Czechy: Środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji nie dla regionów górniczych? / STOLICE

Czechy, Komisja Europejska, Fundusz Sprawiedliwej Transofrmacji

Duże firmy energetyczne w Czechach otrzymają pomoc finansową z nowego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, chociaż to instrument preznaczony głównie na wsparcie transformacji europejskich regionów górniczych. / Foto via [Shutterstock/Dynamoland]

Środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji nie dla czeskich regionów górniczych? Austria przetestuje mieszkańców jak Słowacja? Który kraj Unii Europejskiej jako pierwszy wypróbuje rosyjską szczepionkę przeciwko SARS-CoV-2? Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „Stolic Europy”.

 

PRAGA

(Nie)sprawiedliwa transformacja? Duże firmy energetyczne w Czechach otrzymają pomoc finansową z nowego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, ponieważ „transformację energetyczną można osiągnąć jedynie dzięki współpracy z głównymi firmami energetycznymi”, powiedział w rozmowie z EURACTIV.cz minister rozwoju regionalnego.

Czeskie regiony wydobywcze węgla – Ústecký, Moravskoslezský i Karlovarský – oczekują około 1,4 mld euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – instrumentu przeznaczonego na transformację energetyczną europejskich regionów górniczych.

Jednak według rządowych planów duża część tej kwoty trafi do zakładu chemicznego Lovochemie, należącego do holdingu agrochemicznego Agrofert premiera Czech Andreja Babiša. Kolejną dużą część środków z UE ma trafić spółki energetycznej ČEZ, której większościowym właścicielem jest skarb państwa.

Publikacja planów czeskiego rządu przez media wywołała krytykę ze strony przedstawicieli regionów górniczych, jednak ministerstwo zwróciło uwagę na znaczenie dużych firm w transformacji energetycznej i podkreśliło, że UE nie wyklucza partycypacji dużych podmiotów energetycznych w FST.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Polska w 2030 r. z najbardziej zanieczyszczoną i najdroższą energią elektryczną w UE? [RAPORT]

Na jakim etapie transformacji energetycznej znajdować się będzie Polska za 10 lat?

WIEDEŃ

Słowacja inspiracją? Rząd zamierza wprowadzić masowe testy na obecność koronawirusa, poinformował kanclerz Austrii Sebastian Kurz. W przełożeniu na liczbę mieszkańców Austria należy do krajów o najwyższym poziomie nowych zakażeń. Od wtorku obowiązywać będzie w tym kraju całkowity lockdown.

Szef austriackiego rządu przytoczył przykład Słowacji, gdzie dwa tygodnie temu przetestowano niemal dwie trzecie populacji. W niedzielnym programie „Pressestunde” Sebastian Kurz przekonywał, że tylko w ten sposób można podtrzymać nadzieję na zniesienie obostrzeń już za trzy tygodnie. Zaznaczył, że najpierw powinny zostać przebadane najważniejsze grupy zawodowe, w tym nauczyciele i lekarze.

Austria należy do grona krajów, gdzie w przeliczeniu na mieszkańców odnotowywanych jest najwięcej dobowych przypadków koronawirusa. W ostatniej dobie zarejestrowano 5665 nowych infekcji.

Słowacja wyśle ​​personel medyczny i zapewni know-how, które pomoże Austrii w radzeniu sobie z rosnącą liczbą przypadków COVID-19, ogłosił w niedzielę na Facebooku premier Igor Matovič w odpowiedzi na plany Austrii.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Koronawirus: Austria wprowadza całkowity lockdown. To jedyny sposób na pokonanie wirusa?

Plany austriackich władz zakładają także wprowadzenie całodobowej godziny policyjnej.

BUDAPESZT

Szczepionka nie jest polityczna? W tym tygodniu Węgry mają otrzymać jako pierwszy europejski kraj próbkę rosyjskiej szczepionki na koronawirusa, oświadczył w piątek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto na Facebooku.

„Brakuje już tylko ostatniej zgody, rosyjskiego ministerstwa zdrowia, aby w przyszłym tygodniu Rosja wysłała 10 próbek szczepionki. Według obietnic zostanie ona wydana na początku przyszłego tygodnia, tak więc w przyszłym tygodniu szczepionka przybędzie na Węgry jako do pierwszego kraju europejskiego”, oznajmił Szijjarto.

Polityk zaznaczył, że kwestii szczepionki nie należy upolityczniać, gdyż „tu chodzi o ludzkie życie”, a pandemia nie zna kierunków geograficznych ani ideologii politycznych.

W grudniu rozpoczną się badania kliniczne na małej partii szczepionki, a duże ilości mają trafić na Węgry w drugiej połowie stycznia 2021 r.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

WARSZAWA

Wkrótce bezpłatna szczepionka dla wszystkich Polaków? Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział wczoraj, że szczepionka na koronawirusa będzie bezpłatna i dostępna w Polsce najprawdopodobniej już na przełomie roku.

Przekazał także, że trafi przede wszystkim do grup największego ryzyka: seniorów, pracowników służby zdrowia i służb mundurowych. Zapowiedział jednak “wyszczepienie całej populacji”.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Wkrótce bezpłatna szczepionka dla wszystkich Polaków

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział wczoraj, że szczepionka na koronawirusa będzie bezpłatna i dostępna w Polsce najprawdopodobniej już na przełomie roku. Przekazał także, że trafi przede wszystkim do grup największego ryzyka.

BERLIN

Niemcy zamkną szkoły? Dziś (16 listopada) kanclerz Angela Merkel spotka się z szefami rządów 16 niemieckich krajów związkowych, aby omówić dalsze postępowanie w pandemii.

Największa dyskusja dotyczy teraz szkół i przedszkoli, które w Niemczech są nadal otwarte. Na konferencji prasowej w piątek (13 listopada) rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert powiedział, że pomimo licznych przypadków kwarantanny, szkoły mają pozostać otwarte.

W Niemczech edukacja pozostaje w gestii landów, nie wiadomo zatem, jakie miejsce zajmie ten temat podczas konferencji. Jak donoszą niemieckie media, obecnie ok. 300 tys. uczniów i 30 tys. nauczycieli przebywa w kwarantannie. Na pierwszy rzut oka to dużo, ale wobec liczby wszystkich uczniów i nauczycieli w Niemczech (11 mln uczniów i 800 tys. nauczycieli), to „niewielki odsetek”, powiedział Seibert.

Tymczasem premier Bawarii Markus Soeder mówi o zaostrzeniu restrykcji. Ostrzegł, że przedwczesne kroki mogą sprawić, że „ryzykuje się święta Bożego Narodzenia”. Podkreślił też, że w Niemczech potrzebne są jednolite zasady, a nie różne przepisy w poszczególnych landach.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

Niemcy: Merkel chce bliższej współpracy z USA. Jaki jest bilans gospodarczy prezydentury Trumpa dla dwustronnych relacji?

USA w dalszym ciągu są najważniejszym rynkiem zbytu dla niemieckich artykułów eksportowych.

PARYŻ

Rośnie liczba bezdomnych. Obecnie liczba bezdomnych we Francji wynosi około 300 tys. Jako porażającą postrzega ją Christophe Robert z Fundacji Abbé Pierre. Według wyliczeń Fundacji zajmującej się najbiedniejszymi, od 2012 r. liczba osób bezdomnych się podwoiła, a licząc od 2001 się nawet potroiła.

Oficjalne badanie Instytutu Statystyki (INSEE) z 2012 roku doliczyło się 141,5 tys. bezdomnych. Teraz liczba ta się podwoiła, m.in. ze względu na pandemię, ale przede wszystkim na dużą falę migrantów.

(Lucie Duboua-Lorsch  | EURACTIV.FR)

Kanada: W Vancouver bezdomni otrzymali pieniądze do ręki. Jak zmieniło się ich życie?

W ramach „The New Leaf Project” w kanadyjskim Vancouver rozdano 50 bezdomnym równowartość około 20 tys. złotych.

LONDYN

Krok w przód, dwa w tył? Wielka Brytania i Unia Europejska poczyniły pewne postępy w rozmowach o przyszłych relacjach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie, ale nie można wykluczyć, że nie uda się zawrzeć porozumienia – ostrzegł wczoraj główny brytyjski negocjator, David Frost.

„Pracujemy nad osiągnięciem porozumienia, ale jedyne, jakie jest możliwe, to takie, które respektuje naszą suwerenność i pozwala odzyskać kontrolę nad naszymi prawami, naszym handlem i naszymi wodami. Takie jest nasze niezmienne stanowisko od samego początku i nie będę go zmieniał”, napisał Frost na Twitterze po przybyciu do Brukseli, gdzie odbędzie się kolejna runda negocjacyjna.

Brak porozumienia przed 31 grudnia 2020 roku, kiedy skończy się okres przejściowy po Brexicie, oznacza, że od przyszłego roku handel między Wielką Brytanią a UE będzie odbywał się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), czyli będą mogły być stosowane cła, kwoty ilościowe i inne bariery.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Wielka Brytania: Dominic Cummings – główny strateg Borisa Johnsona – odchodzi z administracji rządowej

Dominic Cummings uważany jest za szarą eminencję brytyjskiego rządu.

HELSINKI

Zieloni złagodzą stanowisko w sprawie energii jądrowej? Politycy Partii Zielonych nie są kategorycznie przeciwni budowaniu małych jądrowych reaktorów modułowych (SMR) jako sposobu na walkę ze zmianami klimatycznymi, powiedziała przewodnicząca ugrupowania i minister spraw wewnętrznych Maria Ohisalo w sobotnim porannym programie wyemitowanym przez fińską telewizję publiczną.

W odniesieniu do SMR Ohisalo potwierdziła, że „nowy partyjny program pozwala nie wykluczać tej alternatywy”. Zgodnie z przyjętym we wrześniu programem Partii Zielonych, gospodarka energetyczna powinna wykorzystywać wszystkie zrównoważone rozwiązania i ograniczać zużycie paliw kopalnych.

Zdaniem ministra spraw wewnętrznych Finlandii istnieje potrzeba „palety energetycznej” różnych źródeł energii, które emitują niewielką lub zerową emisję CO2.

Ohisalo podkreśliła potrzebę szybkiego działania i zastosowania wszelkich środków, aby do 2035 r. osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla i walki z globalnym ociepleniem. Zaznaczyła jednak, że ​​jej partia nie poprze dużych obiektów jądrowych. Obecnie około 30 proc. energii elektrycznej w Finlandii pochodzi z energii jądrowej.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Niekończąca się historia trzeciego reaktora w Olkiluoto

Szacuje się, że budowa trzeciego bloku w elektrowni jądrowej w Olkiluoto pochłonęła nawet 13 mld euro – ponad czterokrotnie więcej niż pierwotnie zakładano.

RZYM

SARS-CoV-2 kilka miesięcy wcześniej? Koronawirus krążył we Włoszech już we wrześniu zeszłego roku, a zatem znacznie wcześniej, niż dotąd sądzono, wynika z badań naukowców z Instytutu Onkologicznego w Mediolanie i uniwersytetu w Sienie. Analizowali oni rezultaty badań chorych na raka płuc.

Badacze przedstawili swoje ustalenia w publikacji na łamach specjalistycznego pisma „Tumori Journal”, poświęconego różnym aspektom leczenia nowotworów.

Naukowcy przeanalizowali wyniki badań 959 osób chorych na raka płuc, przeprowadzonych między wrześniem 2019 a marcem tego roku. U 11 proc. z nich stwierdzono przeciwciała nowego koronawirusa, co oznacza, że przeszli zakażenie.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Wróci lockdown i godzina policyjna?

Premier Giuseppe Conte podkreślił, że w związku z gwałtownym pogorszeniem się sytuacji pandemicznej we Włoszech konieczne jest dalsze zaostrzenie restrykcji.

MADRYT

Jak sobie radzą Hiszpanie? Z sondażu opublikowanego w niedzielę wynika, że ponad 50 proc. obywateli Hiszpanii twierdzi, że straciło dochody od początku wybuchu epidemii COVID-19 w marcu.

Oprócz poważnych skutków pandemii, w wyniku której według Narodowego Instytutu Statystycznego (INE) zginęło prawie 41 tys. osób, kryzys zdrowotny ma również niszczący wpływ na gospodarkę kraju, w szczególności na ważny sektor turystyczny.

Według szacunków ekspertów, kraj będzie potrzebował od dwóch do trzech lat, aby w pełni wyjść z kryzysu, z pomocą, między innymi środków unijnych z Funduszu Odbudowy UE. W Hiszpanii bezrobocie wzrosło do 16,26 proc. w trzecim kwartale tego roku.

(EUROEFE) 

Koronawirus: Hiszpania liczy straty w turystyce. "Najgorsze lato w historii"

Turystyka będzie główną przyczyną dwóch trzecich spadku PKB całej gospodarki kraju.

SOFIA

Sąsiedzkie kłótnie. „Jeśli będziemy przymykać oczy na to, że ideologia Skopje jest w prostej linii kontynuacją planów nakreślonych przez Tito i Stalina, okaże się, że wykonujemy pracę Moskwy”, powiedziała w niedzielę minister spraw zagranicznych Ekaterina Zachariewa w odpowiedzi na krytykę blokowania przez Bułgarię rozpoczęcia rozmów akcesyjnych Macedonii Północnej z UE.

„Nasze poparcie dla członkostwa Macedonii Północnej w Unii Europejskiej nie jest bezwarunkowe”, podkreśliła szefowa dyplomacji.

Zachariewa zwróciła uwagę, że ​​Sofia mówi „nie” rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych przez rząd w Skopje, a nie członkostwu Macedonii Północnej w UE. „Ich polityka opiera się na nienawiści do Bułgarii i jej mieszkańców. W tej chwili nie sposób powiedzieć „tak ”, dodała.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKARESZT

Pożar w szpitalu. Do 10 wzrosła liczba zabitych, a do siedmiu – liczba ciężko rannych w sobotnim pożarze na szpitalnym oddziale intensywnej opieki medycznej z pacjentami z COVID-19 w mieście Piatra Neamt w północno-wschodniej Rumunii.

Rzeczniczka pogotowia poinformowała, że wszyscy, którzy zginęli w płomieniach, byli pacjentami OIOM-u. Poważnych obrażeń doznało sześciu kolejnych pacjentów i członek personelu medycznego. Wszystkie te osoby są w stanie krytycznym.

Rumuński minister zdrowia Nelu Tataru powiedział lokalnym mediom, że pożar został „najprawdopodobniej wywołany zwarciem”.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

Koronawirus: Rumunia znosi kolejne ograniczenia

Jakie kolejne ograniczenia zostaną zniesione w Rumunii?

ZAGRZEB

Chorwacja idzie w dobrym kierunku? „Agencja ratingowa Moody’s podnosząc rating Chorwacji z Ba2 do Ba1 i zmieniając perspektywę na stabilną z pozytywnej – wyraźnie uznała dobrą politykę rządu chorwackiego i jego reakcję na kryzys spowodowany COVID-19”, powiedział premier Andrej Plenković, dodając, że agencja doceniła również wejście Chorwacji do tzw. przedsionka do strefy euro – ERM II (mechanizmu kursu walutowego).

„Moody’s uważa, że ​​skuteczność polityki Chorwacji poprawiła się w ostatnich latach. Rząd i bank centralny zapewniły bardziej przewidywalne i stabilne podstawy dla działalności gospodarczej w bardzo niepewnym środowisku. Reakcja polityczna mająca na celu złagodzenie skutków pandemii koronawirusa została podjęta w odpowiednim czasie”, podała agencja w raporcie.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

UE: Bułgaria i Chorwacja przyjęte do "przedsionka" strefy euro. Kiedy przyjmą wspólną walutę?

W piątek (10 lipca) lew bułgarski i chorwacka kuna stały się częścią mechanizmu kursu walutowego ERM II. Jest to bezpośredni „przedsionek” strefy euro, która liczy obecnie 19 członków. Kiedy oba kraje przejdą na wspólną europejską walutę?

PRISZTINA

Razem przeciwko Serbii? Były premier Kosowa i lider największej partii opozycyjnej Vetëvendosje (Samostanowienie), Albin Kurti, ponownie wezwał Albanię i Kosowo do wspólnej walki z Serbią.

Były premier skrytykował albańskiego premiera Ediego Ramę, mówiąc, że nie ma on odwagi powiedzieć prawdy o prezydencie Serbii Aleksandarze Vučiću.

„Nie będziemy w stanie zjednoczyć się jako naród, nie będziemy w stanie współpracować jako państwa mając odmienne nastawienie do Serbii, która jest przeciwko nam”, powiedział Kurti. Sprawując urząd szefa rządu Kosowa, Kurti miał w swoim biurze albańską flagę.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)