UE: Czas na umorzenie długów dla poszkodowanych przez pandemię? Niemcy: AfD pod specjalnym nadzorem?/ STOLICE

dług, Unia Europejska, pandemia, koronawirus, COVID, kryzys

Istnieje potrzeba podjęcia ogólnounijnej decyzji w sprawie częściowego „umorzenia długów” dla każdego kraju, przekonuje prezes Ateńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz wiceprezes Stowarzyszenia Europejskich Izb Przemysłowo-Handlowych (Eurochambres) Konstantinos Michalos. / Foto via [Facebook/Konstantinos Michalos]

Czy uda się umorzyć długi przedsiębiorców w UE? Federalny Urząd Ochrony Konstytucji będzie mógł inwigilować działaczy Alternatywy dla Niemiec (AfD)? Francja wpisze kwestię ochrony klimatu i środowiska naturalnego do konstytucji? Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „Stolic Europy”.

ATENY

Koniec z długami? Istnieje potrzeba podjęcia ogólnounijnej decyzji w sprawie częściowego „umorzenia długów” dla każdego kraju, która następnie zostanie przeniesiona na sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), które najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii, powiedział w rozmowie z EURACTIV prezes Ateńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz wiceprezes Stowarzyszenia Europejskich Izb Przemysłowo-Handlowych (Eurochambres) Konstantinos Michalos.

„Szkody z powodu restrykcji wprowadzanych na czas pandemii odbiją się na stabilności sektora MŚP. Ważne aby szefowie państw omówili tę kwestię podczas unijnego szczytu”, powiedział Grek, dodając, że MŚP nie będą w stanie – kiedy życie wróci do normalności – poradzić sobie z bieżącymi kosztami, jak również długami po wielu miesiącach sparaliżowania działalności.

W przypadku Grecji, analizy sugerują, że jeśli nie zostaną podjęte dodatkowe działania wspierające po pandemii, zbankrutować może od 80 tys. do 100 tys. przedsiębiorstw. „Jestem ostrożnym optymistą, że uda nam się umieścić tę ważną kwestię w porządku obrad unijnego szczytu”, dodał Michalos, zaznaczając że odebrał wiele pozytywnych sygnałów od izb gospodarczych z całej Europy.

W marcu 2020 r. były prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi napisał w „Financial Times”, że pandemia doprowadziła do sytuacji wojennej i że część długu prywatnego powinna zostać umorzona, aby gospodarki mogły dalej działać.

(Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

Grecja: Dziś decyzja w sprawie rozszerzenia wód terytorialnych na Morzu Jońskim. "Koniec z biernością"

Grecki parlament podejmie dziś decyzję o rozszerzeniu wód terytorialnych z 6 do 12 mil morskich na Morzu Jońskim. Greccy politycy i eksperci przekonują, że to przykład skutecznej dyplomacji ze strony Aten.

 

 

O planach poszerzenia wód terytorialnych na Morzu Jońskim po raz …

BERLIN

Federalny Urząd Ochrony Konstytucji będzie mógł inwigilować działaczy Alternatywy dla Niemiec (AfD). W przyszłym tygodniu Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) podejmie decyzję, czy skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) zostanie zaklasyfikowana jako podejrzana. To efekt dwuletniego postępowania sprawdzającego, które powinno się skończyć w tym miesiącu.

W tym czasie w AfD, która ma 88 posłów w liczącym 709 osób Bundestagu, wyrosła skrajnie prawicowa frakcja Skrzydło, odwołująca się do idei narodowosocjalistycznych. W kwietniu 2020 r. frakcję rozwiązano, ale to nie znaczy, że jej sympatycy porzucili swoje idee.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de) 

Niemcy: Skrajnie prawicowa AfD usunęła ważnego polityka z partii

Dlaczego skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec usunęła ważnego polityka z szeregów ugrupowania?

PARYŻ

Klimat dla konstytucji? W środę rząd złożył projekt zmian w konstytucji. Dotyczą one wpisania w art. 1 ustawy zasadniczej kwestii ochrony klimatu i środowiska naturalnego. „Republika gwarantuje zachowanie różnorodności biologicznej i środowiska oraz walczy ze zmianami klimatu”, tak brzmi rządowa propozycja.

W grudniu 2020 r. prezydent Emmanuel Macron zapowiedział przeprowadzenie w kraju referendum w sprawie włączenia do konstytucji kwestii ochrony klimatu i środowiska naturalnego.

Przemawiając na spotkaniu z członkami Konwentu Obywatelskiego, prezydent sprecyzował, że najpierw ta sprawa powinna zostać przyjęta przez Zgromadzenie Narodowe, potem Senat, a na końcu zostanie przeprowadzone referendum.

„Reforma dotyczy idei bioróżnorodności, środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym, o których mowa w art.1 konstytucji, wyjaśnił Macron.

(EURACTIV.fr)

Komisja Europejska odracza decyzję ws. finansowania "zielonych inwestycji"

Komisja Europejska zdecydowała o opóźnieniu publikacji szczegółowych przepisów wykonawczych dotyczących finansowania taksonomii, czyli przepisów dotyczących zrównoważonych inwestycji Unii Europejskiej.

DUBLIN 

„Prawdziwy przyjaciel Joe”. „Dziś prawdziwy przyjaciel Irlandii, Joe Biden, został 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych”, napisał w środę na Twitterze premier Michael Martin. „Jak powiedział [Joe Biden – red.] w swoim przemówieniu, jest to historyczny dzień. Nie mogę się doczekać zacieśniania więzi między naszymi dwoma wielkimi narodami”, dodał.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

Joe Biden 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych

Na schodach Kapitolu Joe Biden złożył uroczystą przysięgę. Od teraz już oficjalnie jest 46. prezydentem USA.

HELSINKI

Lewica mówi „nie” izraelskim nadwyżkom szczepionek. Lewica odrzuciła propozycję złożoną w niedzielę przez posła Päivi Räsänena, który zasugerował, że Finlandia – podobnie jak inne kraje UE, takie jak Dania i Cypr – powinna zapytać Izrael o możliwość przekazania nadwyżki szczepionek przeciwko SARS-CoV-2.

Izrael jest światowym liderem w szczepieniach. Jednak według parlamentarzystki Sojuszu Lewicy Veroniki Honkasalo taki ruch byłby równoznaczny z zaakceptowaniem łamania praw człowieka, ponieważ wykluczono ponad 4,5 mln Palestyńczyków z programu szczepień.

„Moralnym obowiązkiem Izraela jako okupującego kraju jest dbanie o szczepienia Palestyńczyków”, napisała na Twitterze Honkasalo.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Koronawirus: Cypr prosi Izrael o szczepionki przez opóźnienia w UE / STOLICE

Codzienny briefing z europejskich stolic – 11 stycznia.

RZYM

Targi o uniknięcie wyborów. Po wtorkowym głosowaniu w sprawie wotum nieufności w Senacie, premier Giuseppe Conte spotkał się w środę wieczorem z liderami partii, którzy poparli rząd.

Conte według włoskich analityków, będzie starać się w ciągu najbliższych kilku dni o przekonanie do współpracy tych parlamentarzystów spoza koalicji Ruchu Pięciu Gwiazd i Partii Demokratycznej, którzy poparli rząd.

Aby przekonać niektórych z posłów, Conte mógłby zaoferować wakaty w rządzie powstałe po opuszczeniu koalicji rządowej przez ugrupowanie Italia Viva.

W środę szef rządu spotkał się z prezydentem Sergio Mattarellą, aby poinformować go o postępach w rozmowach.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

Włochy: Rząd Giuseppe Contego z wotum zaufania. Żółto-czerwona koalicja pozostanie u władzy

Koalicję rządzącą poparło 156 senatorów, a przeciwko zagłosowało 140. Do osiągnięcia przez rząd większości absolutnej zabrakło pięciu głosów.

MADRYT

Przeceniony zakup. Hiszpański przewoźnik Iberia, zgodził się na zakup Air Europa, największej prywatnej linii lotniczej w kraju, za 500 mln euro, czyli połowę pierwotnej ceny, potwierdził w środę Globalia, właściciel Air Europa.

(Fernando Heller, EuroEFE)

Hiszpania: Przez śnieżycę Filomena wzrosły ceny prądu. Minister wini za to UE

Kto płaci najwięcej za energię elektryczną w Hiszpanii w przeliczeniu na kilowatogodzinę?

WARSZAWA

Jaki jest przepis na dozę kontynuacji? „Dla Polski najważniejsze jest, by relacje bilateralne z USA, dotyczące m.in. bezpieczeństwa i energetyki, zostały utrzymane; tutaj jestem dużym optymistą, myślę, że będziemy mieli do czynienia z dużą dozą kontynuacji”, powiedział w środę  w rozmowie z Polskim Radiem 24 wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Tymczasem prezydent RP Andrzej Duda złożył w środę na Twitterze gratulacje nowemu prezydentowi USA Joemu Bidenowi.

Dodał, że liczy na bliską współpracę z nowym amerykańskim przywódcą w umacnianiu partnerstwa strategicznego między Polską i USA.

Gratulacje złożył także na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Obaj politycy – jak zauważono – nie złożyli jednak zwyczajowych gratulacjo nowej wiceprezydent USA Kamali Harris.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

USA: Joe Biden podpisał pierwsze rozporządzenia / AKTUALIZACJA

Joe Biden został zaprzysiężony jako 46. prezydent Stanów Zjednoczonych.

PRAGA

Promują swoich.  Posłowie zdecydowali, że od 2022 r. w sklepach spożywczych sprzedawane ma być co najmniej 55 proc. produktów krajowej produkcji. Docelowo w roku 2028 ma być ich przynajmniej 73 proc. Przeciwko regulacji zaprotestowało osiem państw Unii Europejskiej, w tym Polska.

(EURACTIV.cz)

UE: Agencja ds. żywności za dopuszczeniem larw mącznika do konsumpcji. Kiedy decyzja KE?

Produkty na bazie owadów zaczynają być postrzegane jako obiecujące rozwiązanie problemów związanych ze zrównoważonym rozwojem przemysłu spożywczego.

BUDAPESZT

Sputnik nad Węgrami. Według węgierskich mediów tamtejszy regulator ds. leków dał zielone światło dla stosowania rosyjskiej szczepionki na koronawirusa – Sputnik V. Budapeszt był rozczarowany systemem wspólnych zakupów szczepionek stworzonym przez Komisję Europejską.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Węgry zatwierdziły rosyjską szczepionkę na koronawirusa?

Budapeszt był rozczarowany systemem wspólnych zakupów szczepionek stworzonym przez Komisję Europejską.

BRATYSŁAWA

Słowacja kupuje dodatkowe miliony dawek. Słowacja zamówiła cztery miliony dodatkowych dawek szczepionek od koncernów Pfizer/BioNTech i Moderna po tym, jak w grudniu zamówiła 3,5 miliona od obu firm.

Słowacja zamówiła również 3,6 miliona dawek od firmy AstraZeneca, chociaż Europejska Agencja Leków (EMA) do tej pory autoryzowała tylko szczepionki produkcji Pfizer/BioNtech i Moderny.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk) 

Koronawirus: Węgry krytykują procedury UE i kupują chińską szczepionkę

Decyzja rządu węgierskiego oznacza zakup szczepionek z pominięciem unijnej procedury.

SOFIA

Więcej atomu. Rząd zdecydował w środę o budowie nowego reaktora jądrowego w Kozłoduju, gdzie znajduje się pierwsza i na razie jedyna bułgarska elektrownia jądrowa z dwoma działającymi reaktorami.

Zatwierdzenie tej decyzji oznacza rezygnację – lub czasowe zawieszenie – z kontrowersyjnej budowy drugiej siłowni w Belene nad Dunajem.

Bułgaria obecnie posiada jedną elektrownię atomową w Kozłoduju, w której działają dwa reaktory o mocy 1000 megawatów, zapewniające 35 proc. zapotrzebowania kraju na energię elektryczną.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria zbuduje nową elektrownię atomową? / STOLICE

Codzienny briefing z europejskich stolic – 15 października.

ZAGRZEB

Wskaźnik zatrudnienia w Chorwacji nieznacznie rośnie. Od listopada do grudnia 2020 r. stopa zatrudnienia w Chorwacji wzrosła o 0,2 proc. Według statystyk stopa zatrudnienia w grudniu była o 2,2 pproc. niższa niż w grudniu rok wcześniej. Z kolei bezrobocie rejestrowane wyniosło 9,5 proc.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

SURE: Miliardy z Unii Europejskiej na walkę z bezrobociem. Dla kogo najwięcej środków?

Ursula von der Leyen podkreśla, że nadrzędnym celem jest zachowanie miejsc pracy w krajach UE.

LUBLANA

Wizyta sąsiedzka. Słoweński minister spraw zagranicznych Anže Logar zapowiedział, że w piątek złoży wizytę roboczą w Chorwacji – pierwszą od czasu utworzenia rządu koalicyjnego premiera Janeza Janšy w kwietniu ubiegłego roku.

Głównym tematem dyskusji będzie ogłoszenie przez Chorwację wyłącznej strefy ekonomicznej na Adriatyku – powiedział Logar parlamentarnej komisji spraw zagranicznych.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Słowenia: Rząd Janeza Janšy próbuje uciszyć media publiczne? / STOLICE

Codzienny briefing z europejskich stolic – 2 grudnia.

BELGRAD

Vučić gratuluje Bidenowi. Prezydent Serbii Aleksandar VučIć pogratulował prezydentowi USA Joemu Bidenowi z okazji objęcia urzędu i życzył mu wielu sukcesów z korzyścią dla Stanów Zjednoczonych.

„Jestem przekonany, że będziemy mieli w USA partnera do wzmocnienia dialogu politycznego i współpracy gospodarczej”, napisał Vučić i zaprosił Bidena do odwiedzenia Serbii.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com)

Koronawirus: Szwajcaria i Serbia rozpoczynają szczepienia

Kraje Unii Europejskiej otrzymają z kolei szczepionki zaraz po Świętach.

SARAJEWO

Nominacja dla Christiana Schmidta. Niemiecki rząd nominował w środę byłego ministra rolnictwa Christiana Schmidta z Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) na swojego kandydata na Wysokiego Przedstawiciela wspólnoty międzynarodowej w Bośni i Hercegowinie.

Wysoki przedstawiciel dla Bośni i Hercegowiny – Biuro Wysokiego Przedstawiciela w Bośni i Hercegowinie (OHR) utworzono w 1995 r., po zawarciu porozumienia w Dayton.

Jego głównym celem jest nadzorowanie i kontrola implementacji cywilnych ustaleń z Dayton. Wysoki przedstawiciel i Biuro Wysokiego Przedstawiciela reprezentują społeczność międzynarodową oraz ONZ. Od 2002 do 2011 wysoki przedstawiciel był jednocześnie specjalnym przedstawicielem Unii Europejskiej.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)