Burmistrz Pragi: W krajach Grupy Wyszehradzkiej są „silne” postępowe siły / STOLICE

Czechy, Praga, Polska, Węgry, pandemia, szczepienia, gospodarka, Niemcy, WHO, V4

Pakt Wolnych Miast podpisany w grudniu 2019 r. na założonym przez George’a Sorosa Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie. Umowa objęła współpracę wszystkich czterech stolic państw Grupy Wyszehradzkiej. Pod dokumentem podpisali się prezydenci Warszawy Rafał Trzaskowski, Bratysławy – Matús Vallo, Budapesztu – Gergely Karácsony oraz Pragi – Zdeněk Hřib. / Foto via [EPA-EFE/MARTIN DIVISEK]

Burmistrz Pragi zapewnia, że Pakt Wolnych Miast zawarty między stolicami państw V4 działa. W Polsce do zatwierdzenia ustawy dotyczącej zwiększenia zasobów własnych Unii Europejskiej został już tylko podpis prezydenta. Austriacka minister środowiska chce końca tanich biletów lotniczych. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

PRAGA

Pakt Wolnych Miast z 2019 r. wysłał do reszty Europy „wyraźny sygnał, że w Wyszehradzie są silni aktorzy polityczni, którzy są zaangażowani w promowanie liberalnych i postępowych wartości UE”, powiedział w rozmowie z EURACTIV.cz burmistrz Pragi Zdeněk Hřib (Piraci).

Pakt Wolnych Miast podpisano w grudniu 2019 r. na założonym przez George’a Sorosa Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie. Umowa objęła współpracę wszystkich czterech stolic państw Grupy Wyszehradzkiej. Pod dokumentem podpisali się prezydenci Warszawy Rafał Trzaskowski, Bratysławy – Matús Vallo, Budapesztu – Gergely Karácsony oraz Pragi – Zdeněk Hřib.

„Jesteśmy zaangażowani w fundamentalne i ambitne cele UE, takie jak Zielony Ład czy transformacja technologiczna”, zaznaczył Hřib. „Między naszymi miastami odbywają się regularne spotkania robocze i wymiana know-how w zakresie polityki klimatycznej, pandemii COVID-19, ale także praw człowieka”, dodał.

Burmistrzowie ze stolic państw Grupy Wyszehradzkiej ostatnio domagali się lepszego dostępu do funduszy unijnych, próbując obejść ograniczenia finansowe nakładane przez ich rządy.

„Udało się nam odnieść częściowy sukces, bo dzięki naszemu paktowi wezwanie do większego zaangażowania regionów i miast w wydatkowanie unijnych środków zostało zrealizowane w wytycznych Instrumentu na rzecz Odbudowy i Odporności, który stanowi największą część Funduszu Odbudowy. Udało się nam np. wynegocjować zwiększenie finansowania zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich”, powiedział Hřib.

Polityk z Partii Piratów dodał, że polityka ekologiczna jest wysoko na liście jego priorytetów. Praga jest bliska wypełnienia swojego zobowiązania do posadzenia 1 mln drzew w ciągu ośmiu lat. Podkreślił, że chciałby, aby w mieście funkcjonowało stanowisko koordynatora ds. infrastruktury.

„Głównym jego zadaniem byłoby dbanie o to, aby planowane inwestycje respektowały kwestie związane z ochroną środowiska”. Polityk zwrócił uwagę, że Praga bardzo poważnie podchodzi do walki ze zmianami klimatycznymi, czego dowodem było m.in. zaangażowanie w redukcję emisji CO2.

„Postawiliśmy sobie za cel zmniejszenie emisji CO2 w stolicy o co najmniej 45 proc. do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 2010 r. i osiągnięcie neutralności klimatycznej najpóźniej do 2050 r.”, dodał.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz )

Sprawa Turowa: Czechy nie mają planów wycofania pozwu przeciwko Polsce z TSUE

Premier Czech oświadczył, że jego kraj nie ma planów, żeby wycofać z TSUE pozew przeciwko Polsce.

WARSZAWA

Został już tylko podpis prezydenta. Senat przyjął ustawę ratyfikacyjną w sprawie zwiększenia zasobów własnych Unii Europejskiej. Z kolei wniosek o dodanie do dokumentu preambuły nie uzyskał większości.

Oznacza to, że ustawa, niezbędna do uruchomienia towarzyszącego Wieloletnim Ramom Finansowym na lata 2021-2027 Funduszu Odbudowy Gospodarczej, trafi na biurko prezydenta. Ratyfikować ów fundusz muszą wszystkie państwa członkowskie UE.

Za wprowadzeniem preambuły zagłosowało 49 senatorów, ale również 49 było przeciw, dwóch senatorów wstrzymało się zaś od głosu. Zgodnie z senackim regulaminem, doszło potem do głosowania nad odrzuceniem ustawy w całości – 97 senatorów zagłosowało przeciw. Zagłosowano wówczas nad przyjęciem ustawy bez poprawek i wtedy 98 senatorów zagłosowało za.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Fundusze unijne: Jak polski Krajowy Plan Odbudowy traktuje bioróżnorodność?

Przynajmniej 37 proc. wydatków z KPO musi być skierowane na działania związane z klimatem.

BERLIN

Chcą szczepić dzieci pomimo apeli WHO. Pomimo apeli Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), Niemcy planują umożliwić szczepienia dzieci i młodzieży od 12. roku życia przeciwko koronawirusowi od 7 czerwca, kiedy w Niemczech zniesione zostaną priorytety szczepień. Szczegóły poniżej. 

(Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de) 

Pfizer/BioNTech: Dziś decyzja ws. szczepień dzieci w wieku 12-16 lat w UE. Niemcy chcą szczepień dzieci jak najszybciej

Niemcy planują umożliwić szczepienia dzieci i młodzieży od 12. roku życia przeciwko koronawirusowi od 7 czerwca.

WIEDEŃ

Koniec tanich lotów? „Pracujemy nad rozwiązaniem zgodnym z prawem UE w celu zwalczania cen połączeń lotniczych szkodzących środowisku”, powiedziała minister środowiska Leonore Gewessler, która ma nadzieję na pobudzenie działań prawnych na szczeblu UE w celu rozwiązania problemu tanich lotów.

Gewessler złożyła podobną propozycję już w 2020 r., kiedy rząd ogłosił, że przekaże flagowemu przewoźnikowi Austrian Airlines 650 mln euro pomocy, aby uchronić go przed bankructwem z powodu ekonomicznych skutków pandemii COVID-19. Jednak do tej pory kwestię tę odkładano na bok z powodu pandemii i ograniczenia ruchu lotniczego.

„Temat spotkał się z dużym zainteresowaniem w Europie. Będziemy nad nim dalej debatować”, powiedziała Gewessler.

W ubiegłym tygodniu unijny komisarz odpowiedzialny ze realizację Europejskiego Zielonego Ładu Frans Timmermans zaapelował o wdrożenie podobnego rozwiązania, wzywając do zakończenia lotów krótkodystansowych i podniesienia stawek za przeloty.

(Oliver Noyan | EURACTIV.de)

KE i Włochy porozumiały się w sprawie reaktywacji narodowego przewoźnika lotniczego

Jest porozumienie między Komisją Europejską a rządem Włoch w sprawie wznowienia działania włoskiego narodowego przewoźnika lotniczego. Upadłe linie lotnicze Alitalia zostały zastąpione przez nową państwową spółkę ITA.

 

Założone w 1946 r. linie lotnicze Alitalia były największym włoskim przewoźnikiem powietrznym. Od 2008 …

SOFIA

Porozumieją się bez pomocy innych? „Nie potrzebujemy żadnych mediatorów. Nikt nie zna naszej historii lepiej niż my”, powiedział bułgarski prezydent Rumen Radew podczas wizyty w Rzymie z prezydentem Macedonii Północnej Stewo Pendarowskim.

Jest to odpowiedź na informację, że sprawujące rotacyjną prezydencję w Radzie UE Portugalia, aby doprowadzić do sporów między Sofią i Skopje, które blokują rozmowy akcesyjne Macedonii Płn. z UE, zaoferowała historykom z UE udział w bułgarsko-macedońskiej Komisji Spraw Historycznych.

„Do nas należy prowadzenie szczerego, konstruktywnego dialogu, opartego na źródłach historycznych”, podkreślił Radew.

Obaj prezydencji byli wczoraj (27 maja) w Rzymie. Okazją do ich wizyty były doroczne uroczystości ku czci świętych Cyryla i Metodego zgodnie z kalendarzem juliańskim. Zostali także przyjęcie na audiencji przez papieża Franciszka.

Co roku 24 maja Bułgaria świętuje Dzień Edukacji, Kultury i Literatury Słowiańskiej oraz stworzenia słowiańskiego alfabetu przez świętych Cyryla i Metodego. W całym kraju odbywają się uroczystości i imprezy ku ich czci: koncerty, procesje, składanie kwiatów pod ich pomnikami itp.

„W ciągu tych dwóch dni prezydentem Radewem zdaliśmy sobie sprawę, że możemy mówić tym samym językiem. Nie mówię o językach macedońskim i bułgarskim. Mówię o języku europejskim, który jako jedyny może zapewnić lepszą przyszłość dla naszych państw”, powiedział Pendarowski, który wskazał, że ich wspólna wizyta jest dowodem nowej dynamiki w stosunkach Bułgarii i Macedonii Płn.”.

Bułgaria nie udziela zgody na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną, gdyż zarzuca jej stosowanie mowy nienawiści, nieprzestrzeganie praw bułgarskiej mniejszości i podtrzymywanie kontrowersyjnego stanowiska na temat wspólnej historii obu krajów. Umowa z 2017 r. zakłada pozostawienie tych sporów specjalnej komisji historyków i wyłączenie ich z aktualnego porządku dziennego wzajemnych stosunków.

(Antoinette Nikolova | EURACTIV.bg)

LUKSEMBURG

Drugi pod względem popularności. Luksemburg, ze swoimi 105 tys. pracowników transgranicznych, ustępuje tylko Szwajcarii – 200 tys. takich osób, a za nim plasuje się Monako – 41,7 tys., wynika z danych Mission Opérationnelle Transfrontalière (MOT), francuskiego stowarzyszenia zajmującego się kwestiami transgranicznymi.

Spośród państw, z których pochodzi najwięcej pracowników transgranicznych (a więc także tych, którzy jeżdżą do pracy do sąsiedniego kraju), najwięcej jest Francuzów – 483 tys., Niemiec – 270 tys., i Polski – 230 tys.

(Anne Damiani | EURACTIV.fr)

Austria: Minister zdrowia ustępuje. Przyczyną skrajne wyczerpanie pracą

Rudolf Anschober wyjaśnił, że jego wycieńczenie jest konsekwencją wielomiesięcznej walki z pandemią koronawirusa, którą z racji sprawowanej funkcji musiał koordynować.

RZYM

Bolesna strata. W Mediolanie w wieku 84 lat zmarła Carla Fracci, jedna z najwybitniejszych tancerek baletowych XX wieku. Była solistką La Scali. Nazywano ją królową włoskiego tańca.

Carla Fracci występowała w teatrach operowych całego świata. Oprócz La Scali, współpracowała z teatrami w Londynie, Stuttgarcie i Nowym Jorku. „New York Times” uznał ją za pierwszą primabalerinę świata. Występowała z najsłynniejszymi tancerzami, między innymi z Rudolfem Nuriejewem i Michaiłem Barysznikowem.

Prezydent Włoch Sergio Mattarella przypomniał „niezwykłe zdolności artystyczne i ludzkie (…) Fracci, które uczyniły ją jedną z największych tancerek baletowych naszych czasów”. „Świat tańca traci cenne i niezapomniane odniesienie”, dodał.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

Zespół Måneskin zwycięzcą Eurowizji. Włochy wygrywają pierwszy raz od 31 lat

65. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji odbyła się w holenderskim Rotterdamie po dwuletniej przerwie.

MADRYT

Szybkie szczepienia. Ponad 25 mln z 47 mln obywateli Hiszpanii otrzymało do wczoraj (27 maja) co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi, wynika z danych ministerstwa zdrowia. Dotychczas do Hiszpanii dotarło 27,2 mln dawek szczepionek, z których wykorzystano już ponad 93 proc. Jedną dawkę otrzymało blisko 17,1 mln osób, a dwie przyjęło 8,4 mln obywateli.

Według planów służb medycznych pomiędzy 2022 a 2023 r. może nastąpić ponowne szczepienie hiszpańskiej populacji przeciw SARS-CoV-2.

(EUROEFE)

PRAGA

Koniec z polityką? 22-letni czeski parlamentarzysta Dominik Feri, najmłodszy poseł izby niższej parlamentu z opozycyjnej partii TOP 09 i bloku koalicyjnego Spolu (Razem), złożył w środę rezygnację i nie wystartuje w nadchodzących październikowych wyborach parlamentarnych po oskarżeniach o napaść na tle seksualnym. Sprawę nagłośniły gazety Deník N i A2larm.

Policja już wszczęła śledztwo. Polityk odrzuca oskarżenia o gwałt, jednak przyznał, że jego zachowanie mogło być niewłaściwie odebrane.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Czechy: Kolejna zmiana na stanowisku ministra zdrowia. Już piąty od początku pandemii

Czeski minister zdrowia zrezygnował ze stanowiska. Petr Arenberger sprawował swoją funkcję przez zaledwie 1,5 miesiąca. Był czwartym szefem resortu zdrowia od początku pandemii COVID-19.

 

Petr Arenberger objął fotel ministra zdrowia 7 kwietnia. Z zawodu jest lekarzem dermatologiem. ierował uniwersyteckim szpitalem Królewskie …

BUDAPESZT

Brak zgody na chiński kampus. Rady metropolitalne oraz dziewiątej dzielnicy Budapesztu nie wycofają się z planów budowy wioski studenckiej w południowej części miasta, powiedział w czwartek za pośrednictwem mediów społecznościowych burmistrz Budapesztu Gergely Karácsony w reakcji na rozpoczęcie debaty parlamentarnej w sprawie wybudowania kampusu chińskiego uniwersytetu w stolicy kraju.

Chiński kampus miałby zostać zbudowany w miejscu, gdzie wcześniej uzgodniono, że powstanie wioska studentów. Dzięki temu osoby studiujące w Budapeszcie miały ponosić mniejsze koszty utrzymania się w mieście. Wioska miała też posłużyć sportowcom podczas organizowanych w 2023 r. lekkoatletycznych mistrzostw świata. 

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Węgry: Viktor Orban zmienia sposób funkcjonowania uniwersytetów. „To wojna ideologiczna”

Według rządu reforma umożliwi „sprawniejsze zarządzanie” uczelniami.

BRATYSŁAWA

Nękanie w sieci przestępstwem. Parlament uchwalił zmiany w kodeksie karnym, zgodnie z którymi za przestępstwo uznane zostało nękanie w internecie. Sprawcom będzie grozić do kilku lat więzienia. Nowelizacja kodeksu karnego została przyjęta głosami nie tylko posłów rządzącej na Słowacji koalicji, ale także poparła ją część posłów opozycji.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)