Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w siódmym szczycie Inicjatywy Trójmorza, który rozpoczyna się dziś (20 czerwca) w Rydze.
Według zapowiedzi prezydenckich ministrów, obrady poświęcone będą relacji Trójmorza z Ukrainą, bezpieczeństwu surowcowemu i realizacji projektów Inicjatywy.
Kumoch: To dla prezydenta okazja do rozmów o Ukrainie i grożącej klęsce głodu
“Jutro w Rydze – Szczyt Inicjatywy Trójmorza”, przekazał wczoraj (19 czerwca) na Twitterze szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. “Dla prezydenta Andrzeja Dudy będzie to jeszcze jedna okazja, by rozmawiać o przeciwdziałaniu klęsce głodu grożącej światu wskutek działań Rosji oraz by jeszcze raz podjąć kwestię statusu kandydata do UE dla Ukrainy”, napisał.
“Znaczna część obrad poświęcona będzie też bezpieczeństwu surowcowemu oraz realizacji projektów Trójmorza. Prezydent Duda planuje również spotkania dwustronne m.in. z prezydentami Austrii i Niemiec”, dodał prezydencki minister w kolejnym wpisie.
Szrot: W Rydze należy się spodziewać deklaracji politycznych
Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot uprzedził już w minioną środę (15 czerwca), że w Rydze padną deklaracje polityczne, ale nie podał szczegółów, zastrzegając, że wymaga to jeszcze uzgodnień. Dodał, że szczyt Trójmorza będzie też miał częściowo charakter bałtycki.
“Miejmy nadzieję, że za chwilę zmieni się architektura bezpieczeństwa w basenie Morza Bałtyckiego, bardzo ważne kraje tego regionu – Szwecja i Finlandia aplikują o członkostwo w NATO, jest kilka problemów, które trzeba w tym obszarze przezwyciężyć, myślę że tego też będą dotyczyć te dyskusje”, powiedział w radiu Wnet.
Program wizyty polskiego prezydenta na Łotwie
Dwudniową wizytę na Łotwie rozpocznie powitanie polskiego przywódcy przez jego łotewskiego odpowiednika Egilsa Levitsa, a z harmonogramu wizyty wynika, że zaplanowana jest przy tej okazji wypowiedź polskiego prezydenta dla mediów. Następnie odbędzie się sesja z udziałem prezydentów w ramach szczytu Inicjatywy Trójmorza, a po niej wspólna konferencja prasowa przywódców.
Następnie Andrzej Duda spotka się ze swoim austriackim odpowiednikiem Alexandrem Van der Bellenem. Tuż po tej rozmowie przewidziano spotkanie z prezydentem Niemiec Frankiem Walterem Steinmeierem.
Po tych dwustronnych rozmowach zaplanowano powitanie polskiego prezydenta przez szefa łotewskiego rządu Krišjānisa Kariņša, a następnie Andrzej Duda zabierze głos w dyskusji w ramach Forum Biznesowego podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza.
Wieczorem prezydenci wysłuchają koncertu organowego w tamtejszej katedrze. Dzień zakończy obiad wydawany przez prezydenta Levitsa na Zamku w Rydze.
Natomiast jutro (21 czerwca) Andrzej Duda odwiedzi Polski Kontyngent Wojskowy w Adazi na Łotwie, który wchodzi w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Również tam przewidziano jego wystąpienie.
Inicjatywa Trójmorza
Inicjatywa Trójmorza jest utworzoną w 2015 r. (pierwszy jej szczyt odbył się rok później) platformą współpracy prezydentów dwunastu państw położonych między trzema morzami: Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Uczestniczy w niej 12 państw: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.
Obszar obejmujący państwa należące do Inicjatywy Trójmorza stanowi prawie jedną trzecią powierzchni UE i liczy ponad 112 milionów mieszkańców. Ma służyć wzmacnianiu spójności UE przez zacieśnianie współpracy w dziedzinie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki.