Drużyna von der Leyen do wymiany?

Ursula von der Leyen, fot. NATO [Flickr]

Ursula von der Leyen, fot. NATO [Flickr]

Już troje dotychczasowych kandydatów na komisarzy UE otrzymało negatywne oceny od europosłów. Obok polskiego kandydata na komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, krytykę koordynatorów wzbudziły kandydatury Francuzki Sylvie Goulard na stanowisko komisarza ds. rynku wewnętrznego i Szwedki Ylvy Johansson – ds. wewnętrznych.

 

Negatywna ocena aż trojga kandydatów do nowej KE oznacza według “Rzeczpospolitej”, że “dojdzie do międzypartyjnych negocjacji w sprawie całego pakietu”.

Tymczasem dziś komisje parlamentarne przesłuchają kolejnych sześciu kandydatów na komisarzy: Paolo Gentiloniego z Włoch (gospodarka), Estonkę Kadri Simson (energia), Virginijusa Sinkevičiusa z Litwy (środowisko i oceany), doświadczonego komisarza UE z Austrii Johannesa Hahna (tym razem: budżet i administracja), byłego rzecznika Komisji Greka Margaritisa Schinasa (ochrona europejskiego stylu życia) i Chorwatkę Dubravkę Šuicę (demokracja i demografia).

Znamy drużynę Ursuli von der Leyen

Ursula von der Leyen przedstawiła dziś podział tek, jakie przypadną komisarzom w nowej kadencji Komisji Europejskiej. Z nominacji można wyczytać, jakie będą priorytety unijnej egzekutywy w najbliższych pięciu latach.
 

 

Janusz Wojciechowski otrzymał zgodnie z przewidywaniami tekę rolnictwa. Dunka Margrethe Vestager oraz …

Janusz Wojciechowski już przepadł?

Po wtorkowym przesłuchaniu Janusza Wojciechowskiego zdecydowano, że ma on odpowiedzieć pisemnie na sześć dodatkowych pytań. Pojawiła się też propozycja zorganizowania kolejnego spotkania – 14 lub 15 października.

„Z tą kandydaturą nic się już nie da zrobić i trzeba przyspieszyć wszystkie procedury z nowym przesłuchaniem nawet już siódmego października (czyli w najbliższy poniedziałek)” – napisała tymczasem w środę “Rzeczpospolita” powołując się na uczestników wczorajszego spotkania przedstawicieli grup politycznych w PE.

Potwierdza tę informację radio RMF FM, którego korespondentka w Brukseli podaje nawet godzinę przyspieszonego przesłuchania kandydata polskiego rządu: 18.30. “Odpowiedziami pisemnymi nikt nie jest zainteresowany, bo dał plamę odpowiadając na pytania ustnie na żywo” – cytuje jednego ze swoich rozmówców.

Przywołuje również opinię innego, który uważa, że precyzyjne określenie godziny wysłuchania świadczy o „negatywnym nastawieniu” wobec Wojciechowskiego. W takiej sytuacji szefowa-elekt KE Ursula von der Leyen może zaoferować mu inne stanowisko lub zwrócić się do Warszawy o przedstawienie nowego kandydata.

Wojciechowskiego czeka powtórne przesłuchanie w PE?

Kandydat polskiego rządu na funkcję komisarza UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski wzbudził swoim wczorajszym wystąpieniem krytykę nie tylko europosłów, którzy przesłuchiwali go, żeby zdecydować, czy zatwierdzą go na członka nowej KE. Negatywnie ocenili go również koordynatorzy komisji go przesłuchujących.