Czechy: Pierwszy spór kandydata na szefa dyplomacji z prezydentem Zemanem / Briefing z Europy

Na zdjęciu prezydent Czech Milosz Zeman. / Foto via [EPA-EFE/MARTIN DIVISEK]

Czechy: Pierwszy spór kandydata na szefa dyplomacji z prezydentem Zemanem |  Francuski minister skazany | Między innymi o tym piszemy w czwartkowym briefingu z Europy.

 

PRAGA

Spór o ministra. Prezydent Miloš Zeman kontynuuje rozmowy z kandydatami na stanowiska ministerialne w przyszłym rządzie. Kością niezgody między głową państwa a nominowanym na premiera Petrem Fialą pozostaje jednak kandydatura na ministra spraw zagranicznych Jana Lipavskiego z Partii Piratów, który spotkał się z Zemanem w poniedziałek. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek)

Czechy: Pierwszy spór kandydata na szefa dyplomacji z prezydentem Zemanem

Prezydent od początku sprzeciwiał się propozycji objęcia przez Lipavskiego resortu dyplomacji.

BERLIN

Koniec ery Angeli Merkel. Bundestag wybrał w środę Olafa Scholza z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) na nowego kanclerza. Następnie prezydent Frank-Walter Steinmeier wręczył mu dokument mianowania na szefa rządu. Nowy niemiecki rząd tworzy koalicja trzech partii: SPD, Zielonych i FDP. Szczegóły poniżej. 

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Niemcy: Olaf Scholz oficjalnie nowym kanclerzem. Koniec ery Angeli Merkel

Tym samym zakończyła się trwająca 16 lat era kanclerz Angeli Merkel.

PARYŻ

Skazany minister. Alain Griset, minister ds. małych i średnich przedsiębiorstw, został w środę (8 grudnia) skazany przez paryski sąd na sześć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu i trzy miesiące pozbawienia uprawnień w zawieszeniu za „niepełną lub fałszywą deklarację” swego stanu majątkowego.

Prokuratura zażądała dla ministra 10-12 miesięcy kary pozbawienia wolności w zawieszeniu. Obrońca Griseta zapowiedział odwołanie od wyroku.

(EURACTIV.fr | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Francja: Valérie Pécresse kandydatką Republikanów na prezydenta. "Trochę Thatcher, trochę Merkel"

W drugiej turze republikańskich prawyborów szefowa władz regionu paryskiego pokonała posła Érica Ciottiego.

HELSINKI

Zatrzymano grupę radykalistów. Grupa pięciu mężczyzn została w ubiegłym tygodniu zatrzymana w związku z podejrzeniem przygotowywania ataku terrorystycznego. Sprawa ta jest jednak w pewnym sensie bezprecedensowa. Nigdy wcześniej nie doszło w Finlandii do zatrzymania skrajnie prawicowej ekstremistycznej grupy. Szczegóły poniżej. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Finlandia: Pierwszy raz w historii zatrzymano grupę prawicowych radykałów

Służby namierzyły domniemanych terrorystów przy okazji rutynowego dochodzenia, dotyczącego posiadania i przemytu narkotyków.

WILNO | RYGA | TALLINN

Jak trwoga to do… Putina i Łukaszenki? Wobec gwałtownego wzrostu ceny energii, EstoniaŁotwa i Litwa prowadzą rozmowy na temat ewentualnego zwiększenia importu energii elektrycznej z Białorusi i RosjiSzczegóły poniżej. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | Tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Estonia, Litwa i Łotwa rozważają powrót do importu energii z Rosji i Białorusi

Wobec gwałtownego wzrostu ceny energii, Estonia, Łotwa i Litwa prowadzą rozmowy na temat ewentualnego zwiększenia importu energii elektrycznej z Białorusi i Rosji.

 

 

Z powodu obaw związanych z nową elektrownią w Ostrowcu na Białorusi około roku temu Litwa zawiesiła import energii z …

WARSZAWA | LONDYN

Brytyjscy żołnierze wesprą Polskę na granicy z Białorusią. Pierwsi brytyjscy żołnierze rozpoczęli operację wsparcia polskiego wojska na granicy z Białorusią – poinformował w środę minister obrony Mariusz Błaszczak.

Tydzień temu prezydent Andrzej Duda wydał zezwolenie na pobyt w Polsce do 155 brytyjskich żołnierzy. Na mocy rozporządzenia, ważnego do końca kwietnia 2022 r., wsparcia może udzielić również do 150 żołnierzy z Estonii.

W środę (8 grudnia) prezydent Duda wraz z żoną Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w Kuźnicy z funkcjonariuszami Straży Granicznej, policjantami, strażakami i żołnierzami Wojska Polskiego.

Pytany przez dziennikarzy, czy na granicy było spokojniej niż kilka tygodni temu, prezydent powiedział: „Trudno powiedzieć, że jest spokojniej. Jest po prostu inaczej. Nie ma ciągłych ataków, jak widzieliśmy kilka tygodni temu, ale cały czas są ponawiane ataki, wciąż ponawiane są próby nielegalnego przekroczenia granicy”.

Jednocześnie od 1 grudnia do 1 marca 2022 r., w 183 miejscowościach graniczących z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są mieszkańcy i przedsiębiorcy.

(Martyna Kompała | EURACTIV.pl | tłum. Kinga Wysocka)

Białoruś wprowadza sankcje wobec nieprzyjaznych państw, w tym Polski

Władze w Mińsku zdecydowały m.in. o wprowadzeniu embarga na żywność z państw, które prowadzą wobec niej “dyskryminacyjną politykę i realizują nieprzyjazne działania”.

BUDAPESZT

Węgry: Młodzi ludzie źle oceniają swoją sytuację materialną. Młodzi Węgrzy źle oceniają swoją sytuację materialną, ale przejawiają największy optymizm spośród młodzieży państw Grupy Wyszehradzkiej.

Jednak obawy młodych obywateli Węgier nie koncentrują się wokół finansów. W badaniu przeprowadzonym przez Fundację Friedricha Eberta oceniono sytuację osób w wieku 15-29 lat w krajach Grupy Wyszehradzkiej i krajach bałtyckich.

Ponad połowa młodych Węgrów uważa, że ich rodzina jest pozbawiona środków do życia, a 52 proc. z nich nie stać na lodówkę czy telewizor. 17 proc. uważa, że żyje w prawdziwej biedzie, nie mogąc zapewnić sobie nawet ubrań czy butów. Druga połowa twierdzi, że warunki życia nie stanowią dla nich problemu, ale tylko 7 proc. mogłoby sobie pozwolić na zakup mieszkania lub samochodu.

Jeśli chodzi o postrzeganie swojej sytuacji ekonomicznej, młodzi Węgrzy są w najgorszym położeniu spośród krajów V4. Są też najmniej zadowoleni z życia, ale najbardziej optymistycznie patrzą w przyszłość.

Największe obawy Węgrów mają charakter niematerialny. 55 proc. z nich martwi się o zanieczyszczenie środowiska, 53 proc. o nierówności społeczne, a 51 proc. o korupcję. Następnie plasują się takie kwestie jak poważne choroby, bezrobocie i pandemie.

Tylko jedna piąta ankietowanych młodych ludzi obawia się zbyt dużej liczby imigrantów i uchodźców.Aż 82 proc. respondentów czułoby się źle, gdyby w ich sąsiedztwie zamieszkali narkomani. 45 proc. obawia się Romów, 30 proc. muzułmanów, 19 proc. osób homoseksualnych i 15 proc. Żydów.

Chęć wyemigrowania z kraju zależna jest w dużej mierze od kwestii politycznych. 36 proc. zwolenników opozycji chciałaby wyjechać z kraju, przy jedynie 12 proc. wśród młodych osób popierających partię rządzącą.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex | tłum. Paulina Borowska)

Węgry: Miał zdecydować o inwigilowaniu dziennikarzy. Teraz poseł Fideszu po oskarżeniach o korupcję podał się do dymisji

Pál Völner pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. W związku z oskarżeniami o korupcję, podał się do dymisji.

ZAGRZEB

Andrej Plenković z wizytą na Ukrainie. Podczas wizyty chorwackiego premiera Andreja Plenkovica w Kijowie, Chorwacja stała się szóstym krajem, który podpisał Deklarację w sprawie europejskiej perspektywy dla Ukrainy. Wcześniej uczyniły to Estonia, Litwa, Łotwa, Polska i Słowacja.

Jak poinformowała chorwacka agencja narodowa Hina, akt ten jest kolejnym elementem wsparcia Zagrzebia dla Ukrainy, która znajduje się pod stałą presją Rosji.

“Ta deklaracja jest tylko konkretyzacją tego, co robimy od lat” – podkreślił chorwacki premier. “Jesteśmy jednym z tych krajów, które forsują europejską perspektywę Ukrainy i wspieramy jej procesy reform europejskich”, dodał.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Chorwacji, doceniając jej wsparcie dla integracji euroatlantyckiej i udział w Platformie Krymskiej, międzynarodowym formacie stworzonym w celu zwiększenia skuteczności międzynarodowej reakcji na aneksję Krymu.

Plenković i Zełenski rozmawiali o tym, jak Ukraina może wykorzystać doświadczenie Chorwacji w pokojowej reintegracji. Doświadczeniem takim była misja ONZ na dawniej okupowanych po wojnie terytoriach wschodnio-chorwackich, jedna z najbardziej udanych misji pokojowych w historii ONZ.

Rosja zareagowała wówczas gwałtownie na ten pomysł, ponieważ pokojowa reintegracja, oparta na porozumieniu pokojowym z Erdut między Chorwacją i zbuntowanymi Serbami pod auspicjami USA, była znakiem końca tzw. państwa serbskiego w uznanych przez społeczność międzynarodową granicach Chorwacji.

Zapytani o rozmowy prezydentów Władimira Putina i Joe Bidena, Plenković i Zełenski zgodzili się, że są one pozytywnym krokiem. Zełenski wyraził również nadzieję, że zostanie znalezione rozwiązanie kryzysu na wschodzie Ukrainy. Prezydent podkreślił, że muszą zaistnieć trzy ważne kwestie, aby stało się to możliwe – zawieszenie broni, wymiana więźniów i otwarcie punktów transportowych, by ludzie mogli przemieszczać się przed świętami.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr I tłum. Monika Mojak)

Ukraina chce rozmawiać z Rosją o rozwiązaniu konfliktu w Donbasie

„Nie boję się bezpośredniej rozmowy” z Władimirem Putinem, podkreślił ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

BELGRAD 

Kolejny etap negocjacji ws. akcesji Serbii do UE już wkrótce. Klaster czwarty – kolejny etap serbskich negocjacji akcesyjnych – zostanie otwarty 14 grudnia. Komitet Stałych Przedstawicieli UE (COREPER) potwierdził tę decyzję na swoim regularnym posiedzeniu w środę (8 grudnia).

Grupy tematyczne, tzw. klastry, zostały utworzone w celu przyspieszenia procesu akcesyjnego państw kandydujących do UE poprzez częstsze kontrole postępu negocjacji oraz większe zaangażowanie państw członkowskich.

Jadranka Jaksimović, serbska minister odpowiedzialna za akcesję do UE, wyjaśniła, że ​​klaster czwarty, dotyczący kwestii ekologicznych i zrównoważonej łączności zostanie formalnie otwarty na konferencji międzyrządowej w Brukseli.

Według minister, UE doceniła „ciężką pracę Serbii w kwestiach praworządności, sądownictwa oraz jej walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną, zwróciła również uwagę na determinację Serbii do poprawy krajowego sądownictwa poprzez zmianę przepisów konstytucyjnych regulujących tę dziedzinę.”

Podczas negocjacji ws. członkostwa w UE, kraj kandydujący przygotowuje się do wdrożenia prawa i standardów unijnych w różnych dziedzinach. Nowa metodologia obejmująca klastry została wprowadzona na początku tego roku.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com | tłum. Kinga Wysocka)