Dania: Rywalizacja mocarstw o zasoby niebezpieczna dla Arktyki / STOLICE

Arktyka, Rosja, Chiny, USA, Dania

Rok temu duński wywiad oficjalnie uznał potencjalny konflikt mocarstw światowych o zasoby znajdujące się w rejonie Arktyki za większe zagrożenie dla kraju niż ataki terrorystyczne. / Foto via [Shutterstock/murattellioglu]

Sytuacja w Arktyce może zostać zdestabilizowana z powodu rywalizacji o wpływy Chin, Rosji oraz USA. Do której inicjatywy lub organizacji społeczno-politycznej jest najbliżej Polakom? Francja uruchamia program masowych testów. Jakie są szczegóły przedsięwzięcia?  Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

KOPENHAGA

Rosnące zainteresowanie i obecność Rosji, Chin i USA w Arktyce mają destabilizujący wpływ na bezpieczeństwo regionu, twierdzi coroczna ocena ryzyka przeprowadzana przez duńską Wojskową Służbę Wywiadowczą (FE).

Raport potwierdza zaniepokojenie rosnącym strategicznym znaczeniem obszaru Arktyki i coraz większą obecnością nie tylko Rosji, ale także Chin w tym regionie.

Rok temu duński wywiad oficjalnie uznał potencjalny konflikt mocarstw światowych o zasoby znajdujące się w rejonie Arktyki za większe zagrożenie dla kraju niż ataki terrorystyczne.

Obawy – rok temu, jak i obecnie – dotyczą przede wszystkim znajdującej się pod duńskim zarządem Grenlandii. Więcej o szczegółach piszemy poniżej. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Dania bardziej obawia się wojny w Arktyce niż terroryzmu

Duński wywiad oficjalnie uznał potencjalny konflikt mocarstw światowych o zasoby znajdujące się w rejonie Arktyki za większe zagrożenie dla kraju niż ataki terrorystyczne. Obawy dotyczą przede wszystkim znajdującej się pod duńskim zarządem Grenlandii.

 

Duńska Wojskowa Służba Wywiadowcza (FE) opublikowała swój doroczny …

WARSZAWA

Kto sprawuje rząd dusz? W sondażu Ipsos dla OKO.press zapytano respondentów, do której inicjatywy czy organizacji społeczno-politycznej jest im najbliżej. 24 proc. Polaków wskazało Strajk Kobiet, niewiele mniej Wolne Sądy (20 proc.). Protest rolników remisował z Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym. Wszystkie trzy organizacje prawicowe otrzymały zaś po kilka procent poparcia: Ruch Narodowy – 6 proc., Kluby „Gazety Polskiej” – 5 proc., Rodzina Radia Maryja – 4 proc.

Młodzi Polacy (18-29 lat) najchętniej wybierają Strajk Kobiet (38 proc.) i Młodzieżowy Strajk Klimatyczny (17 proc.). Wolne Sądy wskazało tylko 9 proc., mniej nawet niż Protest rolników (12 proc.).

(Joanna Jakubowska | EURACTIV.pl)

Logo Strajku Kobiet nawiązuje do nazizmu? Błyskawice jak symbole Hitlerjugend i SS?

Zarówno naukowcy, jak i weterani Powstania Warszawskiego tłumaczą, że to kompletna bzdura.

PARYŻ

Masowe badania. W poniedziałek rozpoczęto przeprowadzanie masowych i dobrowolnych testów na obecność koronawirusa w Hawrze, Charleville-Mezieres i Sedanie, francuskich miastach szczególnie dotkniętych drugą falą epidemii.

Masowe badania przesiewowe mają pomóc zebrać informacje przydatne w walce z koronawirusem. Chodzi o dane dotyczące populacji czy dzielnic najbardziej dotkniętych chorobą, aby umożliwić lepszą niż dotychczas identyfikację pozytywnych przypadków. W styczniu podobne badania zostaną przeprowadzone w Saint-Etienne, Roubaix. 

We Francji we wtorek kończy się okres drugiej ogólnokrajowej kwarantanny wprowadzonej pod koniec października. Ponieważ liczba nowo diagnozowanych infekcji nie spadła do oczekiwanego poziomu, nie wszystkie restrykcje zostaną rozluźnione.

(Louise Rozès Moscovenko  | EURACTIV.fr)

Francja nakłada duże kary finansowe na Amazona i Google

Oba koncerny zapewne odwołają się od decyzji CNIL Francuskiej Krajowej Komisji ds. Informatyki i Wolności.

BERLIN

Zjazd wyborczy online. Zarząd niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) zdecydował w poniedziałek, że wirtualny zjazd partii, który ma wybrać jej nowego przewodniczącego, odbędzie się 16 stycznia z udziałem 1001 delegatów, poinformował sekretarz generalny CDU Paul Ziemiak.

Zarząd obradował w trybie wideokonferencji. Według Ziemiaka, na zjeździe przeprowadzone zostaną „cyfrowe prawybory” z koniecznością potwierdzenia ich wyniku przez późniejsze głosowanie listowne. Na karcie wyborczej znajdować się będzie nazwisko tylko jednego kandydata – tego, który uzyska największe poparcie w głosowaniu internetowym. Publiczne przeliczenie głosów listownych nastąpi 22 stycznia, umożliwiając ogłoszenie ostatecznego rezultatu.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Koronawirus: Niemcy chcą wprowadzić twardy lockdown

Niemiecka prasa dotarła do rządowych planów ogłoszenia twardego przeciwepidemicznego lockdownu od połowy przyszłego tygodnia. Zamkniętych miałaby zostać m.in. większość sklepów oraz szkoły. Nowych zakażeń koronawirusem w Niemczech znów przybywa szybciej.

 

Jak podają niemieckie media, decyzja o niemal całkowitym zamrożeniu życia publicznego …

HAGA

Lockdown całkowity. W odpowiedzi na trudną sytuację epidemiczną premier Holandii Mark Rutte ogłosił na terenie kraju całkowity lockdown. Zamknięte zostaną m.in. szkoły i większość sklepów. Blokada kraju potrwa pięć tygodni, a więc obejmie także okres świąteczno-noworoczny.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Holandia wprowadza całkowity lockdown. Rutte: "To nie jest niewinna grypa"

Ścisłe ograniczenia będą obowiązywać przez co najmniej pięć tygodni, oświadczył premier Mark Rutte.

LONDYN

Kiedy koniec rozmów? Negocjatorzy z Wielkiej Brytanii i UE wznowili rozmowy na temat umowy handlowej po brexicie. Nie wiadomo jednak kiedy rozmowy mogą zostać zakończone. Dziś do stołu rozmów wrócą główni negocjatorzy: David Frost oraz reprezentujący UE Michel Barnier.

Barnier w poniedziałek miał powiedzieć ambasadorom unijnych państw, że szanse na porozumienie z Wielką Brytanią są niewielkie, jak informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Gdy skończy się okres przejściowy, czyli od 1 stycznia 2021 r., Wielka Brytania przestanie być uczestnikiem wspólnego rynku unijnego. Jeśli do tego czasu nie wejdzie w życie porozumienie w sprawie relacji handlowych z Unią, będą one odbywać się na zasadach Światowej Organizacji Handlu.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Brexit: Rozmowy trwają. Spór dotyczy m.in tzw. klauzuli ewolucyjnej

Wielka Brytania i Unia Europejska uzgodniły, że będą kontynuować rozmowy w sprawie przyszłych relacji.

WILNO

Nowy rząd. Nowe porządki. Na Litwie od środy w związku z sytuacją epidemiczną zostanie zamkniętych większość sklepów, ograniczona będzie możliwość poruszania się, zdecydował rząd podczas niedzielnego posiedzenia.

Kwarantanna w kraju została przedłużona do 31 stycznia. Na Litwie od środy w związku z sytuacją epidemiczną zostanie zamkniętych większość sklepów. Wyjątkiem są sklepy, które są niezbędne co codziennego życia, a także apteki i banki.

(Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)

Litwa ma już nowy rząd. Na czele Ministerstwa Sprawiedliwości 32-letnia Polka

Litewski Sejm udzielił wotum zaufania nowemu centroprawicowemu rządowi. Pokieruje nim 46-letnia ekonomistka Ingrida Šimonytė.

RZYM

Kiedy środki z Funduszu Odbudowy dla Włoch? Funduszy unijnych można się spodziewać późną wiosną lub latem, powiedział w poniedziałek unijny komisarz ds. gospodarki i były premier Włoch Paolo Gentiloni. Oznacza to, że środki z Funduszu Odbudowy UE mogłyby zostać odblokowane w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Salvini ponownie przed sądem. "Ratowaliśmy życie ludzi i broniliśmy kraju"

Salvini oskarżony jest o przetrzymywanie ludzi na statku u wybrzeży Włoch.

MADRYT

„Wzrost gospodarczy nie gwarantuje dobrobytu” – mówi premier Hiszpanii. Premier Hiszpanii Pedro Sánchez podkreślił w poniedziałek w Paryżu – podczas uroczystości z okazji 60-lecia powstania Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) – że „wzrost gospodarczy nie gwarantuje dobrobytu” i wezwał do wzmocnienia multilateralizmu w celu lepszej redystrybucji dóbr.

(EUROEFE)

Hiszpania spodziewa się jeszcze w tym roku pierwszego wzrostu zatrudnienia od początku pandemii

Hiszpański rząd opublikował prognozy, z których wynika, że w IV kwartale bieżącego roku liczba nowych miejsc pracy urośnie po raz pierwszy od marca. Chodzi o wzrost o zaledwie 2 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału, ale władze w Madrycie uznały …

PRAGA

Kłótnie koalicjantów. Czeska Partia Socjaldemokratyczna (ČSSD) nie akceptuje przedstawionego klika dni temu Krajowego Planu Odbudowy, który ma być sfinansowany z Funduszu Odbudowy UE.

Zdaniem ministra spraw wewnętrznych Jana Hamáčka – lidera socjaldemokratów – unijne fundusze powinny zostać wydawane w lepszy sposób niż obecnie proponuje jego koalicjant. „Najbliższa przyszłość zdecyduje, jak będziemy żyć w nadchodzących latach”, powiedział Hamáček, zwracając uwagę, że Czechy mogą albo efektywnie wykorzystać fundusze, albo zmarnować nadarzającą się okazję na transformację gospodarki.

ČSSD poinformowała w niedzielę, że rozważa odejście z koalicji rządowej w związku z trwającym sporem o reformę podatkową z rządzącą partią ANO.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Sztuczna inteligencja: Czechy chcą być europejskim liderem

Czesi odrzucają surowe europejskie regulacje. Ich zdaniem zbyt wiele ograniczeń mogłyby nieodwracalnie spowolnić rozwój  badań nad sztuczną inteligencją.

BUDAPESZT

Równouprawnienie po węgiersku. Kobiety nie muszą konkurować z mężczyznami i również mogą się spełniać w roli matki, oświadczyła minister do spraw rodziny Katalin Novák.

W opublikowanym na Facebooku ponad 3-minutowym nagraniu minister Katalin Novák wytłumaczyła swoje zdanie na temat sukcesu w życiu kobiety.

Novák podkreśliła, że kobiety nie muszą wciąż konkurować z mężczyznami i stawać do rywalizacji o takie same pensje. Jej zdaniem nie ma potrzeby wybierania pomiędzy karierą zawodową a urodzeniem dziecka i założeniem własnej rodziny.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Szef Zalando rezygnuje. Zajmie się rodziną, żeby żona mogła zrealizować swoje ambicje zawodowe

Dyrektor generalny Zalando postanowił ustąpić ze swoich stanowisk, aby „poświęcić więcej czasu swojej powiększającej się rodzinie”.

BUKARESZT

Jeszcze bez białego dymu. Prezydent Rumunii Klaus Iohannis nie powołał nowego premiera po przeprowadzeniu w poniedziałek konsultacji z partiami politycznymi, stwierdzając, że warunki wyłonienia kandydata nie są jeszcze spełnione.

„Otrzymałem kilka propozycji, ale uważam, że potrzebna jest kolejna runda konsultacji”, podkreślił Iohannis. Prezydent nie wspomniał, kiedy dojdzie do następnych rozmów, ale zaznaczył, że nowy parlament, który został wyłoniony po wyborach z 6 grudnia, spotka się na pierwszej sesji w najbliższy poniedziałek.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

Rumunia: Według exit poll wybory wygrywają socjaliści, ale rządu raczej nie utworzą

Na Partię Socjaldemokratyczną (PSD) zagłosować miało według sondaży exit poll 30,5 proc. wyborców, a na rządzącą obecnie centroprawicową Partię Narodowo-Liberalną (PN-L) 29 proc.

Trzecie miejsce zajął prawdopodobny przyszły koalicjant PN-L liberalny i proeuropejski sojusz USR-PLUS z wynikiem 15,9 proc. Koalicji z …

RZYM | ZAGRZEB | LUBLANA

Chorwacja i Włochy ogłoszą powstanie wyłącznych stref ekonomicznych (WSE) na Morzu Adriatyckim po trójstronnym spotkaniu – wspólnie ze Słowenią – które odbędzie się w styczniu 2021 r. – powiedział chorwacki minister spraw zagranicznych i europejskich Gordan Grlić Radman, potwierdzając, że „osiągnięto porozumienie” między trzema krajami.

Minister dodał, że przedstawiciele państw będą również rozmawiać o wzmocnieniu współpracy w regionie Adriatyku w celu ochrony środowiska i zarządzania gospodarką morską.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Słowenia: Rząd Janeza Janšy próbuje uciszyć media publiczne? / STOLICE

Codzienny briefing z europejskich stolic – 2 grudnia.

SARAJEWO

Biden: Nadszedł czas na stabilną Bośnię i Hercegowinę. Obywatele Bośni i Hercegowiny (BiH) oraz społeczność międzynarodowa nie zakończyli pracy w tym kraju, powiedział w poniedziałek prezydent-elekt USA Joe Biden, zwracając się do obywateli BiH z okazji 25. rocznicy zawarcia porozumienia pokojowego w Dayton.

„Ćwierć wieku później jest jasne, że praca na rzecz promowania sprawiedliwości, pojednania i funkcjonalnej, wieloetnicznej BiH nie została zakończona. Zbyt często widzieliśmy, jak nacjonalizm wygrywa z interesem narodowym i wzbogaca nielicznych kosztem większości”, dodał Biden.

Polityk powiedział, że nie może się doczekać współpracy ze społecznością międzynarodową i mieszkańcami Bośni i Hercegowiny, aby w końcu zrealizować obietnicę zawartą w Porozumieniach z Dayton – dobrze prosperującej, sprawiedliwej i demokratycznej Bośni i Hercegowiny w sercu wolnej Europy.

Konferencja pokojowa, która zakończyła wojnę w Bośni i Hercegowinie i wprowadziła nowy ustrój państwa trwała od 1 do 21 listopada 1995 r. w bazie amerykańskich sił powietrznych w Dayton.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Tymczasem rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow potwierdził – podczas poniedziałkowej wizyty w Sarajewie Wschodnim – dawnej wschodniej części Sarajewa, leżącej w Bośni i Hercegowinie, w Republice Serbskiej – że jego kraj jest przeciwny jakimkolwiek zmianom w układzie pokojowym z Dayton.

Rosja jest też przeciwna zbliżaniu się BiH do NATO, a także zaangażowaniu społeczności międzynarodowej w tym kraju, dodał rosyjski minister.

Biuro Wysokiego Przedstawiciela (OHR) powinno zostać zamknięte jako „anachronizm, który dyskredytuje Zachód”, podkreślił Ławrow, twierdząc, że BiH nie potrzebuje międzynarodowego protektoratu.

Zdaniem ministra Chorwaci – w tym osoby reprezentujące ich w prezydencji BiH – muszą korzystać z praw, które gwarantuje umowa z Dayton. Zmiany w ordynacji wyborczej również powinny być kwestią porozumienia wewnętrznego, dodał.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

25 lat od masakry w bośniackiej Srebrenicy

Ćwierć wieku temu wokół miasta Srebrenica we wschodniej części Bośni rozpoczęła się trwające kilkanaście dni masakra tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców, których dokonały paramilitarne oddziały bośniackich Serbów.

PODGORICA

Polityka tożsamościowa na Bałkanach Zachodnich jest niebezpieczna. Partnerstwo między USA a Czarnogórą jest starsze i trwalsze niż jakikolwiek rząd, powiedział prezydent Czarnogóry Milo Đukanović podczas wideokonferencji z zastępcą sekretarza stanu USA i specjalnym przedstawicielem ds. Bałkanów Zachodnich Matthew Palmerem.

Palmer nie tylko pochwalił pokojową przemianę demokratyczną, nazywając ją pozytywnym przykładem dla regionu, ale także wyraził nadzieję, że rządząca do niedawna DPS – największa partia w parlamencie – odegra konstruktywną rolę w opozycji.

Przedstawiciel USA powiedział również, że kwestie tożsamościowe są zawsze niebezpieczne na Bałkanach Zachodnich, ale sukces Czarnogóry jest wynikiem udanej wieloetnicznej demokracji.

Tymczasem nowy rząd Czarnogóry nie zniesie sankcji wobec Rosji, ponieważ zamierza pogłębiać współpracę z UE, powiedział minister spraw zagranicznych Djordje Radulović.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)