Donald Tusk: Przestrzegam przed naiwnym podejściem wobec szczepionek z Rosji i Chin / STOLICE

Donald Tusk, pandemia, Unia Europejska, Polska, Chiny, Rosja, szczepionka, geopolityka, Komisja Europejska, Słowacja, Czechy, Duda

„Przestrzegam przed takim naiwnym podejściem do tych bardzo wyrachowanych i cynicznych graczy. Mówię tutaj o władzach chińskich i rosyjskich. I przede wszystkim przestrzegałbym władze polskie, i także inny państw europejskich przed zakupem, i próbą zaszczepienia swoich obywateli szczepionką, która nie jest przetestowana”, zaznaczył Donald Tusk. / Foto via [EPA/EFE-ROBERT GHEMENT]

Donald Tusk przestrzega przed wyrachowaniem władz Rosji i Chin w kontekście szczepionek. Czechy dostaną szczepionki z Niemiec i Francji. A na Słowacji wylądował Sputnik V. We Włoszech szczepienia nadzorował będzie… generał. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

WARSZAWA

Polski dwugłos. Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w poniedziałek (1 marca) telefonicznie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem; na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego. Prezydent poruszył m.in. kwestię możliwości zakupu przez Polskę szczepionek na COVID-19 wyprodukowanych w Chinach – poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Tymczasem zapytany o tzw. paszporty szczepień oraz możliwość nabycia przez Polskę szczepionek z Rosji i Chin, były szef Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w poniedziałek w TVN 24, że „na razie rosyjska i chińska szczepionka nie są sprawdzone. Wiemy jak dużo nieufności sama akcja szczepień wywołała, nie tylko w Polsce, ale wśród bardzo wielu Europejczyków. Nie jestem przekonany, że dzisiaj Polacy byliby gotowi przyjąć chińską szczepionkę ze świadomością, że nikt nie zbadał jej skuteczności”, powiedział Tusk.

Według byłego premiera, Chiny i Rosja chcą wejść ze swoją szczepionką i z powodów politycznych, ale też, żeby zawalczyć o rynki w przyszłości. „Przestrzegam przed takim naiwnym podejściem do tych bardzo wyrachowanych i cynicznych graczy. Mówię tutaj o władzach chińskich i rosyjskich. I przede wszystkim przestrzegałbym władze polskie, i także inny państw europejskich przed zakupem, i próbą zaszczepienia swoich obywateli szczepionką, która nie jest przetestowana”, zaznaczył były premier. Szczegóły poniżej.

(Joanna Jakubowska | EURACTIV.pl)

Polska jak Węgry? Kupi szczepionkę z Chin? Donald Tusk ostrzega przed preparatami bez autoryzacji UE

Polska pójdzie śladem partnerów z Grupy Wyszehradzkiej i kupi szczepionki z Chin i Rosji?

List poparcia. Unijni komisarze Vera Jourova i Didier Reynders napisali w liście do profesora Krystiana Markiewicza, że według Komisji Europejskiej Polska narusza prawo Unii Europejskiej, pozwalając Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższeg na orzekanie.

Z prośbą o interwencję ws. Izby Dyscyplinarnej do Komisji Europejskiej zwrócił się szef Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” Krystian Markiewicz.

„Komisja Europejska uważa, że Polska narusza prawo Unii Europejskiej, zezwalając Izbie Dyscyplinarnej na dalsze orzekanie w sprawach, które bezpośrednio dotyczą sędziów, zwłaszcza w sprawach o uchylenie immunitetu”, napisano w liście wystosowanym przez unijnych komisarzy.

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova i komisarz do spraw wymiaru sprawiedliwości Didier Reynders wskazują w nim, że „niezawisłość i bezstronność” Izby Dyscyplinarnej SN „nie są gwarantowane”.

W piśmie stwierdzają także, że zdają sobie sprawę z „bardzo trudnej sytuacji wielu sędziów w Polsce” i powołują się na decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE, który już wcześniej nakazał tymczasowe wstrzymanie orzekania przez Izbę.

(Joanna Jakubowska | EURACTIV.pl)

Za co Komisja Europejska krytykuje ostatnio polski rząd?

Co w ostatnich tygodniach KE miała do zarzucenia Polsce w sprawie naruszeń unijnego prawa?

BRATYSŁAWA

Sputnik wylądował. W Koszycach na wschodzie Słowacji wylądował samolot z pierwszym transportem rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Na płycie lotniska obecny był premier Igor Matovič W sumie Słowacy kupią od Rosjan dwa mln dawek. Szczegóły poniżej.

(Lucia Yar | EURACTIV.sk) 

Koronawirus: Rosyjski Sputnik V już na Słowacji. "Odłóżmy geopolityczne gry na bok"

Premier Igor Matovič nie wyklucza, że sam się zaszczepi Sputnikiem V.

PRAGA

Niemcy i Francja wyślą szczepionki do Czech. Niemieckie landy Bawaria, Saksonia i Turyngia wyślą do Czech 15 tys. dawek szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 od brytyjsko-szwedzkiego producenta AstraZeneca – potwierdził czeski premier Andrej Babiš.

Francja obiecała wysłać Czechom 100 tys. dawek szczepionek koncernów Pfizer/BioNTech w formie „pożyczki”, którą Czechy zwrócą później, dodał premier. Babiš zwrócił się do krajów UE o pomoc, ponieważ Czechy są obecnie jednym z państw najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa. W kraju nadal odnotowuje się ponad 12 tys. nowych zakażeń SARS-CoV-2 dziennie, a system służby zdrowia ledwo wytrzymuje napływ nowych zakażonych.

Czechy szukają sposobów na opanowanie pandemii, a jednym z nich jest przyspieszenie kampanii szczepień. O możliwości użycia rosyjskiej szczepionki Sputnik V bez akceptacji Europejskiej Agencji Leków (EMA) mówili w niedzielę prezydent Milosz Zeman i premier Andrej Babiš.

Przeciwny pomysłowi jest minister zdrowia, ale eksperci już pracują nad rosyjską szczepionką Sputnik V, poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Państwowego Instytutu Kontroli Leków (SUKL) Klara Brunclikova.

Bruncilkova podkreśliła, że SUKL ma bardzo mało informacji o tej szczepionce i nie może wyciągać z nich ostatecznych wniosków.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

RZYM

Draghi sięga po generała. Generał włoskich sił zbrojnych Francesco Paolo Figliuolo został mianowany w poniedziałek (1 marca) nowym nadzwyczajnym komisarzem do spraw kryzysu na tle pandemii. Nominację otrzymał od premiera Mario Draghiego. Zastąpi na tym stanowisku Domenico Arcuriego.

Figliuolo będzie m.in. odpowiedzialny za przebieg kampanii szczepień. 60-letni wojskowy pełnił różne funkcje we włoskich siłach zbrojnych, między innymi jako szef logistyki armii.

Był dowódcą włoskiego kontyngentu w Afganistanie w ramach operacji ISAF oraz dowódcą sił NATO w Kosowie. Do tej pory we Włoszech zaszczepiono 4,3 miliona osób, w tym 1,4 mln dwiema dawkami.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

Włochy: Na kłopoty Conte? Były premier ma "odbudować" Ruch Pięciu Gwiazd

Według sondaży Conte jest jednym z najbardziej cenionych przez Włochów postaci na włoskiej scenie politycznej.

BERLIN

Rząd nie udostępni szczepionki AstraZeneca wszystkim. Niemcy nie udostępnią brytyjsko-szwedzkiej szczepionki AstraZeneca wszystkim mieszkańcom kraju, ogłosił w poniedziałek rząd, mimo że znaczna liczba tych szczepionek pozostaje w dużej mierze niewykorzystana ze względu na sceptycyzm społeczeństwa.

Portal DW.com poinformował w miniony weekend, że w niemieckich chłodniach zalegają duże ilości szczepionki AstraZeneca, ponieważ ludzie nie przychodzą na umówione terminy szczepień.

Według Ministerstwa Zdrowia Niemiec, z 1,4 mln dostarczonych dawek szczepionki AstraZeneca do minionego wtorku wykorzystano tylko 212 tys. dawek. Dla porównania z 5,7 miliona dawek szczepionki firmy Biontech/Pfizer wykorzystane zostało już 4,8 mln.

Z drugiej strony, szczepionka jest stosowana tylko u osób w wieku od 18 do 64 lat, zgodnie z zaleceniami Stałej Komisji ds. Szczepień (Stiko). Oznacza to, że osoby traktowane priorytetowo, a mianowicie te powyżej 80 lat, nie mogą otrzymać szczepionki AstraZeneca.

Premier Hesji Volker Bouffier (CDU) ubolewał kilka dni temu, że informacje o skuteczności brytyjsko-szwedzkiej szczepionki były zbyt lakoniczne. Bouffier skrytykował decyzję Stiko o zatwierdzeniu szczepionki AstraZeneca wyłącznie dla osób poniżej 65. roku życia. Tymczasem Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła zatwierdzenie jej dla każdego wieku. Stworzyło to wrażenie, że AstraZeneca nie jest skuteczna.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de) 

PARYŻ

Zła passa byłego prezydenta. Trybunał Karny w Paryżu uznał dziś (1 marca) w procesie dotyczącym tzw. afery podsłuchowej, że były prezydent Francji Nicolas Sarkozy jest winny zarzucanej mu korupcji i nadużywania wpływów politycznych. Szczegóły poniżej. 

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Francja: Trzy lata więzienia dla byłego prezydenta. Winny korupcji i nadużywania wpływów

To nie koniec procesów sądowych byłego prezydenta Francji.

LONDYN

Realne koszty brexitu? Lutowy raport IHS Markit zwraca uwagę na rosnącą presję cenową w Wielkiej Brytanii. Silna presja na łańcuchy dostaw – zwiększona po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie, a wzmocniona przez kolejne restrykcje związane z COVID-19 – spowodowała najszybszy od dekady wzrost średnich kosztów produkcji. Przetwórcy wskazywali, że odpowiadają za to niedobory materiałów na światowych rynkach, problemy logistyczne na granicach.

Prawie 60 proc. firm zgłosiło dłuższe terminy dostaw od dostawców, a tylko 2 proc. dostrzegło poprawę, co jest kolejnym dowodem na problemy, które, jak przyznają brytyjscy ministrowie, zaszkodziły przedsiębiorstwom w pierwszych dwóch miesiącach nowych stosunków handlowych między UE a Wielką Brytanią.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

ATENY

O jednego konkurenta mniej. Obecny sekretarz generalny OECD meksykanin Jose Angela Gurría kończy swoją kadencję w czerwcu 2021 r. Wiadomo, że nie zastąpi go Greczynka Anna Diamantopoulou. Była unijna komisarz wycofała się bowiem z wyścigu po schedę sekretarza generalnego w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

We wtorek OECD ogłosi głównych pretendentów do stanowiska. Diamantopoulou zdecydowała o rezygnacji, „starając się ułatwić osiągnięcie konsensusu w procesie selekcji”. Na Facebooku była minister napisała, że ​​chce pomóc jednemu z dwójki kandydatów z Australii i Szwecji na osiągnięcie wyraźnej większości.

W październiku 2020 r. rząd Polski zgłosił kandydaturę Michała Kurtyki, ministra klimatu i środowiska.

(Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

OECD: Za rok po pandemii nie będzie śladu w światowej gospodarce?

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przewiduje, że światowa gospodarka powróci do poziomu sprzed pandemii koronawirusa pod koniec 2021 r,