Czechy: Rząd chce cięć w polityce społecznej. Król Szwecji krytykuje strategię rządu w trakcie pandemii / STOLICE

Czechy, Szwecja, Unia Europejska, pandemia, koronawirus

W liście otwartym skierowanym do premiera Andreja Babiša (na zdj.) instytucje zajmujące się polityką społeczną zwróciły się do rządu o powstrzymanie się od planów cięć, które będą miały "poważne konsekwencje dla czeskiego społeczeństwa". / Foto via [EPA-EFE/MARTIN DIVISEK]

„Uważam, że ponieśliśmy porażkę” – król Szwecji o działaniach rządu w trakcie pandemii. Hiszpania legalizuje eutanazję. Poważny konflikt w słowackim rządzie. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „Stolic Europy”.

PRAGA

Zły moment na cięcia. Instytucje świadczące usługi socjalne skrytykowały rządowy plan ograniczenia alokacji środków z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) i przekazania 10 proc. do Funduszu Spójności.

W liście otwartym skierowanym do premiera Andreja Babiša instytucje zwróciły się do rządu o powstrzymanie się od planów cięć, które będą miały „poważne konsekwencje dla czeskiego społeczeństwa”.

EFS jest wykorzystywany głównie do finansowania programów zatrudnienia i innych działań związanych z szeroko pojętymi usługami socjalnymi. Stanowisko czeskich organizacji popiera m.in. ministerstwo pracy.

EFS jest jednym z pięciu głównych funduszy, poprzez które Unia Europejska wspiera rozwój społeczno-gospodarczy wszystkich krajów członkowskich. Jego zasoby finansowe inwestuje się w ludzi. Szczególnie tych, którzy mają trudności ze znalezieniem pracy.

Zdaniem resortu pracy środki z EFS będą miały znacznie większe znaczenie w najbliższych latach ze względu na gospodarcze skutki kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. „W obliczu wzrostu bezrobocia, nie wydaje się właściwe cięcie środków w EFS”, podkreślił rzecznik ministerstwa. Zgodnie z przepisami Czechy mogą przenieść do 25 proc. finansowania między funduszami polityki spójności.

Cięcia rządu związane są z chęcią przeznaczenia unijnego finansowania na środki infrastrukturalne.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Węgry: Minister ds. rodziny przekonuje kobiety, że nie muszą zarabiać tyle co mężczyźni

Kobiety na Węgrzech zarabiają mniej o 15,6 proc. niż mężczyźni.

SZTOKHOLM

Król Szwecji skrytykował rząd. W dorocznym, telewizyjnym wystąpieniu Karol XVI Gustaw zwrócił uwagę na dużą liczbę ofiar koronawirusa. „Uważam, że ponieśliśmy porażkę” – przyznał monarcha, który zazwyczaj zachowuje neutralność w sprawach politycznych. To jednak tylko fragment z całej rozmowy przeprowadzonej przez dziennikarzy SVT Nyheter. Całość zostanie wyemitowana w przedświąteczny poniedziałek.

Tym samym Karol XVI Gustaw podważył strategię przyjętą przez głównego epidemiologa kraju, odpowiedzialnego za walkę z COVID-19, Andersa Tegnella. W Szwecji funkcjonuje kontrowersyjny dla wielu model walki z pandemią, zgodnie z którym zamiast zakazów stosowano zalecenia, nie wprowadzono lockdownu ani nakazu noszenia maseczek. Jak dotąd w kraju odnotowano niemal 360 tys. zakażeń.

(EURACTIV.pl)

Szwecja: Pierwsze poważne restrykcje w związku z pandemią

Szwedzki premier Stefan Löfven zapowiedział wprowadzenie pierwszego w kraju poważnego przeciwepidemicznego obostrzenia. Mocno ograniczony zostanie maksymalny limit uczestników publicznego zgromadzenia. Dotąd rząd w Sztokholmie takich rzeczy nie dekretował, ale tylko zalecał.

 

Szwedzki model walki z pandemią COVID-19 od miesięcy budzi kontrowersje. …

MADRYT

Legalna eutanazja. Kongres Deputowanych – izba niższa parlamentu – przegłosował w czwartek ustawę legalizującą eutanazję. Za nowym prawem głosowało 198 posłów z 350-osobowej izby. Ustawa przewiduje, że lekarze będą mogli odmówić udziału w eutanazji na podstawie klauzuli sumienia.

Parlamentarzyści konserwatywnej Partii Ludowej oraz skrajnie prawicowej partii Vox określili projekt ustawy jako radykalny i sprzeczny z prawami człowieka w Hiszpanii. Przegłosowanie ustawy w Senacie, gdzie teraz trafi ustawa, spowoduje, że Hiszpania stałaby się po Holandii, Belgii, Luksemburgu i Kanadzie piątym krajem na świecie, który zalegalizowałby eutanazję w całym kraju.

Proponowane przepisy pozwolą pacjentom cierpiącym na poważną i nieuleczalną, powodującą niepełnosprawność chorobę, która powoduje ogromne cierpienie, na zwrócenie się do lekarza o rozpoczęcie procedury eutanazji. Lekarz musiałby zasięgnąć opinii niezależnego specjalisty, zanim zespól złożony z pracowników służby zdrowia podpisałby decyzję o zakończeniu życia pacjenta lub dostarczeniu mu leków ułatwiających samobójstwo.

(EUROEFE)

Austria: Trybunał Konstytucyjny uchylił zakaz aktywnej eutanazji

Z decyzją nie zgadza się Kościół katolicki, który obawia się, że przyzwolenie na eutanazję zwiększy presję na osoby chore.

BRATYSŁAWA

Konflikt w rządzie. Narasta konflikt pomiędzy liderami słowackiej koalicji. Premier Igor Matovicz wezwał w czwartek ministra gospodarki i przywódcę koalicyjnej partii Wolność i Solidarność (SaS) Richarda Sulika do dymisji.

Premier krytykuje swojego koalicyjnego partnera od kilku miesięcy. Ich stosunki znacznie popsuły się, gdy Matovicz forsował przeprowadzanie w kraju powszechnych, antygenowych testów na obecność koronawirusa. Richard Sulik sprzeciwiał się planom, które Matovicz ostatecznie wprowadził w życie.

Premier zarzucał także liderowi SaS, że nie uczestniczy w posiedzeniach komisji epidemicznej, która wypracowuje decyzje związane z późniejszymi obostrzeniami. Polecił Sulikowi, będącemu także wicepremierem, zakup kolejnych partii antygenowych testów, których – zdaniem Matovicza – nie było w kraju. Sulik przekonywał, ze zgodnie z obowiązującym prawem nie może sprowadzić testów wcześniej niż w styczniu.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Słowacja: Zaprezentowano projekt nowej strategii bezpieczeństwa. 2 proc. PKB na obronność już w tym roku?

We wtorek zaprezentowano projekt nowej strategii bezpieczeństwa i obrony Słowacji. Wynika z niego, że Rosja jest głównym wyzwaniem dla bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego. Autorzy zwrócili także uwagę na rosnącą siłę militarną Chin.

 

 

Projekt strategii bezpieczeństwa i obrony, który ma przyjąć …

WARSZAWA

Nowy RPO? Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na Rzecznika Praw Obywatelskich będzie wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk – zapowiedział wczoraj szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

PiS ma wreszcie swojego kandydata na RPO

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na Rzecznika Praw Obywatelskich będzie wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk

PARYŻ

Emmanuel Macron zakażony koronawirusem. Prezydent Francji Emmanuel Macron jest zakażony koronawirusem SARS-CoV-2, przekazał w czwartek rano Pałac Elizejski.

Jak pisze „Le Monde” Emmanuel Macron podda się siedmiodniowej samoizolacji, ale jak zapewniono w komunikacie Pałacu Elizejskiego nadal będzie wykonywał swoje obowiązki. Prezydent Francji przeprowadził test PCR po wystąpieniu pierwszych objawów choroby. Przeprowadzono go 17 grudnia rano.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

LUKSEMBURG

Premierzy Irlandii i Luksemburga, Micheal Martin i Xavier Bettel oraz sekretarz generalny OECD Angel Gurria ogłosili w czwartek, że podejmują specjalne środki ostrożności po kontakcie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem.

(Anne Damiani | EURACTIV.com)

Francja: Emmanuel Macron zakażony koronawirusem

Emmanuel Macron podda się siedmiodniowej samoizolacji.

RYGA

Przeciwepidemiczny lockdown. Władzy Łotwy ogłosiły zaostrzenie covidowych restrykcji. Restrykcje obejmą przede wszystkim handel i usługi. Dzienny przyrost nowych zakażeń koronawirusem na Łotwie bije kolejne rekordy.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Łotwa zaostrza przeciwepidemiczny lockdown. Ograniczenia głównie w handlu

Władzy Łotwy ogłosiły zaostrzenie covidowych restrykcji. Restrykcje obejmą przede wszystkim handel i usługi. Dzienny przyrost nowych zakażeń koronawirusem na Łotwie bije kolejne rekordy.

 

Nowe regulacje wchodzą w życie od soboty (19 grudnia). Polegać będą przede wszystkim za zamknięciu na najbliższe dwa …

WIEDEŃ

Trzeci lockdown? Rząd spotka się dziś rano z ekspertami, aby omówić wprowadzenie kolejnego lockdownu po świętach Bożego Narodzenia. Od początku grudnia, po zniesieniu przez gabinet Sebastiana Kurza części obostrzeń, liczba zakażeń koronawirusem ustabilizowała się na poziomie około 2 tys. dziennie. Jednak rząd obawia się trzeciej fali zakażeń. Nowe restrykcje mogłyby zacząć obowiązywać od 26 grudnia.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Austria: Parlament zatwierdził ustawę dotyczącą walki z mową nienawiści

Niemcy są jednym z krajów, w których „mowa nienawiści” może być ścigana w sprawach o zniesławienie, podżeganie i zniewagę.

LONDYN

Poważna sytuacja. Sytuacja w negocjacjach między Wielką Brytanią a Unią Europejską jest poważna, oświadczył premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson po czwartkowej rozmowie z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Jego zdaniem o ile UE nie zmieni znacząco stanowiska, jest bardzo prawdopodobne, ze porozumienie nie zostanie osiągnięte.

Premier Wielkiej Brytanii i przewodnicząca Komisji Europejskiej rozmawiali przez telefon, ponownie próbując przełamać impas w trwających negocjacjach na temat przyszłych relacji Wielkiej Brytanii i UE po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie. Była to już ich piąta rozmowa w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

RZYM

Rząd ma potwierdzić nowe obostrzenia. Kolejnego lockdownu nie chciał premier Giuseppe Conte, jednak na szefa rządu rośnie presja ze strony m.in. szefów regionów. Ich zdaniem kolejne restrykcje są nieuniknione.

Jak podaje m.in. „La Repubblica” Conte ma być namawiany do ogłoszenia „narodowej czerwonej strefy od 24 grudnia do 6 stycznia”. Z nowych doniesień wynika, że między 24 a 27 grudnia w całych Włoszech zamknięte będą bary i restauracje oraz prawie wszystkie sklepy.

Władze wprowadzą też zakaz przemieszczania się, a nawet wychodzenia z domu. Ma być to możliwe jedynie w określonych przypadkach – praca, dojazd do szpitala czy inna wyższa konieczność. Rząd chce zapobiec w ten sposób świątecznym spotkaniom. Za złamanie zasad grozi nawet 1 tys. euro kary. Podobne zasady będą obowiązywać od 31 grudnia do 3 stycznia.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)