Dania sprzeciwia się zmianom w unijnych traktatach / Briefing z Europy

Dania opowiada się przeciwko zmianom w unijnych traktatach przed referendum dotyczącym klauzuli opt-out w sprawie obronności. [Shutterstock/Bumble Dee]

Jednomyślność głosowania w UE: Dania sprzeciwia się zmianom w unijnych traktatach | Między innymi o tym piszemy w środowym briefingu z Europy.

 

 

KOPENHAGA

„Nie” dla zmian. Dania opowiada się przeciwko zmianom w unijnych traktatach przed referendum dotyczącym klauzuli opt-out (wyłączenia) w sprawie obronności.

Sprzeciw Kopenhagi to reakcja na pojawiające się w Brukseli sugestie, że Unia może wprowadzić zmiany traktatowe, likwidując konieczność jednomyślności w takich sprawach jak obronność.

Wzmianka na ten temat pojawiła się po raz pierwszy na prezentacji rekomendacji opracowanych na podstawie kończącej się Konferencji w sprawie przyszłości Europy (COFOE). W oparciu głosy obywateli opracowano 49 postulatów w sprawie tego, jak powinna wyglądać przyszłość bloku.

Wiele z propozycji odnosi się do zmian traktatowych. Część obywateli domaga się np. wprowadzenia głosowania kwalifikowaną większością głosów (QMV) w kwestiach dotyczących polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Szczegóły poniżej. 

(Charles Szumski | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Jednomyślność głosowania w UE: Dania sprzeciwia się zmianom w unijnych traktatach

Dania opowiada się przeciwko zmianom w unijnych traktatach przed referendum dotyczącym klauzuli opt-out (wyłączenia) w sprawie obronności.

 

 

Sprzeciw Kopenhagi to reakcja na pojawiające się w Brukseli sugestie, że Unia może wprowadzić zmiany traktatowe, likwidując konieczność jednomyślności w takich sprawach jak obronność.

Wzmianka …

BRUKSELA

Nie ma czasu do stracenia. Komisja Europejska wspiera państwa członkowskie, przedsiębiorstwa i pracowników w przygotowaniu do ogromnego przedsięwzięcia, jakim jest transformacja ekologiczna i cyfrowa, organizując szereg inicjatyw i platform, ze szczególnym uwzględnieniem rynku pracy i szkolenia zawodowego, piszą unijni komisarze Nicolas Schmit i Margaritis Schinas. Szczegóły poniżej. 

(Margaritis Schinas and Nicolas Schmit | Komisja Europejska)

Nie ma czasu do stracenia: UE skupia się na umiejętnościach zawodowych, aby usprawnić transformację ekologiczną

Komisja Europejska wspiera państwa członkowskie, przedsiębiorstwa i pracowników w przygotowaniu do ogromnego przedsięwzięcia, jakim jest transformacja ekologiczna i cyfrowa, organizując szereg inicjatyw i platform, ze szczególnym uwzględnieniem rynku pracy i szkolenia zawodowego. Komisarze Nicolas Schmit i Margaritis Schinas opowiadają o szczegółach.

 

 
Nicolas Schmit …

HAGA | BERLIN

Szef dyplomacji z wizytą w Kijowie. Minister spraw zagranicznych Holandii Wopke Hoekstra udał się wczoraj do Kijowa, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Jutro zaś holenderski premier Mark Rutte wygłosi przemówienie do Rady Najwyższej Ukrainy.

Hoekstra przyznał, że dopiero po przybyciu do Kijowa zobaczył, „wielki wpływ wywarła rosyjska inwazja na naród ukraiński”. Holenderski minister rozmawiał nie tylko z prezydentem Zełenskim, ale także ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytrem Kułebą.

Minister obiecał, że Holandia nie przestanie wspierać Ukrainy „militarnie, humanitarnie i finansowo”. Zapewnił także o zaangażowaniu kraju na rzecz dążenia do szerzenia prawdy o wojnie w Ukrainie i „osiągnięcia sprawiedliwości”.

W podróży holenderskiemu ministrowi towarzyszyła szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock, która również uczestniczyła w spotkaniu z Zełenskim.

Premier Holandii Mark Rutte poinformował z kolei, że na prośbę Zełenskiego wygłosi w czwartek przemówienie do deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy. „Holandia wciąż stoi ramię w ramię z Ukrainą w obliczu rosyjskiej inwazji”, napisał na Twitterze.

(Sofia Stuart Leeson | EURACTIV.com i Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Niemcy chcą silniejszej i głębszej współpracy w Europie

„Potrzebna jest otwartość na zmiany w traktatach”, powiedziała niemiecka minister stanu ds. Europy i Klimatu Anna Lührmann.

HELSINKI

Potrzebna szersza perspektywa. Państwa, które głosują w ONZ za Rosją albo wstrzymują się od głosu w sprawach dotyczących Moskwy, nie powinny być karane, stwierdziła unijna komisarz do spraw partnerstwa międzynarodowego Jutta Urpilainen na poniedziałkowym seminarium w Helsinkach z okazji Dnia Europy.

Unia musi patrzeć dalej niż trwająca wojna w Ukrainie i powinna wzmacniać globalne partnerstwa, uważa fińska komisarz. Jak powiedziała, „wykluczone” jest, by z powodu popierania bądź odmowy potępienia Rosji Unia pozbawiła pomocy finansowej najsłabiej rozwinięte kraje. W 2020 r. na pomoc rozwojową dla takich krajów Unia wydała 67 mld euro. Szczegóły poniżej. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Komisarz UE: Nie powinno się karać państw za prorosyjską postawę

Unia musi patrzeć dalej niż trwająca wojna w Ukrainie i powinna wzmacniać globalne partnerstwa, uważa fińska komisarz.

SOFIA

Boją się Rosji. Dwóch na trzech Bułgarów obawia się, że Rosja dokona wobec ich kraju ataków rakietowych, a ponad połowa – że Rosja go zajmie, wskazuje jedno z najnowszych badań.

Sondaż na ten temat został przeprowadzony przez agencję ESTAT na zlecenie Fundacji Warsztaty na rzecz Inicjatyw Obywatelskich. Wynika z niego, że 62 proc. obywateli obawia się ataków rakietowych ze strony Moskwy, a 54 proc. – możliwej okupacji przez Rosję. Szczegóły poniżej. 

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | Tłumaczenie Kinga Wysocka)

Bułgaria: Obawy przed atakiem ze strony Rosji

Mieszkańcy kraju deklarują także, że nie znają w pełni historii relacji bułgarsko-rosyjskich.