Czechy: Rząd zaniepokojony aktywnością Rosji w Mali. Kreml chce przekonać Malijczyków, że UE okupuje ich kraj / Briefing z Europy

Czechy-Rosja-Mali-UE-Afryka-Sahel-pandemia-szczepienia-COVID-Nord-stream2-białoruś-Putin

Czeski wiceminister obrony Jan Havránek ostrzegł przed rosyjskimi działaniami w Mali. Według niego kremlowska propaganda usiłuje przedstawić misję szkoleniową UE w Mali (EUTM Mali) jako okupację. / Foto via [EPA/MAURIZIO GAMBARINI]

Rząd Czech zaniepokojony aktywnością Rosji w Mali | Gazociąg Nord Stream 2 blisko ukończenia | Norweska gazeta rzuca wyzwanie rosyjskiej cenzurze | Sejm zatwierdził stan wyjątkowy wzdłuż granicy z Białorusią | Białoruska działaczka opozycyjna Maryja Kalesnikawa oraz prawnik Maksym Znak skazani na 11 i 10 lat łagru | Chorwacja zmaga się ze zjawiskiem niepłodności | Serbia będzie kontynuować współpracę z niemieckim bankiem rozwoju w zakresie energetyki | W Rumunii ministrowie opuszczają rząd | Między innymi o tym piszemy we wtorkowym briefingu z Europy. |

 

 

PRAGA

Rząd zaniepokojony aktywnością Moskwy w Mali. Czeski wiceminister obrony Jan Havránek ostrzegł przed rosyjskimi działaniami w Mali. Według niego kremlowska propaganda usiłuje przedstawić misję szkoleniową UE w Mali (EUTM Mali) jako okupację.

„Rosja jest bardzo aktywna w tej sprawie i próbuje przekonać Malijczyków, że UE okupuje ich kraj. To jednak całkowita nieprawda. Musimy wyjaśnić miejscowym, dlaczego tam jesteśmy i co tam robimy” – powiedział Havránek.

Zwrócił uwagę, że mieszkańcy Mali nie są świadomi znaczenia unijnej misji. Dlatego jego zdaniem UE musi skoncentrować się na strategicznej komunikacji, która powinna być integralną częścią misji UE w regionie Sahelu.

Taka komunikacja strategiczna – nie tylko w Mali, ale w innych częściach świata – jest jednym z głównych priorytetów czeskiego MON, zaznaczył wiceminister. Jak dowiedziała się redakcja EURACTIV.cz, Czechy chcą realizować tę agendę podczas swojej prezydencji w Radzie UE w drugiej połowie przyszłego roku.

W opinii Havránka czeska armia, która dowodziła misją UE w Mali w ubiegłym roku, powinna wykorzystać doświadczenia z Afganistanu dla podniesienia swoich zdolności wojskowych także w tym zachodnioafrykańskim kraju

„Konieczna jest poprawa w obszarze dostaw wysokiej jakości sprzętu dla lokalnych sił, być może przy wsparciu Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju”, ocenił polityk.

Janina Ochojska: UE nie może współpracować z Afryką w duchu, że wie lepiej [WYWIAD] – Szczegóły poniżej.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Janina Ochojska: UE nie może współpracować z Afryką w duchu, że wie lepiej [WYWIAD]

25 Marca Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie nowej strategii dla partnerstwa UE-Afryka.

WARSZAWA

Sejm zatwierdził stan wyjątkowy wzdłuż granicy z Białorusią. Rząd argumentował wprowadzenie stanu wyjątkowego presją migracyjną ze strony reżimu Aleksandra Łukaszenki i białorusko-rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi. Opozycja oskarżała zaś rząd o chęć ukrycia niekompetencji i wytykała nieobecność w Sejmie prezydenta. Szczegóły poniżej. 

Komisja Europejska znów w sporze z polskimi władzami lokalnymi. W piątek (3 września) Komisja Europejska wysłała pisma do władz pięciu polskich regionów, wzywając do usunięcia przez nie tzw. „stref wolnych od LGBTQI+”.

Już 15 lipca Komisja wszczęła postępowanie o naruszenia prawa UE przeciwko Polsce. Kontrolowane przez Prawo i Sprawiedliwość regiony mają czas do połowy września, aby odnieść się do pisma. Jeśli zdecydują się na usunięcie rezolucji, będą mogły na nowo otrzymywać fundusze unijne. Szczegóły poniżej. 

(Piotr Maciej Kaczyński | EURACTIV.pl | tłum. Kamila Wilczyńska)

MIŃSK

Skazani opozycjoniści. Aresztowani we wrześniu ubiegłego roku ważni działacze białoruskiej opozycji usłyszeli wczoraj wysokie wyroki więzienia. UE domaga się ich uwolnienia, a także wypuszczenia zza krat innych więźniów politycznych. Szczegóły poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Białoruś: Działaczka opozycyjna Maryja Kalesnikawa oraz prawnik Maksym Znak skazani na 11 i 10 lat łagru

UE domaga się ich uwolnienia, a także wypuszczenia zza krat innych więźniów politycznych.

OSLO

Norweska gazeta rzuca wyzwanie rosyjskiej cenzurze.  Norweska gazeta internetowa „Barents Observer” chce utrzymać rosyjskich czytelników. Redakcja portalu, publikowanego w językach angielskim, rosyjskim i chińskim, utworzyła ostatnio konto w popularnym w Europie Wschodniej serwisie Telegram.

Dezinformacja w czasach pandemii. Jak wygląda i jak się z nią skutecznie zmierzyć? Szczegóły poniżej. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Dezinformacja w czasach pandemii. Jak wygląda i jak się z nią skutecznie zmierzyć?

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 przyniosła wzmożenie działań dezinformacyjnych wobec Unii Europejskiej, czy też szerzej Zachodu, m.in. ze strony Rosji i Chin

BERLIN

Nord Stream 2 blisko ukończenia. Budowa gazociągu Nord Stream 2 jest bliska ukończenia. Jak poinformowała w poniedziałek (6 września) firma Nord Stream 2 AG, zespawano właśnie ostatnie rury. Gaz ma popłynąć jeszcze w tym roku. Projekt wzbudza wiele kontrowersji. Polska, Ukraina oraz kraje bałtyckie oraz USA przekonują, że za bardzo uzależni on Europę od Rosji w zakresie dostaw energii. Szczegóły poniżej. 

(Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de) 

Nord Stream 2 blisko ukończenia. Zespawano ostatnią rurę. Gaz popłynie jeszcze w tym roku?

Polska, Ukraina oraz kraje bałtyckie oraz USA przekonują, że za bardzo uzależni on Europę od Rosji w zakresie dostaw energii.

PARYŻ

Wiele centrów handlowych we Francji nie będzie już wymagało tzw. „paszportu covidowego”. Na kanale BFM TV, minister gospodarki Bruno Le Maire zapowiedział, że liczba centrów handlowych o powierzchni większej niż 20 tys. m2, które obecnie wymagają paszportu covidowego spadnie z 178 do 64.

Decyzja nie obejmie pozostałych 64 centrów handlowych, które są położone w 9 departamentach gdzie wskaźnik zachorowalności na COVID-19 wynosi ponad 200 na 100 tys. mieszkańców.

Zapowiedź ministra ma zakończyć spór prawny toczący się między sprzedawcami a prefekturami, który doprowadził do tego, że część sądów zniosła obowiązek okazywania paszportu covidowego w niektórych sklepach, aby nie utrudniać dostępu do artykułów pierwszej potrzeby, usług i transportu.

Rada Stanu, najwyższy w państwie sąd administracyjny, zbada prawomocność niektórych  tych decyzji.

„Zobaczymy w środę czy Rada Stanu unieważni obecny system, który doprowadził do rozpowszechnienia się tego typu przypadków,” napisał na twitterze Michel-Edouard Leclerc, przewodniczący komitetu strategicznego L.Eclerc.

(Mathieu Pollet | EURACTIV.fr | tłum. Marlena Nowakowska)

Zachodnia Francja testuje "opaski covidowe". To alternatywa dla certyfikatów

W departamencie Żyronda 200 barów i restauracji testuje „opaski covidowe”, które miałyby zastąpić w przyszłości cyfrowe certyfikaty.

WIEDEŃ

Już ponad 600 tys. wpisów w bazie danych rozpoznawania twarzy.  Przed rokiem Austria wprowadziła prawo zezwalające służbom na wykorzystywanie systemów rozpoznawania twarzy do identyfikacji potencjalnych przestępców. Liberalna partia NEOS przeprowadziła parlamentarne dochodzenie, z którego wynika, że baza danych zawiera już 638 693 wpisy. Według Amnesty International gromadzenie tego rodzaju danych to poważne naruszenie prywatności.

(Oliver Noyan | EURACTIV.de| tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Austria: Rośnie liczba incydentów na tle antysemickim

Tylko w pierwszej połowie obecnego roku w całej Austrii odnotowano ponad 560 incydentów o podłożu antysemickim.

RZYM

Pakt na rzecz szczepionek. Ministrowie zdrowia państw G20 podpisują „Pakt Rzymski” dotyczący dystrybucji szczepionek na całym świecie. Zebrani w Rzymie ministrowie zdrowia grupy G20 jednogłośnie podpisali „Pakt Rzymski”, zobowiązując się do zwiększenia wsparcia dla krajów ubogich i wysłania im większej ilości szczepionek przeciw COVID-19, aby do końca 2021 r. osiągnąć cel szczepień dla światowej populacji, wynoszący 40 proc.

To „wspaniały rezultat”, powiedział włoski minister zdrowia Roberto Speranza, który przypomniał, że zeszłoroczny szczyt G20 zakończył się bez ostatecznej deklaracji. Minister zdrowia zwrócił również uwagę na wspólne zobowiązanie ministrów zdrowia do ogólnego ożywienia usług zdrowotnych i przyjęcia uniwersalizmu jako kompasu w erze „pocovidowej”.

Państwa G20 zobowiązały się do przeznaczenia „znacznych” środków i wysłania szczepionek bezpośrednio do krajów najbardziej niestabilnych. „To już się dzieje, ale musimy wzmocnić system”, powiedział minister.

Według Gavi Vaccine Alliance, fundusze potrzebne do zapewnienia szczepionek na całym świecie wynoszą 1,7 mld euro.

„Za kilka tygodni odbędzie się spotkanie ministrów zdrowia i finansów. Będzie to decydujący moment, aby określić konkretne środki na sfinansowanie wszystkich wprowadzonych instrumentów”, powiedział włoski minister.

Jednak organizacje pozarządowe uważają zobowiązania podjęte przez ministrów G20 za niewystarczające.

„W odpowiedzi na pandemię, jeśli chodzi o globalny dostęp do szczepionek, nie podjęto zdecydowanych i konkretnych kroków w celu zdefiniowania średnio i długoterminowych strategii i narzędzi, które w obliczu przyszłych pandemii pozwolą nam położyć kres haniebnym nierównościom w dostępie do leczenia i szczepionek”, powiedziała Sara Albiani, doradczyni ds. globalnej polityki zdrowotnej włoskiego oddziału Oxfam oraz Rossella Miccio, prezeska organizacji Emergency.

Vittorio Agnoletto, włoski rzecznik europejskiego oddziału organizacji Right to Care, stwierdził, że „wybór G20, by ignorować proponowane moratorium na patenty na szczepionki jest haniebny i nieprzyzwoity.

Pakt Rzymski „podziela cel WHO, jakim jest zaszczepienie 40 proc. światowej ludności do końca 2021 r., ale proponuje narzędzia, które były używane do tej pory, jak kolejne akcje zbierania darowizn, podczas gdy inicjatywa Covax (jej celem jest zapewnienie szczepionek przeciwko COVID-19 dla najbiedniejszych państw świata – red) się nie powiodła czy apel firm o zwiększenie dobrowolnego transferu technologii”, dodał Agnoletto.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it | tłum. Martyna Kompała)

WHO: W Berlinie zainaugurowano globalne centrum ostrzegania przed pandemiami

„Chcemy być lepiej przygotowani na przyszłe epidemie”, powiedziała niemiecka kanclerz podczas uroczystego otwarcia.

BUDAPESZT

Przyjaciel Orbana wygrywa rządowy przetarg. Spółka V-Híd Zrt., której właścicielem jest przyjaciel z dzieciństwa premiera Viktora OrbánaLőrinc Mészáros, wygrała przetarg na najważniejszą inwestycję kolejową w stolicy Węgier w ostatnim stuleciu, tzw. Południową Kolej Okrężną, z ofertą netto wynoszącą 969 mln euro.

Podwykonawcami będą firmy brata Mészárosa, Híd-Tám Kft oraz również do niego należąca V-Híd Vagyonkezelő. Odkąd Orbán doszedł do władzy w 2010 r., Mészáros zaczął gromadzić majątek i stał się najbogatszą osobą na Węgrzech, posiadając ok. 1,3 mld euro, w dużej mierze dzięki kontraktom rządowym.

Co jeszcze na Węgrzech?

Żołnierze ponownie będą pomagać pracownikom instytucji zdrowotnych w zadaniach logistycznych, podało w oświadczeniu węgierskie Ministerstwo Obrony. Wiosną około 1,1 tys. żołnierzy zostało rozmieszczonych w 93 placówkach służby zdrowia.

Pomagali oni w mierzeniu temperatury przybywających pacjentów, zarządzaniu pacjentami, eskortowaniu i prowadzeniu ich, a także w zadaniach administracyjnych i transportowych, co przyczyniło się do odciążenia pracowników służby zdrowia.

Według analityków może to sugerować, że rząd spodziewa się czwartej fali pandemii. W zeszłym tygodniu Cecília Müller, krajowa główna specjalistka ds. medycznych powiedziała, że nie da się uniknąć czwartej fali i dodała, że wariant Delta koronawirusa stał się już dominujący na Węgrzech, stanowiąc ponad 90 proc. nowych przypadków zakażeń.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex | tłum. Paulina Borowska)

Węgry: Część zaszczepionych przeciwko COVID-19 chińskim preparatem Sinopharm nie ma przeciwciał

Węgry są jedynym krajem w UE, który stosuje chińską szczepionkę.

BRATYSŁAWA

Aktywiści i inwestorzy kłócą się o budowę terminalu LNG na Słowacji. Podczas gdy aktywiści z Greenpeace Słowacja i innych organizacji protestowali w weekend przeciwko budowie nowego terminalu LNG (skroplonego gazu ziemnego) w Bratysławie, inwestorzy argumentowali, że terminal zmniejszy emisje gazów cieplarnianych i pomoże uczynić przemysł żeglugowy bardziej przyjaznym dla środowiska.

Według Verejné prístavy – inwestora stojącego za projektem – gaz ziemny będzie odgrywał rolę w zastępowaniu ropy naftowej jako paliwa dla statków.

Terminal LNG o wartości 40 mln euro ma powstać w bratysławskim porcie nad Dunajem, w pobliżu centrum miasta.

Nie był to jednak pierwszy protest przeciwko projektowi, kolejny odbył się w zeszłym miesiącu, a największy miał miejsce w czerwcu.

Inwestor przewiduje rozpoczęcie budowy w przyszłym roku. Terminal powinien zostać wybudowany do 2026 r. i w tym samym roku rozpocząć pełną działalność.

Jednak protestujący skrytykowali potencjalnie długi okres eksploatacji terminalu, wynoszący 20 lat, który może trwać do 40 lat przy różnym stopniu napraw, twierdząc, że nie odzwierciedla to celu, jakim jest neutralność węglowa do 2050 r.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk | Martyna Kompała)

Aktywiści Greenpeace mówią "nie" dla terminalu LNG w Bratysławie

Zdaniem działaczy, terminal podważy cele klimatyczne.

SOFIA

Areszt domowy za groźby wobec przewodniczącej parlamentu. Sąd zdecydował o umieszczeniu w areszcie domowym 26-letniego Lubomira Jakowa, po tym jak w piątek (3 września) został on zatrzymany przez policję w związku z podejrzeniem o grożenie śmiercią przewodniczącej bułgarskiego Zgromadzenia Narodowego Iwy Mitewej.

Miał on wysłać e-maila do Ministerstwa Sprawiedliwości z wiadomością o treści „Jutro zabiję Iwę Mitewą“. W ciągu zaledwie kilku godzin został zidentyfikowany przez policjantów. 26-latek był już notowany przez policję za groźby i kradzieże.

Informacja o zagrożeniu pojawiła się w dniu, kiedy Zgromadzenie Narodowe debatowało nad zmianami w ustawie o Narodowej Służbie Ochrony, która strzeże wysokich rangą urzędników w kraju, w tym Mitewy. Adwokat mężczyzny przekazał, że jego klient nie złożył jeszcze wyjaśnień ani nie przyznał się do winy.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Paulina Borowska)

Bułgarzy po raz trzeci w tym roku wybiorą nowy parlament. Czy Rumunii też grożą nowe wybory?

Zaufanie bułgarskich obywateli do parlamentu spadło do 13 proc.

BUKARESZT

Ministrowie opuszczają rząd. Dziś (7 rześnia) dymisje mają złożyć wszyscy ministrowie z partii USR PLUS, co oznacza, że rząd straci większość w parlamencie.

Ugrupowanie podkreśla jednak, że chciałoby pozostać w koalicji z partiami PNL i UDMR, ale z innym premierem.

Obecny – Florin Citu – zdymisjonował w ubiegłym tygodniu ministra sprawiedliwości wywodzącego się z USR PLUS.

USR PLUS złożyła w piątek wniosek o wotum nieufności wobec rządu, z pomocą nacjonalistycznej partii AUR. Parlament nie wyznaczył jednak jeszcze daty debaty ani głosowania nad wnioskiem.

Po dymisji ministrów USR PLUS, Citu będzie musiał zwrócić się do parlamentu o przegłosowanie nowego gabinetu.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro | tłum. Paulina Borowska)

Rumunia ma nowy rząd. W jego składzie jest tylko jedna kobieta

Rumunią nadal rządzić będzie proeuropejska centroprawica.

ZAGRZEB

Chorwacja zmaga się ze zjawiskiem niepłodności. „Niepłodność stale rośnie, zarówno na całym świecie, jak i w Chorwacji. Szacuje się, że za dziesięć lat około 30 proc. par na całym świecie będzie bezpłodnych” – oświadczył cytowany przez dziennik Večernji List, ginekolog Velimir Šimunić, specjalista ds. reprodukcji i zapłodnienia in vitro.

Według Šimunicia rocznie leczy się, ze wspomnianej przyczyny, około 10 tys. par, a blisko połowa nie rejestruje problemu na czas. W Chorwacji około 17 proc. par jest bezpłodnych, co oznacza, że ​​około 80 tys. ma problemy z naturalnym rozrodem, podał Večernji List. Kobiety w Chorwacji mają swoje pierwsze dziecko średnio w wieku 29 lat, a coraz więcej noworodków przychodzi na świat między 30 a 35 rokiem życia.

„Kiedyś uważano, że kobiety są bezpłodne. Jednak to niepłodność męska jest dziś częstszym zjawiskiem. Spermatogeneza jest procesem bardzo wrażliwym na tak zwane czynniki epigenetyczne, więc zanieczyszczenia środowiskowe uszkadzają tworzenie plemników. Dziś płodność mężczyzn jest o 50 proc. niższa niż 50 lat temu”, ocenił Šimunić.

Jak podał Večernji List, w praktyce przyczyny niepłodności stoją w 30 proc. po stronie żeńskiej, 30 proc. po stronie męskiej i 30 proc. po obu stronach. Od 10 do 20 proc. przypadków pozostaje niezidentyfikowanych.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paweł Natorski)

Francja poszerza prawo do in vitro. A jak jest w Polsce?

Francja stanie się 11. państwem członkowskim Unii Europejskiej, które umożliwi korzystanie z in vitro singielkom i parom lesbijskim

LUBLANA

Słowenia walczy z 4 falą pandemii. Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem słoweńska zasada „wyzdrowieni-przetestowani-zaszczepieni” zostaje poszerzona o obszary działalności usługowych.

Każdy kto miał kontakt z osobą zakażoną po wyzdrowieniu musi przejść testy, a następnie odbyć szczepienie. Zasada ta ma zastosowanie wśród pracowników m.in. opieki zdrowotnej, służb bezpieczeństwa, administracji, edukacji, a także handlu.

(Sebastijan R. Maček | STA | tłum. Kamila Wilczyńska)

WHO przygląda się nowemu szczepowi koronawirusa – wariantowi Mu

Według ekspertów istnieje ryzyko, że będzie on w jakimś stopniu odporny na obecnie stosowane szczepionki.

BELGRAD

Serbia będzie kontynuować współpracę z niemieckim bankiem rozwoju w zakresie energetyki. Minister energetyki Serbii Zorana Mihajlović spotkała się w poniedziałek z przedstawicielami niemieckiego banku rozwoju KfW, aby omówić dalszą współpracę w sektorze energetycznym, gdzie łączna wartość zrealizowanych, trwających lub planowanych wspólnych projektów wyniosła prawie 1,5 mld euro.

Mihajlović przypomniała, że Serbia znowelizowała prawodawstwo dotyczące sektora energetycznego oraz wydobywczego i przygotowuje nową strategię rozwoju energetyki do 2030 r. z perspektywą do 2050 r., jednocześnie pracując nad opracowaniem zintegrowanego planu klimatyczno-energetycznego.

Natomiast regionalny dyrektor KfW na Europę Południowo-Wschodnią, Klaus Mueller podkreślił, że uważa serbski Fundusz Efektywności Energetycznej za bardzo interesujący. Dodał, że ze strony KfW istnieje chęć wsparcia Serbii w transformacji energetycznej i budowaniu zdolności do produkcji energii ze źródeł odnawialnych, za pomocą takich miejsc jak farma wiatrowa Kostolac.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com | tłum. Paweł Natorski)

Serbia zamyka największe wysypisko śmieci w Europie

Przyjmujące dziennie aż 4,5 tys. ton odpadków wysypisko w Vinčy niedaleko Belgradu zostanie zamknięte. Przyczyniła się do tego m.in. seria pożarów składowiska, które śmierdzącym dymem zatruwały m.in. serbską stolicę.

 

Położona około 15 kilometrów na wschód od Belgradu Vinča leży bardzo blisko zakola …

PRISZTINA

Sekretarz stanu USA dziękuje premierowi Kurtiemu. „W moim dzisiejszym apelu z premierem Kosowa podziękowałem rządowi i mieszkańcom tego kraju za przyjęcie zagrożonych Afgańczyków. Obywatele Kosowa, z których wielu niegdyś było uchodźcami, ponownie zademonstrowali swoją chęć i zdolność do wnoszenia wkładu w światowy pokój i bezpieczeństwo”, napisał na Twitterze sekretarz stanu USA Antony Blinken.

„(…) Kosowo ma zaszczyt oferować bezpieczne środowisko dla afgańskich obywateli podczas trudnych chwil. Nasz sojusz z USA jest niezachwiany, a nasza przyjaźń się umacnia” – oświadczył na Twitterze premier Albin Kurti.

Jak poinformował minister spraw wewnętrznych, Xhelal Sveçla, dotychczas udzielono w Kosowie tymczasowego zakwaterowania 683 obywatelom Afganistanu. Kolejne osoby dotrą do bałkańskiego państwa w przyszłym tygodniu. Władze w Prisztinie zapowiedziały wcześniej, że przyjmą około 2 tys. Afgańczyków, którzy pracowali dla USA i innych krajów NATO.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paweł Natorski)