Dania: Socjaldemokraci stworzą nowy rząd

Mette Frederiksen, źródło: Flickr/Arbeiderpartiet, fot. Sandra Skillingsås (CC BY-ND 2.0)

Trzy tygodnie trwały negocjacje nad utworzeniem w Danii nowego rządu. Ostatecznie mniejszościowy gabinet sformuje ugrupowanie Socjaldemokracja, które zajęło pierwsze miejsce w wyborach przeprowadzonych na początku czerwca. Rząd będą jednak popierać inne ugrupowania tworzące centrolewicowy tzw. blok czerwony.

 

Na czele nowego rządu stanie przewodnicząca Socjaldemokracji 41-letnia Mette Frederiksen. Będzie najmłodszym premierem w historii kraju. Choć stanie na czele gabinetu mniejszościowego (jej ugrupowanie ma tylko 50 mandatów w liczącym 179 miejsc parlamencie – Folketingu), to udało jej się uzyskać poparcie innych centrolewicowych ugrupowań – Socjalistycznej Partii Ludowej, socjalistycznych Czerwono-Zielonych oraz socjalliberalnej Radykalnej Lewicy.

Pozostałe partie tworzące tzw. blok czerwony nie desygnują ministrów do rządu, ale zobowiązały się popierać gabinet premier Frederiksen w kluczowych głosowaniach. W sumie „czerwoni” mają bezpieczną większość 93 mandatów. Dania będzie trzecim państwem w ostatnich miesiącach, którego obywatele oddali władze w ręce ugrupowań lewicowych. Wcześniej stało się tak w Finlandii i Szwecji.

Dania: Zwycięstwo socjaldemokracji w wyborach

Czy można wygrać wybory korzystając z retoryki antyimigranckiej, zapowiadając jednocześnie walkę z ociepleniem klimatu? W Danii można. Po czterech latach spędzonych w opozycji socjaldemokraci wygrali wczorajsze wybory parlamentarne i wrócą do władzy.
 

Lewica i socjaldemokracja odzyskują pole w państwach skandynawskich. Po …

Wyższe wydatki państwowe

„Z wielką radością mogę ogłosić, że po 3 tygodniach rozmów mamy wreszcie większość, która doprowadzi do sformowania nowego rządu” – powiedziała Frederiksen. Nowa premier już w kampanii wyborczej zapowiedziała podniesienie wydatków państwowych na cele społeczne. Były one bowiem obcinane przez poprzednie centroprawicowe rządy. Duńczycy, którzy są przyzwyczajeni do płacenia (podobnie jak Szwedzi czy Norwegowie) wysokich podatków, są także przyzwyczajeni do rozbudowanego systemy dotacji, zasiłków i darmowych usług ze strony państwa. Podatki zostaną zapewne podniesione, najbardziej w stosunku do najlepiej zarabiających obywateli.

Wszystkie ugrupowania centrolewicowe zgadzały się co do konieczności zwiększenia wydatków z budżetu państwa, ale miały różne zdanie w kwestii polityki migracyjnej. Socjaldemokracja i pani Frederiksen opowiadali się za jej zaostrzeniem, co nie było do końca zgodne ze stanowiskiem innych ugrupowań po lewej stronie duńskiej sceny politycznej. Ale twarde poglądy wobec migracji popłaciły socjaldemokratom, którzy stracili co prawda część poparcia w porównaniu z wyborami z 2015 r., ale pozostali największą partia w Folketingu i jeszcze przejęli władzę.

Finlandia: Wotum zaufania dla centrolewicowego rządu

Fiński parlament (Eduskunta) zatwierdził powstanie nowego rządu, który utworzy aż 5 ugrupowań. Nazwana przez media „czerwono-zielonym frontem ludowym” koalicja przygotowała najbardziej rozbudowany program rządowy w historii Finlandii.
 

Kwietniowe wybory parlamentarne wygrała Socjaldemokratyczna Partia Finlandii (SDP), na którą głos oddało 17,7 proc. …

Zaostrzenie polityki migracyjnej i klimatycznej

Ostatecznie w porozumieniu pozwalającym sformować rząd znalazły się zapisy o zaostrzeniu polityki migracyjnej, ale nie aż tak silnym jak to socjaldemokraci zapowiadali w kampanii wyborczej. Duński rynek pracy nie zostanie zamknięty wobec cudzoziemców, a kontrowersyjne plany umieszczania imigrantów, którzy czekają na deportację w odizolowanych ośrodkach na wyspach zostały ostatecznie porzucone.

Zgodzono się natomiast na to, że Dania musi podnieść swoje cele redukcji emisji CO2 i dążyć do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2045 r., a więc szybciej niż planuje to zrobić UE. Miałaby zostać w tym celu przyjęta ustawa, które wpisze wiążące cele redukcji emisji do duńskiego prawa.

Szwecja: Koniec kryzysu politycznego? Jest nowa koalicja rządowa

Po ponad 3 miesiącach impasu szwedzkim partiom politycznym udało się porozumieć w sprawie utworzenia koalicji rządowej. Siły połączą cztery partie – dwie z bloku centrolewicowego i dwie z bloku centroprawicowego.
 
Nowy rząd mają utworzyć: rządząca dotąd Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza oraz Partia …