Czy uda się umorzyć długi przedsiębiorców w UE? Federalny Urząd Ochrony Konstytucji będzie mógł inwigilować działaczy Alternatywy dla Niemiec (AfD)? Francja wpisze kwestię ochrony klimatu i środowiska naturalnego do konstytucji? Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „Stolic Europy”.
ATENY
Koniec z długami? Istnieje potrzeba podjęcia ogólnounijnej decyzji w sprawie częściowego „umorzenia długów” dla każdego kraju, która następnie zostanie przeniesiona na sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), które najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii, powiedział w rozmowie z EURACTIV prezes Ateńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz wiceprezes Stowarzyszenia Europejskich Izb Przemysłowo-Handlowych (Eurochambres) Konstantinos Michalos.
„Szkody z powodu restrykcji wprowadzanych na czas pandemii odbiją się na stabilności sektora MŚP. Ważne aby szefowie państw omówili tę kwestię podczas unijnego szczytu”, powiedział Grek, dodając, że MŚP nie będą w stanie – kiedy życie wróci do normalności – poradzić sobie z bieżącymi kosztami, jak również długami po wielu miesiącach sparaliżowania działalności.
W przypadku Grecji, analizy sugerują, że jeśli nie zostaną podjęte dodatkowe działania wspierające po pandemii, zbankrutować może od 80 tys. do 100 tys. przedsiębiorstw. „Jestem ostrożnym optymistą, że uda nam się umieścić tę ważną kwestię w porządku obrad unijnego szczytu”, dodał Michalos, zaznaczając że odebrał wiele pozytywnych sygnałów od izb gospodarczych z całej Europy.
W marcu 2020 r. były prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi napisał w „Financial Times”, że pandemia doprowadziła do sytuacji wojennej i że część długu prywatnego powinna zostać umorzona, aby gospodarki mogły dalej działać.
(Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)
BERLIN
Federalny Urząd Ochrony Konstytucji będzie mógł inwigilować działaczy Alternatywy dla Niemiec (AfD). W przyszłym tygodniu Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) podejmie decyzję, czy skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) zostanie zaklasyfikowana jako podejrzana. To efekt dwuletniego postępowania sprawdzającego, które powinno się skończyć w tym miesiącu.
W tym czasie w AfD, która ma 88 posłów w liczącym 709 osób Bundestagu, wyrosła skrajnie prawicowa frakcja Skrzydło, odwołująca się do idei narodowosocjalistycznych. W kwietniu 2020 r. frakcję rozwiązano, ale to nie znaczy, że jej sympatycy porzucili swoje idee.
(Sarah Lawton | EURACTIV.de)
PARYŻ
Klimat dla konstytucji? W środę rząd złożył projekt zmian w konstytucji. Dotyczą one wpisania w art. 1 ustawy zasadniczej kwestii ochrony klimatu i środowiska naturalnego. „Republika gwarantuje zachowanie różnorodności biologicznej i środowiska oraz walczy ze zmianami klimatu”, tak brzmi rządowa propozycja.
W grudniu 2020 r. prezydent Emmanuel Macron zapowiedział przeprowadzenie w kraju referendum w sprawie włączenia do konstytucji kwestii ochrony klimatu i środowiska naturalnego.
Przemawiając na spotkaniu z członkami Konwentu Obywatelskiego, prezydent sprecyzował, że najpierw ta sprawa powinna zostać przyjęta przez Zgromadzenie Narodowe, potem Senat, a na końcu zostanie przeprowadzone referendum.
„Reforma dotyczy idei bioróżnorodności, środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym, o których mowa w art.1 konstytucji, wyjaśnił Macron.
(EURACTIV.fr)
DUBLIN
„Prawdziwy przyjaciel Joe”. „Dziś prawdziwy przyjaciel Irlandii, Joe Biden, został 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych”, napisał w środę na Twitterze premier Michael Martin. „Jak powiedział [Joe Biden – red.] w swoim przemówieniu, jest to historyczny dzień. Nie mogę się doczekać zacieśniania więzi między naszymi dwoma wielkimi narodami”, dodał.
(Samuel Stolton | EURACTIV.com)
HELSINKI
Lewica mówi „nie” izraelskim nadwyżkom szczepionek. Lewica odrzuciła propozycję złożoną w niedzielę przez posła Päivi Räsänena, który zasugerował, że Finlandia – podobnie jak inne kraje UE, takie jak Dania i Cypr – powinna zapytać Izrael o możliwość przekazania nadwyżki szczepionek przeciwko SARS-CoV-2.
Izrael jest światowym liderem w szczepieniach. Jednak według parlamentarzystki Sojuszu Lewicy Veroniki Honkasalo taki ruch byłby równoznaczny z zaakceptowaniem łamania praw człowieka, ponieważ wykluczono ponad 4,5 mln Palestyńczyków z programu szczepień.
„Moralnym obowiązkiem Izraela jako okupującego kraju jest dbanie o szczepienia Palestyńczyków”, napisała na Twitterze Honkasalo.
(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)
RZYM
Targi o uniknięcie wyborów. Po wtorkowym głosowaniu w sprawie wotum nieufności w Senacie, premier Giuseppe Conte spotkał się w środę wieczorem z liderami partii, którzy poparli rząd.
Conte według włoskich analityków, będzie starać się w ciągu najbliższych kilku dni o przekonanie do współpracy tych parlamentarzystów spoza koalicji Ruchu Pięciu Gwiazd i Partii Demokratycznej, którzy poparli rząd.
Aby przekonać niektórych z posłów, Conte mógłby zaoferować wakaty w rządzie powstałe po opuszczeniu koalicji rządowej przez ugrupowanie Italia Viva.
W środę szef rządu spotkał się z prezydentem Sergio Mattarellą, aby poinformować go o postępach w rozmowach.
(Daniele Lettig | EURACTIV.it)
MADRYT
Przeceniony zakup. Hiszpański przewoźnik Iberia, zgodził się na zakup Air Europa, największej prywatnej linii lotniczej w kraju, za 500 mln euro, czyli połowę pierwotnej ceny, potwierdził w środę Globalia, właściciel Air Europa.
(Fernando Heller, EuroEFE)
WARSZAWA
Jaki jest przepis na dozę kontynuacji? „Dla Polski najważniejsze jest, by relacje bilateralne z USA, dotyczące m.in. bezpieczeństwa i energetyki, zostały utrzymane; tutaj jestem dużym optymistą, myślę, że będziemy mieli do czynienia z dużą dozą kontynuacji”, powiedział w środę w rozmowie z Polskim Radiem 24 wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Tymczasem prezydent RP Andrzej Duda złożył w środę na Twitterze gratulacje nowemu prezydentowi USA Joemu Bidenowi.
Dodał, że liczy na bliską współpracę z nowym amerykańskim przywódcą w umacnianiu partnerstwa strategicznego między Polską i USA.
Gratulacje złożył także na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Obaj politycy – jak zauważono – nie złożyli jednak zwyczajowych gratulacjo nowej wiceprezydent USA Kamali Harris.
(Anna Wolska | EURACTIV.pl)
PRAGA
Promują swoich. Posłowie zdecydowali, że od 2022 r. w sklepach spożywczych sprzedawane ma być co najmniej 55 proc. produktów krajowej produkcji. Docelowo w roku 2028 ma być ich przynajmniej 73 proc. Przeciwko regulacji zaprotestowało osiem państw Unii Europejskiej, w tym Polska.
(EURACTIV.cz)
BUDAPESZT
Sputnik nad Węgrami. Według węgierskich mediów tamtejszy regulator ds. leków dał zielone światło dla stosowania rosyjskiej szczepionki na koronawirusa – Sputnik V. Budapeszt był rozczarowany systemem wspólnych zakupów szczepionek stworzonym przez Komisję Europejską.
BRATYSŁAWA
Słowacja kupuje dodatkowe miliony dawek. Słowacja zamówiła cztery miliony dodatkowych dawek szczepionek od koncernów Pfizer/BioNTech i Moderna po tym, jak w grudniu zamówiła 3,5 miliona od obu firm.
Słowacja zamówiła również 3,6 miliona dawek od firmy AstraZeneca, chociaż Europejska Agencja Leków (EMA) do tej pory autoryzowała tylko szczepionki produkcji Pfizer/BioNtech i Moderny.
(Michal Hudec | EURACTIV.sk)
SOFIA
Więcej atomu. Rząd zdecydował w środę o budowie nowego reaktora jądrowego w Kozłoduju, gdzie znajduje się pierwsza i na razie jedyna bułgarska elektrownia jądrowa z dwoma działającymi reaktorami.
Zatwierdzenie tej decyzji oznacza rezygnację – lub czasowe zawieszenie – z kontrowersyjnej budowy drugiej siłowni w Belene nad Dunajem.
Bułgaria obecnie posiada jedną elektrownię atomową w Kozłoduju, w której działają dwa reaktory o mocy 1000 megawatów, zapewniające 35 proc. zapotrzebowania kraju na energię elektryczną.
(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)
ZAGRZEB
Wskaźnik zatrudnienia w Chorwacji nieznacznie rośnie. Od listopada do grudnia 2020 r. stopa zatrudnienia w Chorwacji wzrosła o 0,2 proc. Według statystyk stopa zatrudnienia w grudniu była o 2,2 pproc. niższa niż w grudniu rok wcześniej. Z kolei bezrobocie rejestrowane wyniosło 9,5 proc.
(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)
LUBLANA
Wizyta sąsiedzka. Słoweński minister spraw zagranicznych Anže Logar zapowiedział, że w piątek złoży wizytę roboczą w Chorwacji – pierwszą od czasu utworzenia rządu koalicyjnego premiera Janeza Janšy w kwietniu ubiegłego roku.
Głównym tematem dyskusji będzie ogłoszenie przez Chorwację wyłącznej strefy ekonomicznej na Adriatyku – powiedział Logar parlamentarnej komisji spraw zagranicznych.
(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)
BELGRAD
Vučić gratuluje Bidenowi. Prezydent Serbii Aleksandar VučIć pogratulował prezydentowi USA Joemu Bidenowi z okazji objęcia urzędu i życzył mu wielu sukcesów z korzyścią dla Stanów Zjednoczonych.
„Jestem przekonany, że będziemy mieli w USA partnera do wzmocnienia dialogu politycznego i współpracy gospodarczej”, napisał Vučić i zaprosił Bidena do odwiedzenia Serbii.
(EURACTIV.rs | betabriefing.com)
SARAJEWO
Nominacja dla Christiana Schmidta. Niemiecki rząd nominował w środę byłego ministra rolnictwa Christiana Schmidta z Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) na swojego kandydata na Wysokiego Przedstawiciela wspólnoty międzynarodowej w Bośni i Hercegowinie.
Wysoki przedstawiciel dla Bośni i Hercegowiny – Biuro Wysokiego Przedstawiciela w Bośni i Hercegowinie (OHR) utworzono w 1995 r., po zawarciu porozumienia w Dayton.
Jego głównym celem jest nadzorowanie i kontrola implementacji cywilnych ustaleń z Dayton. Wysoki przedstawiciel i Biuro Wysokiego Przedstawiciela reprezentują społeczność międzynarodową oraz ONZ. Od 2002 do 2011 wysoki przedstawiciel był jednocześnie specjalnym przedstawicielem Unii Europejskiej.
(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)