David Sassoli nie żyje. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego zmarł w wieku 65 lat

Zmarł przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli (CC-BY-4.0: © European Union 2019 – Source: EP)

Zmarł przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli (CC-BY-4.0: © European Union 2019 – Source: EP)

O śmierci Davida Sassolego poinformował na Twitterze jego rzecznik prasowy. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego zmarł w szpitalu we Włoszech, w którym przebywał od dwóch tygodni.

 

65-letni David Sassoli od 26 grudnia znajdował się w szpitalu w Aviano. Trafił tam z powodu poważnych problemów z układem oddechowym oraz – jak poinformowano wówczas – „poważnych kłopotów autoimmunologicznych”. Jego biuro odwołało zaś wszystkie jego zaplanowane spotkania.

Ostatecznie, jak poinformował jego rzecznik prasowy Roberto Cuillo, Sassoli „zmarł 11 stycznia o godzinie 1:15”. „Data i miejsce pogrzebu zostaną podane w najbliższych godzinach” – napisał na Twitterze rzecznik prasowy przewodniczącego PE.

David Sassoli nie będzie starał się o utrzymanie funkcji szefa Parlamentu Europejskiego

Obecny przewodniczący PE wykluczył ubieganie się o pozostanie na stanowisku, co oznacza, że główną kandydatką na szefa Parlamentu będzie chadeczka Roberta Metsola.

Sassoli chorował poważnie od września

David Sassoli miał poważne kłopoty zdrowotne od kilku miesięcy. We wrześniu trafił do szpitala w Strasburgu z powodu bardzo poważnego zapalenia płuc. Nie było ono jednak związane z infekcją koronawirusem SARS-CoV-2.

Po blisko dwóch miesiącach hospitalizacji David Sassoli opuścił szpital i powrócił do pełnienia swoich obowiązków. Jego powrót do pracy wówczas krytykowano, bo trwała już wówczas IV fala pandemii COVID-19, a w PE w Strasburgu funkcjonowało ognisko zakażeń. Pozytywne wyniki testów miało ponad 80 europosłów i ich współpracowników.

Przewodniczący PE nalegał jednak, mimo związanego z pandemią dodatkowego zdrowotnego ryzyka dla niego, aby wrócić do wypełniania swoich obowiązków. Argumentował to m.in. tym, ze w styczniu miała upłynąć jego 2,5-letnia kadencja na stanowisku szefa europarlamentu, a odpowiednie procedury wyłonienia jego następcy już zostały rozpoczęte, a europosłowie zagłosują w tej sprawie w przyszłym tygodniu.

Sassoli zamierzał starać się o reelekcję, ale gdy jesienią ubiegłego roku zaczął mieć poważne kłopoty zdrowotne, zrezygnował z tego.

Roberta Metsola kandydatką Europejskiej Partii Ludowej na szefową Parlamentu Europejskiego

Maltańska europosłanka będzie ubiegać się z ramienia chadeckiej frakcji o przejęcie od przyszłego roku funkcji przewodniczącego PE po socjaldemokracie Davidzie Sassolim.

Sassoli – z dziennikarza polityk

Sassoli polityką zajmował się od trzech dekad i był związany z centrolewicową włoską Partią Demokratyczną. Od 2009 r. zasiadał w Parlamencie Europejskim. Wcześniej natomiast zajmował się dziennikarstwem.

Zaczynał w wydawanym w Mediolanie dzienniku „Il Giorno”, ale potem zwrócił się ku telewizji. Zajmował się dziennikarstwem informacyjnym oraz publicystyką w publicznym koncernie medialnym RAI. Współpracował m.in. z telewizjami Rai 1 i Rai 2 oraz TG1 i TG3. W TG1 prowadził m.in. główne wydanie wieczornego programu informacyjnego.

„Szczery i pełny pasji Europejczyk. Będziemy tęsknić za jego ciepłem, hojnością, życzliwością i uśmiechem” – napisał na Twitterze o Sassolim przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. „Jestem głęboko zasmucona odejściem wielkiego Europejczyka i dumnego Włocha” – napisała z kolei przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.