Czy Fidesz wejdzie w sojusz z PiS?

Morawiecki-Kaczynski-i-Orban, fot. W.Kompała KPRM

Morawiecki-Kaczynski-i-Orban, fot. W.Kompała KPRM

W ciągu kilkunastu dni rozstrzygnie się spór dotyczący przynależności Fideszu do Europejskiej Partii Ludowej. Kampania z wizerunkiem Junckera, której inicjatorem był sam premier Węgier, postawiła jego partię w kryzysowej sytuacji. Tymczasem do prasy zaczynają docierać pierwsze informacje na temat możliwego sojuszu pomiędzy Fideszem a PiS.

 

Ostatnia głośna kampania dotyczącą wywieszania plakatów z wizerunkiem Jeana-Claude’a Junckera, zainicjowana przez węgierskiego premiera wyraźnie wyczerpała cierpliwość Brukseli do poczynań Orbana. Od kilku tygodni trwa debata dotycząca dalszej przynależności Fideszu do EPL.

Plakaty miały być jednocześnie elementami kampanii Orbana do nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego. „Jeżeli finalna decyzja nie będzie przewidywała naszej dalszej przynależności do EPL, będziemy musieli stworzyć sami coś na nowo”, komentuje Orban.

Węgry: Timmermans nową twarzą kampanii bilboardowej

Węgierski rząd ogłosił, że zakończy kontrowersyjną kampanię plakatową, którą wykorzystuje do oskarżania George’a Sorosa oraz przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Junckera o wspieranie nielegalnej migracji. Miejsce Junckera na plakatach zajmie Frans Timmermans.
 

Rzecznik prasowy węgierskiego rządu, Zoltán Kovács umieścił wpis na Twitterze, …

„Wolałbym uzyskać szansę modyfikacji tego europejskiego ugrupowania i utworzenia miejsca dla zwolenników polityki antyimigracyjnej. Jeżeli jednak nie będzie to możliwe, pierwszym i oczywistym kierunkiem podjęcia rozmów w sprawie nowych sojuszy jest Polska”, mówił premier w dalszej części wywiadu w narodowym Radiu Kossuth.

Orban po odbytych rozmowach z obecnym przewodniczącym Komisji Jeanem-Claudem Junckerem i Manfredem Weberem zapowiedział swoją wizytę w Polsce na sobotnich uroczystościach 20-lecia Polski w NATO. Ostateczna decyzja dotycząca przynależności Fideszu ma jednak zapaść 20 marca.

Weber daje Orbánowi okazję do przeprosin i pozostania w EPL

Kandydat centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej w wyborach na nowego szefa Komisji Europejskiej powiedział wczoraj, że węgierski premier Viktor Orbán musi przeprosić za krytykę UE, aby jego partia nie została zawieszona w prawach członka Europejskiej Partii Ludowej.
 

Viktor Orbán chciałby pozostać w …

Z kolei premier Mateusz Morawiecki 15 marca ma złożyć oficjalną wizytę w Budapeszcie z okazji obchodów węgierskiego święta narodowego. Prawdopodobnie zostaną wtedy rozpoczęte rozmowy dotyczące ewentualnego kształtu sojuszu.

Orban jest jednak twardym negocjatorem i powstanie nowej frakcji politycznej będzie możliwe prawdopodobnie tylko wtedy, gdy Fidesz będzie mógł w nowej frakcji odgrywać rolę pierwszoplanową. „Inne partie wchodzące w koalicję będą pełniły funkcję tarczy obronnej dla węgierskiego premiera”- uważa ekspert ds. polityki węgieskiej Dominik Héjj.