Czy Zjednoczona Prawica przybliży dziś uruchomienie KPO? 

ekologia-zielony-wodor-szary-europejski-tydzien-wodoru-ursula-von-der-leyen-2030-transport-ekologia-klimat-fit-for-55

Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen, przemawia na uroczystości otwarcia Europejskiego Tygodnia Wodoru / źródło: Komisja Europejska [Komisja Europejska]

KE wciąż nie zaakceptowała Krajowego Planu Odbudowy, a Ursula von der Leyen powtórzyła, że Komisja nie zatwierdzi go dopóki Polska nie spełni warunków dotyczących reformy wymiaru sprawiedliwości.

 

Tymczasem Zjednoczona Prawica ma kłopot z realizacją już pierwszego z trzech warunków KE – likwidacją Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Konsekwentnie sprzeciwia się temu współrządząca z PiS Solidarna Polska. Wygląda jednak na to, że pojawia się szansa na zakończenie tego konfliktu. Akceptacja Komisji Europejskiej polskiego KPO jest warunkiem uruchomienia wypłat unijnych środków z Funduszu Odbudowy.

Premier Morawiecki: KPO dla Polski “stał się faktem”

Mateusz Morawiecki poinformował w niedzielę (15 maja) w Ostrowie Wielkopolskim, że już we wtorek (10 maja) rząd rozpoczął procedurę zatwierdzenia Krajowego Programu Odbudowy.

Szefowa KE: KE nie zatwierdzi KPO dopóki Polska nie spełni warunków

Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała polskiego KPO, a szefowa KE Ursula von der Leyen oświadczyła w liście do europosłów, że Komisja nie zatwierdzi tego planu, dopóki Polska nie spełni warunków dotyczących reformy wymiaru sprawiedliwości.

„Komisja nie zatwierdzi żadnego planu odbudowy, jeśli nie będzie przekonana, że wszystkie kryteria oceny zostały spełnione”, podkreśliła cytowana wczoraj (18 maja) w mediach von der Leyen w piśmie-odpowiedzi na list kilku grup Parlamentu Europejskiego odnoszących się do doniesień o możliwym porozumieniu KE z polskim rządem ws. Krajowego Planu Odbudowy.

Szefowa KE przypomniała w nim również, że stawiane Polsce wymogi, to  likwidacja nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, reforma systemu dyscyplinowania sędziów gwarantująca niezależność ich oceny, a także  przywrócenie do pracy sędziów, którzy zostali odsunięci przez orzeczenia nieuznawanej izby SN.

Od Warszawy do Lizbony rozwój OZE utrudniony

W najbliższym czasie Komisja Europejska ma przedstawić szczegóły planu REPowerEU, którego celem jest uniezależnienie się od rosyjskich paliw kopalnych.

Tusk: To jest zbrodnia

“Trochę arogancki był wobec nas, ale staramy się do tego przyzwyczaić”, zareagował na list von der Layen szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Przyznał także, pytany w TVN24 o stosunek Solidarnej Polski do propozycji likwidacji Izby Dyscyplinarnej, że w jego ocenie “jakieś tu pole na ustępstwa obustronne – od pana prezydenta i od nich – jest, i że to się uda teraz przeprowadzić”.

“To jest tak naprawdę zbrodnia, szczególnie dzisiaj”, ocenił wczoraj szef PO Donald Tusk. Wyjaśnił, że w jego opinii zbrodnią jest to, że pieniądze z UE do Polski powinny płynąć szerokim strumieniem już od wielu, wielu miesięcy, tymczasem “Polska płaci jakieś idiotyczne kary, które sprowokowali swoimi idiotycznymi decyzjami ministrowie tego rządu”. Podkreślił przy tym, że “to są nasze pieniądze, Polek i Polaków, a nie Kaczyńskiego czy Morawieckiego, czy Unii Europejskiej”.

KE bliska akceptacji KPO, ale stawia warunki. Czy Polska dostanie pieniądze z Funduszu Odbudowy?

KE jest gotowa zaakceptować KPO dla Polski i to bez czekania na nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Stawia jednak pewne warunki.

Porozumienie nieustająco jest blisko

By odblokować KPO polski rząd nie musi nawet reformować wymiaru sprawiedliwości ani czekać, aż wymagane ustawy wejdą w życie. Mimo to politycy w rządzie Zjednoczonej Prawicy wciąż nie doszli w tej sprawie do porozumienia.

Rząd musi zobowiązać się jedynie do realizacji “kamieni milowych” i zapisać je w KPO zgodnie z oczekiwaniami KE. Tymczasem prezydencki projekt nowelizacji ustawy o SN zakładający likwidację Izby Dyscyplinarnej i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej wciąż pozostaje na etapie prac legislacyjnych.

Nowa Izba niewiele różniłaby sie od starej, bo – jak zakłada projekt – składałaby się tak samo z 11. sędziów SN, wybranych w dwóch etapach: najpierw spośród wszystkich sędziów SN, ze starego i nowego nadania (z wyjątkiem prezesów) wylosowywanoby 33., a potem spośród nich prezydent wybierałby na pięcioletnią kadencję 11. sędziów do nowej Izby.

Nadzieja na odblokowanie polskiego KPO?

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Brukseli o swoim projekcie zmian w Sądzie Najwyższym.

Tym razem sejmowej komisji się uda?

Sejmowe prace nad tym projektem jednak się przeciągają – posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka wielokrotnie były przekładane, a kolejne – przewidziane na dziś – na razie zostało przełożone o kilka godzin. Tymczasem można można mieć nadzieję, że tym razem uda się przygotować projekt nowelizacji ustawy o SN tak, żeby w przyszłym tygodniu na posiedzeniu plenarnym można było nad nim głosować.

We wtorek (17 maja) odbyło się bowiem pierwsze od pół roku posiedzenie Rady Koalicji zrzeszającej liderów ugrupowań współrządzących z Prawem i Sprawiedliwością. W spotkaniu z Jarosławem Kaczyńskim uczestniczyli zatem szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, lider Partii Republikańskiej, Adam Bielan, a także lider OdNowy Marcin Ociepa.

Tym razem spotkano się w rozszerzonym składzie, bo z udziałem również lidera Kukiz’15 Pawła Kukiza. Jego partia formalnie nie należy do Zjednoczonej Prawicy, ale podpisał z nią porozumienie programowe i jej posłowie głosują jak PiS. Jednak kilka dni wcześniej Paweł Kukiz nie wykluczył swojego startu z list Zjednoczonej Prawicy w najbliższych wyborach, jednak pod warunkiem przyjęcia ustawy o sędziach pokoju oraz ustawy o broni i amunicji – projektów forsowanych przez jego partię.

Po wtorkowym posiedzeniu Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy spotkaniu Paweł Kukiz przekazał, że najważniejszym tematem był polski KPO. W jego ocenie  w tej kwestii „wszystko idzie w dobrą stronę” i „Bruksela nie będzie miała pretekstu, by zakwestionować kompromis”.

“Widzę z satysfakcją, że jakiś kompromis na linii premier Mateusz Morawiecki, prezydent Andrzej Duda i minister Zbigniew Ziobro jest chyba już wypracowany, dopracowany”, powiedział Kukiz w TVP. “Nie chcę zapeszać, ale odnoszę wrażenie, że wszystko idzie w bardzo dobrym kierunku, że wkrótce ta cała sytuacja się naprostuje”, dodał lider Kukiz`15.

Praworządność: Europosłowie przeciwko wypłacie Polsce środków z Funduszu Odbudowy

Parlament Europejski wezwał Komisję Europejska, by nie akceptowała Krajowych Planów Odbudowy Polski i Węgier do czasu zastosowania się do wszystkich zaleceń w dziedzinie praworządności.

Izba Dyscyplinarna SN to nie wszystko

Gdyby rzeczywiście udało się w przyszłym tygodniu rozstrzygnąć kwestie Izby Dyscyplinarnej SN, to zrealizowany zostałby pierwszy warunek KE uruchomienia środków z KPO. Do spełnienia pozostałyby jednak jeszcze dwa: reforma systemu dyscyplinarnego sędziów i rozpoczęcie procesu przywracania sędziów bezprawnie pozbawionych pracy.

Warto przy tym przypomnieć, że w zeszłym roku akceptacja Krajowego Planu Odbudowy była równoznaczna z wypłatą zaliczki z Funduszu Odbudowy, a kwota w wysokości ponad trzech miliardów euro nie była obwarowana żadnymi warunkami. Część państw członkowskich UE zaczęła je wykorzystywać już w lipcu. Natomiast w tym roku zaliczek już nie ma, a wszystkie pieniądze, jakie trafią z Funduszu, muszą być rozpisane na konkretne projekty. Ponadto płyną one w transzach, które cyklicznie zatwierdza Komisja Europejska.

Tak więc nawet jeśli KE zdecyduje się zaakceptować polski KPO, to na pieniądze trzeba będzie poczekać, a wypłaty będą uzależnione od spełniania kolejnych warunków nazywanych kamieniami milowymi.