, a także wiceministrowie: rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed oraz nauki Łukasz Szumowski.

Pierwszym punktem programu wizyty polskiej delegacji jest złożenie wieńców pod Pomnikiem Lotników Polskich w Northolt, który upamiętnia polskich pilotów Dywizjonu 303. Natomiast na zakończenie wizyty szefowe obu rządów spotkają się z Polakami mieszkającymi na Wyspach.