Milosz Zeman zagraża bezpieczeństwu Czech? Senat twierdzi, że prezydent jest „niezdolny do sprawowania funkcji”/ STOLICE

Czechy, Zeman, Rosja, Słowacja, Czechy, Polska, Estonia, Futra, pandemia, Unia Europejska

Miloš Zeman jest niezdolny do sprawowania funkcji prezydenta – uznała w środę (2 czerwca) komisja spraw zagranicznych, obrony i bezpieczeństwa czeskiego Senatu. / Foto via [EPA-EFE/MARTIN DIVISEK]

Według czeskich senatorów działania Milosza Zemana zagrażają bezpieczeństwu państwa. Słowacy pozytywnie oceniają Rosję i Władimira Putina, ale nie chcą szczepić się Sputnikiem V. Finowie nie chcą wracać do biur po pandemii. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

PRAGA

Niebezpieczny prezydent? Miloš Zeman jest niezdolny do sprawowania funkcji prezydenta, uznała w środę (2 czerwca) komisja spraw zagranicznych, obrony i bezpieczeństwa czeskiego Senatu. Zdaniem senatorów działania Zemana zagrażają bezpieczeństwu państwa. W przyszłym tygodniu czeski Senat ma zająć się wnioskiem o usunięcie prezydenta z urzędu.

Przewodniczący senackiej komisji Pavel Fischer poinformował, że uchwałę w tej sprawie podjęto na podstawie publicznych wypowiedzi Zemana, dotyczących między innymi wybuchów w składzie amunicji we Vrbieticach w 2014 r. (według czeskich służb stoją za tym agenci rosyjskich służb).

Jeśli wniosek zostanie przegłosowany, zajmie się nim następnie Izba Poselska. Rzecznik prezydenta Jiří Ovčáček uznał inicjatywę senatorów za atak na konstytucję, wolność i demokrację.

(Anna Wolska | EURACTIV.cz)

Czechy: Policja postawiła zarzuty premierowi Babiszowi. Powodem wyłudzenie funduszy z UE

Sprawa dotyczy rzekomego wyłudzenia europejskich dotacji w wysokości około 2 mln euro.

BRATYSŁAWA

Rusofile? Z sondażu przeprowadzonego przez think-tank Globsec wynika, że 55 proc. Słowaków pozytywnie ocenia prezydenta Rosji Władimira Putina, a dla 47 proc. respondentów Rosja jest najważniejszym partnerem Słowacji.

Jednak dobre oceny Rosji nie przekładają się na pozytywne postrzeganie preparatu z tego kraju przeciwko koronawirusowi. Z badania wynika, że rosyjska szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 Sputnik V nadal budzi kontrowersje wśród Słowaków. Tylko 3 tys. osób zarejestrowało się na szczepienie rosyjskim preparatem w pierwszych dniach po jego udostępnieniu.

Jak poinformował minister zdrowia Vladimír Lenwarskij, wszyscy chcący otrzymać rosyjską szczepionkę mogą zgłosić się na szczepienie na stronie rządowej. Pierwsza szczepionka Sputnikiem V na Słowacji zostanie wykonana 7 czerwca. Preparat będzie dostępny w stolicy kraju Bratysławie i kilku słowackich miastach.

Pierwsza partia Sputnika V została dostarczona na Słowację 1 marca, wywołując polityczny skandal. Ówczesny premier Igor Matovič i zajmujący stanowisko ministra zdrowia Marek Krajčí nie poinformowali o tym wcześniej prezydent Zuzany Čaputovej ani innych ministrów.

W badaniu Globsecu, Słowacy mogli wskazać dwa kraje jako najważniejszych partnerów zagranicznych. Na pierwszym miejscu znalazły się Niemcy – 64 proc. odpowiedzi, USA otrzymały 17 proc. a Chiny – 12 proc.

Paradoksalnie – w kontekście popularności Rosji i Władimira Putina – Słowacja jest jedynym krajem w regionie, który od 2017 r. odnotował rosnące poparcie dla orientacji prozachodniej, w tym członkostwa w UE i NATO.

(Irena Jenčová | EURACTIV.sk)

HELSINKI

Praca z domu lepsza. Jedynie co dwudziesty pracownik w Finlandii chciałby wrócić do biura po pandemii w pełnym wymiarze godzin, wynika z badania przeprowadzonego przez Europejską Fundację na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound).

Według Eurofound to Finowie najszybciej przystosowali się do pracy w domu w porównaniu z innymi państwami członkowskimi. Od tego czasu na popularności zyskał nowy rodzaj modelu hybrydowego pracy.

52 proc. osób, które przeszły w Finlandii na pracę zdalną w związku z pandemią koronawirusa, jest gotowych na stałe kontynuować ten sposób wykonywania obowiązków zawodowych.

Możliwie szerokie przejście na telepracę (zapoczątkowane podczas pierwszej fali epidemii) było oficjalnym państwowym zaleceniem i elementem strategii fińskiego rządu ograniczającej rozprzestrzenianie się wirusa. W rządowych raportach wielokrotnie podkreślano, że to m.in. dzięki telepracy poziom zakażeń w Finlandii utrzymał się na dużo niższym poziomie niż w większości krajów.

Szacuje się, że w liczącej 5,5 mln mieszkańców Finlandii ok. 1,1 mln osób przebywa na telepracy (blisko połowa zatrudnionych). Według międzynarodowych badań porównawczych (np. Eurofound) odsetek osób, które przeszły na telepracę wiosną ubiegłego roku, w Finlandii był najwyższy wśród krajów UE (blisko 60 proc.).

Samo zalecenie przejścia na telepracę (podobnie jak wytyczne co do zachowania dystansu społecznego) Finowie w porównaniu z respondentami w innych krajach odczuwali jako „mniej ograniczające życie” – wynika z kolei z opublikowanego na początku kwietnia międzynarodowego badania akademickiego przeprowadzonego w 11 krajach (Belgia, Bułgaria, Czechy, Finlandia, Indie, Łotwa, Holandia, Polska, Rumunia, Szwecja, Wielka Brytania).

W rozmowie z fińskim nadawcą publicznym (YLE) Virpi Ruohomäki z Fińskiego Instytutu Zdrowia Zawodowego, zauważyła, że ​​dla wielu osób praca zdalna oznacza pozytywny wzrost niezależności i przywrócenie równowagi między życiem zawodowym a osobistym.

Z kolei z szacunków profesor Katariiny Salmeli-Aro z Uniwersytetu Helsińskiego wynika, że 20 proc. uczniów i studentów postrzega naukę zdalną pozytywnie. Badanie pokazuje, że studenci stali się bardziej samodzielni, ponieważ ich umiejętności cyfrowe wzrosły.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Austria: Minister zdrowia ustępuje. Przyczyną skrajne wyczerpanie pracą

Rudolf Anschober wyjaśnił, że jego wycieńczenie jest konsekwencją wielomiesięcznej walki z pandemią koronawirusa, którą z racji sprawowanej funkcji musiał koordynować.

TALLINN | HELSINKI

Koniec z futrami. Estonia stała się kolejnym europejskim krajem, który przyjął ustawę zakazującą hodowli zwierząt na futro. Zgromadzenie Państwowe (Riigikogu) przegłosowało stosowną ustawę w środę (2 czerwca). Zakaz będzie obowiązywał od stycznia 2026 r. Szczegóły poniżej.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Estonia zakaże hodowli zwierząt na futro

Jak dotąd dziewięć krajów europejskich zakazało hodowli zwierząt na futra.

 

MADRYT

Hiszpania otworzy nocne kluby na sezon letni. Hiszpania planuje ponownie otworzyć kluby nocne w regionach o mniejszej liczbie przypadków COVID-19 na czas sezonu letniego. Ministerstwo zdrowia zaproponowało 17 rządom wspólnot autonomicznych, aby bary i kluby nocne, które są zamknięte od sierpnia 2020 r., były otwarte do 3 w nocy, a restauracje do 1 w nocy.

Propozycja dotyczy także restauracji zlokalizowanych na plażach. Będą one mogły przyjmować do 50 proc. normalnej pojemności w pomieszczeniach i kolejne 10 proc., w przypadku zapewnienia wentylacji.

Nowe zasady mają obowiązywać, dopóki Hiszpania nie osiągnie 70 proc. wskaźnika szczepień, podkreśliła hiszpańska minister zdrowia Carolina Darias.

(EUROEFE)

Hiszpania czeka na turystów. Wjazd na wakacje możliwy dla wszystkich zaszczepionych bez testów

Osoby zaszczepione przeciwko SARS-CoV-2 będą mogły wjechać bez przeszkód do Hiszpanii.

WARSZAWA

Współpraca Polski oraz Irlandii. Szefowie rządów Polski i Irlandii rozmawiali wczoraj (3 czerwca) na temat przymusowego lądowania w Mińsku zarejestrowanego w Polsce samolotu irlandzkiego przewoźnika Ryanair. Przywódcy zgodzili się, że śledztwo w sprawie tego wydarzenia powinno mieć „międzynarodowy charakter, a jego wyniki powinny doprowadzić do wskazania osób bezpośrednio odpowiedzialnych”.

Premierzy Mateusz Morawiecki i Micheal Martin rozmawiali w czwartek telefonicznie przede wszystkim o sprawie porwania zarejestrowanego w Polsce samolotu irlandzkiego przewoźnika Ryanair, który został zatrzymamy na Białorusi.

Szef polskiego rządu poinformował swojego irlandzkiego odpowiednika o utworzonym przez Polskę i Litwę wspólnym zespole prokuratorskim, który prowadzi śledztwo w sprawie porwania samolotu.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)