Koronawirus: W Czechach starcia policji z przeciwnikami obostrzeń / STOLICE

Praga | The Capitals

Praga | The Capitals | The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Funkcjonariusze w Pradze użyli m.in. armatek wodnych. We Francji odbyły się marsze solidarności  w związku z bestialskim zabójstwem nauczyciela. Doszło do ochłodzenia dwustronnych relacji Serbii z Rosją? Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

PRAGA

Antycovidovcy protestują. Ponad dwa tysiące ludzi zgromadziły się na rynku w Pradze, na demonstracji przeciwko wprowadzanym przez rząd obostrzeniom. Protestujący nie zastosowali się do wytycznych, a po rozwiązaniu demonstracji część z nich zaatakowała policjantów. Funkcjonariusze użyli m.in. armatek wodnych. Starcia trwały około godzinę.

Rannych w starciach zostało co najmniej dziewięciu demonstrantów, ale obrażenia odnieśli także funkcjonariusze. Profesjonalizm policji pochwalili premier Andrej Babiš i minister spraw wewnętrznych Jan Hamáček.

Protestujący rzucali w policjantów m.in. kamieniami, puszkami i petardami. Używali także rac. „W sumie pomocy udzielono dziewięciu osobom, przy czym pięć z nich opatrzono na miejscu i nie trzeba było ich przewozić do szpitala” – poinformowała praska służba ratownicza. Jedna z osób, które trafiły do szpitali, odniosła lekkie obrażenia, pozostałe trzy umiarkowane – głównie urazy głowy lub duszności po gazie łzawiącym.

(EURACTIV.pl)

Koronawirus: Czechy zamykają szkoły. Ostatnia próba zahamowania epidemii?

Od czwartku (15 października) w Czechach zamknięte zostaną szkoły podstawowe, a także restauracje, bary i kluby. Zakazano też spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Kiedy zostanie wznowiona nauka w szkołach?

 

 

Nauka w szkołach ma być wznowiona 1 listopada. Pozostałe ograniczenia będą obowiązywać …

BELGRAD

Jutro nowy rząd. Na wtorek (20 października) w Belgradzie zaplanowano posiedzenie rządzącej Serbskiej Partii Postępowej (SNS), podczas którego prawdopodobnie poznamy nazwiska nowych ministrów w rządzie Any Brnabić.

Prezydent Serbii i lider ugrupowania Aleksandar Vučić potwierdził w zeszłym tygodniu, że nowy skład gabinetu będzie znany najpóźniej w poniedziałek (19 października).

Wcześniej Vučić kilkakrotnie zapowiadał, że rząd zostanie utworzony do końca sierpnia, potem do końca września, a później do połowy października. Jednak konstytucyjny termin inauguracji nowego gabinetu wyznaczono na 3 listopada.

Tymczasem minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow złoży wizytę w Serbii w dniach 28-29 października, by spotkać się z prezydentem Serbii Aleksandarem Vučićem i innymi najwyższymi rangą urzędnikami rządowym, poinformował w sobotę (17 października) sekretarz generalny administracji serbskiego prezydenta Nikola Selaković.

Selaković zaprzeczył „nieporozumieniom” w relacjach Belgradu z Moskwą, wyjaśniając, że wizyta nigdy by się nie wydarzyła, gdyby dobre relacje zostały nadwątlone.

W ubiegłym tygodniu poinformowano, że Władimir Putin nie przyjedzie do Belgradu w październiku, mimo że prezydent Aleksandar Vučić zapowiedział to w czerwcu po spotkaniu prezydenta z jego rosyjskim odpowiednikiem w Moskwie.

Powołując się na nieoficjalne źródła z kręgów dyplomatycznych, dziennik Danas twierdzi, że Moskwa nie ujawniła powodów, dla których Putin zmienił zdanie i nie zdecydował się na przyjazd do Serbii, ale „Rosjanie są zdecydowanie niezadowoleni z niedawnego zbliżenia Serbii z USA, w przypadku negocjacji z Kosowem”.

Ambasador Rosji w Serbii Aleksander Botsan-Kharchenko odrzucił informacje dziennika, nazywając je „niewiarygodnymi”. „Nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością i jest całkowitym i nieodpowiedzialnym wymysłem”, dodał. Ambasador napisał na Twitterze, że prezydenci Serbii i Rosji „są w stałym kontakcie i zawsze wspólnie koordynują swoje działania”.

Prezydent Rosji Władimir Putin ostatni raz odwiedził Belgrad w styczniu 2019 r. Podobnie jak przy okazji wcześniejszych wizyt, mógł liczyć na przyjacielskie powitanie ze strony władz i obywateli Serbii.

17 stycznia 2019 r. prezydent Rosji Władimir Putin przyjechał na jednodniową wizytę do Belgradu. Został powitany przez tłumy ludzi zgromadzonych na ulicach stolicy. Przygotowania do przyjazdu prezydenta trwały bardzo długo, a w oficjalne części powitania zaangażowane były też organizacje pozarządowe i patriotyczne.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)

Serbia pod presją UE? Belgrad zmienia decyzję ws. ćwiczeń wojskowych na Białorusi

Serbia nie weźmie udziału w białoruskich manewrach przy polskiej granicy.

BERLIN

Zostańcie w domu. Frank-Walter Steinmeier znajduje się w izolacji w swoim domu, gdyż jeden z pracowników jego ochrony został zakażony koronawirusem. W Niemczech w sobotę odnotowano rekordową liczbę zakażeń koronawirusem. Kanclerz Angela Merkel apeluje do rodaków o pozostanie w domach.

W cotygodniowym podcaście wideo kanclerz Angela Merkel zaapelowała do Niemców, aby ograniczyli kontakty i powstrzymali się od podróżowania. Mówiła przy tym „o ciężkim wyrzeczeniu”.

„Spotykajcie się ze znacznie mniejszą liczbą osób, czy to na zewnątrz, czy w domu”. Zaapelowała także, by „wstrzymać się od wszelkich podróży oraz uroczystości, które nie są naprawdę konieczne”. Jednocześnie ostrzegała, by „pozostać w domu, jeśli to tylko możliwe”. Więcej szczegółów poniżej. 

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Niemcy: Prezydent na kwarantannie. Kanclerz apeluje o pozostanie w domach

Frank-Walter Steinmeier znajduje się w izolacji w swoim domu.

PARYŻ

Marsze solidarności. W niedzielę (18 października) w wielu miastach odbyły marsze solidarności z brutalnie zamordowanym dwa dni wcześniej nauczycielem historii z podparyskiego gimnazjum.

O taki sposób uczczenia zmarłego zaapelował przewodniczący stowarzyszenia francuskich merów François Baroin. W Paryżu demonstrujący zgromadzili się na placu Republiki – w tym samym miejscu, gdzie pięć lat temu miliony osób protestowały w obronie wolności słowa po zamachu na redakcję „Charlie Hebdo”.

Według ustaleń śledztwa nauczyciel został pozbawiony głowy za to, że dla potrzeb zajęć szkolnych pokazał uczniom karykatury Mahometa z tej właśnie gazety, które stały się przyczyną owego zamachu w 2015 r. Wielu protestujących niosło ze sobą róże i kartki z napisem „Je suis enseignant” (fr. „Jestem nauczycielem). Było to nawiązanie do demonstracji po ataku na redakcję „Charlie Hebdo”, gdy manifestujący pisali na transparentach „Je suis Charlie”.

(EURACTIV.pl)

Francja w szoku po morderstwie nauczyciela historii. Zabójcą 18-letni uchodźca z Czeczenii

Nauczyciel już wcześniej otrzymywał telefony z pogróżkami.

WIEDEŃ

W poniedziałek (19 października) rząd Austrii i szefowie państw związkowych, kanclerz Austrii Sebastian Kurz (ÖVP) i minister zdrowia Rudolf Anschober (Zieloni) omówią nowe ogólnokrajowe rozwiązania dotyczące zachamowania rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2.

Kurz ostrzegł również przed rosnącą liczbą codziennych przypadków koronawirusa i wezwał Austriaków do zachowania większej ostrożności w wiadomości wideo na Facebooku skierowanej do narodu

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Austria: Nadeszła już druga fala koronawirusa?

W piątek (11 września) austriacki rząd ogłosił zaostrzenie od poniedziałku (14 września) zasady noszenia masek ochronnych i utrzymania dystansu społecznego podczas imprez publicznych i w restauracjach.

DUBLIN

Winny Londyn? Irlandzki minister spraw zagranicznych Simon Coveney powiedział, że Wielka Brytania jest winna niedawnego zerwania negocjacji handlowych z UE, po stwierdzeniu premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, że ​​rozmowy utknęły w martwym punkcie.

Odpowiadając na komentarze brytyjskiego odpowiednika Michaela Gove’a w niedzielę (18 października), że państwa członkowskie UE zrezygnowały z rozmów, Coveney powiedział, że to Wielka Brytania „odeszła od zobowiązań podjętych rok temu i ma teraz nierealistyczne żądania”.

Coveney dodał na Twitterze, że obie strony powinny jak najszybciej wrócić do stołu negocjacyjnego. Michel Barnier i zespół negocjacyjny UE przeprowadzą dziś (19 października) rozmowy z Wielką Brytanią w celu znalezienia wspólnej płaszczyzny porozumienia.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

UE będzie dalej negocjować z Wielką Brytanią, ale szykuje się też na brak umowy – I dzień szczytu w Brukseli

Przywódcy państw członkowskich Unii Europejskie uzgodnili na szczycie w Brukseli, że nadal będą prowadzone negocjacje nad pobrexitową umową handlową z Wielką Brytanią. Ale postanowili również, że przygotowania na wypadek braku porozumienia zostaną zintensyfikowane.

 

Negocjacje nad unijno-brytyjską umową handlową utknęły, ponieważ strony …

SZTOKHOLM

Wzrost wydatków wojskowych. Szwecja zwiększy swój budżet wojskowy nawet o 40 proc. do 2025 r., jeśli zostanie przyjęta ustawa zaproponowana przez mniejszościowy rząd socjaldemokratów i Zielonych. Biorąc pod uwagę, że jest on wspierany przez Partię Centrum i opozycyjnych liberałów, parlament najprawdopodobniej zagłosuje za przyjęciem propozycji. Więcej szczegółów poniżej. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Szwecja: Największe zbrojenia w armii od II wojny światowej?

Wydatki na obronność Szwecji stanowią obecnie 1,1 proc. PKB.

RZYM

Nowe obostrzenia. Rząd Włoch wprowadza nowe restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Założenia nowego dekretu przedstawił w niedzielę premier Giuseppe Conte.

Przy stole w restauracji nie może siedzieć więcej niż sześć osób, siłownie mają tydzień na wprowadzenie kroków bezpieczeństwa sanitarnego – to postanowienia z nowego dekretu rządu Włoch, przedstawionego w niedzielę wieczorem przez premiera Giuseppe Contego.

„Sytuacja jest krytyczna, ale rząd jest”, mówił Conte na konferencji prasowej w Rzymie i apelował do obywateli o przestrzeganie reguł. Więcej szczegółów poniżej. 

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Rząd wprowadza nowe obostrzenia. "Nie możemy tracić czasu"

„Sytuacja jest krytyczna, ale rząd jest i reaguje”, podkreślił premier Giuseppe Conte.

WARSZAWA

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda udaje się do Tallina, gdzie weźmie udział w 5. szczycie Inicjatywy Trójmorza. Z powodu pandemii szczyt częściowo odbędzie się w formie zdalnej; poprzez połączenia internetowe uczestniczyć w nim będą m.in. prezydent Niemiec i sekretarz stanu USA.

Zdalnie w obradach wezmą też udział reprezentanci partnerów strategicznych, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier (jest na kwarantannie) oraz wysocy rangą przedstawiciele USA, w tym sekretarz stanu Mike Pompeo. Ponadto swój udział w rozmowach zapowiedziała, z ramienia instytucji Unii Europejskiej, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, Margrethe Vestager.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Polska zawetuje unijny budżet?

Premier Mateusz Morawiecki odbył wczoraj wideokonferencję z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem, której tematem był m.in. przyszły budżet UE. Tymczasem prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński zapowiedział, że Polska zawetuje ten budżet “jeśli groźby i szantaże będą utrzymane”.

BUDAPESZT

Musimy wychowywać dzieci jako „Homo Christianus”. Chrześcijańska wolność została „udzielona nam, abyśmy wychowywali dzieci jako Homo Christianus”, oddani swojej wierze, rodzinie, narodowi i bliźnim, powiedział premier Węgier Viktor Orbán, cytując znanego księdza Kościoła Reformowanego Endre Gyökössy – podczas uroczystości zorganizowanej w Rózsakerti Demjén István Reformowanej Szkole Podstawowej i Gimnazjum.

„Nie możemy uniknąć pytania, jakimi wartościami powinny kierować się nasze dzieci i jakie mają podejście do rodziny, narodowości, a nawet płci” – dodał premier, zwracając uwagę, że szkoła ma kluczowe znaczenie dla wartości, wokół których dzieci organizują swoje życie. jak odnoszą się do rodziny, ich poczucia „węgierskości”.

Dobra rada. Węgierski rząd otwarcie poparł prezydenta USA Donalda Trumpa w zbliżających się wyborach prezydenckich w USA. Tymczasem minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó napisał na swoim profilu na Facebooku, że Joe Biden powinien wyjaśnić zarzuty korupcyjne swojego syna w związku z jego działalnością na Ukrainie.

„Widzisz, co się dzieje, od Białorusi po Polskę, Węgry i wzrost totalitarnych reżimów. Obecny prezydent popiera wszystkich zbirów na świecie”, powiedział z kolei kandydat Demokratów na prezydenta USA Joe Biden podczas ubiegłotygodniowego spotkania z wyborcami.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Węgry: Telex zastąpi Index. Na Węgrzech będą jeszcze niezależne media?

Telex tworzy 70 dziennikarzy, którzy w lipcu zrezygnowali z pracy w Indexie z obawy przed utratą przez ten portal niezależności.

BRATYSŁAWA

Przetestują wszystkich? Słowacja przygotowuje się do wielkiego przedsięwzięcia – masowe testy na koronawirusa obejmą wszystkich obywateli powyżej 10. roku życia. Nie ma jednak jeszcze potwierdzenia czy testy będą obowiązkowe. Więcej szczegółów poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Słowacja przetestuje na koronawirusa wszystkich obywateli

Słowacja przygotowuje się do wielkiego przedsięwzięcia – masowe testy na koronawirusa obejmą wszystkich obywateli powyżej 10. roku życia. Nie ma jednak jeszcze potwierdzenia czy testy będą obowiązkowe.